Alkollü içecekler hakkındaki düzenlemeler bir süre önce gündemi en çok işgal eden başlıklardan biri halindeydi. Şu günlerde bu yasanın geçmesi ile gündeme yansıması biraz daha azalmış görünmesine rağmen, özellikle alkollü içecek satışı yapan markaların gündemlerinde ayrı bir öneme sahip doğal olarak. Bu markaların en önemlilerinden olan Efes için de bu yasal düzenleme ile pazarlama alanında yeni stratejilerin yaratılması kaçınılmaz oldu haliyle.

Yeni düzenlemenin neticesinde Efes kendi pazarlama stratejisini yurtdışına çekeceğe benziyor. Özellikle Rafineri ile hazırladıkları bu ilk çalışma ile yurtdışı kaynaklarını en aktif ve verimli şekilde kullanmak için nasıl bir atılım yapacakları konusunda müşterilerinin kafalarında ufak ipuçları bırakıyor. “Number 1 Mediterranean beer” yani “Akdeniz’in bir numaralı birası” sloganıyla yurtdışında öncelikle Kazakistan, Gürcistan, Moldova ve Azerbaycan‘da uygulamak isteyen Efes, kısıtlamaların daha az olduğu bu ülkelerdeki satışlarını artıracağa benziyor.

http://vimeo.com/70464148

Aslında dünyaya baktığımızda bu kısıtlamaların diğer ülkelerde bu derece yoğun yaşanmaması bizleri düşündürüyor olsa da, başka bir perspektiften baktığımızda bu kısıtlamaların hem ajanslardaki yaratıcılığı hem de marka takımlarındaki yaratıcılığı körüklediği aşikar. Son yasaklama ile Efes’in dış pazara odaklanmasının ardından, dünya çapında tanınan ve aranan bir bira markası olması için yatırımlarını değerlendireceği gibi olumlu bir sonuca varmak da mümkün.

Dipnot: Bu yasaklamalar/kısıtlamalar sonrasında dış pazara ağırlık vermenin iç pazarda yaratacağı bir arz düşüklüğü talebi ne kadar etkileyecektir sizce? Efes’in Türkiye’deki marka algısını düşürür mü?

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın