E-Ticarette E-Posta Pazarlama Hunisi

Dijital pazarlamada en yüksek yatırım getirisi (ROI) olan kanallardan biri hiç şüphesiz ki e-posta pazarlama. Bu zamana kadar yazdığım yazılarda genelde dönüşüm oranı optimizasyonu ve e-ticaret dönüşüm hunisi üzerine yazdım. Bu yazımda ise hiç azımsanmayacak önemi olan dijital pazarlama kanallarından e-ticarette e-posta pazarlama hunisi hakkında yazacağım.

E-posta pazarlama hunisi temelde en basit haliyle 4 adımdan oluşur. Bunlar huni başlangıcından sonuna doğru:

1) Teslim Edilme Oranı (Deliverability) : İngilizce adıyla e-posta pazarlamada deliverability huninin tam tepesinde yer alır. Bu terimi özetlemek gerekirse, web sitenize e-posta bırakmış ve e-posta atmanıza izin vermiş kullanıcılara herhangi bir e-posta sisteminden toplu mailing yaptığınızda e-postanın teslim edilme sayısının oranı. Örneğin, 100 kişilik bir listeye e-posta atıldığında idealde 100 kişiye de ulaşmasını bekleriz. Fakat bu oran e-ticaret sitelerinde genellikle %99 gibi bir rakamdır. Eğer, e-posta teslim oranını çok düşükse bunun sebebi e-posta listesinin eski olması ya da spamlerle ilgili bir sıkıntı yaşadığınızın göstergesi olabilir. Görselde Marketing Sherpa’nın teslim edilme oranlarını artırmak için kullanabileceğiniz önerileri bulabilirsiniz:

2) Açılma Oranı (Open Rate) : Bir e-posta gönderildiğinde, açılmıyorsa e-posta pazarlama yapmanın bir anlamı kalmaz. Açılma oranı, e-posta pazarlama hunisinin 2. adımı. Yapılan araştırmalara göre bu oran e-ticaret sektöründe %10 ile %25 arasında değişiyor. Yani e-ticarette sektörünüz ne olursa olsun e-posta açılma oranınız %10’un altındaysa ters giden bir şeyler var demektir.

3) Tıklama Oranı (Click to Open Rate) : Bu terimi birçok dijital pazarlama faaliyeti için kullanıyoruz; fakat e-posta pazarlamada anlamı, diğer dijital pazarlama kanallarına göre biraz daha farklı. E-posta pazarlamada tıklama oranının bir diğer anlamı da e-posta açıldıktan sonraki tıklamaların oranı. Gönderilen bir e-postada birden fazla link varsa tıklamalar da o kadar artabilir. Bu orana bakarak hangi günlerin ve saatlerin hedef kitlenize daha uygun olduğunu bulabilirsiniz. E-ticarette e-posta açıldıktan sonraki tıklama oranları genelde %10-15 arasında değişiklik gösteriyor.

4) Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) : E-posta içinde kullandığınız kampanya takip linkleri olsun, e-posta sisteminin kodlarının takibi olsun, e-ticarette birçok şekilde dönüşümleri ölçümleyebilirsiniz. E-posta pazarlamada dönüşüm oranı, adı üstünde e-posta pazarlama üzerinden web sitesine gelen kullanıcıların hedeflerinizi gerçekleştirdiği hareketlerdir. Bu hareketler tabii ki e-ticaret sitelerinde kullanıcıların yaptığı satın almalar oluyor. Yani e-posta pazarlamada dönüşüm oranı e-posta pazarlamadan gelen tıklamaların, e-posta pazarlamadan gelen kişilerin yaptığı satın almalara oranı şeklinde hesaplanıyor. Bu oran yapılan araştırmalara göre e-ticarette %1 ile %4 arasında değişiyor.

E-posta pazarlama da diğer dijital pazarlama kanalları gibi ölçümlenebilir bir pazarlama tipi. Bu yüzden hedef kitlenize ve dönüşüm hunisindeki hedeflerinize uygun birçok test yaparak gelirinizi bununla birlikte yatırım getirinizi rahatlıkla artırabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken, son tıklamadaki dönüşüm oranlarına bakarken aynı zamanda “ilişkilendirme modelinde (attribution model)” de e-posta pazarlamanın yerini saptamanız. Bu sayede e-posta pazarlamanın, web sitenizin değerini daha doğru bir biçimde ölçebilirsiniz. İyi analizler!

Kaynak: jetlore.com

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Kahve Tiryakilerine Uyku Açan Porsche Sürprizi

ABD’nin Los Angeles kentinin bir ilçesi olan Carson’daki kahve dükkânı geçtiğimiz günlerde müşterilerini şaşırtan sabah sürprizlerine sahne oldu. Porsche tanıtımı olan çalışmada, kahve dükkânındaki barista, sabah mahmurluğundan arınmak için kahveye koşan müşterilere E-Jolt adlı yeni ve gizemli bir içecekleri olduğunu, bu içeceğin inanılmayacak derecede güç verdiğini, fakat bu içeceği denemek için bir izin kâğıdı imzalamaları gerektiğini söylüyor. Deneyeceğini söyleyenlere ise E-Jolt’un kapıda onları beklediğini belirtiyor.

Dükkândan şüphe ve merakla çıkan müşterileri ise kapının önünde bir Porsche bekliyor ve böylece merakın yerini büyük bir heyecan alıyor. Kahve tutkunları, profesyonel sürücü tarafından kullanılan ve son hızla daireler çizen Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid model arabayla, trafiğe kapalı alanda unutamayacakları bir deneyim yaşıyor. Bu ilginç anlar da gizli kamera çekimleriyle ekrana yansıtılıyor. Otomobilin tam 680 beygir gücünde olduğunu ve 0’dan 60 kilometreye sadece 3.2 saniyede çıktığını göz önüne alırsak, ortaya çıkan görüntülerin son derece doğal olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.

Sürüşler, söz konusu kahve dükkânına yaklaşık 3.2 kilometre uzaklıktaki Porsche Deneyim Merkezi’nde yapılmış ve projeyi gerçekleştiren Cramer-Krasselt’in Yaratıcı Yönetmeni Marshall Ross’un dediğine göre fikir tamamen, hibrid teknoloji algısını ters yüz etmek üzerine kurgulanmış.

Ross’un dediklerine bakılırsa bu kurgu, çevre dostu teknolojilerin iyi performans gösterdiğini kitlelere kanıtlamak için biçilmiş kaftan. Özellikle çoğunluğun hibrid teknolojilere kendini henüz yakın hissetmediğini göz önüne aldığımızda, kafeinin uyarıcı etkisinden yola çıkılarak, iyi teknoloji ve ekolojik duyarlık kavramlarını iki öz değer olarak gören Porsche için yapılan bu çalışma, “tam isabet” görünüyor. Tıpkı kafein gibi uyarıcı, uyandırıcı, gözleri açan ve güç veren bir deneyim.

Porsche kahve
Marka, kahvenin uyanık tutucu etkisiyle ürününü güzel bir şekilde eşleştirmiş.

Bununla birlikte kahve dükkânı deneyimi, Cramer-Krasselt ile Porsche’nin iş birliği yaptığı ilk yaratıcı çalışma değil. İkili daha önce, hologramın ve diğer yeni teknolojilerin de kullanıldığı dergi reklamları da dâhil olmak üzere, farklı çalışmalarda yan yana gelmiş. İnovasyon kavramının Porsche markasının çekirdeğini oluşturduğunu düşündüğümüzde, marka bunu iletişim süreçlerine de yansıtıyor ve inovasyondan bahsetmekle kalmayıp bu kavramın gerektirdiği yönde davranmak için yeni projelerle karşımıza çıkıyor. Marka ayrıca, müşteri memnuniyetiyle de dikkat çekiyor.

Ross tam da bu noktada, E-Jolt çalışması için önlerindeki en büyük zorluğu, aracın insanlara ne denli yenilenme ve şaşkınlık hissi verdiğini gösterirken, aynı zamanda onları gülümseten bir durum oluşturma konusunda yaşadıklarını belirtiyor. Gizli kamera kullanımının ise gösterilen tepkileri doğal hâlleriyle yakalamada oldukça etkili olduğunu, bunu en iyi şekilde yansıtmak için çekimlerde sayısız gizli kamera kullanıldığını da sözlerine ekliyor.

İşin başarılı ve yaratıcı kurgusu, deneyimi yaşayan ziyaretçilerin tepkilerinde yakından görülüyor.

Elbette çalışmadaki gerçeklik unsuru, iki gün süren çekimlerde ajans tarafına az da olsa gergin anlar yaşatmış. Zira çalışmanın bütün başarısı, insanların verecekleri tepkiye bağlıydı. Baristanın ziyaretçileri E-Jolt içeceği için ikna konuşması ve izin kâğıdının denemeye karar verenleri caydırma olasılığı, ajans ekibini hep diken üstünde tutmuş.

Özetle Porsche, mekân ve içeceğin insanlarda uyandırdığı tazelenme, uyku açma ve zindelik verme hislerinden yola çıkıp bununla uyumlu olarak ürününü ilgi çekici ve yaratıcı bir şekilde tanıtmış. Kim bilir? Belki aramızdan biri ya da birileri de bir gün Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid sahibi olur, belli mi olur? Sonuçta o gün o kahve dükkânında değildik diye, hayallerimizi de satmadık ya!

IKEA’dan 450 Milyon Dolara Satılan Leonardo da Vinci Tablosuna Gönderme

Geçtiğimiz hafta ünlü ressam Leonarda da Vinci’nin Salvator Mundi isimli tablosu bir açık artırmada 450 milyon dolara satılmış ve bu rakam, tablonun bugüne kadar satılan en pahalı sanat eseri unvanını almasını sağlamıştı. Tablonun ünlü ressama ait olması ve bu denli yüksek bir rakama satılması nedeniyle de bu olay, geçtiğimiz haftanın önemli haberleri arasında kendine yer bulmuştu. Sürekli olarak pahalı şeylerle ilgili göndermelerde bulunan İsveçli mobilya üreticisi IKEA, tabii ki bu fırsatı da boş geçmedi ve bu olayı bir reklam malzemesi olarak kullandı.

Daha önce moda markası Balenciaga’nın 2145 dolardan satışa sunduğu ve IKEA’nın 99 cent’lik çantasına benzeyen çantaya göndermede bulunan IKEA, Acne isimli reklam ajansını hazırladığı yeni reklam kampanyasında, muhtemelen söz konusu bir sanat eseri olduğu -ve de tarihin gördüğü en iyi ressamlardan birine ait olduğu- için ürünün fiyatına odaklanmadı. Bunun yerine tablonun çerçevesine odaklandı.

Bu reklam kampanyası için hazırlanan görselde, IKEA‘nın Virserum isimli altın sarısı rengindeki ve 9,99 dolar fiyat etiketine sahip çerçevesine yerleştirilmiş Salvator Mundi tablosu ön plana çıkartılırken tablonun altında “Bir tablo için 450 milyon dolar harcadığınızda, ama çerçeveyi beğenmediğinizde…” ifadesi yer alıyor.

Bu noktada milyon dolarlık tablolar satın alan hangi sanat düşkününün bu tabloları 9,99 dolarlık çerçevelere yerleştirmek isteyeceği sorusu akıllara gelebilir. Ancak tabii ki, burada vurgulanmak istenen şey bu değil. IKEA sadece her zaman olduğu gibi bu olaya farklı ve mizahi bir açıdan yaklaşmış. Başka bir deyişle, IKEA’nın olayın popülerliğinden yararlanarak güzel bir gerçek zamanlı pazarlama örneği sergilediğini söyleyebiliriz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday