Dijital pazarlamada en yüksek yatırım getirisi (ROI) olan kanallardan biri hiç şüphesiz ki e-posta pazarlama. Bu zamana kadar yazdığım yazılarda genelde dönüşüm oranı optimizasyonu ve e-ticaret dönüşüm hunisi üzerine yazdım. Bu yazımda ise hiç azımsanmayacak önemi olan dijital pazarlama kanallarından e-ticarette e-posta pazarlama hunisi hakkında yazacağım.

E-posta pazarlama hunisi temelde en basit haliyle 4 adımdan oluşur. Bunlar huni başlangıcından sonuna doğru:

1) Teslim Edilme Oranı (Deliverability) : İngilizce adıyla e-posta pazarlamada deliverability huninin tam tepesinde yer alır. Bu terimi özetlemek gerekirse, web sitenize e-posta bırakmış ve e-posta atmanıza izin vermiş kullanıcılara herhangi bir e-posta sisteminden toplu mailing yaptığınızda e-postanın teslim edilme sayısının oranı. Örneğin, 100 kişilik bir listeye e-posta atıldığında idealde 100 kişiye de ulaşmasını bekleriz. Fakat bu oran e-ticaret sitelerinde genellikle %99 gibi bir rakamdır. Eğer, e-posta teslim oranını çok düşükse bunun sebebi e-posta listesinin eski olması ya da spamlerle ilgili bir sıkıntı yaşadığınızın göstergesi olabilir. Görselde Marketing Sherpa’nın teslim edilme oranlarını artırmak için kullanabileceğiniz önerileri bulabilirsiniz:

2) Açılma Oranı (Open Rate) : Bir e-posta gönderildiğinde, açılmıyorsa e-posta pazarlama yapmanın bir anlamı kalmaz. Açılma oranı, e-posta pazarlama hunisinin 2. adımı. Yapılan araştırmalara göre bu oran e-ticaret sektöründe %10 ile %25 arasında değişiyor. Yani e-ticarette sektörünüz ne olursa olsun e-posta açılma oranınız %10’un altındaysa ters giden bir şeyler var demektir.

3) Tıklama Oranı (Click to Open Rate) : Bu terimi birçok dijital pazarlama faaliyeti için kullanıyoruz; fakat e-posta pazarlamada anlamı, diğer dijital pazarlama kanallarına göre biraz daha farklı. E-posta pazarlamada tıklama oranının bir diğer anlamı da e-posta açıldıktan sonraki tıklamaların oranı. Gönderilen bir e-postada birden fazla link varsa tıklamalar da o kadar artabilir. Bu orana bakarak hangi günlerin ve saatlerin hedef kitlenize daha uygun olduğunu bulabilirsiniz. E-ticarette e-posta açıldıktan sonraki tıklama oranları genelde %10-15 arasında değişiklik gösteriyor.

4) Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) : E-posta içinde kullandığınız kampanya takip linkleri olsun, e-posta sisteminin kodlarının takibi olsun, e-ticarette birçok şekilde dönüşümleri ölçümleyebilirsiniz. E-posta pazarlamada dönüşüm oranı, adı üstünde e-posta pazarlama üzerinden web sitesine gelen kullanıcıların hedeflerinizi gerçekleştirdiği hareketlerdir. Bu hareketler tabii ki e-ticaret sitelerinde kullanıcıların yaptığı satın almalar oluyor. Yani e-posta pazarlamada dönüşüm oranı e-posta pazarlamadan gelen tıklamaların, e-posta pazarlamadan gelen kişilerin yaptığı satın almalara oranı şeklinde hesaplanıyor. Bu oran yapılan araştırmalara göre e-ticarette %1 ile %4 arasında değişiyor.

E-posta pazarlama da diğer dijital pazarlama kanalları gibi ölçümlenebilir bir pazarlama tipi. Bu yüzden hedef kitlenize ve dönüşüm hunisindeki hedeflerinize uygun birçok test yaparak gelirinizi bununla birlikte yatırım getirinizi rahatlıkla artırabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken, son tıklamadaki dönüşüm oranlarına bakarken aynı zamanda “ilişkilendirme modelinde (attribution model)” de e-posta pazarlamanın yerini saptamanız. Bu sayede e-posta pazarlamanın, web sitenizin değerini daha doğru bir biçimde ölçebilirsiniz. İyi analizler!

Kaynak: jetlore.com

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın