E-Ticarette E-Posta Pazarlama Hunisi

Dijital pazarlamada en yüksek yatırım getirisi (ROI) olan kanallardan biri hiç şüphesiz ki e-posta pazarlama. Bu zamana kadar yazdığım yazılarda genelde dönüşüm oranı optimizasyonu ve e-ticaret dönüşüm hunisi üzerine yazdım. Bu yazımda ise hiç azımsanmayacak önemi olan dijital pazarlama kanallarından e-ticarette e-posta pazarlama hunisi hakkında yazacağım.

E-posta pazarlama hunisi temelde en basit haliyle 4 adımdan oluşur. Bunlar huni başlangıcından sonuna doğru:

1) Teslim Edilme Oranı (Deliverability) : İngilizce adıyla e-posta pazarlamada deliverability huninin tam tepesinde yer alır. Bu terimi özetlemek gerekirse, web sitenize e-posta bırakmış ve e-posta atmanıza izin vermiş kullanıcılara herhangi bir e-posta sisteminden toplu mailing yaptığınızda e-postanın teslim edilme sayısının oranı. Örneğin, 100 kişilik bir listeye e-posta atıldığında idealde 100 kişiye de ulaşmasını bekleriz. Fakat bu oran e-ticaret sitelerinde genellikle %99 gibi bir rakamdır. Eğer, e-posta teslim oranını çok düşükse bunun sebebi e-posta listesinin eski olması ya da spamlerle ilgili bir sıkıntı yaşadığınızın göstergesi olabilir. Görselde Marketing Sherpa’nın teslim edilme oranlarını artırmak için kullanabileceğiniz önerileri bulabilirsiniz:

2) Açılma Oranı (Open Rate) : Bir e-posta gönderildiğinde, açılmıyorsa e-posta pazarlama yapmanın bir anlamı kalmaz. Açılma oranı, e-posta pazarlama hunisinin 2. adımı. Yapılan araştırmalara göre bu oran e-ticaret sektöründe %10 ile %25 arasında değişiyor. Yani e-ticarette sektörünüz ne olursa olsun e-posta açılma oranınız %10’un altındaysa ters giden bir şeyler var demektir.

3) Tıklama Oranı (Click to Open Rate) : Bu terimi birçok dijital pazarlama faaliyeti için kullanıyoruz; fakat e-posta pazarlamada anlamı, diğer dijital pazarlama kanallarına göre biraz daha farklı. E-posta pazarlamada tıklama oranının bir diğer anlamı da e-posta açıldıktan sonraki tıklamaların oranı. Gönderilen bir e-postada birden fazla link varsa tıklamalar da o kadar artabilir. Bu orana bakarak hangi günlerin ve saatlerin hedef kitlenize daha uygun olduğunu bulabilirsiniz. E-ticarette e-posta açıldıktan sonraki tıklama oranları genelde %10-15 arasında değişiklik gösteriyor.

4) Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) : E-posta içinde kullandığınız kampanya takip linkleri olsun, e-posta sisteminin kodlarının takibi olsun, e-ticarette birçok şekilde dönüşümleri ölçümleyebilirsiniz. E-posta pazarlamada dönüşüm oranı, adı üstünde e-posta pazarlama üzerinden web sitesine gelen kullanıcıların hedeflerinizi gerçekleştirdiği hareketlerdir. Bu hareketler tabii ki e-ticaret sitelerinde kullanıcıların yaptığı satın almalar oluyor. Yani e-posta pazarlamada dönüşüm oranı e-posta pazarlamadan gelen tıklamaların, e-posta pazarlamadan gelen kişilerin yaptığı satın almalara oranı şeklinde hesaplanıyor. Bu oran yapılan araştırmalara göre e-ticarette %1 ile %4 arasında değişiyor.

E-posta pazarlama da diğer dijital pazarlama kanalları gibi ölçümlenebilir bir pazarlama tipi. Bu yüzden hedef kitlenize ve dönüşüm hunisindeki hedeflerinize uygun birçok test yaparak gelirinizi bununla birlikte yatırım getirinizi rahatlıkla artırabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken, son tıklamadaki dönüşüm oranlarına bakarken aynı zamanda “ilişkilendirme modelinde (attribution model)” de e-posta pazarlamanın yerini saptamanız. Bu sayede e-posta pazarlamanın, web sitenizin değerini daha doğru bir biçimde ölçebilirsiniz. İyi analizler!

Kaynak: jetlore.com

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Mc Donald’s’ın Happy Meal Menüleri Artık ‘Daha Sağlıklı’ Olacak!

Sanırım artık bir Mc Donald’s klasiği olan Happy Meals çocuk menüleri gözümüze biraz farklı görünmeye başlayacak. Çünkü Mc Donald’s yaptığı son açıklamada bu menülerin daha ‘dengeli’ hale getirilmesi için çalıştıklarını ifade etti.

1979’den bu yana özellikle son çıkan animasyon filmlerin kahramanlarının oyuncakları ile çocukları sevindiren klasik çehresini daha sağlıklı bir yöne dönmeye hazırlanıyor. Ünlü fast food markası yaptığı açıklamada 2022 yılına kadar 120 ülkede satılan Happy Meals menülerinin değişime giderek çizburgerlerin sadece isteğe bağlı şekilde verileceğini ve menüdeki patates kızartmasının porsiyonunun azaltılacağını duyurdu.

Yeni düzenlemeye göre Happy Meals menüleri 600 kaloriyi geçmeyecek. 600 kalorinin ise %10’undan daha azı doymuş yağ ve şeker olacakken, menülerde ki sodyum miktarı da azaltılacak. Ayrıca menülerden yapay renklendirici, aromaların da çıkarılması gündem dahilinde.

Şimdilerde 120 hedef piyasadan sadece 20 tanesi bu kriterleri karşılıyorken menülerden çıkarılan ve yeni eklenecek olan sağlıklı içeriklerle 2022’ye kadar daha sağlıklı menü hedefi gerçekleştirilecek. Bununla beraber, müşterilere de ürünlerin besleyici değerleri konusunda daha fazla şeffaf olunacak.

Aslında bu Happy Meal menülerini daha sağlıklı hale getirmenin ilk adımı değil. Daha önceden bu menülerden asitli içecekler çıkarılmış, yerine meyve suyu, süt ya da su içecek olarak verilmeye başlanmıştı.

Her ne kadar kabul etmek istemeseler de fast food markalarının çocukların yaşadığı obezite problemi ile ilgileri su götürmez bir gerçek. Mc Donald’s ‘da artık bunu göz ardı etmiyor olacak ki işe ‘daha sağlıklı’ bir çocuk menüsü oluşturarak yeniden başlamayı düşünüyor olabilir.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Fulltrip İle Dijital Tatil Dönemi Başladı

Türkiye’nin dijital seyahat platformu Fulltrip, uçtan uca tatil planlamaya imkan tanırken Turkcell’in Hızlı Giriş teknolojisi sayesinde siteye telefon numarası ile kolaylıkla üye olunabiliyor. Tatilini planlayan kullanıcılar ayrıca milli ödeme platformu Paycell ile güvenli bir şekilde ödemelerini yapabiliyor. Ayrıca sitedeki tüm işlemler için BiP’ten 7/24 destek imkanı bulunuyor. 2018 yazına özel yüzde 45’e varan erken rezervasyon indirimi sunan Fulltrip’te koşulsuz iptal seçeneği de yer alıyor.

Turkcell desteğiyle tamamen dijital hale gelen Fulltrip, 2018’de tatilcilere eşsiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Hafta sonları ve resmi tatillerle birlikte toplam 116 gün resmi tatilin bulunduğu bu yıla özel çalışmalarını da sürdüren Fulltrip, 2018’de seyahat ihtiyaçlarının tek bir adres üzerinden uçtan uca karşılanmasını amaçlıyor.

Fulltrip ile dijital tatil deneyimi yaşanıyor

Turkcell’in ürün ve servisleriyle tatil kavramına yeni bir anlayış getiren Fulltrip bu sayede tatilcilere dijital tatil deneyimi sunuyor. Dijitalleşmenin ilk adımı olarak internet sitesine giriş özelliğiyle fark yaratan Fulltrip, hızlı giriş teknolojisini kullanarak sektörde bir ilke imza atıyor. Bu sayede Fulltrip’e tüm operatör kullanıcıları sadece telefon numaralarını girerek üye olabiliyor. Bununla birlikte Fulltrip’te milli ödeme platformu Paycell altyapısı kullanılarak tüm kredi kartlarıyla güvenle satın alma işlemleri yapılıyor. Müşteri hizmetlerini de BiP ile dijitalleştiren Fulltrip, 7/24 anlık destek sağlıyor. BiP’te bulunan Fulltrip kanalı ile kullanıcılar, müşteri hizmetlerine online olarak ulaşılabiliyor.

Seyahat öncesi kullanıcılarının rotasına göre bir de özel dijital rehber hazırlayıp sunan Fulltrip.com bu özelliğiyle de farklılaşıyor. Türkiye’den ve dünyadan 120 şehir için hazırlanan ve Gezginin Defteri olarak adlandırılan bu rehberde şehrin önde gelen yeme-içme noktaları, restoran önerileri ve görülmesi gereken yerler bulunurken otel, eğlence adresleri, yazlık ve kışlık mekânlara özel tavsiyeler de yer alıyor.

Yüzde 45’e varan erken rezervasyon indirimi Fulltrip’te

Türkiye’nin dijital seyahat platformu Fulltrip, erken rezervasyon dönemine özel başlattığı kampanya kapsamında 28 Şubat 2018 tarihine kadar yüzde 45’e varan indirim sunuyor. Koşulsuz erken rezervasyon iptalinin de yapılabildiği Fulltrip’te kredi kartıyla peşin fiyatına 9 taksit imkanı da bulunuyor.

220 binden fazla otel, 120’den fazla havayolu şirketi, 4 binden fazla araç kiralama firması anlaşması ve 1000’den fazla tur seçeneği ile Fulltrip.com, uçak bileti alımlarında sınıf ve yemek seçimi yapabilme, online vize servisi ve seyahat rehberi gibi yeni özellikleri ile dijital seyahat sektörüne farklı bir bakış açısı getiriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link