Bir e-ticaret siteniz var ve trafiğinizin çoğu SEO-SEM dışında direkt olarak ya da ana sayfaya gönderilen dijital pazarlama kanallarından geliyorsa, ana sayfanız tahmin ettiğinizden çok çok daha fazla değerli demektir. Bu da ana sayfada yapacağınız en küçük bir hareketin dönüşüm oranlarını ve doğal olarak gelirinizi etkileyeceğini gösterir.

Birçok web sitesinin ana sayfasında slider denilen kampanyaların birbiri ardına slayt şeklinde sıralandığı manşet alanları bulunuyor. Buna İngilizce olarak “carousels” deniyor. Bu alanlar çok değerli olmasına ve görünüş olarak göze hoş gelmesine rağmen dönüşüm oranlarına tahmin edilenden de çok zarar verebiliyor. E-ticaret sitelerinde bu alanların kullanılmasının en büyük sebebi site içerisinde satılan ürünlerle ilgili kampanyalar oluyor. 

Otomatik çalışan bu slaytların neden dönüşüm oranına olumsuz etkisi olduğunu 3 nedenle açıklamak gerekirse:

1) İnsan gözü ve beyni harekete duyarlıdır 

İnsanların dikkatini aniden hareket eden şeyler çekebilir. Bu yüzden eğer web siteniz sadece bu manşetlerden oluşmuyorsa otomatik dönen manşet pek iyi bir fikir olmayabilir. Eğer ana sayfanızda bir duyuru yapacaksanız ve manşet yapınız varsa, belirli bir amaçla gelen ve kampanyalarla ilgilenmeyen kullanıcıların dikkatini dağıtabilirsiniz bu yüzden manşet alanlarını kişiye bağlı şekilde değiştirmek iyi bir fikir olabilir. 

2) Çok mesaj hiç mesajdır

Manşetler aracılığı ile çok fazla mesaj vermeye çalışırsanız aslında gerçekte ilgilenilen mesajı da veremeyebilirsiniz. Buna banner körlüğü (banner blindless) diyebiliriz. Bunun anlamı insanlar banner olduğunun farkındalar ama dikkat etmiyorlar. Şöyle düşünün bir kişi mesajınızla ilgilendi tam metni okuyacak, bir anda manşet değişti ve ilgi dağıldı. Bu yüzden ana bir kampanyanız varsa tek başına paylaşmanız faydalı olacaktır.

3) Banner körlüğü

Bu durum yukarıda da belirttiğim kişilerin bannerları görmesi ama yok sayması anlamına gelir. İnsanlar internetteki görsel reklamlara o kadar alıştılar ki artık nerede nasıl bir reklam olduğunu tahmin edip dikkat etmemeye başladılar. Araştırmalara göre Amerika Birleşik Devletler’inde 1 kişi günde 65 farklı banner reklamına maruz kalıyor. Bu da ister istemez körlük doğurmaya başladı. Bu yüzden dikkat çekebilmek ve bu körlüğü yenebilmek için belirli aralıklarla bannerların renklerini ve içindeki mesajı değiştirmenizi şiddetle öneririm.

Unutmamak lazım ki insanlar kontrolün kendilerinde olmasını isterler. Bu yüzden kullanıcıların dikkatini dağıtmamak ve kontrolü biraz da olsa onlar da bırakmak iyi olur. E-ticaret siteniz varsa bir hafta ana sayfanızdaki slaytları otomatik döndürmeyin ve test edin.

 

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın