E-ticaret sitelerinin amacı satış yapmaktır. Bunun için de site yöneticileri, satışa ikna etmek için türlü yollar denerler. Genelde bu yol da kampanya yapmaktan geçer. Peki kampanya yapmak yerine sitede basit değişiklikler yapmak satışları artırırsa? BussinesInsider’ın haberine göre bir kişinin sitenin açılış sayfasında (landing page) kalma süresi ortalama 2.4 saniye.  Yani e-ticaret sitelerinin müşteriyi sitede kalmaya ikna etmesi için 2.4 saniyesi var.  2.4 saniyede insanlar yazı okuyamayacağına göre onları resim ve renklerle ikna etmek gerekir. Renklerin insanların üzerinde duygusal olarak büyük etkileri var, bu yüzden de açılış sayfasında kullanılacak renk çok önemli. Yapılan araştırmalara göre renklerin satışa kendine özgü bir etkisi var. Renkler ve açıklamaları:

Sarı: İyimser ve genç. Genelde müşterilerin hemen ilgisini çekmek için kullanılır.

Kırmızı: Enerji yükselir ve insanda bir aciliyet uyandırır bu yüzden indirimli satışlar için kullanılır.

Mavi: Genelde bankalarda ve şirketlerde kullanılır. İnsanda güven uyandırır.

Yeşil: Zenginlik ile ilişkilendirilir. İnsan gözü için en rahatlatıcı renktir.

Turuncu: Agresif bir renktir. İnsanları üye olmaları, satın almaları için harekete çağırır.

Siyah: Gücü ve şıklığı simgeler. Bu rengi genelde lüks markalar kullanmayı tercih eder.

Mor: Yatıştırıcı bir renktir. Bu nedenle genelde güzellik ve anti-yaşlandırıcı ürünler için kullanılır.

Renkler

Bu bilgilere dayanarak e-ticaret sitesi yöneticilerinin açılış sayfası için amaçları doğrultusunda doğru renkleri kullanmaları gerekir. E-ticaret siteniz olsa siz hangi rengi kullanırdınız?

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın