E-posta Pazarlamada ‘E-posta Konu Başlığı’ Stratejileri 1

2016 yılında yoğun olarak konuşulan kişiselleştirme, 2017 yılında çok daha fazla konuşulacağa benziyor. Dijital pazarlama üzerine çalışan ve yazılar yazan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, dijital pazarlamanın kişiselleştirme anlamında en yoğun kullanılabileceği kanalı e-posta pazarlama. Tabi konu e-posta pazarlama olunca akla yapılabilecek binlerce şey geliyor. Bu yazımda e-posta pazarlamada, e-postaları açılma oranlarını artırmak ve daha iyi performans gösterebilmesi için kullanabileceğiniz e-posta konu başlığı ipuçlarından bahsedeceğim:

1- Mobil öncelikli düşünün

Her dijital pazarlama kanalında olduğu gibi e-posta pazarlamada da mobil öncelikli düşünmek şart. Litmus’un e-posta verilerine göre e-postaların %50’sinden fazlası mobil cihazlarda açılıyor.

Yine Litmus’un yaptığı analizlere göre e-postalaran en çok iPhone üzerinden açılıyor. Diğer mobil cihazlar için görseli inceleyebilirsiniz:

Bu yüzden e-posta konularınızı belirlerken mobil öncelikli düşünmeniz e-posta açılma oranlarınızı arttırır. Mobil cihazların ekranının limitli ölçülere sahip olduğunu düşünürsek 4-7 kelime ile hedeflenen mesajı verebilirsiniz ama yine de Contact Monkey’in raporuna göre en iyi dönüş getiren konu başlıkları 1-3 kelimeden oluşuyor.

2- Basit başlıklar kullanın

E-ticaret siteleri için özellikle dönüşüm oranını arttırmak için basitlik her zaman önemli diyoruz. E-posta pazarlamada da bu kural geçerli. E-posta alan kullanıcıların %35’i e-posta açma kararını konu başlığına göre karar veriyor. Bu yüzden basit ve ilgi çekici tutmanız hem mobil öncelikli olmanıza yardımcı olur hem de e-posta açılma oranlarını arttırır. Global markalardan bazılarının e-postalarını incelediğimizde de bundan yararlandığını görüyoruz.

3- Kıtlık ve aciliyet yaratın

Kıtlık aslında İngilizce kelimesiyle “scarcity” yaratın, aciliyet ise “urgency”. Bir fırsatın bitmeye yakın olması kişide harekete geçme isteği uyandırır. E-posta pazarlama alanında yapılan araştırmalara göre kıtlık ve aciliyet hissettiren e-posta konu başlıkları diğer konu başlıklarına göre %22 daha fazla açılıyor. Kıtlık ve aciliyet ile örneklerden bazıları:

4- Kişiselleştirin

Bu yazımın ilk paragrafında da belirttiğim gibi kişiselleştirme sektörde 2017 yılının en çok konuşulan konularından biri olacak. Bu yüzden e-posta pazarlamada kişiselleştirme yapmak önceki yıllara göre daha da önem kazanacak. Kişiselleştirmeye en basit örneklerden biri doğum günü e-postaları olsa da artık bunun birçok adım ötesine geçmek gerek. Büyük veri analiz teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, tüm kullanıcılara toplu e-posta atmak yerine doğru segmentasyonlar ve kişisel davranışlara göre e-posta atmak, e-posta pazarlama yatırım geri dönüşünü arttırırken müşteriyi marka ile daha fazla etkileştirecektir.

5- Listeler kullanın

Son yıllarda hayatımıza liste içerikler girdi ve internet kullanıcıları da bu modaya hızla uyum sağladı. Listeler hayatımızda bir süre daha kalacağa benziyor. Bu modayı e-posta pazarlama ve içerik stratejilerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Dijital pazarlamada en iyi yatırım geri dönüşünü getiren kanallardan biri doğru ve verimli bir biçimde kullanılırsa e-posta pazarlama. Yukarıdaki maddelerden birkaçını deneyerek açılma oranlarını analiz etmenizi tavsiye ederim. İyi analizler.

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Axe’dan Deri ve Kurabiye Kokulu Yeni Deodorant: Evet Deri ve Kurabiye! 0

Alt nota, üst nota, odunsu çiçeksi gibi parfüm terimleri hepimizin hayatında bir şekilde karşılık buluyordur eminim. Ve ideal bir parfümde alt nota ile üst notada kullanılan koku mikslerin birbirleri ile uyumlu bir beraberlik yakalaması isteriz. Ancak erkek deodorant markası Axe, deri ve kurabiye kokusunu mikslediği ilginç bir ürün ile karşımıza çıkarak bildiğimiz tüm kuralları yıkıyor.

Kişisel bakım dünyasının kadınlara fazlaca yoğunlaştığı sıradan bir dönemde “erkeklere özel” sloganı ile gelerek tabiri caizse kendi küçük devrimini yaratan deodorant markası Axe, ‘Collision’ ismini verdiği ürün hattının ilk ürünü tanıttı.

Deri ve kurabiye kokusu dediğimizde sizlerde ayrı ayrı deri ve fırından yeni çıkmış taze kurabiye kokusunu düşünüp onları bir araya getirmeye kalktınız mı bilmiyoruz ama oldukça merak uyandırıcı olduğu konusunda hemfikiriz gibi.

Axe Collision ismi verilen ürün hattı deodorant ve duş jeli olarak iki farklı ürünle tüketicisini selamlamaya hazırlanırken, marka tarafından bu beklenmedik koku beraberliği aslında biz bu ikiliyi bir karıştıralım ya kokusu gerçekten güzel olursa mentalitesi ile üretilmiş ve  “ tamamen farklı dünyaların taze ve sıcak kokuları ” olarak tanımlanmış.

Bu sonbaharda tüm Avrupa’ya tanıtılması planlanan Axe Collision Leather + Cookies ülkemize de gelir mi bilmiyoruz ancak tanıtımı için hazırlanan ve hepimizin akılında acaba güzel kokacak mı sorusunu yanıtlamaya çalışan eğlenceli reklam filmini aşağıda izleyebilirsiniz.

Genelde deri kokusu, yeni tanıtılan arabalarda kullanılıyor ancak kurabiye kokusu ile karıştırıp deodorant olarak kullanmak aklımıza gelmezdi. Peki siz Axe’ın sıradanlıktan uzak, tabuları yıkan yeni deri ve kurabiye kokulu yeni Collision serisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Burger King, Mutsuz Wendy’s Müşterilerinin Tweet’lerini Kullanarak Reklam Yaptı 0

Fast food restoran zinciri Wendy’s, sosyal medya ile arası oldukça iyi olan bir marka. Öyle ki, marka geçtiğimiz aylarda Twitter’daki retweet rekorunun kırılmasıyla sonuçlanan bir Twitter kampanyası yapmıştı. Ancak markanın dünya çapında reklam yapmasını sağlayan bu mecra, şu sıralarda kendi aleyhine işleyen bir kampanyayla çalkalanıyor.

Wendy’s, müşterilerine sunduğu baharatlı tavuk parçaçıklarının satışını geçtiğimiz mart ayında sonlandırdı. Bunun üzerine de bazı Wendy’s müşterileri, bu durumla ilgili hayal kırıklarını ifade eden tweet’ler attılar. Burger King de Wendy’s müşterilerinin attığı bu tweetleri “sponsorlu tweet” haline getirdi. Burger King’in bunu yapmaktaki amacı ise satışa sunacağı “baharatlı tavuk parçacıkları”nın tanıtımını yapmaktı.

Burger King, bu tweet’leri bir reklam malzemesi olarak kullanarak hem baharatlı tavuk parçacıklarını seven Wendy’s müşterilerinin dikkatini çekti hem de Twitter’ın gücünü, ondan çok iyi bir şekilde faydalanan rakibine karşı kullanmış oldu.

Bununla birlikte Burger King, yeni baharatlı tavuk parçacıklarını tanıtmak için reklam tabelalarını da kullanıyor. Aşağıda paylaşmış olduğumuz tweet’te yer alan görselde de görebileceğiniz gibi, yeni ürününü tanıtmak için rakibine karşı oldukça agresif bir reklam kampanyası yürüten Burger King, bir Wendy’s şubesinin karşısında yer alan bir reklam tabelasında yeni ürününü tanıtan bir reklama yer vermiş.

Ayrıca Burger King, bu reklam kampanyasıyla ilgili olarak resmi Facebook sayfasından da bir paylaşım yaptı. Burger King’in Wendy’s’e açık bir şekilde göndermede bulunduğu bu esprili Facebook paylaşımında, “adı Wendy olan ve New York’ta yaşayan kişilerin, 13 Ekim günü öğleden sonra belirli Burger King restoranlarına giderek kimlikleriyle birlikte ücretsiz olarak baharatlı tavuk parçacıklarından alabilecekleri” ifade ediliyor.

Bu reklam kampanyasında Wendy’s’i hedef alan Burger King, geçtiğimiz günlerde de “It” isimli korku filminin Almanya’daki galasında yaptığı reklam ile bir diğer rakibi McDonald’s‘ı hedef almıştı. Bu tarz akıl dolu ve sıra dışı reklamlar söz konusu olduğunda dünyaca ünlü fast food restoran zincirinin bu işte oldukça iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Marka, bu yılın ilk aylarında da yanan restoranlarının fotoğraflarını kullanarak ilginç bir reklam kampanyasına imza atmıştı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link