E-posta Pazarlamada ‘E-posta Konu Başlığı’ Stratejileri

2016 yılında yoğun olarak konuşulan kişiselleştirme, 2017 yılında çok daha fazla konuşulacağa benziyor. Dijital pazarlama üzerine çalışan ve yazılar yazan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, dijital pazarlamanın kişiselleştirme anlamında en yoğun kullanılabileceği kanalı e-posta pazarlama. Tabi konu e-posta pazarlama olunca akla yapılabilecek binlerce şey geliyor. Bu yazımda e-posta pazarlamada, e-postaları açılma oranlarını artırmak ve daha iyi performans gösterebilmesi için kullanabileceğiniz e-posta konu başlığı ipuçlarından bahsedeceğim:

1- Mobil öncelikli düşünün

Her dijital pazarlama kanalında olduğu gibi e-posta pazarlamada da mobil öncelikli düşünmek şart. Litmus’un e-posta verilerine göre e-postaların %50’sinden fazlası mobil cihazlarda açılıyor.

Yine Litmus’un yaptığı analizlere göre e-postalaran en çok iPhone üzerinden açılıyor. Diğer mobil cihazlar için görseli inceleyebilirsiniz:

Bu yüzden e-posta konularınızı belirlerken mobil öncelikli düşünmeniz e-posta açılma oranlarınızı arttırır. Mobil cihazların ekranının limitli ölçülere sahip olduğunu düşünürsek 4-7 kelime ile hedeflenen mesajı verebilirsiniz ama yine de Contact Monkey’in raporuna göre en iyi dönüş getiren konu başlıkları 1-3 kelimeden oluşuyor.

2- Basit başlıklar kullanın

E-ticaret siteleri için özellikle dönüşüm oranını arttırmak için basitlik her zaman önemli diyoruz. E-posta pazarlamada da bu kural geçerli. E-posta alan kullanıcıların %35’i e-posta açma kararını konu başlığına göre karar veriyor. Bu yüzden basit ve ilgi çekici tutmanız hem mobil öncelikli olmanıza yardımcı olur hem de e-posta açılma oranlarını arttırır. Global markalardan bazılarının e-postalarını incelediğimizde de bundan yararlandığını görüyoruz.

3- Kıtlık ve aciliyet yaratın

Kıtlık aslında İngilizce kelimesiyle “scarcity” yaratın, aciliyet ise “urgency”. Bir fırsatın bitmeye yakın olması kişide harekete geçme isteği uyandırır. E-posta pazarlama alanında yapılan araştırmalara göre kıtlık ve aciliyet hissettiren e-posta konu başlıkları diğer konu başlıklarına göre %22 daha fazla açılıyor. Kıtlık ve aciliyet ile örneklerden bazıları:

4- Kişiselleştirin

Bu yazımın ilk paragrafında da belirttiğim gibi kişiselleştirme sektörde 2017 yılının en çok konuşulan konularından biri olacak. Bu yüzden e-posta pazarlamada kişiselleştirme yapmak önceki yıllara göre daha da önem kazanacak. Kişiselleştirmeye en basit örneklerden biri doğum günü e-postaları olsa da artık bunun birçok adım ötesine geçmek gerek. Büyük veri analiz teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, tüm kullanıcılara toplu e-posta atmak yerine doğru segmentasyonlar ve kişisel davranışlara göre e-posta atmak, e-posta pazarlama yatırım geri dönüşünü arttırırken müşteriyi marka ile daha fazla etkileştirecektir.

5- Listeler kullanın

Son yıllarda hayatımıza liste içerikler girdi ve internet kullanıcıları da bu modaya hızla uyum sağladı. Listeler hayatımızda bir süre daha kalacağa benziyor. Bu modayı e-posta pazarlama ve içerik stratejilerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Dijital pazarlamada en iyi yatırım geri dönüşünü getiren kanallardan biri doğru ve verimli bir biçimde kullanılırsa e-posta pazarlama. Yukarıdaki maddelerden birkaçını deneyerek açılma oranlarını analiz etmenizi tavsiye ederim. İyi analizler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Wanamaker’in dediği “Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum” sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

PepsiCo, En Çok Tesla Semi Sipariş Eden Şirket Oldu. Peki ama Neden?

Bildiğiniz gibi Tesla, kasım ayının sonunda düzenlediği bir lansmanla yeni elektrikli tırı Tesla Semi’yi tanıtmıştı. Tesla’nın diğer elektrikli araçlarına olduğu gibi, Tesla Semi‘ye de şirketlerin yoğun bir ilgisi var gibi görünüyor. Zira lansmandan birkaç gün sonra Anheuser-Busch isimli ABD merkezli şirket, en büyük Tesla Semi ön siparişini gerçekleştirdi. Ancak bunun üzerinden çok fazla zaman geçmeden, PepsiCo daha büyük bir sipariş geçerek şimdiye kadarki en büyük Tesla Semi ön siparişini gerçekleştirmiş oldu.

Londra merkezli haber ajansı Reuters’ın yaptığı habere göre PepsiCo, emisyonu ve yakıt masraflarını azaltmak amacıyla 100 adet Tesla Semi tır siparişi verdi. Bir adet Tesla Semi tır siparişi için 20.000 dolar depozito verilmesi gerekiyor ve bu da sadece bu siparişten Tesla’nın kasasına 2 milyon dolar girdiği anlamına geliyor. Tabii, eğer ki PepsiCo, Tesla depozito miktarını 5.000 dolardan 20.000 dolara çıkardıktan sonra bu ön siparişi gerçekleştirdiyse bu durum geçerli oluyor. Aksi halde, bu siparişten Tesla’nın kasasına sadece 500.000 dolar girdiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte bir Tesla Semi elektrikli tırın şu anki fiyatının 150.000 dolar olduğunu da belirtelim.

PepsiCo‘nun sadece ABD’de yaklaşık olarak 10.000 araçlık bir filosu bulunuyor. Yani bu 100 adet Tesla Semi tır, şirketin filosunun çok küçük bir kısmını temsil edecek. Bununla birlikte PepsiCo’nun bir yöneticisi Reuters’a yaptığı açıklamada, Tesla Semi tırların kısa mesafe teslimatlarını gerçekleştirmek için kullanılacağını belirtti.

PepsiCo’nun bu 100 adetlik Tesla Semi tır siparişinin Tesla açısından bir başka olumlu yanı ise hisse değerlerinin yükselmesi oldu. Business Insider’ın yaptığı habere göre PepsiCo’nun bu ön siparişinde n sonra, Tesla hisselerinin değeri %2,28 oranında arttı. Görünüşe göre her bir büyük firmanın Tesla Semi tır siparişiyle birlikte şirketin hisse değerleri biraz daha artacak. Bu da 2020 yılına kadar kar edemeyeceği tahmin edilen Tesla için çok olumlu bir gelişme.

Tesla geçtiğimiz ayın sonunda yeni elektrikli tırını tanıttıktan sonra, birçok büyük şirketten çok sayıda Tesla Semi tır siparişi aldı. Lansmanın ertesi günü Walmart, 15 adet Tesla Semi tır sipariş ettiğini açıkladı. Bununla birlikte JB Hunt Transport Services isimli taşımacılık şirketi de birden fazla tır sipariş ettiğini belirtti. İlerleyen süreçte ise Alman lojistik firması DHL, Kanadalı süpermarket zinciri Loblaw ve ABD’li lojistik ve taşımacılık çözümleri şirketi Ryder; Tesla Semi elektrikli tır siparişi veren şirketler arasına katıldı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ali Sami Aydın’la Ev Tekstili Üzerine Konuştuk

Bildiğiniz gibi Marketing Meetup “Intelligence” yani “Zeka” konseptiyle 30 Kasım’da 600 pazarlama profesyonelinin katılımıyla İTÜ SDKM’de gerçekleşti. Klişeleşmiş konular yerine iş zekâsına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanan bu buluşmada konuşmacı olarak yer alan Ali Sami Aydın ile ev tekstili üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Bu röportajımıza yukarıdan ulaşabilirsiniz.

Katılımcıların öğle yemeği eşliğinde networking yapabildiği bir saatlik aranın ardından Arzum Yönetim Kurulu Başkanı  ve Genel Müdürü Murat Kolbaşı, Aydın Tekstil ve TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Aydın ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Danışmanı ve Sağlık Bölümü Danışmanı Oğuzhan Süral, Marka Danışmanı ve BrandMap Genel Yayın Yönetmeni Bülent Fidan Türk Markalarına Zeka Katmak konulu panelde bir araya geldiler. Sohbet havasında geçen panelde Bülent Fidan’ın soruları eşliğinde farklı sektörlerden gelen, ürünlerinin belli aşamalarında dijital uygulamalar gerçekleştiren ya da dijital zekâ ekleyen ihracatın bu üç farklı ismi markalarına dijital zekâyı nasıl kattıklarını irdelediler.

“İnovasyonsuz, zekâyı işin içine katmadan başarılı olmanız mümkün değil.” diyen Aydın, günümüzde satışın yeterli olmadığını, her ürünü deneyimleyerek geliştirme zorunluluğunun bulunduğunu söyledi. Bir tekstil firması olarak turizm, sağlık sektörü ve savunma sanayi gibi alanlarda kendilerini deneyerek yeni ürünler geliştirmenin yollarını arayarak; bu yolda karşılaştıkları başarısızlık deneyimlerini ve sonrasında gelen ilham verici hikayelerini paylaştı.

Denemeden ileriye doğru bir adım atılamayacağını belirten Aydın, bu zorlu denemeler sonrası elde ettikleri başarının şirketlerine katma değer sağladığını ifade etti. Türkiye’de doğalgaz ve petrol gibi hammaddeler olmadığı için zekâ katılmış ürünlere odaklanılması gerektiğini belirtirken, Türkiye’deki “Lider doğulur, lider olunmaz.” anlayışının şirketler için anlamsız olduğunu, hiçbir şirketin lider olarak başlangıç yapmadığını, bunun tek mümkün yolunun iyi bir zekâ katılımı ile lider konumuna gelmek olduğunu belirtti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link