2016 yılında yoğun olarak konuşulan kişiselleştirme, 2017 yılında çok daha fazla konuşulacağa benziyor. Dijital pazarlama üzerine çalışan ve yazılar yazan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, dijital pazarlamanın kişiselleştirme anlamında en yoğun kullanılabileceği kanalı e-posta pazarlama. Tabi konu e-posta pazarlama olunca akla yapılabilecek binlerce şey geliyor. Bu yazımda e-posta pazarlamada, e-postaları açılma oranlarını artırmak ve daha iyi performans gösterebilmesi için kullanabileceğiniz e-posta konu başlığı ipuçlarından bahsedeceğim:

1- Mobil öncelikli düşünün

Her dijital pazarlama kanalında olduğu gibi e-posta pazarlamada da mobil öncelikli düşünmek şart. Litmus’un e-posta verilerine göre e-postaların %50’sinden fazlası mobil cihazlarda açılıyor.

Yine Litmus’un yaptığı analizlere göre e-postalaran en çok iPhone üzerinden açılıyor. Diğer mobil cihazlar için görseli inceleyebilirsiniz:

Bu yüzden e-posta konularınızı belirlerken mobil öncelikli düşünmeniz e-posta açılma oranlarınızı arttırır. Mobil cihazların ekranının limitli ölçülere sahip olduğunu düşünürsek 4-7 kelime ile hedeflenen mesajı verebilirsiniz ama yine de Contact Monkey’in raporuna göre en iyi dönüş getiren konu başlıkları 1-3 kelimeden oluşuyor.

2- Basit başlıklar kullanın

E-ticaret siteleri için özellikle dönüşüm oranını arttırmak için basitlik her zaman önemli diyoruz. E-posta pazarlamada da bu kural geçerli. E-posta alan kullanıcıların %35’i e-posta açma kararını konu başlığına göre karar veriyor. Bu yüzden basit ve ilgi çekici tutmanız hem mobil öncelikli olmanıza yardımcı olur hem de e-posta açılma oranlarını arttırır. Global markalardan bazılarının e-postalarını incelediğimizde de bundan yararlandığını görüyoruz.

3- Kıtlık ve aciliyet yaratın

Kıtlık aslında İngilizce kelimesiyle “scarcity” yaratın, aciliyet ise “urgency”. Bir fırsatın bitmeye yakın olması kişide harekete geçme isteği uyandırır. E-posta pazarlama alanında yapılan araştırmalara göre kıtlık ve aciliyet hissettiren e-posta konu başlıkları diğer konu başlıklarına göre %22 daha fazla açılıyor. Kıtlık ve aciliyet ile örneklerden bazıları:

4- Kişiselleştirin

Bu yazımın ilk paragrafında da belirttiğim gibi kişiselleştirme sektörde 2017 yılının en çok konuşulan konularından biri olacak. Bu yüzden e-posta pazarlamada kişiselleştirme yapmak önceki yıllara göre daha da önem kazanacak. Kişiselleştirmeye en basit örneklerden biri doğum günü e-postaları olsa da artık bunun birçok adım ötesine geçmek gerek. Büyük veri analiz teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, tüm kullanıcılara toplu e-posta atmak yerine doğru segmentasyonlar ve kişisel davranışlara göre e-posta atmak, e-posta pazarlama yatırım geri dönüşünü arttırırken müşteriyi marka ile daha fazla etkileştirecektir.

5- Listeler kullanın

Son yıllarda hayatımıza liste içerikler girdi ve internet kullanıcıları da bu modaya hızla uyum sağladı. Listeler hayatımızda bir süre daha kalacağa benziyor. Bu modayı e-posta pazarlama ve içerik stratejilerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Dijital pazarlamada en iyi yatırım geri dönüşünü getiren kanallardan biri doğru ve verimli bir biçimde kullanılırsa e-posta pazarlama. Yukarıdaki maddelerden birkaçını deneyerek açılma oranlarını analiz etmenizi tavsiye ederim. İyi analizler.

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

1 YORUM

Bir Cevap Yazın