E-posta Pazarlamada ‘E-posta Konu Başlığı’ Stratejileri

2016 yılında yoğun olarak konuşulan kişiselleştirme, 2017 yılında çok daha fazla konuşulacağa benziyor. Dijital pazarlama üzerine çalışan ve yazılar yazan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, dijital pazarlamanın kişiselleştirme anlamında en yoğun kullanılabileceği kanalı e-posta pazarlama. Tabi konu e-posta pazarlama olunca akla yapılabilecek binlerce şey geliyor. Bu yazımda e-posta pazarlamada, e-postaları açılma oranlarını artırmak ve daha iyi performans gösterebilmesi için kullanabileceğiniz e-posta konu başlığı ipuçlarından bahsedeceğim:

1- Mobil öncelikli düşünün

Her dijital pazarlama kanalında olduğu gibi e-posta pazarlamada da mobil öncelikli düşünmek şart. Litmus’un e-posta verilerine göre e-postaların %50’sinden fazlası mobil cihazlarda açılıyor.

Yine Litmus’un yaptığı analizlere göre e-postalaran en çok iPhone üzerinden açılıyor. Diğer mobil cihazlar için görseli inceleyebilirsiniz:

Bu yüzden e-posta konularınızı belirlerken mobil öncelikli düşünmeniz e-posta açılma oranlarınızı arttırır. Mobil cihazların ekranının limitli ölçülere sahip olduğunu düşünürsek 4-7 kelime ile hedeflenen mesajı verebilirsiniz ama yine de Contact Monkey’in raporuna göre en iyi dönüş getiren konu başlıkları 1-3 kelimeden oluşuyor.

2- Basit başlıklar kullanın

E-ticaret siteleri için özellikle dönüşüm oranını arttırmak için basitlik her zaman önemli diyoruz. E-posta pazarlamada da bu kural geçerli. E-posta alan kullanıcıların %35’i e-posta açma kararını konu başlığına göre karar veriyor. Bu yüzden basit ve ilgi çekici tutmanız hem mobil öncelikli olmanıza yardımcı olur hem de e-posta açılma oranlarını arttırır. Global markalardan bazılarının e-postalarını incelediğimizde de bundan yararlandığını görüyoruz.

3- Kıtlık ve aciliyet yaratın

Kıtlık aslında İngilizce kelimesiyle “scarcity” yaratın, aciliyet ise “urgency”. Bir fırsatın bitmeye yakın olması kişide harekete geçme isteği uyandırır. E-posta pazarlama alanında yapılan araştırmalara göre kıtlık ve aciliyet hissettiren e-posta konu başlıkları diğer konu başlıklarına göre %22 daha fazla açılıyor. Kıtlık ve aciliyet ile örneklerden bazıları:

4- Kişiselleştirin

Bu yazımın ilk paragrafında da belirttiğim gibi kişiselleştirme sektörde 2017 yılının en çok konuşulan konularından biri olacak. Bu yüzden e-posta pazarlamada kişiselleştirme yapmak önceki yıllara göre daha da önem kazanacak. Kişiselleştirmeye en basit örneklerden biri doğum günü e-postaları olsa da artık bunun birçok adım ötesine geçmek gerek. Büyük veri analiz teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, tüm kullanıcılara toplu e-posta atmak yerine doğru segmentasyonlar ve kişisel davranışlara göre e-posta atmak, e-posta pazarlama yatırım geri dönüşünü arttırırken müşteriyi marka ile daha fazla etkileştirecektir.

5- Listeler kullanın

Son yıllarda hayatımıza liste içerikler girdi ve internet kullanıcıları da bu modaya hızla uyum sağladı. Listeler hayatımızda bir süre daha kalacağa benziyor. Bu modayı e-posta pazarlama ve içerik stratejilerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Dijital pazarlamada en iyi yatırım geri dönüşünü getiren kanallardan biri doğru ve verimli bir biçimde kullanılırsa e-posta pazarlama. Yukarıdaki maddelerden birkaçını deneyerek açılma oranlarını analiz etmenizi tavsiye ederim. İyi analizler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Growth Istanbul 2: düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık ile “Pazar Yeri ve Büyüme”

İkincisi düzenlenen Growth Meetup İstanbul’un konuğu düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık. Düğün dikeyinde her geçen gün hızla büyüyen pazar yerinin hikayesinin ve pazar yerinde büyüme imkanlarının konuşulacağı etkinlik 18 Temmuz Çarşamba akşamı Karaköy’de! 

Büyüme stratejilerinin uygulanması en zor alanlardan biri de pazar yerleri. Türkiye’nin en ilgi çekici girişimlerinden biri dugun.com’un kurucusu Emek Kırbıyık büyüme hikayelerini paylaşmak için Growth Meetup Istanbul’da!  

Olabilecek en yerel alanlardan biri olan düğün sektöründe var olmak ve büyümek için ne gibi zorluklarla karşılaşıldı? Hemen her aşaması “geleneksel” olan düğün süreçleri nasıl dijitale aktarıldı? Tamamen yerel bir örnekten yurt dışına çıkacak proje nasıl geliştirildi?  

Tüm bunların konuşulacağı ve tartışılacağı etkinliğe katılım ücretsiz. Tek yapılması gereken etkinlik sayfasından kayıt olmak.  

Her ay alanında yetkin bir konuşmacının katılacağı etkinliğin programı şöyle:   

19.00 – 19.30: Tanışma   

19.30 – 19.50: Konuk Sunumu  

19.50 – 20.00: Çay-Kahve 

20.00 – 20.30: Bir vaka hakkında sohbet  

Kim düzenliyor?  

Etkinlik Online Matbaa bidolubaski.com ve Personel Yönetim Yazılımı Kolay İK tarafından destekleniyor ve düzenleniyor.  

Nerede düzenleniyor?  

Etkinlik mekanı:  bi’dolu TERAS 

Kemankeş Mah. Akçe Sok No:6 D:1-2-3 Karaköy / Beyoğlu  

Nasıl kayıt olunur: Etkinliğin sınırlı kontejanı bulunuyor, kayıtlarınızı  buradan yapabilirsiniz. 

Sosyal medya linkleri:    

Twitter: https://twitter.com/growthistanbul 

Facebook: https://www.facebook.com/growthistanbul/ 

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/growthistanbul/ 

Instagram: https://www.instagram.com/istanbulmeetups/

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bitkiye İnsanlardan Daha İyi Bakan Bir Robot Geliştirildi

  • Çinli robot üreticisi Sun Tianqi bitkiler için altı ayaklı robot geliştirdi. 
  • Robot bitkinin yeterince güneş almasını ve yeterince su almasına yardımcı oluyor. 
  • İlgili yazı: Kendimizi Robotlara Alkışlatır Olduk

Bitkilerin heliotrpik olduğunu yani, ışığın olduğu yere doğru büyüdüğünü fen ya da biyoloji derslerinizden hatırlıyor olabilirsiniz. Fakat bitkiler diğer canlılar gibi hayatta kalma konusunda diğer canlılar kadar çaba gösteremiyorlar. Karanlık bir alanda kalan bitki güneş ışığı gören yere doğru büyüse bile yeterince büyümeden, besin yetersizliği sebebiyle ölebilirler.

Bitkileri canı gibi koruyan insanlar neyse ki bitkiler için mücadele veriyor ve onları ayakta tutabiliyorlar. Çin robot üreticisi Sun Tianqi bitkiler için altı ayaklı bir oyuncak robot geliştirdi. Tianqi’nin şirketi Vincross tarafından üretilen robot, sırtına yerleştirilen bitkinin güneş alması için hareket ediyor, yeterince güneş aldığına karar verince gölgeye çekiliyor ve bitkisi susuz kaldığında özel bir dansla su talep ediyor. 

Yapraklı bir yengeç gibi görünen bu robot-bitki melezinin fonksiyonlarını nasıl gerçekleştirdiği açıklanmadı ancak ışık, gölge ve nem algılayıcılarıyla bu işlemleri gerçekleştirmek çok zor değil.

Ölü Bir Ayçiçeği İlham Verdi

Tianqi bir sergide gölgelik bir alanda gördüğü ölü bir ayçiçeğinden esinlenerek bu projeye başladığını söylüyor. “Bitkiler genellikle oldukça pasif” diyen Tianqi “…onları kesebilirsiniz, yakabilirsiniz, topraktan sökebilirsiniz ve hiçbir şey yapmadan dururlar. Tüm canlılar arasında en az özgürlüğe sahip yaratıklar bunlar.” diyor. Ancak nasıl ki insanlar hareket kabiliyetini geliştirmek için bisikletler, trenler ve uçaklardan faydalanıyorsa, bitkiler de teknolojinin nimetlerinden faydalanabilir.

Tianqi “Robotik tabanı sayesinde bitkiler hareket ve etkileşimi deneyimleyebilir. Umarım bu proje teknoloji ve doğal yaşam arasındaki ilişki konusunda bazı kişilere ilham verir.” diyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link