E-Mail Pazarlama İçin Günün En Verimli Saatleri

Öğle arasından sonra ofisinize döndüğünüzde, e-ticaret sitelerinden ardarda gönderilen maillerin çoğunun birer dakika aralıklarla mail kutunuza düşmesi sadece bir rastlantıdan mı ibaret yoksa planlı bir çalışmanın ürünü mü ? Peki ya yemeğe çıkmadan yarım saat önce, 11-11:30 aralığında sağanak gibi yağan yine aynı tarz maillere ne demeli ? Peki hepsi sadece bir tesadüften mi ibaret; elbette hayır.

İnsanların hangi saatlerde alışveriş yapmaya daha yatkın oldukları, hangi saatlerde sipariş vermek için uygun ruh halinde bulunmadıklarını tespit etmek artık zor değil. Şirketlerin hem araştırmalar sonucunda hem de deneme yanılma yöntemleriyle elde ettikleri veriler, tanıtıcı maillerin hangi saat aralığında gönderilirse daha verimli olacağının bilinmesini mümkün kılıyor. Bu saat aralıkları şüphesiz markanın var olduğu sektöre ve hitap ettiği kullanıcı kitlesine bağlı olarak farklılık gösterse de, temelde az çok aynı zaman aralığını işaret ediyor. 

Experian-Email-Marketing-Time-of-Day-Performance-in-Q4-2012-Mar2013

Experian Marketing Services’ın yapmış olduğu araştırma da bu konu üzerine: mailler günün hangi saatlerinde gönderilirse daha fazla görülür, daha fazla okunur, daha fazla işlem gerçekleştirilir, daha fazla ortalama getiriye sahip olur ve daha fazla toplam işlem hacmine sahip olur ?

Araştırmaya göre sabah 8 ile 12 saatleri arasında gönderilen mailler, teslim edilme ve işlem gerçekleştirme bazında en yüksek orana sahip olsalar da ilginç bir şekilde ortalama getiri de 0.17 dolarla en düşük düzeye sahip. Buna rağmen gönderilen mail hacminde yalnızca %2‘lik bir paya sahip olan 20:00 – 23:59 aralığı ise hem ortalama getiride 0.48 dolarla hem de ortalama sipariş tutarında 246 dolarla en yüksek değere sahip. Bu zaman aralığını ortalama sipariş tutarı bazında 12:00 – 15:59 zaman aralığı 188 dolarla izlerken, 3. sırayı 182 dolarla 16:00 – 18:59 zaman aralığı alıyor. Maillerin açılma ve tıklama oranına baktığımızda ise ortalama getiri ve ortalama sipariş bazında en yüksek getiriye sahip olan 20:00 – 23:59 aralığının burada da en yüksek orana sahip olduğunu görüyoruz.

Peki bu rakamlar ne ifade ediyor ? Hedef kitlenizin hangi saatler arasında aktif olduğunu, hangi saatler arasında daha yüksek getiri getireceğini bilmeniz ve bu aralıklara yönelik stratejiler üretmeniz elbette şirketinize başarılı olma noktasında büyük katkı sağlayacaktır. Tüm bu istatistikler, hedef kitlenizin demografik özellikleri ve bulunduğunuz sektöre göre farklılık gösterebilir ancak genel tabloyu yansıtması açısından önemli.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Nike ve Adidas Dünya Kupası için Güçlerini Bitmoji ile Birleştiriyor

  • Dünya kupası yaklaştıkça sponsorlarının bu en büyük futbol olayını kutlamak için yaptığı anlaşmalara daha fazla şahit olmaya başlıyoruz.
  • Bu alandaki son anlaşma ise kişisel emoji yaratma uygulaması olan Bitmoji ile forma sponsorluğunu üstelenen iki dev marka Nike ve Adidas’tan geldi.
  • Benzeri yazılar için; Dünya Kupası; Çok Güzel Hareketler Bunlar Dedirten Markalar

Dünya Kupası’nın başlamasına bir hafta kalmışken, futbol severlerin heyecanını bir kat daha arıtan bir haber var. Spor dünyasının en çok bilinen iki markası Nike ve Adidas güçlerini Bitmoji ile birleştirdi.

İki dev marka, futbol dünyasının bu en büyük olayını kutlamak için kişiye özel emoji uygulaması olan Bitmoji ile yaptıkları anlaşma ile tüm futbol fanlarına kendi çizgi film karakterlerini destekledikleri takıma göre oluşturabilecekleri özel bir kit hazırladılar.

Kit renkleri her markanın sponsoru olduğu kitlere göre değişkenlik gösteriyor. İngiltere için resmi Nike kiti hazırlanmışken, Adidas’ın resmi beyaz kiti sponsoru olduğu Almanya için hazırlanmış durumda.

Diğer resmi Adidas kitleri İspanya, Belçika, İsviçre, Arjantin, Kolombiya, Meksika, Japonya ve Mısır, resmi Nike kitleri ise Fransa, Polonya, Portekiz, Suudi Arabistan, Hırvatistan, Nijerya, Avusturya ve Güney Kore için hazırlandı.

Bitmoji kullanıcıları kendi profillerini Snapchat aracılığı ile sticker ve 3D Bitmoji artırılmış gerçeklik lenslerine Google Chrome ve Gmail uzantıları ile Apple için Bitmoji klavyesi, Android için ise Gboard üzerinden erişerek güncelleyebilecek.

Futbol fanlarının hem tutkulu hem de kreatif olduğunu belirten Bitmoji’nin yaratıcısı Ba Blackstock, Adidas ve Nike işbirliği ile hazırlanan bu kitleri kendi milli takımını desteklemek isteyenler için futbola sevgilerini gösterebilecekleri “yeni bir yol” olarak tarif etti.

“Futbol fanları binlerce çizgi film görsel ve 3D özellik içinden istediklerini seçerek,  Dünya Kupası hakkında neler hissettiğini anında arkadaşları ile paylaşabilecek.”

Snapchat uygulaması üzerinden Bitmoji’lerin kıyafetlerini formalar ile güncelleyebilir, sonrasında favoriniz olan takımın renklerini avatarınız üstünde hangi ülke ile forma anlaşması olduğuna bağlı olarak Adidas ve Nike logoları ile görebilirsiniz.

Aslında en güzeli tribünde ülkenin heyecanına ortak olmak ancak bu şansa erişemeyen fan kitlesi için tamamen kendilerini de içinde hissedebilecekleri dijital bir deneyim yaratma fikri de oldukça yaratıcı. Nike’ın Türkiye milli takım forma sponsoru olduğu halde listede şimdilik Türkiye’nin olmaması da biraz üzücü, ne dersiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

IKEA’dan Donald Trump ve Kim Jong-Un’a “Silahlarla Savaşmayın, Mobilya Yapın” Çağrısı

12 Haziran 2018, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un arasında Kuzey Kore’nin nükleer silahlandırılması konusundaki tarihi toplantısına ithafen IKEA bir Facebook postu yayınladı. 

Marka, vidaları sıkıştırmaya yarayan bir alyan anahtarı fotoğrafının yanınada “inşaat silahı 0 Dolar” şeklinde bir espri ile birlikte postun altında da “Mobilya yapalım, savaşmayalım” postu paylaştı.

IKEA tek bir alyan anahtarıyla çok anlamlı bir post yayınlayarak savaşa ve silahlanmaya karşı olduğunu belirtti. ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’a bedava olan alyan anahtarıyla savaşmak yerine mobilya yapmalarını teklif etti.

İlgi gören Facebook postunun altına Jin Spade’dan ilginç ve güzel bir yorum gelmiş: “Ya Ikea bir ülke olsaydı?”. Ardından Ikea da bu yoruma cevap vermekte gecikmemiş ve; “Alyan anahtarının yardımıyla bir şeylerin dağılmadığından emin olacağız.”

IKEA ilginç ve zekice reklam kampanyaları ile sık sık gündeme gelen bir marka ancak bu sefer herhangi bir ürününü tanıtmak yerine dünya barışına katkıda bulunmak istemiş. Siz ne düşünüyorsunuz, beğendiniz mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link