Öğle arasından sonra ofisinize döndüğünüzde, e-ticaret sitelerinden ardarda gönderilen maillerin çoğunun birer dakika aralıklarla mail kutunuza düşmesi sadece bir rastlantıdan mı ibaret yoksa planlı bir çalışmanın ürünü mü ? Peki ya yemeğe çıkmadan yarım saat önce, 11-11:30 aralığında sağanak gibi yağan yine aynı tarz maillere ne demeli ? Peki hepsi sadece bir tesadüften mi ibaret; elbette hayır.

İnsanların hangi saatlerde alışveriş yapmaya daha yatkın oldukları, hangi saatlerde sipariş vermek için uygun ruh halinde bulunmadıklarını tespit etmek artık zor değil. Şirketlerin hem araştırmalar sonucunda hem de deneme yanılma yöntemleriyle elde ettikleri veriler, tanıtıcı maillerin hangi saat aralığında gönderilirse daha verimli olacağının bilinmesini mümkün kılıyor. Bu saat aralıkları şüphesiz markanın var olduğu sektöre ve hitap ettiği kullanıcı kitlesine bağlı olarak farklılık gösterse de, temelde az çok aynı zaman aralığını işaret ediyor. 

Experian-Email-Marketing-Time-of-Day-Performance-in-Q4-2012-Mar2013

Experian Marketing Services’ın yapmış olduğu araştırma da bu konu üzerine: mailler günün hangi saatlerinde gönderilirse daha fazla görülür, daha fazla okunur, daha fazla işlem gerçekleştirilir, daha fazla ortalama getiriye sahip olur ve daha fazla toplam işlem hacmine sahip olur ?

Araştırmaya göre sabah 8 ile 12 saatleri arasında gönderilen mailler, teslim edilme ve işlem gerçekleştirme bazında en yüksek orana sahip olsalar da ilginç bir şekilde ortalama getiri de 0.17 dolarla en düşük düzeye sahip. Buna rağmen gönderilen mail hacminde yalnızca %2‘lik bir paya sahip olan 20:00 – 23:59 aralığı ise hem ortalama getiride 0.48 dolarla hem de ortalama sipariş tutarında 246 dolarla en yüksek değere sahip. Bu zaman aralığını ortalama sipariş tutarı bazında 12:00 – 15:59 zaman aralığı 188 dolarla izlerken, 3. sırayı 182 dolarla 16:00 – 18:59 zaman aralığı alıyor. Maillerin açılma ve tıklama oranına baktığımızda ise ortalama getiri ve ortalama sipariş bazında en yüksek getiriye sahip olan 20:00 – 23:59 aralığının burada da en yüksek orana sahip olduğunu görüyoruz.

Peki bu rakamlar ne ifade ediyor ? Hedef kitlenizin hangi saatler arasında aktif olduğunu, hangi saatler arasında daha yüksek getiri getireceğini bilmeniz ve bu aralıklara yönelik stratejiler üretmeniz elbette şirketinize başarılı olma noktasında büyük katkı sağlayacaktır. Tüm bu istatistikler, hedef kitlenizin demografik özellikleri ve bulunduğunuz sektöre göre farklılık gösterebilir ancak genel tabloyu yansıtması açısından önemli.

Bir Cevap Yazın