E-Mail Pazarlama İçin Günün En Verimli Saatleri

Öğle arasından sonra ofisinize döndüğünüzde, e-ticaret sitelerinden ardarda gönderilen maillerin çoğunun birer dakika aralıklarla mail kutunuza düşmesi sadece bir rastlantıdan mı ibaret yoksa planlı bir çalışmanın ürünü mü ? Peki ya yemeğe çıkmadan yarım saat önce, 11-11:30 aralığında sağanak gibi yağan yine aynı tarz maillere ne demeli ? Peki hepsi sadece bir tesadüften mi ibaret; elbette hayır.

İnsanların hangi saatlerde alışveriş yapmaya daha yatkın oldukları, hangi saatlerde sipariş vermek için uygun ruh halinde bulunmadıklarını tespit etmek artık zor değil. Şirketlerin hem araştırmalar sonucunda hem de deneme yanılma yöntemleriyle elde ettikleri veriler, tanıtıcı maillerin hangi saat aralığında gönderilirse daha verimli olacağının bilinmesini mümkün kılıyor. Bu saat aralıkları şüphesiz markanın var olduğu sektöre ve hitap ettiği kullanıcı kitlesine bağlı olarak farklılık gösterse de, temelde az çok aynı zaman aralığını işaret ediyor. 

Experian-Email-Marketing-Time-of-Day-Performance-in-Q4-2012-Mar2013

Experian Marketing Services’ın yapmış olduğu araştırma da bu konu üzerine: mailler günün hangi saatlerinde gönderilirse daha fazla görülür, daha fazla okunur, daha fazla işlem gerçekleştirilir, daha fazla ortalama getiriye sahip olur ve daha fazla toplam işlem hacmine sahip olur ?

Araştırmaya göre sabah 8 ile 12 saatleri arasında gönderilen mailler, teslim edilme ve işlem gerçekleştirme bazında en yüksek orana sahip olsalar da ilginç bir şekilde ortalama getiri de 0.17 dolarla en düşük düzeye sahip. Buna rağmen gönderilen mail hacminde yalnızca %2‘lik bir paya sahip olan 20:00 – 23:59 aralığı ise hem ortalama getiride 0.48 dolarla hem de ortalama sipariş tutarında 246 dolarla en yüksek değere sahip. Bu zaman aralığını ortalama sipariş tutarı bazında 12:00 – 15:59 zaman aralığı 188 dolarla izlerken, 3. sırayı 182 dolarla 16:00 – 18:59 zaman aralığı alıyor. Maillerin açılma ve tıklama oranına baktığımızda ise ortalama getiri ve ortalama sipariş bazında en yüksek getiriye sahip olan 20:00 – 23:59 aralığının burada da en yüksek orana sahip olduğunu görüyoruz.

Peki bu rakamlar ne ifade ediyor ? Hedef kitlenizin hangi saatler arasında aktif olduğunu, hangi saatler arasında daha yüksek getiri getireceğini bilmeniz ve bu aralıklara yönelik stratejiler üretmeniz elbette şirketinize başarılı olma noktasında büyük katkı sağlayacaktır. Tüm bu istatistikler, hedef kitlenizin demografik özellikleri ve bulunduğunuz sektöre göre farklılık gösterebilir ancak genel tabloyu yansıtması açısından önemli.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link