Duyusal Uyaranlar Satın Alma Kararlarımızı Nasıl Etkiler?

Gelin beraber bir yolculuğa çıkalım. Bu yolculukta çok önemli istasyonlarda duracağız ve keşfe çıkacağız. Kemerler bağlandı ise yolculuğa çıkabiliriz. Yolculuğumuzda 5 istasyonumuz mevcut. Eminim siz de çok yakından tanıyorsunuzdur. Sizleri de çok meraklandırmadan istasyonlarımızı sıralayayım; Görme, duyma, koku, dokunma ve işitme. Evet, tahmin ettiğiniz gibi 5 duyu organımıza uğrayacağız.

Genel olarak beş duyu organımız dünya ile olan bağlantılarımız için birer aracı görevi görmektedirler. Bu beş duyu organı birbirleri ile bağlantılı olarak çalışır. Birini diğerinden bağımsız olarak göremeyiz. Kahve satan bir dükkânın önünden geçtiğimizde dükkânı görmesek bile kahve kokusunu hemen alırız. Kahveye olan hazzımız ne kadar büyükse geçmiş deneyimlerimizden aldığımız hazzı yaşamak isteriz. Sonra bir bakmışsınız kendinizi kahve dükkânı içinde kasada bulmuşsunuz. Kahvemizi aldık ve yudumlamaya başladık. Peki, buraya kadar hangi duyu organlarımız faaliyetteydi? Kısacası hepsi diyebiliriz çünkü kokusunu algıladık, yöneldik ve gördük, kahveyi siparişini verirken duyduk, kahveyi aldık ve dokunduk, ve yudumlarken tatmış olduk.

mediacat-ekim-2015-bora-alci-duygusal-pazarlama-1

Görme duyumuz bizim dünya ile bağlantımızda en etkili rolü üstleniyor. Görerek hareket ediyor ve aksiyonlarımızı önce görme duyumuzdan faydalanarak alıyoruz. Dışarıdan aldığımız görsel sinyallerimiz retinadan beynimizin talamus bölgesine ulaşıyor ve burada beyin diline çevriliyor. Mesajın büyük bir kısmı görsel kortekste analiz edilip ilgili yerlere yönlendiriliyor. Bu yönlendirme duygusal bir tepki içeriyorsa sinyalimiz dosdoğru duygu merkezimizi harekete geçiren amigdalaya yöneliyor. Kısacası, bir şeyi algıladığımız birkaç milisaniye içerisinde daha neyi gördüğümüzü anlamadan, gördüğümüz şeyden hoşlanıp hoşlanmadığımıza karar verebiliyoruz. Bu karar vermede amigdalamızın büyük bir önemi var. Amigdala, kendisine gelen her sinyali sorgular ve temel sorular sorar. Bu, benim nefret ettiğim bir şey mi? Bu, benim sevdiğim bir şey mi? Gibi sorularla geçmiş deneyimlerimizi tarar ve karşılaştığımız şeyi geçmişteki deneyimlerimizle karşılaştırır. O yüzden herhangi bir marka logosu veya ürün resmi gördüğümüzde bir şekilde uzaklaşmaya çalışıyor ve sebebini bilemiyorsak, muhtemeldir ki geçmiş deneyimlerimizde o marka veya ürüne karşı bir deneyimimiz mevcut olabilir.

Koku duyumuz da biz tüketicilerin hayatında en az görme duyumuz kadar önemli bir yere sahiptir. Bir örnekle açıklamak gerekirse, işten çıkmışsınız ve yorgun argın evin yolunu tutmuşsunuz. Tam eve varacakken köşedeki fırına yaklaştığınızda burnunuzu gelen o sıcak ekmek kokusu bizi alır götürür adeta. Çalışmalar göstermiştir ki, tek duyuya hitap eden uyaranlardan ziyade birden fazla duyuya hitap eden uyarıcı etkenler bizleri daha fazla etkilemektedir ve satın alma kararlarımızda da önemli bir etkene sahiptir. Martin Lindstrom’un Buyology kitabındaki araştırmalara da bir göz atacak olursak; Örneğin, aynı anda hem görüntüsünü hem de kokusunu beğendiğimiz bir şeye rastlarsak (Örnek, bende dalin bebek şampuanı) beynimizde çeşitli bölgelerde birbiriyle uyumlu hareketler gözlemlenir. Buradan hareketle uyumlu duyu kombinasyonları gerçekleştiğinde koku alma korteksimiz ile duygu merkezimizi harekete geçiren amigdala birlikte hareket eder. Kısacası, bir ürünün kokusundan hoşlanmamız ve görüntüsünde aynı şekilde insanı kendisine çeken uyumlu bir görsellik birleştiğinde o ürünü anımsama olasılığımız giderek yükselir. Hatta bazı şirketler çağrışımlar yoluyla da tüketicilerinin karşısına çıkarlar. Mesela, anne sütünde bir bileşen olarak var olan vanilya kokusu şirketler tarafından kadın mağazalarında vanilya kokusu sıkılarak giysilerdeki satışların arttığını gözlemlemişlerdir.

sensory-marketing

İşitme duyusu her ne kadar görme ve koku duyusu kadar tek başına etkili olarak gözükmese de birden fazla duyu ile işitme duyusunun kombin edildiği çalışmalarda tüketici üzerindeki etkinin daha da arttığı gözlemlenmiştir. Örnek olarak; hepimiz Coca-Cola reklamları ile karşılaşırız. Coca-Cola reklamlarında kolanın bardağa dolduruluşu esnasındaki görüntüsü, buzların bardağa değdiği noktadaki sesleri ve Coca-Cola şişesinin kapağının açılması ile ilgili seslerin karışımı görüntüyle birleşmekte ve tüketicilerin hafızasında yer edinmektedir. İşitme duyusuna bir örnek daha vermek gerekirse, Algida Magnum reklamlarında oynayan oyuncunun hem görsel olarak seksi duruşu ve dondurmayı ısırdığı andaki sesin vurgulanarak biz tüketicilere iletilmesi de o ürüne karşı bizlerde bir deneyim yaşatması ve hafızamıza yerleşmesi muhtemeldir.

Dokunmadan ve tatmadan edemediğimiz durumlarla da hayatımızda çokça karşılaşırız. Kimimiz almak istediği kıyafeti mağazasına gidip dokunarak hatta deneyerek almayı tercih eder. Bu noktada markalar mağazalarından bizlere en üst düzey deneyimi yaşatmak için mağazada hoşlanacağımız hatta daha fazla vakit geçirmemize bile sebep olabilecek kokular sıkarlar. Markanın vermek istediği mesajlara ve hedef kitlesine uygun müzikler çalar arka planda. Kimi zaman farkında olmadan ağzımızda mırıldanırız bile o şarkıları. Süpermarketlerde kızarmış sucuk, sosis gibi ürünler tattırılarak tüketicilere bir deneyim sunulur ve bu iyi bir deneyimse tuketicide satin alma motivasyonu yaratabilir. Hiç aklınızda sucuk almak yoksa bile o sucuğun cızır cızır kızarırken ki sesi ve tatmış olduğunuz o ürüne karşı ister istemez bir ilginiz oluşabilir. Sonuç olarak, dünyayı beş duyu organımız aracılığıyla algılayıp, çeşitli deneyimler elde ederek tüketim davranışlarımız oluşabilmekte ve bu esnada markalar da en iyi deneyimi yaşatmak ve hafızalarda kalıcı olmak için duyularımıza hitap etmektedirler. Bu arada aramızda kalsın, hala duyulara hitap etmeyen bir marka varsa vay haline!

Bu yazı konuk yazarımız “Ömer Faruk Üzmez” tarafından kaleme alınmıştır.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Bu Yıl İstanbul Üniversitesi Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nde “Dönüşüm, muhteşem olacak!”

Türkiye’nin ISO 9001 Kalite Belgesi’ne sahip ilk ve tek öğrenci kulübü olan İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Kulübü tarafından düzenlenen gelenekselleşen Reklam ve Pazarlama Zirvesi bu yıl “Dönüşüm, muhteşem olacak!” sloganıyla katılımcılarını bekliyor.

Firmaların pazarlama stratejileri, yeni nesil pazarlama trendleri, reklamcılık sektörünün perde arkası, reklamcılık ve pazarlama alanlarında dönüşüm gibi bir çok konunun ele alınacağı Reklam ve Pazarlama Zirvesi’18, 12 Mart Pazartesi günü 10:00-16:00 saatleri arasında UNIQ Istanbul’da gerçekleşecek.

Katılımcılar, etkinliğin sonunda Reklam ve Pazarlama Zirvesi’18 Katılım Sertifikası almaya hak kazanacaklar.

Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nin bu yılki konuşmacıları ise şöyle:

 Ömer Barış GÖKPINAR, Samsung Türkiye CMO/Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Yüce ZEREY-Hepsiburada.com CMO, Tunç BERKMAN, Vestel CMO/Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı, Ender MERTER-İlancılık Reklam Ajansı Eş Başkanı, Serhat BAYRAM-Serdesin Ajansı Kurucusu & Yaratıcı Yönetmen 

Türkiye’nin Alanında En Başarılı Kadın Yöneticileri Paneli:

Ebru ÖZGÜÇ – Vodafone Marka ve Pazarlama Stratejisi Direktörü, Figen BİLGEN – Abdi İbrahim Satış ve Pazarlama Direktörü, Merve Naz ATMACA – puhutv Pazarlama Direktörü, Lize KARABOĞA – Reklamcılık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Aysun KARABIYIK – Lenovo TR Pazarlama ve İletişim Direktörü

ETİ Reklam ve Pazarlama Paneli:

Zübeyde ÖZMEN – ETİ Kek Kategori Müdürü, Didem USLUER – Dijital Pazarlama Müdürü, Serhat GÜRCÜ – Youthworks Reklam Ajansı Başkanı, Eypio – Müzisyen

Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nin bu yılki belirlenen ürün sponsorları ise şöyle:

Starbucks, Coca – Cola, Gönül Kahvesi, Gloria Jeans, Papa Johns, Pınar, Morhipo,N11.com, Yves Rocher, Aıesec, Başakşehir Living Lab, Uber, Puma, ETİ, Tınaz Elektronik, Edding, Fujifilm, Havadayız, Amerikan Kültür, Tada, Eğlence Organizasyon, Perfetti van melle.

Ayrıca;
Bilge adam Akademi, Smartpro Akademi, Başak Erdemir, 4129 Grey, İstanbul Moda Akademisi, Masterpiece, Escapeist, Çiçek Akademi, İlancılık101, Lösev, Sinem&Didem Kardeşler gibi bir çok ismin gerçekleştireceği birbirinden değerli workshoplar fuaye alanında sizleri bekliyor olacak!

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için : www.rpzistanbul.com

Biletler Biletino’da!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Boğaziçi Yönetim & Liderlik Zirvesi’nde Bugünün Liderleri Geleceğin Liderleriyle Buluşuyor!

İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından 17-18 Mart tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de TEB ana sponsorluğunda ikinci kez gerçekleştirilecek olan Boğaziçi Yönetim ve Liderlik Zirvesi “Yönetim” ve “Liderlik” alanlarını çok geniş bir yelpazede ele alıyor! Etkinliğe katılan öğrencilerin iki gün boyunca sektörün önde gelen markalarının CEO ve üst düzey yöneticilerinin liderlik ve kariyer hikayelerini dinleme fırsatı yakalayacağı zirvemiz, bugünün liderleri ile geleceğin liderlerini bir araya getiriyor! Birçok lider markayı ve iş dünyasının çok değerli ismin yanı sıra “Sporda Liderlik“, “Medyada Liderlik” ve “Yeni Nesil Liderlik” gibi birçok konuya değinilecek.

TEB, Unilever, Metro Cash&Carry, Pladis, Arçelik, BSH, Anadolu Efes, Abdi İbrahim ve Otokoç Otomotiv‘in şirket oturumları, Kaan Terzioğlu, Nevzat Aydın ve birçok alanında uzman isimle bireysel oturumlar ve özel oturumlarla dolu 2 gün katılımcılarını bekliyor. Zirve aynı zamanda katılımcılarına etkinlik sonunda sertifika kazandıracak.

Boğaziçi Yönetim ve Liderlik Zirvesi hakkında daha ayrıntılı bilgi için yonetimveliderlikzirvesi.buik.net‘i ziyaret edebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link