Dünyayı Değiştirmek İçin Doğdular 0

httpv://www.youtube.com/watch?v=4-TRErxV8hE

Onlardan alıntı yapabilirsiniz, onlara katılmayabilirsiniz, onları yüceltebilir ya da kötüleyebilirsiniz. Yapamayacağınız tek şey onları görmezden gelmektir, çünkü onlar bir şeyleri değiştirdiler. Onlar insan ırkını ileriye taşıdılar. . . )

Elbette her markanın var olma sebebi para kazanmak, ancak öyle markalar var ki para kazanmanın yanında hatta ötesinde insanoğlunu bir adım daha ileriye taşıyan, getirmiş olduğu inovasyonlarla günlük yaşamı değiştiren, insanların arasındaki bağları kuvvetlendiren. Google gibi Apple gibi Facebook gibi.

Bu yazıyı yazma nedenim Google’ın yeni servisi olan Kültür Enstitüsü ( Google Cultural Institute ) Tek amaçları; kar amacı gütmeden, kendi söylemleriyle var olan kültür mirasını online ortama taşıyarak muhafaza etmek ve tüm dünyayla paylaşmak. Geçtiğimiz yüzyıla ait, dünya tarihinde yer etmiş Auschwitz Nazi toplama kampında yaşanan Edek & Mala’nın aşk hikayesinden 6 Haziran 1944’te yaşanan Normandiya çıkarmasına yani bir anlamda 2’nci Dünya Savaşı’nın bitişini ve Avrupa’nın Hitler rejiminden kurtuluşunu sembolize eden D-Day’e ( Deliverance Day ) kadar 42 olayı, o dönemlere ait belgeler, kanıtlar ve fotoğraflarla anlatmak. Kullanışlı ve dikkat çekici bir arayüze sahip olan servis, Google’ın diğer kar amacı gütmeyen  Google OceanGoogle Art Project  gibi diğer servislerinin arasına eklendi.

httpv://www.youtube.com/watch?v=dSKATUciBEE

Dünya’nın hedefi sadece para kazanmak olmayan “Mezarlıktaki en zengin adam olmak bana bir şey ifade etmiyor. Gece yatağıma girip “bu gün mükemmel bir şey yaptım” demek benim için daha önemli.” diyebilen Steve Jobs’lara, kaza yapmadan 482,000 km yol gidebilen aracı üreten Google’lara ihtiyacı var. Dünya bu şirketlerin yarattığı değerlerle elbette daha anlamlı.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link