Dünyanın İlk Dijital Parfüm Şişesi Bir Türk Tasarımı 0

Kozmetik sektörü büyük bir değişimin eşiğinde. Bir Türk firması olan Erte Kozmetik’in LCD ekrana sahip, içine müzik, film ve fotoğraf yüklenebilen 16 gb’lık hafızası olan bir parfüm şişesi üretmesiyle sektörde dengeler alt üst olacak gibi görünüyor. Kozmetik sektörüne 2013 yılında damga vurması beklenen bu tasarımın patentinin ve tüm kullanım haklarının Erte Kozmetik’te olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bu tasarım fikri Erte Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Tepret’in yeni bir kozmetik mağazası vitrini hayal ederken aklına gelmiş. Şişe tasarımcıları ve teknoloji uzmanlarıyla yapılan uzan çalışmalar sonucu ortaya böyle bir tasarım çıkmış. Yazılımı tamamen Türk Bilgisayar Mühendislerine ait.Aynı zamanda parfüm, 3.5 inçlik LCD ekrana sahip.

De-Vobis

Dünyada eşi olmayan bu şişenin içine konulacak koku için ise dünyanın 10 parfümöründen (koku uzmanı) biri olan ve ‘milyon dolarlık burun’ diye anılan Marx Buxton’a danışılmış. Buxton da bu şişeye dünya çapında bir koku gerekiyor diyerek DeVobis’in üretim hazırlıklarına başlamış. ‘DeVobis’ Latince’de ‘seninle ilgili’ anlamına geliyor.

Tasarım Eylül ayında Paris’te düzenlenen Beyond Beauty fuarında dünyanın önde gelen kozmetik firmalarının ilgisini çekmeyi başarmış. Erte Kozmetik şu sıralar bu firmalarla görüşme halindeymiş. Bu demek oluyor ki bu Türk tasarımı 2013 yılında kozmetik sektöründe başrol oynayacak.

Şimdi bu tasarıma bir de pazarlama açısından bakmak gerekiyor. Çünkü pazarlamanın yaşadığı evrimi gayet net bir şekilde ortaya koyuyor bu tasarım. Geleneksel pazarlama planlarıyla insanları yalnızca birer hedef kitle olarak gören pazarlama anlayışının çok yakın bir gelecekte yıkılacağının en somut kanıtı.

Artık markaların hedef kitleleri kişiselleşiyor. Dijital dünya herkese sen teksin ve değerlisin mesajı veriyor. Markalar da kullanıcılarına bunu hissettirmek zorunda. Ünlü şarkıcıların isimlerini taşıyan tişörtleri ve parfümleri kullanarak kendilerini onlarla özdeşleştiren insanlar için bu tür tasarımlar birer kendini ifade etme aracı.

Dijital teknolojinin en son girmesi beklenen alanlardan biriydi belki de kozmetik. Ancak gördük ki yaklaşan dijital dönüşüm sandığımızdan çok daha yakın. Markalar da eğer daha uzun süre hayatta kalmak istiyorlarsa bu dönüşümü ıskalamamak zorundalar.

Pazarlamasyon.com Yönetici Ortağı - Pazarlama da örgütlenmektir!

Bir Cevap Yazın

Düzenli İlaç Takibi İçin Dijital Hap Devri Başlıyor 0

Yakın bir zamanda üzerinde günlerin yazılı olduğu bir haftalık hap kutularına ihtiyacımız kalmayacak.

Hastaların ilaçlarını düzenli almıyor olmaları her sene sağlık sektöründe 100 milyar dolarlık bir kayba neden oluyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ilaçların alınıp alınmadığını kontrol etmek ve bu kaybı önlemek amacıyla bir dijital hap geliştirdi.

FDA tarafından yapılan açıklamada şizofreni ve bipolar bozukluk gibi bazı ciddi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacak Abilify MyCite isimli hapa onay verildi.

Abilify MyCite’ın içerisinde silikon, bakır ve magnezyum bulunuyor. Hap mide asidine karıştığında takibi mümkün hale geliyor. Dijital hap vücuda dışarıdan takılabilen bir elektronik bant ile takip edilebilecek şekilde tasarlandı. Akıllı telefonlar üzerinden takip edilebilen sensörler sayesinde hastaların ilaç takibini yakınları ve doktorları gerçekleştirebilecek.

Dijital tedaviyi kabul eden hastalar doktorları ve aile yakınlarından oluşan dört kişiye izin verilen ilaçların alındığı tarih ve saati gösteren elektronik verilere ulaşabilmeleri için izin belgesi imzalıyorlar.

Harward Tıp Fakültesi’nde eğitim veren Ameet Sarpatwari, dijital hapın özellikle haplarını düzenli kullanmak isteyen ama unutan hastalar göz önünde bulundurularak, halk sağlığını iyileştirme potansiyeli olduğunu söyledi. Yanlış kullanılması halinde güven yerine daha fazla güvensizlik uyandırabileceğini de ekledi.

Diğer şirketler bir hastanın dile hap yerleştirip yerleştirmediğini doğrulayabilecek dijital sistemler geliştirmeye devam ediyorlar.

Tech Meetup AI & IoT Day’e Sayılı Günler Kaldı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz Tech Meetup serisinin ilk üç buluşmasını gerçekleştirmiştik.  ‘Digital Day’, ‘Chatbot Day’, ‘Fintech Day’ konseptlerinin ardından sıradaki buluşmamızın konsepti ‘AI & IoT Day’ olacak.

Serinin dördüncü buluşması ‘AI & IoT Day’ 21 Kasım Salı saat 19.00’da Microsoft Türkiye Ofisi‘nde gerçekleşecek. Konuşmacılarımız İbrahim Kıvanç ve Çağlar içer AI & IoT Day’de hayatın her alanına yayılan yapay zeka üzerine konuşacaklar.

İlk konuşmacımız İbrahim Kıvanç  “Adım adım bilim kurgu’dan hayatımızın her alanına: Yapay Zeka ve IoT” konu başlığı çerçevesinde konuşacak.

İkinci konuşmacımız Çağlar İçer ise “Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Oyunları” konu başlığı ile konuşmasını yapacak.

Siz de gelecek etkinliğimiz ‘AI & IoT Day’de yer almak istiyorsanız detaylı bilgi ve ücretsiz  kayıt için techmeetup.net adresini ziyaret edebilirsiniz. İlgilenen herkesi bekliyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link