Dünyanın İlk Dijital Parfüm Şişesi Bir Türk Tasarımı

Kozmetik sektörü büyük bir değişimin eşiğinde. Bir Türk firması olan Erte Kozmetik’in LCD ekrana sahip, içine müzik, film ve fotoğraf yüklenebilen 16 gb’lık hafızası olan bir parfüm şişesi üretmesiyle sektörde dengeler alt üst olacak gibi görünüyor. Kozmetik sektörüne 2013 yılında damga vurması beklenen bu tasarımın patentinin ve tüm kullanım haklarının Erte Kozmetik’te olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bu tasarım fikri Erte Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Tepret’in yeni bir kozmetik mağazası vitrini hayal ederken aklına gelmiş. Şişe tasarımcıları ve teknoloji uzmanlarıyla yapılan uzan çalışmalar sonucu ortaya böyle bir tasarım çıkmış. Yazılımı tamamen Türk Bilgisayar Mühendislerine ait.Aynı zamanda parfüm, 3.5 inçlik LCD ekrana sahip.

De-Vobis

Dünyada eşi olmayan bu şişenin içine konulacak koku için ise dünyanın 10 parfümöründen (koku uzmanı) biri olan ve ‘milyon dolarlık burun’ diye anılan Marx Buxton’a danışılmış. Buxton da bu şişeye dünya çapında bir koku gerekiyor diyerek DeVobis’in üretim hazırlıklarına başlamış. ‘DeVobis’ Latince’de ‘seninle ilgili’ anlamına geliyor.

Tasarım Eylül ayında Paris’te düzenlenen Beyond Beauty fuarında dünyanın önde gelen kozmetik firmalarının ilgisini çekmeyi başarmış. Erte Kozmetik şu sıralar bu firmalarla görüşme halindeymiş. Bu demek oluyor ki bu Türk tasarımı 2013 yılında kozmetik sektöründe başrol oynayacak.

Şimdi bu tasarıma bir de pazarlama açısından bakmak gerekiyor. Çünkü pazarlamanın yaşadığı evrimi gayet net bir şekilde ortaya koyuyor bu tasarım. Geleneksel pazarlama planlarıyla insanları yalnızca birer hedef kitle olarak gören pazarlama anlayışının çok yakın bir gelecekte yıkılacağının en somut kanıtı.

Artık markaların hedef kitleleri kişiselleşiyor. Dijital dünya herkese sen teksin ve değerlisin mesajı veriyor. Markalar da kullanıcılarına bunu hissettirmek zorunda. Ünlü şarkıcıların isimlerini taşıyan tişörtleri ve parfümleri kullanarak kendilerini onlarla özdeşleştiren insanlar için bu tür tasarımlar birer kendini ifade etme aracı.

Dijital teknolojinin en son girmesi beklenen alanlardan biriydi belki de kozmetik. Ancak gördük ki yaklaşan dijital dönüşüm sandığımızdan çok daha yakın. Markalar da eğer daha uzun süre hayatta kalmak istiyorlarsa bu dönüşümü ıskalamamak zorundalar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com Editörü

Bir Cevap Yazın

Growth Istanbul 2: düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık ile “Pazar Yeri ve Büyüme”

İkincisi düzenlenen Growth Meetup İstanbul’un konuğu düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık. Düğün dikeyinde her geçen gün hızla büyüyen pazar yerinin hikayesinin ve pazar yerinde büyüme imkanlarının konuşulacağı etkinlik 18 Temmuz Çarşamba akşamı Karaköy’de! 

Büyüme stratejilerinin uygulanması en zor alanlardan biri de pazar yerleri. Türkiye’nin en ilgi çekici girişimlerinden biri dugun.com’un kurucusu Emek Kırbıyık büyüme hikayelerini paylaşmak için Growth Meetup Istanbul’da!  

Olabilecek en yerel alanlardan biri olan düğün sektöründe var olmak ve büyümek için ne gibi zorluklarla karşılaşıldı? Hemen her aşaması “geleneksel” olan düğün süreçleri nasıl dijitale aktarıldı? Tamamen yerel bir örnekten yurt dışına çıkacak proje nasıl geliştirildi?  

Tüm bunların konuşulacağı ve tartışılacağı etkinliğe katılım ücretsiz. Tek yapılması gereken etkinlik sayfasından kayıt olmak.  

Her ay alanında yetkin bir konuşmacının katılacağı etkinliğin programı şöyle:   

19.00 – 19.30: Tanışma   

19.30 – 19.50: Konuk Sunumu  

19.50 – 20.00: Çay-Kahve 

20.00 – 20.30: Bir vaka hakkında sohbet  

Kim düzenliyor?  

Etkinlik Online Matbaa bidolubaski.com ve Personel Yönetim Yazılımı Kolay İK tarafından destekleniyor ve düzenleniyor.  

Nerede düzenleniyor?  

Etkinlik mekanı:  bi’dolu TERAS 

Kemankeş Mah. Akçe Sok No:6 D:1-2-3 Karaköy / Beyoğlu  

Nasıl kayıt olunur: Etkinliğin sınırlı kontejanı bulunuyor, kayıtlarınızı  buradan yapabilirsiniz. 

Sosyal medya linkleri:    

Twitter: https://twitter.com/growthistanbul 

Facebook: https://www.facebook.com/growthistanbul/ 

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/growthistanbul/ 

Instagram: https://www.instagram.com/istanbulmeetups/

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bitkiye İnsanlardan Daha İyi Bakan Bir Robot Geliştirildi

  • Çinli robot üreticisi Sun Tianqi bitkiler için altı ayaklı robot geliştirdi. 
  • Robot bitkinin yeterince güneş almasını ve yeterince su almasına yardımcı oluyor. 
  • İlgili yazı: Kendimizi Robotlara Alkışlatır Olduk

Bitkilerin heliotrpik olduğunu yani, ışığın olduğu yere doğru büyüdüğünü fen ya da biyoloji derslerinizden hatırlıyor olabilirsiniz. Fakat bitkiler diğer canlılar gibi hayatta kalma konusunda diğer canlılar kadar çaba gösteremiyorlar. Karanlık bir alanda kalan bitki güneş ışığı gören yere doğru büyüse bile yeterince büyümeden, besin yetersizliği sebebiyle ölebilirler.

Bitkileri canı gibi koruyan insanlar neyse ki bitkiler için mücadele veriyor ve onları ayakta tutabiliyorlar. Çin robot üreticisi Sun Tianqi bitkiler için altı ayaklı bir oyuncak robot geliştirdi. Tianqi’nin şirketi Vincross tarafından üretilen robot, sırtına yerleştirilen bitkinin güneş alması için hareket ediyor, yeterince güneş aldığına karar verince gölgeye çekiliyor ve bitkisi susuz kaldığında özel bir dansla su talep ediyor. 

Yapraklı bir yengeç gibi görünen bu robot-bitki melezinin fonksiyonlarını nasıl gerçekleştirdiği açıklanmadı ancak ışık, gölge ve nem algılayıcılarıyla bu işlemleri gerçekleştirmek çok zor değil.

Ölü Bir Ayçiçeği İlham Verdi

Tianqi bir sergide gölgelik bir alanda gördüğü ölü bir ayçiçeğinden esinlenerek bu projeye başladığını söylüyor. “Bitkiler genellikle oldukça pasif” diyen Tianqi “…onları kesebilirsiniz, yakabilirsiniz, topraktan sökebilirsiniz ve hiçbir şey yapmadan dururlar. Tüm canlılar arasında en az özgürlüğe sahip yaratıklar bunlar.” diyor. Ancak nasıl ki insanlar hareket kabiliyetini geliştirmek için bisikletler, trenler ve uçaklardan faydalanıyorsa, bitkiler de teknolojinin nimetlerinden faydalanabilir.

Tianqi “Robotik tabanı sayesinde bitkiler hareket ve etkileşimi deneyimleyebilir. Umarım bu proje teknoloji ve doğal yaşam arasındaki ilişki konusunda bazı kişilere ilham verir.” diyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link