Kozmetik sektörü büyük bir değişimin eşiğinde. Bir Türk firması olan Erte Kozmetik’in LCD ekrana sahip, içine müzik, film ve fotoğraf yüklenebilen 16 gb’lık hafızası olan bir parfüm şişesi üretmesiyle sektörde dengeler alt üst olacak gibi görünüyor. Kozmetik sektörüne 2013 yılında damga vurması beklenen bu tasarımın patentinin ve tüm kullanım haklarının Erte Kozmetik’te olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bu tasarım fikri Erte Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Tepret’in yeni bir kozmetik mağazası vitrini hayal ederken aklına gelmiş. Şişe tasarımcıları ve teknoloji uzmanlarıyla yapılan uzan çalışmalar sonucu ortaya böyle bir tasarım çıkmış. Yazılımı tamamen Türk Bilgisayar Mühendislerine ait.Aynı zamanda parfüm, 3.5 inçlik LCD ekrana sahip.

De-Vobis

Dünyada eşi olmayan bu şişenin içine konulacak koku için ise dünyanın 10 parfümöründen (koku uzmanı) biri olan ve ‘milyon dolarlık burun’ diye anılan Marx Buxton’a danışılmış. Buxton da bu şişeye dünya çapında bir koku gerekiyor diyerek DeVobis’in üretim hazırlıklarına başlamış. ‘DeVobis’ Latince’de ‘seninle ilgili’ anlamına geliyor.

Tasarım Eylül ayında Paris’te düzenlenen Beyond Beauty fuarında dünyanın önde gelen kozmetik firmalarının ilgisini çekmeyi başarmış. Erte Kozmetik şu sıralar bu firmalarla görüşme halindeymiş. Bu demek oluyor ki bu Türk tasarımı 2013 yılında kozmetik sektöründe başrol oynayacak.

Şimdi bu tasarıma bir de pazarlama açısından bakmak gerekiyor. Çünkü pazarlamanın yaşadığı evrimi gayet net bir şekilde ortaya koyuyor bu tasarım. Geleneksel pazarlama planlarıyla insanları yalnızca birer hedef kitle olarak gören pazarlama anlayışının çok yakın bir gelecekte yıkılacağının en somut kanıtı.

Artık markaların hedef kitleleri kişiselleşiyor. Dijital dünya herkese sen teksin ve değerlisin mesajı veriyor. Markalar da kullanıcılarına bunu hissettirmek zorunda. Ünlü şarkıcıların isimlerini taşıyan tişörtleri ve parfümleri kullanarak kendilerini onlarla özdeşleştiren insanlar için bu tür tasarımlar birer kendini ifade etme aracı.

Dijital teknolojinin en son girmesi beklenen alanlardan biriydi belki de kozmetik. Ancak gördük ki yaklaşan dijital dönüşüm sandığımızdan çok daha yakın. Markalar da eğer daha uzun süre hayatta kalmak istiyorlarsa bu dönüşümü ıskalamamak zorundalar.

Bir Cevap Yazın