Dünyanın En Güçlü Markalarının Reklam Stratejileri 0

Markanın gücü nereden gelir?

  • “İnsanlar markamızdan olumlu bir şekilde söz etmeli.”
  • “Piyasada başı çeken markalardan biri olmalıyız.”

Bir marka sahibi olsaydım, ben de bu ifadelerde bulunurdum. Kim istemez ki; bilinirliği olan, saygı duyulan, piyasaya öncülük eden bir marka olmak. Ama nasıl?

Cevabı vermek basit ama uygulaması zor: Strateji. Güçlü bir marka olmak için; pazarlamasından, reklamlarına kadar, sosyal medya hesaplarının yönetiminden, çalışan seçimlerine kadar, her alanda güçlü bir strateji lazım.

Reklam filmlerinde nasıl bir strateji uygulanmalı sorusuna gelin beraber cevap arayalım.

Reklam filmleri tasarlanırken üzerlerinde durulan iki ana unsur; ürün tanıtımının nasıl yapıldığı ve marka imajının izleyiciye nasıl empoze edildiğidir. Ürün tanıtımı,  ürünün tekil özelliklerinin, faydalarının ve  kullanımının anlatılmasıdır. Marka imajını yönetmek, basit tabiriyle marka ile müşteri arasındaki ilişkiyi yönetmektir.

Ürünün tanıtılması hususunda, ürünün kendisini anonimlikten kurtaran özelliklerini göz önüne almakta fayda vardır. Bu noktada sorulması gereken en makul soru: “Bu ürün en çok nerede, ne zaman ve  nasıl faydalıdır” sorusudur ki; reklam filmi, ürünün tercih edilmesini sağlayacak içeriğe sahip olabilsin.

Marka imajının yönetiminde öncelikle hitap edilen kitle belirlenmelidir. Marka imajı, hedef kitlenin üzerinden yönetilirse, ayakları yere basan bir strateji yürütülmüş olur. Hedef kitlesiyle özdeşleşebilen, hedef kitlesi ile arasında aidiyet duygusu oluşturabilen bir markanın sırtı kolay kolay yere gelmez. Bu nedenden ötürü hedef kitle çok iyi tanınmalıdır.  Marka imajı, hedef kitlenin hayatına dokunabilecek unsurlar üzerinden inşaa edilmelidir. Marka algısının, kendisini gösterebileceği en seçkin kültürel normlar seçilmeli ve reklam bu normların işlenmesi üzerinden marka imajını yönetmelidir.

Gelin beraber coca cola reklamları üzerinden, güçlü bir markanın reklam stratejileri nasıl olur inceleyelim.

Coca cola, Türkiye’ de iki farklı türde reklam filmi çekiyor; ilki ürünün tanıtıldığı daha çok yaz sıcağı, heyacanı, hareketliliği ve ürünün serinletici özelliği ile alakalı reklamlar. Coca cola’yı neden tercih etmeliyiz sorusunun cevabı niteliğinde olan bu reklamlarda, marka, ürününün öne çıkan özelliklerini gösteriyor.  İkinci türde ise; marka imajına dayanan, Türk kültürü bazlı reklam filmleri yer alıyor.Türk kültüründeki herkes tarafından  bilinen normlar üzerinden işlenen bu reklamlarda, marka “ biz sizi iyi tanıyoruz” algısını oluşturuyor.

Ürünün özelliklerine yönelik reklamlar:

Reklam filminde, yaz mevsiminde, insanların yapabilecekleri faaliyetler gösteriliyor. Faaliyetlerin gösterim biçimi yazın hareketliliğini vurgularken, coca cola ürününün hareketlilik kazandıran, insanı serinleten özellikleri ön plana çıkartılıyor. Reklam yaz enerjisi ile coca cola ürününü özdeşleştirmeye çalışıyor.

Reklam filminde, coca cola içen bir gencin beyninde olup bitenler gösteriliyor. Kolayı içtiği anda, yazın çoşkusunu hisseden genç, aynı zamanda ferahlıyor. Reklam yine yaz enerjisi ile coca cola ürününü özdeşleştirmeye çalışıyor.

 Marka imajına yönelik reklamlar:

Reklam filminde,  Türk kültüründeki mahalle olgusu işleniyor. Bir mahallenin, mahalle olabilmesi için gereken, Türk kültürünün kolektif hafızasında yer edinen bir örnek olan; “sevecen bakkal amca” reklam filminde var. Mahalledeki saygılı ve zeki küçük çocuk da reklam filminin tamamlayıcı unsuru oluyor.

Reklam filminde, Türk kültüründeki muhafazakar alie yapısında, aile fertleri arasında duyguların açıkça ifade edilememesi işleniyor. Bir aile yemeğinde, annenin yaptığı yemeklere karşı baba  “ eline sağlık” ibaresini coca cola’ nın yardımıyla kullanıyor.

İyi organize edilmiş bir strateji markanızın gücünü artırırken, reklam filmlerinde hedef kitlenin iyi analiz edilmesi ve reklamın hedef kitlenin kültürel özelliklerine yönelik unsurlarla donatılması markanızına, “bir ürün olmaktan fazlası olma” imajını kazandırıyor.Bunun yanında, ürünün özelliklerinin anlatıldığı reklamlarda,  coca cola’ nın yaptığı “yaz-serinlik-çoşku” gibi çağrışımları kullanarak bir film çekmek; markanın hayatın içindeki somut bazı unsurlarla özdeşleştirilmesi imkanını da sunuyor.

Pazarlamasyon' da marka ve reklamcılık üzerine yazılar yazan Oğuz Kaan Mavice, Boğaziçi Üniversitesi sosyoloji bölümü mezunu.

Bir Cevap Yazın

Axe’dan Deri ve Kurabiye Kokulu Yeni Deodorant: Evet Deri ve Kurabiye! 0

Alt nota, üst nota, odunsu çiçeksi gibi parfüm terimleri hepimizin hayatında bir şekilde karşılık buluyordur eminim. Ve ideal bir parfümde alt nota ile üst notada kullanılan koku mikslerin birbirleri ile uyumlu bir beraberlik yakalaması isteriz. Ancak erkek deodorant markası Axe, deri ve kurabiye kokusunu mikslediği ilginç bir ürün ile karşımıza çıkarak bildiğimiz tüm kuralları yıkıyor.

Kişisel bakım dünyasının kadınlara fazlaca yoğunlaştığı sıradan bir dönemde “erkeklere özel” sloganı ile gelerek tabiri caizse kendi küçük devrimini yaratan deodorant markası Axe, ‘Collision’ ismini verdiği ürün hattının ilk ürünü tanıttı.

Deri ve kurabiye kokusu dediğimizde sizlerde ayrı ayrı deri ve fırından yeni çıkmış taze kurabiye kokusunu düşünüp onları bir araya getirmeye kalktınız mı bilmiyoruz ama oldukça merak uyandırıcı olduğu konusunda hemfikiriz gibi.

Axe Collision ismi verilen ürün hattı deodorant ve duş jeli olarak iki farklı ürünle tüketicisini selamlamaya hazırlanırken, marka tarafından bu beklenmedik koku beraberliği aslında biz bu ikiliyi bir karıştıralım ya kokusu gerçekten güzel olursa mentalitesi ile üretilmiş ve  “ tamamen farklı dünyaların taze ve sıcak kokuları ” olarak tanımlanmış.

Bu sonbaharda tüm Avrupa’ya tanıtılması planlanan Axe Collision Leather + Cookies ülkemize de gelir mi bilmiyoruz ancak tanıtımı için hazırlanan ve hepimizin akılında acaba güzel kokacak mı sorusunu yanıtlamaya çalışan eğlenceli reklam filmini aşağıda izleyebilirsiniz.

Genelde deri kokusu, yeni tanıtılan arabalarda kullanılıyor ancak kurabiye kokusu ile karıştırıp deodorant olarak kullanmak aklımıza gelmezdi. Peki siz Axe’ın sıradanlıktan uzak, tabuları yıkan yeni deri ve kurabiye kokulu yeni Collision serisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Burger King, Mutsuz Wendy’s Müşterilerinin Tweet’lerini Kullanarak Reklam Yaptı 0

Fast food restoran zinciri Wendy’s, sosyal medya ile arası oldukça iyi olan bir marka. Öyle ki, marka geçtiğimiz aylarda Twitter’daki retweet rekorunun kırılmasıyla sonuçlanan bir Twitter kampanyası yapmıştı. Ancak markanın dünya çapında reklam yapmasını sağlayan bu mecra, şu sıralarda kendi aleyhine işleyen bir kampanyayla çalkalanıyor.

Wendy’s, müşterilerine sunduğu baharatlı tavuk parçaçıklarının satışını geçtiğimiz mart ayında sonlandırdı. Bunun üzerine de bazı Wendy’s müşterileri, bu durumla ilgili hayal kırıklarını ifade eden tweet’ler attılar. Burger King de Wendy’s müşterilerinin attığı bu tweetleri “sponsorlu tweet” haline getirdi. Burger King’in bunu yapmaktaki amacı ise satışa sunacağı “baharatlı tavuk parçacıkları”nın tanıtımını yapmaktı.

Burger King, bu tweet’leri bir reklam malzemesi olarak kullanarak hem baharatlı tavuk parçacıklarını seven Wendy’s müşterilerinin dikkatini çekti hem de Twitter’ın gücünü, ondan çok iyi bir şekilde faydalanan rakibine karşı kullanmış oldu.

Bununla birlikte Burger King, yeni baharatlı tavuk parçacıklarını tanıtmak için reklam tabelalarını da kullanıyor. Aşağıda paylaşmış olduğumuz tweet’te yer alan görselde de görebileceğiniz gibi, yeni ürününü tanıtmak için rakibine karşı oldukça agresif bir reklam kampanyası yürüten Burger King, bir Wendy’s şubesinin karşısında yer alan bir reklam tabelasında yeni ürününü tanıtan bir reklama yer vermiş.

Ayrıca Burger King, bu reklam kampanyasıyla ilgili olarak resmi Facebook sayfasından da bir paylaşım yaptı. Burger King’in Wendy’s’e açık bir şekilde göndermede bulunduğu bu esprili Facebook paylaşımında, “adı Wendy olan ve New York’ta yaşayan kişilerin, 13 Ekim günü öğleden sonra belirli Burger King restoranlarına giderek kimlikleriyle birlikte ücretsiz olarak baharatlı tavuk parçacıklarından alabilecekleri” ifade ediliyor.

Bu reklam kampanyasında Wendy’s’i hedef alan Burger King, geçtiğimiz günlerde de “It” isimli korku filminin Almanya’daki galasında yaptığı reklam ile bir diğer rakibi McDonald’s‘ı hedef almıştı. Bu tarz akıl dolu ve sıra dışı reklamlar söz konusu olduğunda dünyaca ünlü fast food restoran zincirinin bu işte oldukça iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Marka, bu yılın ilk aylarında da yanan restoranlarının fotoğraflarını kullanarak ilginç bir reklam kampanyasına imza atmıştı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link