Dünyanın En Çok Ödül Alan İşleri Belirlendi 0

Logo_Header

Dünyanın önde gelen yarışmalarını takip ederek ödül kazanan işleri derleyen The Gunn Report’un 2013 yılı sonuçları belli oldu. 2013 yılında “Dünyanın En Çok Ödül Alan Reklamları” kategorisinde birinci sırada, Metro Trains’in kamu güvenliği için yayınladığı ve birçok mecrayı kapsayan  “Dumb Ways to Die” reklamı yer aldı.   Kampanya, McCann’in Melbourne ekibinin imzasını taşıyor.  İkinci sırada Southern Comfort’ın “Whatever’s Comfortable – Beach” adlı kapmanyası (Wieden+Kennedy, New York) yer alırken, onu Carlton Draught’ın “Beer Chase”i (Clemenger BBDO – Melbourne) takip etti.

“Dünyanın En Çok Ödül Alan Basılı Reklamları” kategorisinde ise sırasıyla Expedia Travel’ın “Luggage Labels” kampanyası (Ogilvy & Mather, London); Harvey Nichols Sale’in “Pelicans” kampanyası (Y&R Dubai) ve Coca-Cola’nın “#Cokehands” kampanyası (Ogilvy & Mather, Shanghai) yer aldı.

“Dünyanın En Çok Ödül Alan Dijital Reklamları” kategorisinde ise yine Metro Trains’in “Dumb Ways to Die” isimli kampanyası birinci olurken (McCann Melbourne), onu, Nike+ Fuelband’ın “Nike+ Fuelband” kampanyası (R/GA, New York) ve Adidas Neo’nun “Window Shopping” kampanyası (TBWAHelsinki) takip etti.

“The Most Awarded All Gunns Blazing in The World in 2013” kategorisinde ise Hemoba/Vitoria FC’nin “My Blood Is Red & Black” adlı kampanyası (Leo Burnett Tailor Made, São Paulo), bu kategoride bugüne kadar en çok ödül çalışma oldu. İkinci sırada Metro Trains’in “Dumb Ways to Die” kampanyası (McCann Melbourne), üçüncü sırada ise Nike+ Fuelband’ın “Nike+ Fuelband” kampanyası (R/GA, New York) yer aldı.

“En Çok Ödül Alan Ajans” kategorisinde ise ilk defa birinciliği Wieden+Kennedy (Portland, New York) ve McCann (Melbourne) paylaştı, ikinci sırada AlmapBBDO (São Paulo) yer alırken, Ogilvy Brasil (São Paulo) ise üçüncü oldu. “Dünyanın En Çok Ödül Alan Üretim Şirketleri” kategorisinde sırasıyla Biscuit Filmworks (London, New York, LA), Paranoid (Los Angeles, São Paulo) ve MJZ (London, LA, New York) yer aldı. “En Çok Ödül Alan Dijital Ajans” başlığında ise R/GA (New York) ikinci kez birinci olurken, onu, Forsman & Bodenfors (Gothenburg) ve McCann (Melbourne) takip etti. “En Çok Ödül Alan Direktör” kategorisinde de sırasıyla Tim Godsall, Ringan Ledwidge (UK,USA) ve Julian Frost (Australia) yer aldı.

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

2017’nin İlk Yarısında Dijital Reklam Yatırımlarının Rakamları Açıklandı 0

IAB Türkiye AdEx-TRilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 oranında artarak 1.063 Milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2,9 milyon TL oldu. Oyun İçi reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 454,6 milyon TL olurken, 160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625,3 milyon TL’ye çıktı.

 IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2017 yılının ilk yarısını şu sözlerle değerlendirdi: “2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık yüzde 15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.”

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link