Dünyanın Algısını Değiştirip Kendi Algısını Değiştiremeyen Bir Meslek: “Halkla İlişkiler”

Halkla İlişkileri (PR) özetle: “Kamuya  ya da özel sektöre ait kuruluşların olumlu bir imaja sahip olmaları için gerekli tanıtım politikasının saptanması, kuruluşların bu doğrultuda yönlendirilmesi, insan grupları ve kuruluşlar arasında bilgi akışının sağlanması ve bu bilgi akımının gerekli etkinliği kazanarak amaçlanan sonuca ulaşması için yapılan planlı faaliyetler olarak tanımlayabiliriz.

Sözlük tanımını geçip de gerçek hayata döndüğümüzde Halkla İlişkilerin meslek bazında kendisini insanlara açıklamaya, anlatmaya ihtiyacı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle ülkemiz için konuşacak olursak insanların Halkla İlişkiler dendiğinde çok farklı şeyler düşündüğünü, akıllarına çok farklı şeyler getirdiklerini görüyoruz.

Bankalardaki vezne çalışanları, hastanelerdeki hasta kabuller, danışmalar, hatta bazen güvenlik görevlileri”…

Bu örnekleri çoğaltabiliriz.  Peki burada suç insanların mı, yoksa kendini henüz tam anlamıyla konumlandıramayan kendilerini insanlara anlatamayan Halkla İlişkilercilerin mi? Mesleğin bu algısını değiştirmek adına ülkemizdeki Halkla İlişkiler meslek örgütlerine, ajanslara, bu işin yapan herkese büyük iş düşüyor.

Aslında farkında olmasak da neredeyse hemen hemen her gün farklı farklı Halkla İlişkiler çalışmalarına, kampanyalarına maruz kalıyoruz. Gündelik hayatımızda, sosyal medyada her yerde karşımıza çıkıyor bu kampanyalar. Ve bu kampanyalar dünyayı değiştiriyor, bu kampanyalar dünyanın algısını değiştiriyor.

Bu kampanyalar Hitler’in milyonlarca Alman halkını arkasına alıp, kendisine deliler gibi bağlayıp bir dünya savaşı başlatmasına neden oluyor. Bu kampanyalar Trump’ı Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanı yapıyor. Trump’ın kendi Halkla İlişkiler çalışmasına milyon dolarlar harcadığı biliniyor. Buna ülkemizden bir örnek verecek olursak Genç Parti ve Cem Uzan buna verilebilecek belki de en güzel örnektir.

pr

Cem Uzan, siyaset arenasına seçimlerden aylar öncesinde kurduğu bir partiyle girdi ve yaptığı Halkla İlişkiler çalışmalarıyla %7’lere varan oy aldı. Sunduğu vaatler, gömleğinin kollarını kıvırışı, mitinglerde insanlarla tokalaşması, mikrofon tutuşu, konuşmasına kadar bütün detaylar bu çalışmaların sonucuydu.

İşin bir de marka tarafına bakıldığında;

Bu kampanyalar bir markayı vezir de ediyor rezil de. Markalar, yaptıkları başarılı Halkla İlişkiler çalışmalarıyla insanların gözünde varsa olumsuz algısını olumluya çeviriyor, zaten var olan olumlu algılarını da bir kat daha arttırıyor. Tam tersi durumda da sosyal medyada, müşteri ilişkilerinde yaptıkları en ufak bir hata gün içinde ülkede o markanın konuşulmasına kadar olumsuz bir duruma yol açabiliyor.

Bu denli önemli işlevlere sahip bir mesleğin algısının bu denli kötü olması veya bu denli yanlış olması üzücü bir durum.  Ancak, burada bir suçlu aramak gerekiyorsa kesinlikle suçlu olanlar, Halkla İlişkileri danışmadan, vezneden ibaret gören insanlar değil; yaptıkları çalışmalarla insanların kararlarını etkileyebilen, onların ne düşünüp ne düşünmeyeceğine zemin hazırlayan hatta direkt etki eden ama yaptıkları mesleğin algısının kötü olmasına göz yuman Halkla İlişkilercilerdir.

Mesleğin algısını değiştirmenin zamanı geldi de geçiyor bile. Bakalım;

Dünyanın algısını değiştiren Halka İlişkiler kendi algısını ne zaman değiştirecek?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Kurumsal İletişim, Metin Yazarlığı, Pazarlama, PR ve Reklam ilgi alanları arasında. Yazmak ve okumak vazgeçilmezleri.

Bir Cevap Yazın

Bu Yıl İstanbul Üniversitesi Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nde “Dönüşüm, muhteşem olacak!”

Türkiye’nin ISO 9001 Kalite Belgesi’ne sahip ilk ve tek öğrenci kulübü olan İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Kulübü tarafından düzenlenen gelenekselleşen Reklam ve Pazarlama Zirvesi bu yıl “Dönüşüm, muhteşem olacak!” sloganıyla katılımcılarını bekliyor.

Firmaların pazarlama stratejileri, yeni nesil pazarlama trendleri, reklamcılık sektörünün perde arkası, reklamcılık ve pazarlama alanlarında dönüşüm gibi bir çok konunun ele alınacağı Reklam ve Pazarlama Zirvesi’18, 12 Mart Pazartesi günü 10:00-16:00 saatleri arasında UNIQ Istanbul’da gerçekleşecek.

Katılımcılar, etkinliğin sonunda Reklam ve Pazarlama Zirvesi’18 Katılım Sertifikası almaya hak kazanacaklar.

Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nin bu yılki konuşmacıları ise şöyle:

 Ömer Barış GÖKPINAR, Samsung Türkiye CMO/Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Yüce ZEREY-Hepsiburada.com CMO, Tunç BERKMAN, Vestel CMO/Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı, Ender MERTER-İlancılık Reklam Ajansı Eş Başkanı, Serhat BAYRAM-Serdesin Ajansı Kurucusu & Yaratıcı Yönetmen 

Türkiye’nin Alanında En Başarılı Kadın Yöneticileri Paneli:

Ebru ÖZGÜÇ – Vodafone Marka ve Pazarlama Stratejisi Direktörü, Figen BİLGEN – Abdi İbrahim Satış ve Pazarlama Direktörü, Merve Naz ATMACA – puhutv Pazarlama Direktörü, Lize KARABOĞA – Reklamcılık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Aysun KARABIYIK – Lenovo TR Pazarlama ve İletişim Direktörü

ETİ Reklam ve Pazarlama Paneli:

Zübeyde ÖZMEN – ETİ Kek Kategori Müdürü, Didem USLUER – Dijital Pazarlama Müdürü, Serhat GÜRCÜ – Youthworks Reklam Ajansı Başkanı, Eypio – Müzisyen

Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nin bu yılki belirlenen ürün sponsorları ise şöyle:

Starbucks, Coca – Cola, Gönül Kahvesi, Gloria Jeans, Papa Johns, Pınar, Morhipo,N11.com, Yves Rocher, Aıesec, Başakşehir Living Lab, Uber, Puma, ETİ, Tınaz Elektronik, Edding, Fujifilm, Havadayız, Amerikan Kültür, Tada, Eğlence Organizasyon, Perfetti van melle.

Ayrıca;
Bilge adam Akademi, Smartpro Akademi, Başak Erdemir, 4129 Grey, İstanbul Moda Akademisi, Masterpiece, Escapeist, Çiçek Akademi, İlancılık101, Lösev, Sinem&Didem Kardeşler gibi bir çok ismin gerçekleştireceği birbirinden değerli workshoplar fuaye alanında sizleri bekliyor olacak!

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için : www.rpzistanbul.com

Biletler Biletino’da!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Boğaziçi Yönetim & Liderlik Zirvesi’nde Bugünün Liderleri Geleceğin Liderleriyle Buluşuyor!

İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından 17-18 Mart tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de TEB ana sponsorluğunda ikinci kez gerçekleştirilecek olan Boğaziçi Yönetim ve Liderlik Zirvesi “Yönetim” ve “Liderlik” alanlarını çok geniş bir yelpazede ele alıyor! Etkinliğe katılan öğrencilerin iki gün boyunca sektörün önde gelen markalarının CEO ve üst düzey yöneticilerinin liderlik ve kariyer hikayelerini dinleme fırsatı yakalayacağı zirvemiz, bugünün liderleri ile geleceğin liderlerini bir araya getiriyor! Birçok lider markayı ve iş dünyasının çok değerli ismin yanı sıra “Sporda Liderlik“, “Medyada Liderlik” ve “Yeni Nesil Liderlik” gibi birçok konuya değinilecek.

TEB, Unilever, Metro Cash&Carry, Pladis, Arçelik, BSH, Anadolu Efes, Abdi İbrahim ve Otokoç Otomotiv‘in şirket oturumları, Kaan Terzioğlu, Nevzat Aydın ve birçok alanında uzman isimle bireysel oturumlar ve özel oturumlarla dolu 2 gün katılımcılarını bekliyor. Zirve aynı zamanda katılımcılarına etkinlik sonunda sertifika kazandıracak.

Boğaziçi Yönetim ve Liderlik Zirvesi hakkında daha ayrıntılı bilgi için yonetimveliderlikzirvesi.buik.net‘i ziyaret edebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link