Dünyanın Algısını Değiştirip Kendi Algısını Değiştiremeyen Bir Meslek: “Halkla İlişkiler”

Halkla İlişkileri (PR) özetle: “Kamuya  ya da özel sektöre ait kuruluşların olumlu bir imaja sahip olmaları için gerekli tanıtım politikasının saptanması, kuruluşların bu doğrultuda yönlendirilmesi, insan grupları ve kuruluşlar arasında bilgi akışının sağlanması ve bu bilgi akımının gerekli etkinliği kazanarak amaçlanan sonuca ulaşması için yapılan planlı faaliyetler olarak tanımlayabiliriz.

Sözlük tanımını geçip de gerçek hayata döndüğümüzde Halkla İlişkilerin meslek bazında kendisini insanlara açıklamaya, anlatmaya ihtiyacı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle ülkemiz için konuşacak olursak insanların Halkla İlişkiler dendiğinde çok farklı şeyler düşündüğünü, akıllarına çok farklı şeyler getirdiklerini görüyoruz.

Bankalardaki vezne çalışanları, hastanelerdeki hasta kabuller, danışmalar, hatta bazen güvenlik görevlileri”…

Bu örnekleri çoğaltabiliriz.  Peki burada suç insanların mı, yoksa kendini henüz tam anlamıyla konumlandıramayan kendilerini insanlara anlatamayan Halkla İlişkilercilerin mi? Mesleğin bu algısını değiştirmek adına ülkemizdeki Halkla İlişkiler meslek örgütlerine, ajanslara, bu işin yapan herkese büyük iş düşüyor.

Aslında farkında olmasak da neredeyse hemen hemen her gün farklı farklı Halkla İlişkiler çalışmalarına, kampanyalarına maruz kalıyoruz. Gündelik hayatımızda, sosyal medyada her yerde karşımıza çıkıyor bu kampanyalar. Ve bu kampanyalar dünyayı değiştiriyor, bu kampanyalar dünyanın algısını değiştiriyor.

Bu kampanyalar Hitler’in milyonlarca Alman halkını arkasına alıp, kendisine deliler gibi bağlayıp bir dünya savaşı başlatmasına neden oluyor. Bu kampanyalar Trump’ı Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanı yapıyor. Trump’ın kendi Halkla İlişkiler çalışmasına milyon dolarlar harcadığı biliniyor. Buna ülkemizden bir örnek verecek olursak Genç Parti ve Cem Uzan buna verilebilecek belki de en güzel örnektir.

pr

Cem Uzan, siyaset arenasına seçimlerden aylar öncesinde kurduğu bir partiyle girdi ve yaptığı Halkla İlişkiler çalışmalarıyla %7’lere varan oy aldı. Sunduğu vaatler, gömleğinin kollarını kıvırışı, mitinglerde insanlarla tokalaşması, mikrofon tutuşu, konuşmasına kadar bütün detaylar bu çalışmaların sonucuydu.

İşin bir de marka tarafına bakıldığında;

Bu kampanyalar bir markayı vezir de ediyor rezil de. Markalar, yaptıkları başarılı Halkla İlişkiler çalışmalarıyla insanların gözünde varsa olumsuz algısını olumluya çeviriyor, zaten var olan olumlu algılarını da bir kat daha arttırıyor. Tam tersi durumda da sosyal medyada, müşteri ilişkilerinde yaptıkları en ufak bir hata gün içinde ülkede o markanın konuşulmasına kadar olumsuz bir duruma yol açabiliyor.

Bu denli önemli işlevlere sahip bir mesleğin algısının bu denli kötü olması veya bu denli yanlış olması üzücü bir durum.  Ancak, burada bir suçlu aramak gerekiyorsa kesinlikle suçlu olanlar, Halkla İlişkileri danışmadan, vezneden ibaret gören insanlar değil; yaptıkları çalışmalarla insanların kararlarını etkileyebilen, onların ne düşünüp ne düşünmeyeceğine zemin hazırlayan hatta direkt etki eden ama yaptıkları mesleğin algısının kötü olmasına göz yuman Halkla İlişkilercilerdir.

Mesleğin algısını değiştirmenin zamanı geldi de geçiyor bile. Bakalım;

Dünyanın algısını değiştiren Halka İlişkiler kendi algısını ne zaman değiştirecek?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Kurumsal İletişim, Metin Yazarlığı, Pazarlama, PR ve Reklam ilgi alanları arasında. Yazmak ve okumak vazgeçilmezleri.

Bir Cevap Yazın

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking, bir iş modelini kullanıcıya kavuşturmak için yaptığı planlı büyüme stratejisi ve planlamalarının hazırlanmasıdır. Bu kavram birkaç yıllık geçmişe sahip olsa da, esasında uzun yıllar önce bir çok firma “Büyüme Stratejisi” adı altında projeler ilerletmiştir.

Growth Hacking’i iki parça haline ayırıp, ele aldığımız zaman öncelikle Growth bölümüne bakmamız gerekiyor. Growth ile anlamamız gereken şey internet trafiği, sosyal medyadaki takipçi sayınız gibi gerçek büyüme metriklerinden uzak ve bağımsız konular olamaz. Growth Hacking kavramın ikinci kısım olan Hacking bölümü ise düşündüğünüzden çok daha farklıdır. Hacking ile anlaşılması gereken yazılım korsanlığı yapmak veya ücretsiz kaynaları ele geçirmeyi  değil, tespit edilmiş olan problemlere en etkili ve inovatif çözümleri üretebilmek için standart metotlar yerine farklı yöntemleri kullanmayı ele almış oluruz.

Growth Hacker Nedir?

Growth Hacking ile uğraşan kişiler “Growth Hacker” olarak adlandırılıyor. Dijital pazarlama uzmanı olan Growth Hackerlar, SEO, analitik araçların kullanımı ve analizlerde, kullanıcı testleri ve sosyal medya planlarında, viral içerikler konusunda belirli bir beceriye sahiptirler. Growth Hackerlar aslında online pazarlama ile uğraşıyorlar fakat online pazarlamacılardan farkları ise her türlü konuları analiz etmeleri, test etmeleri ve ölçümleri online  sunmalarıdır. SEO, Google Analytics ve diğer analitik araçları, içerik pazarlaması, A/B testi, viral pazarlama ve sosyal medya pazarlaması ise Growth Hacking konusunda en çok kullanılan kavramlardandır.

Growth Hacking’in online pazarlamaya kıyasla daha çok internet girişimleriyle özdeşleşmesinin sebebi ise daha düşük bütçelere ihtiyaçlar duymasıdır. Growht Hacking’i; Linkendln, Twwitter, Facebook gibi büyük şirketler kullanımaktadır.

Growth Hacking Ne Zaman Sahaya Çıkar

İnternet gelişiminde bütçe ve sermaye tüketiminin kısıtlama olması Growht Hacking kavramına ihtiyaç duyularak daha düşük bütçeler ile büyüme planlamasının gerçekleşmesini sağlar. Küçük çaplı sosyal medya projeleri ve firmalar değil günümüzde sıkça kullandığımız sosyal medya ve veri depolama siteleri de aktif olarak bu stratejiyi kullanmaktadır.

Growth Hacking Nasıl Çalışır?

1- Veri Analizi

Büyüme ile ilgili sorunları bulabilmek için hem pazarlama çalışmalarınız hem de kullanıcıların internet sitesi uygulamanız içerisinde davranışlarını ince bir şekilde analiz etmeniz gerekir. Growth hackerların bunu yapabilmeleri için dünya genelinde popüler olan Google Analytics, Hotjar, Mixpanel, Kissmetrics gibi araçlara hakim olmaları gerekir.

İlk aşamada bu analizlerin teknik kurumlarını yapmaları gerekir. İkinci aşamada ise bu araçlardan gelen verilerin okunması ve yorumlanması gerekir. Verilerin yorumlanması aşamasında hem istatiksel veriler incelenmeli hem de kullanıcı araştırması, anket gibi istatiksel olmayan yazılı ve sözel verilerin incelenmesi önemlidir.

2- Teknik Bilgi

Büyüme süreci hızlı bir şekilde fikirlerin test edilmesi ve başarısız olan fikirlerin analiz edilip, öğrenilmeyi sağlaması, başarılı olan fikirlerinden daha detaylı olarak uygulanması şeklinde devam eder. Bu süre zarfın da yapılacak büyüme çalışmaları ile ilgili Growth Hackerların teknik bilgisinin yüksek olması beklenir. 

3- Kreatif Düşünme

Başarılı Growth Hackerlar problemlere kişilerin getirdiği çözümlerin dışında daha farklı çözümler getirir. Bunu sağlamak ise ancak yaratıcı düşünce ile güçlüdür. Farklı farklı sektörlerde bulunan alanlarda çözümleri bilmeleri ve bunu ele aldıkları problemlere göre nasıl uyarlayabileceklerini düşünebilmeleri gerekir.

Growth Hacking konusunda eğitim almak ve uzmanlaşmak istiyorsanız, derslerin arasında Growth Hacking’in de bulunduğu Digital Excellence Program’a buradan göz atabilirsiniz. 8 haftalık bir dijital pazarlama eğitimi maratonu ile dijitalde uzmanlaşabilirsiniz!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Şehrin Ortasında Dilediğiniz Zaman Uyuyabileceğiniz Uyku Salonu

Gün içinde uykunuz geldiğinde veya çok yorgun hissettiğinizde evinize gidip biraz kestirmeyi isterdiniz değil mi? Yenilikçi uyku şirketi Casper da bu ihtiyaçtan yola çıkarak gün içinde şekerleyebileceğiniz bir uyku merkezi açtı.

New York şehrinde, Manhattan’ın merkezinde kutu içi yatak konseptini tanıtmak için bir uyku merkezi açan Casper uyku için gereken tüm malzemeleri de müşterilerine sağlıyor. Şirket uyku merkezini  yüz yıkama platformu, lüks pijama markası Sleepy Jones’un pijamaları ve diş temizliği yapan Hello’nun diş fırçaları ve diş macunu ile donatmış.Yastık, yorgan gibi tüm malzemelerle birlikte saydığımız lüks malzemeleri kullanmak ve 45 dakikalık bir uyku için 25 dolar ödemeniz gerekiyor.


Casper, yıldızlarla donatılmış karanlık bir giriş kısmı ve yıldızlı pijamalar ile tam takım bir uyku konsepti sunuyor.

Müşteri deneyimini sonuna kadar yaşatan marka uyku moduna girmeniz için her şeyi yapıyor ve size 45 dakikalık muhtemelen unutamayacağınız bir deneyim yaşatıyor.

Casper’in CMO’su Jeff Brooks, amaçlarının sakinleştirici ve dinlendirici bir yer yaratmak olduğunu ve boşlukları bi deneyimle doldurmak istediklerini söylüyor. Yaklaşık 1 yıldır işleyen bu konseptin sadece marka için değil kaliteli ve sağlıklı uyku anlayışı için de çok önemli olduğunu ve bu şekilde müşterilerinin memnuniyetlerini çok rahat ölçebildiklerini de ekliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link