IDC araştırma şirketinin dünya genelinde yaptığı son araştırmaya göre, akıllı telefon satışları 2013 son çeyreği itibarıyla ilk kez 1 milyarın üstüne çıkarak tarihi bir rekora imza attı. Toplam cihaz satışları ise geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 4’lük bir artış göstererek 1,8 milyara ulaştı.

Akıllı telefon satışlarında ise yine ilk iki sırayı Samsung ve Apple alırken; bu iki markayı Huawei, LG ve Lenova takip etti.

GFK araştırma şirketinin Türkiye bazlı araştırma raporuna göre ise Türkiye’deki toplam cihaz satışları bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 1’lik bir artışla 12 milyona ulaştı ve bu satışların yüzde 74’ünü ise akıllı telefonlar oluşturdu. Tüm yıl gerçekleşen akıllı telefon satışlarında da 2012’ye göre yaklaşık yüzde 44’lük bir artış sağlandı. 2013 boyunca toplam 8.95 milyon akıllı telefon satıldı. Bu rakamlara baktığımızda bir önceki seneye göre akıllı telefon pazarı adetsel olarak yüzde 62’lik bir büyüme gösterdi.

Türkiye’deki akıllı cihaz kullanıcıları yoğunlukla, konum bazlı uygulamaları, sosyal ağları, Wi-Fi kullanımını, QR kodu, mobil cüzdanı, web tarayıcılarını ve kişisel e-posta kullanımını aktif olarak kullanıyor.

Türkiye’deki akıllı cihaz kullanıcılarının yüzde 11′i konum bazlı uygulamaları aktif olarak kullanıyor ve bu oran gün geçtikçe yükseliyor. Sosyal ağ kullanımına baktığımızda ise Türkiye’nin dünya sıralamasında özellikle Facebook ve Twitter kullanımında üst sıralarda olduğunu görülüyor.Uygulama kullanımında da oldukça etkin bir yüzde göze çarpıyor. Akıllı cihaz sahiplerinin yüzde 31′i uygulama indirip kullanıyor.

İstatistiki verilere göre tipik bir akıllı telefon kullanıcısı günde ortalama 150 kez telefonuna bakıyor. Gece yatmadan önce ve sabah kalktığımızda ilk gördüğümüz şey akıllı telefon ekranları.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın