3. çeyreğe ilişkin açıklanan verilere göre dünya üzerinde 18  milyon Galaxy S III satan Samsung, toplam hacmin 167 milyon olduğu akıllı telefon pazarında, satılan her 10 akıllı telefondan biri oldu. Aynı çeyrekte 16.2 milyon iPhone 4s satan Apple ise pastadan iPhone 4S ile %9.7’lik pay aldı. Apple’ın geçtiğimiz ay duyurduğu iPhone 5 ise 6 milyon satarak pazardan %3.6’lık bir pay aldı ve iPhone 4S’le birlikte toplamda %13’lük bir paya ulaştı.

Akıllı telefon pazarı Samsung ve Apple’ın çift başlı kutuplaşmasına şahit olmaya devam ediyor. İki tarafta da çekilen kılıçlar, stratejik hamleler, ikili arasında Apple lehine sonuçlanan dava sonrası sertleşen rekabet yeni gelişmelerin habercisi gibi. Önceki yazılarımızda derinlemesine incelediğimiz gibi Apple’ın giderek temellerini oluşturan felsefeyi kaybetmeye başlayıp sıradanlaşmaya doğru yol alması ve yapılan son araştırmaya göre Apple’ın müşterilerinin marka sadakatini yitirmeye başlaması, rekabetin Samsung tarafına doğru kaymasına yol açıyor.

Tablo için şunu belirtmek gerekir ki Samsung’un son 2 ayda 10 milyon, toplamda da 30 milyon Galaxy S III satması her ne kadar Samsung tarafına büyük bir artı olarak yazılsa da, Apple’ın iPhone 5’i 3. çeyreğin sonlarına doğru çıkarması, kullanıcıların bir çoğunun iPhone 4S almaktansa iPhone 5 almak için beklemesi ve lansmandan sonra iPhone 5’in bir takım stok sorunları yaşaması tabloda Apple’ı aşağılara çeken etkenleri göz ardı etmemek gerek.

Bir Cevap Yazın