Web sitelerinin en büyük amaçlarından biri de satın alma işlemini yapan yapmayan kullanıcıların verilerini toplayarak, bu veriler ile pazarlama stratejileri oluşturmak. E-ticaret sitelerinde kullanıcı verileri genellikle üyelik adı altında toplanır. Üyelik formları da bu bilgileri alma için en önemli araçlardan biri. Bu formların optimize edilmesi, dönüşüm oranları ve hemen çıkma oranı açısından büyük önem taşır.

Pazarlamacılar ve satışçılar olarak kullanıcılardan olabildiğince çok bilgi almamızı istememize rağmen almamız gereken bilgilerde optimum noktayı bulmamız gerekiyor. Form alanlarının çokluğu veri değeri bakımından çok değerli olmasına rağmen kullanıcı için zaman kaybı olabiliyor, bu yüzden de kullanıcılar üye olmadan siteyi terk etmeyi tercih edebiliyorlar.

Üyelik formlarının doğru hazırlanmasının ne kadar önemli olduğunu açıklayan birkaç örnek bulunuyor. Örneğin, Imagescape.com’un yaptığı bir çalışmaya göre form sayılarının 11’den 4’e düşmesi dönüşüm oranlarında %160 artış sağladı.

Uzun-form-1-221x300
Dönüşüm optimizasyonu yapılmadan önce
Kısa-form-1-300x248
Dönüşüm optimizasyonu yapıldıktan sonra

HubSpot’un yaptığı araştırmalara göre şirketin ihtiyacı ile kullanıcı deneyimi arasında bir denge var. 40.000’den fazla açılış sayfasında yapılan araştırmaya göre aşağıdaki gibi bir tablo ortaya çıktı:

dönüşüm-optimizasyonu-form-alanı-300x232

Grafikte de görüldüğü gibi doldurulması gereken zorunlu alan arttıkça dönüşüm oranı düşüyor; ama fark edildiği üzere çok keskin bir düşüş değil.

Alanları kategorisine göre incelediğimizde daha şaşırtıcı sonuçlar çıkıyor. Sadece 1 satırlık metin doldurma alanlarında alan arttıkça dönüşüm oranlarında çok düşüş olmuyor. Aşağıdaki grafikte ayrıntısını görebilirsiniz.

dönüşüm-optimizasyonu-form-alanı-2-300x232

Aksine birden fazla satırlı metin doldurma alanında ise bu alan sayısı arttıkça çok ciddi bir düşüş oluyor. Bu yüzden açılış sayfasında bu alanların sayısını azaltmanızı öneririm.dönüşüm-optimizasyonu-form-alanı-3-300x232

Uzun form dönüşüm optimizasyonunu etkileyen en önemli faktörlerden biri. Bu yüzden dönüşüm optimizasyonu yaparken ilk etapta satışa giden yollarda bu tarz formları kontrol ederek başlayabilirsiniz. Kullanıcıyı üye yaptıktan belirli bir süre sonra, çeşitli pazarlama aktiviteleri ile sizin için önemli olan bilgileri alabilirsiniz.

 

 

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın