Biliyorsunuz, Donald Trump’ın ABD Başkanı olmasından sonra insanların yanı sıra, birçok marka verdiği kararlardan dolayı Trump’ı eleştirdi ve onun karşısında yer almayı tercih etti. Bu durum, Donald Trump ya da ailesinden biri için çalışan markaların yoğun bir şekilde eleştirilmesine neden oldu. Dolce & Gabbana da bu markalardan biri.

Design Taxi’nin yaptığı habere göre Dolce & Gabbana, Donald Trump’ın eşi Melania Trump’ı giydiren markalardan biri olarak öne çıkıyor ve Melania Trump’a olan desteğini belirtmekten hiç çekinmiyor. Tabii, markanın bu değişmez desteği de eleştirilere maruz kalmasına neden oldu. Ancak Dolce & Gabbana, bu durum karşısında oldukça zekice bir strateji belirledi.

Ünlü moda markası, kendisini sevmeyenlere markayı boykot etme çağrısında bulundu ve üzerinde “#Boycott Dolce & Gabbana” yazan tişörtlerini satışa sundu. Ayrıca marka bu tişörtlerin tanıtımı için bir de video hazırladı ve markanın iki kurucusundan biri olan Stefano Gabbana bu videoyu kendi Instagram hesabından paylaştı.

Aslında bu tarz bir kampanyayı, ilk olarak şarkıcı Queen B gerçekleştirdi. Sanatçı, Beyonce’u sevmeyenleri trollemek için üzerinde “Boycott Beyonce” yazan tişörtler satmıştı. Dolce & Gabbana da burada benzer bir strateji izledi. Marka, kendini eleştirenlere yanıt vermenin en iyi yolunu bulmuş gibi görünüyor. Siz ne dersiniz?

Dolce & Gabbana’nın satışa sunduğu boykot tişörtlerinin fotoğraflarını aşağıda bulabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Dolce & Gabbana’nın satışa sunduğu boykot tişörtlerinin geliri nereye gidiyor ? Ya da bu durum için reklamın iyisi kötüsü olmaz yorumu da geçerli olur mu ?

  2. Tişörtlerden elde edilen gelirlerin nereye gittiği açıklanmamış, dolayısıyla şirketin kasasına girdiğini varsayabiliriz. Direkt olarak bunun kötü bir reklam olduğunu söyleyemeyiz bence. Marka, kendisini eleştirenleri zaten kazanamayacağını düşünerek geri kalan kitleye oynamış gibi görünüyor. Sonuç olarak markanın gündeme gelmesini de sağladı.

Bir Cevap Yazın