Doğtaş’ın Gerçek İnsanları

Mobilya sektörü acaba tek düze reklamlardan bıkmadı mı, bizi şaşırtacak işlerle ne zaman karşılacağız diyorduk ki Doğtaş bu sorularımıza cevap olacak reklam filmleriyle arz-ı endam etti.

Doğtaş’ın bahse fazlasıyla değer reklam çalışmalarına geçmeden önce kısaca mobilya sektörünün genel reklam anlayışına değinmek isterim. Mobilya önceleri hepimiz için bir araçtı. Toplumlara göre yüklenen anlamlar değişse de iş görür ve uzun ömürlü olması yeterliydi. Daha tasarımın pek farklılık yaratmadığı zamanlarda; çoğunlukla çizgi altı çalışmaların başrolünde mobilyanın olduğunu görüyoruz. Sağlamlığı ve uzun ömürlü oluşu yetmeyince işin içine farklılıklar girdi. Tüketici de bu farklılıklara yöneldi; alımlarını ve algılarını bu yönde oluşturdu. Eksik var gibi geliyor değil mi? Evet buraya kadar tek eksik insan. Mobilyanın pazarlanmasında insan unsurunun da işin içine eklenmesiyle muhteşem ikili artık tamamlanmıştı. Elbette ürün ile etkileşimde olan alıcının reklam çalışmalarında çokça görünmesi başlarda sıkıcı gelmedi. Fakat gün geçtikçe bu iletişimin kozmetikte ya da gıdadaki gibi sadece insan üzerinden gitmesi rahatsız edici olmaya başladı. Güzel insanlar, aşırı mutlu aileler ve onlara eşlik eden garnitür tadında mobilyalar.

Tüm bu anlattıklarımda bir terslik olduğunu söyleyenler artık çoğalmaya başlıyor. İnsanın içinde olmadığı bir çalışma (ya da insana dokunmayan) ne kadar etkili olabilir tartışırız ama insanın tamamen ürünün önüne geçtiği bir pazarlama faaliyeti artık fenalık getiriyor. Bu yolda çikolata reklamlarına sağlam bir gönderme yollayan Biscolata’nın kadın yerine erkek reklam figürü kullanması ciddi bir mesajdı bence. Şimdi ise Doğtaş buna benzer fakat başka bir yoldan ilerlemiş reklamlarında genel mobilya reklamlarına atıfta bulunmuş. Her üç videoda da göreceğiniz gibi klasik şekilde giriş yapan kareler şaşırtıcı bir şekilde samimi (olması gereken insan davranışlarıyla) havayla son buluyor. Kendinden ve ürünlerinden emin olan Doğtaş, janjanlı insanların senden, bizden farkı olmadığını söyleyerek aslolanın ürün olduğunu vurguluyor. Umarım birçok sektör gibi mobilya sektörü de tıpkı Doğtaş gibi gerçek tüketiciyi farkeder ve iletişimini bunun üzerine kurar.

http://www.youtube.com/watch?v=fefZ1yUHE98

http://www.youtube.com/watch?v=BvFsEy6124s

http://www.youtube.com/watch?v=vIAAZ6fro9s

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Tv mezunu. Bir yakınının zorlamasıyla girdiği reklam dünyasında öğreniyor, paylaşıyor, durmadan araştırıyor. Digital Experience alanında hizmet veren Hoop'ta Proje Direktörü olarak çalışmakta.

Bir Cevap Yazın

İzlanda Coca Cola Dünya Kupası Reklamını İzlanda Milli Takım Kalecisi Thór Halldórsson Yönetiyor!


Bayram’a karışan Dünya Kupası coşkusu tüm hızıyla devam ederken, karşılaştırmalar kadar heyecan verici detaylar da yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Bu detaylardan bir tanesi de Coca Cola’nın İzlanda reklam filmi ile ortaya çıktı. Dünya Kupası’nda yarışan en küçük ülke olan İzlanda’nın futbol takımı oyuncularının birçoğu futbol kariyerlerinden önce birçok farklı alanda da yeteneklerini sergileme imkanı bulmuşlar. Öyle ki Coca Cola’nın Dünya Kupası’na özel İzlanda reklam filminin yönetmeni de İzlanda milli takımının kalecisi Thór Halldórsson olmuş.

İzlanda milli takımı kalecisi Hannes Thór Halldórsson 2018 Dünya Kupası döneminde kalesini korurken, öncesinde kendi ülkesinde yayına girecek olan Coca Cola reklamını yönetmiş. Futbolu profesyonel bir kariyer olarak görmeden önce Halldórsson film yönetmeni olarak çalışıyormuş. Hatta teknik direktör Halgrimsson’da milli takımı yönetmediği vakitlerde diş hekimliği yapıyor.

Filmde baskın tema Euro 2016’da efsaneleşerek bir milli takım geleneği haline gelen Viking alkışının baştan sona tüm İzlanda halkını günlük yaşamda nasıl sarıp, tek bir noktada bir araya getirdiği olurken, hangi takımı tutuyorsanız tutun, o efsanevi alkışın ritmi sizi reklam boyunca sizi de sarıyor.

Sanıyorum asıl güzel olan da birçok ülkenin milli takımında ülkesini temsil eden milyon dolarlık futbolculara karşın İzlanda gibi daha küçük yüzölçümlü ülkelerin oyuncularının futbolla beraber başka meslek dallarında da başarılı olması.

Öyle ki kale bekçisi Halldórsson bundan dört yıl kadar önce profesyonel bir yönetmenken ikinci iş olarak futbolla ilgileniyormuş. Şimdilerde kariyerini bir Danimarka takımı olan Randers FC’da sürdüren Halldórsson, İzlanda’da yayına girecek bu reklam filmi için bir istisna yaparak yönetmen koltuğuna geri dönmüş ve halkı Dünya Kupası coşkusu ile birleştirecek çok güzel bir işe imza atmış.

Sanırım en iyisi de güzelce kurgulanmış bu reklam filminde birleştirici unsurlarla beraber İzlanda’nın doğal güzelliklerini de seyretmek  oldu. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link