Disney Boyama Kitaplarındaki Karakterleri Canlandırmanın Bir Yolunu Buldu!

Siz de boyama kitaplarıyla haşır neşir olan nesilden misiniz? Eminim ki birçoğumuz renksiz çizimleri istediğimiz renklerle şekillendirirken bir hayli eğlendik. Peki biz boyamaya devam ederken boyadığımız şeyler bir anda canlansa. Bir nevi Pinokyo gibi. Nasıl olurdu?

Çocukların yaratıcı taraflarını ifade etmeleri için boyadıkları kitapların statik olduğunu düşünen Disney Araştırma Ekibi yepyeni bir boyama kitabı üzerinde çalışıyor.  Renklendirilen çizimlere sanal gerçeklik yardımı ile canlı bir dokuya kavuşturma olarak özetleyeceğimiz bu proje, çizilen dokunun sanal gerçeklik yardımı ile canlandırılması tekniğini kullanıyor. Canlı çizimlerin yapılabilmesi fiziksel kağıt değil, kişilere çizilen karakterlerin canlı görünmesini sağlayan bir mobil cihaz üzerinden gerçekleşiyor. Aşağıda yer alan videoda da görüleceği üzere kişiler, fiziksel boyama kitabı üzerinden bir fili boyamaya başladıkları tablet ekranı üzerinden de filin gövdesinin nasıl maviye döndüğünü tablet ekranından seyredebiliyorlar.

Disney Araştırma ekibinin geliştirdiği yeni sanal gerçeklik uygulaması sayesinde kişiler mobil cihazlarının kameraları sayesinde gerçek zamanlı olarak boyama kitabı üzerinde boyadıkları çizimleri uygulamanın çizimleri 3D görüntüye çevirmesi sayesinde görebiliyor.

Sanal gerçeklik statik sayfalarla animasyon karakterleri birleştirme konusunda mükemmel bir araç. Daha önceden bu teknik Crayola’nın Color Alive Serisi kapsamında kullanılmıştı. Ancak bu versiyonda sanal karakterler boyama esnasında değil, boyama süreci bittikten sonra görülebiliyordu. Ancak Disney versiyonu boyama esnasında bu süreci gerçekleştirerek bir adım daha öne çıkıyor.

Hala geliştirilme aşamasında olan uygulamanın Disney Mağazalarında ne zaman satılacağı konusunda henüz bir bilgi yok.

Live-Texturing-of-Augmented-Reality-Characters-from-Colored-Drawings-Image-1024x576

Teknoloji ile iç içe günümüz çocuklarını düşündüğümüz zaman bu haberin fazlaca ilgi çekeceğini söyleyebiliriz. Bununla beraber boyama esnasında karakterleri canlı hale getiren bu teknoloji aynı zamanda mimari alanında da kendine kullanım alanı bularak çizim tekniklerine yeni bir soluk getirebilir.

Ne dersiniz oldukça heyecan verici değil mi?

Kaynak: Disney Research

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link