Bugün her markanın hayalidir akılda kalan bir  marka sloganı, mutlu müşteriler. Ama biliriz ki slogan markalar için değil işin özünde, insanlar için. Öyle ki o sloganlar bir gün dilimize pelesenk olacak, günlük hayatımızda kullanacağız tıpkı gidip peçete almak yerine “selpak” almak gibi.

Bununla da kalmayacak tabi ki markanızın sloganı öyle sıcak ve bizden olacak ki (Türk halkıyız biz sıcak ve içten ama aynı zamanda da komik olacak)  tüketicinin ilgisini markanıza cezbedeceği gibi bazen de tamamen anlamsız söz öbeklerine anlam yükleyecek kadar da kendi şahsına münhasır olacak!  Sonuçta bugün hepimiz “aganigi nagani” ye bir anlam yüklemişizdir ama biri bunu bulmasa aklımıza bile gelmezdi.

Şimdi hep beraber Türk halkı olarak yüreğimize dokunan sloganları bir inceleyelim. Mazi iyidir.

Ali Desidero – Haydi Hayırlı Tıraşlar

Halkı tıraş konusunda bilinçlendiren yerel kahramanımız Ali Desidero ile hayırlı tıraşlar baylar..

Aganigi Naganigi- Özkan Uğur

Vay be bir ara böyle bir şey vardı diyeceğiniz ama unutmadığınız slogan budur. Basit ve akılda kalıcı. Bakın üzerinden beşyüz yıl geçse de unutmaz Türk halkı bu sloganı.

Çakar Çakmaz Çakan Çakmak- Tokai

Bir çakmağı hala nasıl hatırlarsınız ya da bir çakmak markasını, çok basit dilimize plesenk olan “bir berber bir berbere” tadında sloganı ile. Nasıl reklam ama?

Bira Bu Kapağın Altındadır- Efes

Misafirliğe giderken birasını yanında götüren kuşağın insanlarından bu güne gelen marka sloganı. Fazla söze gerekte yok aslında, öyle güçlü bir slogan oldu ki “Bira bu kapağın altındadır” şimdilerde Efes “hayat bu kapağın altındadır” ile hala zihnimize kazıyor sloganını.

Eti, Eti, Eti

Bisküvi denince akla hemen onun adı gelir, Eti , Eti  Eti! (Evet tam bir 90lar çocuğuyum!)

Alırım Anahtarını- Opet

Fazla söze gerek var mı?

Akşama Babacığım Unutma Ülker Getir – Ülker

Akşama babacığından hala çikolata bekleyenlere geliyor son reklamımız.

Benim şimdilik aklımda bunlar kalmış, sizin aklınıza gelenler var mı? Paylaşın, nostalji patlaması yaşayalım ne dersiniz?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın