2016 yılının pazarlama araştırmalarında, görsel içeriklere önem verin deniyor. Çünkü hayatımızın her alanında basitlik istediğimize dair bir gerçek var. İnternet sayfaları için de geçerli bu, ev düzenimizde de. Hatta araştırmanın diğer maddeleri için, Burcu’nun kaleme aldığı makaleye de buradan göz atabilirsiniz.

Peki görsel içeriklere daha çok önem vermek ne demek oluyor? Hemen söyleyeyim; markaların ekşi sözlükten ziyade onedio’ya reklam vermesi demek oluyor. Çünkü görsel içeriğin anlatmaya çalıştığını hemen algılayan beynimiz, içeriklerin karmaşıklığına dahil olmak istemiyor. Aslında bana göre görsel içerik hazırlamak çok daha zor. Metin kısımları 2 cümleyi geçmemeli ve esprili olmalı, görseller keza bir duygu uyandırmalı; ama en önemlisi de konu bütünlüğü sağlanmalı. Dolayısıyla bu işin öncülerinden olan buzzfeed ve bored panda hakikaten çok iyi iş çıkarmış durumda. Adamların içerik olarak eklediği bir konu, ertesi gün diğer ülkelerin yerel uygulamalarında yerlerini alıyor. Haliyle de hem takipçi oranları, hem de reklam verenleri oldukça yüksek.

AAEAAQAAAAAAAAM4AAAAJDE2MTllNGIyLTFmNTMtNGZlYS04YWNiLWI4NzUxNThlNTk2Yg

Ama benim için alışamadığım nokta ise başlıklar. Yani ekşi sözlük rahatlığında bir başlık eklemek var tabii ama, insanların en çok odaklandığı nokta olduğu için ilgi çekmek önemli. Yani Kim Kardashian’ın bilinmeyen yönleri yerine 18 Bilinmeyen yönü ile Kim Kardashian dediğimde daha çok tıklanma alınacaksa ne yapalım, o da kabul.

O halde buyrun size 4 madde ile görsel içerik hazırlamanın faydaları;

1- Konu olarak kolayca genelleme yapabileceğiniz noktaları ve mümkünse insanların bu herkesin aklına gelmiştir dediklerini ele alın.

05-visual-marketing-gingerbread-marketing

2- İlgili görsel için Google’dan önünüze ilk çıkanları eklememeye gayret edin.

3 – İlk madde ile hedef kitlenizi belirlemiş olduğunuz için, mention seçeneklerini özgür bırakın ve medyanın sosyal halinin tadını çıkarın.

TS-515312687_Content_web

4- Görsel içerik ağırlıklı çalışan Pinterest, İnstagram ve Snapchat gibi uygulamaları es geçmeyin

Snapchat-instagram-king-and-queen-visual-marketing

5- Reklam veren olarak dahil olduysanız eğer, içeriklerinizi okunabilir hale getirin ki okuyucuların koşarak uzaklaşmasına sebep olmayın.

 

Kolaylar gelsin..

Paylaş
İstemeyerek okuduğum İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun olup asla yapmam dediğim "pazarlamacı" kimliğim ile karşınızdayım. Özellikle de dijital pazarlamaya bayılır, WOMM 'un gücüne inanır, yeni stratejiler peşinde koşarım.

Bir Cevap Yazın