Bir makalenin ilk paragrafının, en çok okunan paragraf olması elbetteki sürpriz bir durum değil. İlk paragrafın ilk cümleleri de, paragrafın sonuna kadar okunup okunmayacağı kararının alınmasında büyük pay sahibi. Peki internetteki okuma alışkanlıkları nasıl ve pazarlamacılar bu alışkanlıklara göre nasıl stratejiler belirliyor ve içerik pazarlamasında bu alışkanlıklar için neler yapılabilir?

Jakob Nielsen, internet kullanıcılarının okuma yaptıkları esnada öncelikli olarak nereye baktığını, nelerin kullanıcıların dikkatini çektiğini araştırdı. Sonuçlar ise bir hayli dikkat çekici;

  • Kullanıcılar öncelikle yatay içeriklere dikkat ediyor.
  • Sonra sayfayı biraz aşağıya indirip 2. kez yatay içerikleri algılıyor.
  • Ardından kullanıcılar sayfanın sol tarafına dikey olarak göz gezdiriyor.

Okuma alışkanlıklarımız, yazının tamamını okumak yerine sadece göze çarpan cümleleri okumamızı, o alanlara yoğunlaşmamızı sağlıyor.Bu yoğunlaşma sonucunda ekranda ‘F’ harfine benzer bir alana odaklandığımız gerçeği ortaya çıkıyor. Bu yüzden de bu duruma ‘F-Shaped Reading Pattern’ denmiş.

Örnek olarak Google’ı ele alalım. Kullanıcılar arama yaptıklarında öncelikli olarak ilk sonuçlara dikkat ediyor. Peki ya sonrası? Kullanıcıların gözbebeklerine yerleştirilen kamera sayesinde, kişilerin odak noktaları belirlenmiş.

17-03_google_searchs_golden_triangle

eyetracking-serps-1

eye-tracking

 

Google haricindeki web sitelerinde de durum farksız. Kullanıcılar dikkatlerini öncelikle başlık kısmına ve başlığın hemen altındaki görsellere (1), sonrasında alt paragraftaki başlıklara ya da cümle başlarına (2), son olarak da dikey olarak paragraf başlarına dikkat ediyorlar (3).

f-shaped-reading-pattern

 

Peki markalar içerik pazarlaması/basın bülteni gibi şeyler yaparken bu durumdan nasıl faydalanabilir?

  • Vurucu cümleler ve call to action’lar ilk paragraflara gizlenmeli.
  • Alt başlıklar atılarak kullanıcının konudan kopmaması sağlanmalı
  • Bol bol resim içerikleri kullanılmalı
  • Önemli kelime ya da cümlelerin altı çizilmeli/boldlanmalı

 

Bir Cevap Yazın