Dijital Pazarlamacılar, F şekilli Okuma Yöntemini Duydunuz mu?

Bir makalenin ilk paragrafının, en çok okunan paragraf olması elbetteki sürpriz bir durum değil. İlk paragrafın ilk cümleleri de, paragrafın sonuna kadar okunup okunmayacağı kararının alınmasında büyük pay sahibi. Peki internetteki okuma alışkanlıkları nasıl ve pazarlamacılar bu alışkanlıklara göre nasıl stratejiler belirliyor ve içerik pazarlamasında bu alışkanlıklar için neler yapılabilir?

Jakob Nielsen, internet kullanıcılarının okuma yaptıkları esnada öncelikli olarak nereye baktığını, nelerin kullanıcıların dikkatini çektiğini araştırdı. Sonuçlar ise bir hayli dikkat çekici;

  • Kullanıcılar öncelikle yatay içeriklere dikkat ediyor.
  • Sonra sayfayı biraz aşağıya indirip 2. kez yatay içerikleri algılıyor.
  • Ardından kullanıcılar sayfanın sol tarafına dikey olarak göz gezdiriyor.

Okuma alışkanlıklarımız, yazının tamamını okumak yerine sadece göze çarpan cümleleri okumamızı, o alanlara yoğunlaşmamızı sağlıyor.Bu yoğunlaşma sonucunda ekranda ‘F’ harfine benzer bir alana odaklandığımız gerçeği ortaya çıkıyor. Bu yüzden de bu duruma ‘F-Shaped Reading Pattern’ denmiş.

Örnek olarak Google’ı ele alalım. Kullanıcılar arama yaptıklarında öncelikli olarak ilk sonuçlara dikkat ediyor. Peki ya sonrası? Kullanıcıların gözbebeklerine yerleştirilen kamera sayesinde, kişilerin odak noktaları belirlenmiş.

17-03_google_searchs_golden_triangle

eyetracking-serps-1

eye-tracking

 

Google haricindeki web sitelerinde de durum farksız. Kullanıcılar dikkatlerini öncelikle başlık kısmına ve başlığın hemen altındaki görsellere (1), sonrasında alt paragraftaki başlıklara ya da cümle başlarına (2), son olarak da dikey olarak paragraf başlarına dikkat ediyorlar (3).

f-shaped-reading-pattern

 

Peki markalar içerik pazarlaması/basın bülteni gibi şeyler yaparken bu durumdan nasıl faydalanabilir?

  • Vurucu cümleler ve call to action’lar ilk paragraflara gizlenmeli.
  • Alt başlıklar atılarak kullanıcının konudan kopmaması sağlanmalı
  • Bol bol resim içerikleri kullanılmalı
  • Önemli kelime ya da cümlelerin altı çizilmeli/boldlanmalı

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #66

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 7 – 13 Ekim arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tasarım Pazarlamayı Öldürecek mi?

Ikea’nın eski tasarım şefi Marcus Engman, son 6 yıldır Ikea tasarımlarını başarılı bir şekilde yürütmüştü. 2012’den beri Ikea’ya benzersiz tasarımlar yapan Engman geçtiğimiz günlerde kendi tasarım danışmanlığını kurmak için işten ayrıldığını belirtti.

[Fotoğraf: Ikea]

Engman bu ay kendi tasarım danışmanlığını yapmaya hazırlanırken, Bloomberg Businessweek’e tasarım, iş ve şeffaflığın önemi hakkında konuştu, biz de sizler için Engman’ın tasarım ve pazarlamayla ilgili öngörülerini sizler için derledik.

Reklam satın alımlarında para harcamak yerine, Engman şirketlere tasarımlarıyla kendilerini pazarlamayı öğretmek istiyor.

Engman şöyle diyor; “Gerçekten de tasarım olan bir pazarlama alternatifinin olduğunu göstermek istiyorum. “Eğer tasarım ve iletişim ile doğru bir şekilde çalışıyorsanız, medyaya o kadar ihtiyacınız olmadan pazarlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.”  Tasarım her zaman ön planda ön planda olmuştur. Artık işlerin nasıl yapıldığına odaklanma biraz değişmiştir, en büyük başarılarımızdan biri, tasarımımızın ortak bir diline benzeyen, kendi tasarım anlayışımızla (demokratik tasarım olarak adlandırdığımız) çalışmaya başladığımızı düşünüyorum. Birçok büyük şirketin tasarım uğraştığı bir sorun ve şirketin farklı bölümlerinin birbirini anlamadığı yönünde olduğunu düşünüyorum. Tasarımı ifade etmek için 5 temel özellik sayabilirim [biçim, işlev, kalite, sürdürülebilirlik ve satın alınabilirlik] herkesin ürün hakkında konuşmasını kolaylaştırmak böylelikle daha kolay bir hal alır.

Tüketici Odaklı Bir Dünyada Tasarım Büyük Bir Satış Noktası Haline Geldi

Tüketici-odaklı bir dünyada tasarım büyük bir satış noktası haline geldi. Tüketiciler, satın aldığımız ürünlerin arkasındaki niyet ve motivasyonu duymak için bu ürünleri tercih etmekte.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link