Yeniden Pazarlama Listeleri ile AdWords Performansınızı Yükseltin! 0

Yeniden pazarlama listeleri display network’ler de sıklıkla kullanılır. Search network’ler de ise nedendir bilinmez yeteri kadar önem verilip üzerine ciddi kurgular yapılmaz. Ben bu yazımda google arama ağı kampanyalarımızı yeniden pazarlama listeleri ile nasıl daha verimli hale getirebiliriz üzerine eğilmek ve size de ışık tutmak isterim.

Gerek hepsiburada.com gerekse de n11.com tecrübelerimde arama ağı kampanyalarında yeniden pazarlama listelerini mutlaka kullandım. Segmente ettiğim listeler özelinde kitlenin değerine göre farklı bid stratejileri kullandım. Hatta bunun sonucunda elde ettiğimiz veriler geçtiğimiz aylarda Google tarafından bir başarı hikayesi haline getirildi.

Bu tecrübeler ışığında şunu rahatlıkla söyleyebilirim; sitenizi daha önceden de ziyaret etmiş kullanıcılar genellikle daha değerlidir ve dönüşüm sağlama şansı daha yüksektir. Bu sebeple bu kullanıcıları AdWords kampanyalarımıza ekleyerek doğru stratejilerle farklı tekliflendirme performansımızı arttıracaktır.

12695761_1537223916575401_1661893992_n

Yeniden pazarlama listelerini (RSL) arama ağı kampanyalarında kullanarak edinebileceğiniz faydalar nelerdir maddeler halinde sizinle paylaşmak isterim;

  • RSL sayesinde segmente ettiğiniz kitleler için özel teklifler sunabilirsiniz. Bu sayede tekbir anahtar kelime listesi üzerinden farklı kitlelere farklı tekliflendirme yapabilirsiniz. Örneğin sitenizi daha önceden ziyaret etmiş kullanıcılara daha yüksek teklifler sunabilirsiniz.

12714200_1537223919908734_860226274_n

  • Özel bir ürün satıyorsanız ve bu ürünün tekrar satışı mümkün değilse, satın alma yapmış kullanıcıları hariç tutmak AdWords kampanyalarınızın performansını arttırmak için harika bir yoldur.
  • Jenerik anahtar kelimelerin tıklama başı maliyetleri oldukça yüksektir. Ve bu kelimeler spesifik kelimeler kadar yüksek dönüşüm oranlarına sahip değildir.

Sitenize daha önceden gelmiş kullanıcıları bir liste haline getirip, jenerik kelimeleri bu kullanıcılar üzerinden tekliflendirebilirsiniz. Bu hem maliyetlerinizi kontrol altına almanızı sağlayacak hem de jenerik kelimelerden elde edeceğiniz dönüşüm oranlarını yükseltecektir. Google Analytics aracılığı ile kaynağa göre sitenizi ziyaret eden kullanıcıları farklı listeler haline getirebilirsiniz. (Email, Google organic, yandex vb)

Kullanıcıları sitenizde gezdiği sayfalara göre segmente edip, gelen aramalarda kullanıcıya özel mesaj oluşturabilirsiniz. Örneğin nike ayakkabıları ziyaret etmiş kullanıcılar için bir liste oluşturduğumuzu varsayalım. Nike ayakkabı ile ilgili aramalara da bu listeyi eklediğimizi. Bu kullanıcı tekrar reklamınıza tıkladığında özel bir teklif içeren sayfa ile karşılaşırsa dönüşüm sağlama ihtimaliniz artmaz mı?

-Bazı şehirlerde elde ettiğiniz dönüşüm sayısı daha yüksek olabilir. Kazak sattığınızı ve iklimi daha soğuk şehirlerin daha iyi dönüşüm getirdiğini analiz etmiş olun. Bu şehirlerden arama yapan kullanıcıları özel listeler haline getirdiğinizi ve kampanyanıza eklediğinizi var sayalım. Bu kullanıcıların dönüşüm sağlama ihtimali daha yüksek olduğu için bu listeler özelinde daha rekabetçi bir teklif stratejisi izleyebilirsiniz.

Bazı ürünler karlılık anlamında yüksek getirili olmayabilir. Ya da çok ucuz fiyatlı ürünler olduğu için AdWords tarafında yüksek paralar harcadığınızda zarar ediyor olabilirsiniz. Bu ürün gruplarına yeniden pazarlama listeleri ekleyerek tekliflerinizi azaltabilir ve reklamları daha uygun fiyatlı hale getirebilirsiniz. Görünürlüğünüzü de kaybetmemiş olursunuz.

Brand kampanyalarınızı ikiye ayırabilirsiniz. Bunlardan birinde sitenizi daha önceden ziyaret etmiş kullanıcıları hariç tutup diğer kampanyaya dahil ederek performans analizi yapabilirsiniz. Ayrıca kitlelere metinlerdeki mesajları özelleştirebilirsiniz.

Rakip marka aramalarında çıkılan reklamlarda performans elde etmek oldukça zordur. Ama sitenizi daha önceden ziyaret etmiş ve rakibinizi arayan kullanıcıları cezbedici bir havuçla tekrar yakalamaya çalışırsanız hem mevcut müşterinizi kaptırmamış hem de rakip aramalarından dönüş elde etmiş olursunuz.

Son olarak farklı teklif stratejileri geliştirmek istemeseniz bile, oluşturacağınız farklı kullanıcı listelerini kampanyalarınıza eklerseniz, hangi kitlenin daha iyi performans gösterdiğini analiz edebilir, pazarlama stratejilerinizi bu veriler ışığında oluşturabilirsiniz.

Mevcut satışları arttırmak, sitenizi önceden ziyaret etmiş kullanıcıları tekliflendirerek dönüşüm oranlarınızı yükseltmek ve maliyet tasarrufu sağlamak için yeniden pazarlama listelerini arama ağı kampanyalarınızda mutlaka kullanmanızı öneririm!

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

Digital Excellence Program için Geri Sayım Başladı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz ve Türkiye’nin önde gelen eğitmenleri ile kurguladığımız Digital Excellence Program’da son 15 güne girdik. Sadece 20 kişinin dahil olacağı programda, dijital dünyayı derinlemesine inceleyecek, dokuz farklı modül ile dijital mükemmelliği yakalamaya çalışacağız.

Eğitimimiz de yer alacak olan eğitmenler arasında, n11.com Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi  Aykut Alçelik, Pazarlamasyon ve Marketing Meetup Kurucusu Necip Murat, Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen Hasan Başusta, Data & Teknoloji Direktörü – GroupM Aykut Aslantaş, Turkcell Dijital Pazarlama İletişimi Kıdemli Marka Müdürü Ömer Şireli, Dijital Pazarlama Müdürü – Aktif Bank Şeref Can gibi çok değerli isimler yer alıyor.

30 Eylül Cumartesi günü başlayacak ve 11 Kasım’a dek toplamda 7 hafta sürecek olan Digital Excellence Program’da erken kayıt fırsatlarımızın devam ettiğini ve 2399 TL + KDV‘den kayıt yaptırabileceğinizi belirtmemizde fayda var. Bununla birlikte, bu fiyat üzerinden son 3 koltuğumuzun kaldığını da söyleyelim.

Siz de eğer dijital dünya ve pazarlamaya ait konulara hazır olmak için gereken strateji ve altyapıyı oluşturmak istiyorsanız eğitimimize buradan kayıt olabilir ve tüm detayları öğrenebilirsiniz. 30 Eylül’de görüşmek üzere!

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link