Yeniden Pazarlama Listeleri ile AdWords Performansınızı Yükseltin!

Yeniden pazarlama listeleri display network’ler de sıklıkla kullanılır. Search network’ler de ise nedendir bilinmez yeteri kadar önem verilip üzerine ciddi kurgular yapılmaz. Ben bu yazımda google arama ağı kampanyalarımızı yeniden pazarlama listeleri ile nasıl daha verimli hale getirebiliriz üzerine eğilmek ve size de ışık tutmak isterim.

Gerek hepsiburada.com gerekse de n11.com tecrübelerimde arama ağı kampanyalarında yeniden pazarlama listelerini mutlaka kullandım. Segmente ettiğim listeler özelinde kitlenin değerine göre farklı bid stratejileri kullandım. Hatta bunun sonucunda elde ettiğimiz veriler geçtiğimiz aylarda Google tarafından bir başarı hikayesi haline getirildi.

Bu tecrübeler ışığında şunu rahatlıkla söyleyebilirim; sitenizi daha önceden de ziyaret etmiş kullanıcılar genellikle daha değerlidir ve dönüşüm sağlama şansı daha yüksektir. Bu sebeple bu kullanıcıları AdWords kampanyalarımıza ekleyerek doğru stratejilerle farklı tekliflendirme performansımızı arttıracaktır.

12695761_1537223916575401_1661893992_n

Yeniden pazarlama listelerini (RSL) arama ağı kampanyalarında kullanarak edinebileceğiniz faydalar nelerdir maddeler halinde sizinle paylaşmak isterim;

 • RSL sayesinde segmente ettiğiniz kitleler için özel teklifler sunabilirsiniz. Bu sayede tekbir anahtar kelime listesi üzerinden farklı kitlelere farklı tekliflendirme yapabilirsiniz. Örneğin sitenizi daha önceden ziyaret etmiş kullanıcılara daha yüksek teklifler sunabilirsiniz.

12714200_1537223919908734_860226274_n

 • Özel bir ürün satıyorsanız ve bu ürünün tekrar satışı mümkün değilse, satın alma yapmış kullanıcıları hariç tutmak AdWords kampanyalarınızın performansını arttırmak için harika bir yoldur.
 • Jenerik anahtar kelimelerin tıklama başı maliyetleri oldukça yüksektir. Ve bu kelimeler spesifik kelimeler kadar yüksek dönüşüm oranlarına sahip değildir.

Sitenize daha önceden gelmiş kullanıcıları bir liste haline getirip, jenerik kelimeleri bu kullanıcılar üzerinden tekliflendirebilirsiniz. Bu hem maliyetlerinizi kontrol altına almanızı sağlayacak hem de jenerik kelimelerden elde edeceğiniz dönüşüm oranlarını yükseltecektir. Google Analytics aracılığı ile kaynağa göre sitenizi ziyaret eden kullanıcıları farklı listeler haline getirebilirsiniz. (Email, Google organic, yandex vb)

Kullanıcıları sitenizde gezdiği sayfalara göre segmente edip, gelen aramalarda kullanıcıya özel mesaj oluşturabilirsiniz. Örneğin nike ayakkabıları ziyaret etmiş kullanıcılar için bir liste oluşturduğumuzu varsayalım. Nike ayakkabı ile ilgili aramalara da bu listeyi eklediğimizi. Bu kullanıcı tekrar reklamınıza tıkladığında özel bir teklif içeren sayfa ile karşılaşırsa dönüşüm sağlama ihtimaliniz artmaz mı?

-Bazı şehirlerde elde ettiğiniz dönüşüm sayısı daha yüksek olabilir. Kazak sattığınızı ve iklimi daha soğuk şehirlerin daha iyi dönüşüm getirdiğini analiz etmiş olun. Bu şehirlerden arama yapan kullanıcıları özel listeler haline getirdiğinizi ve kampanyanıza eklediğinizi var sayalım. Bu kullanıcıların dönüşüm sağlama ihtimali daha yüksek olduğu için bu listeler özelinde daha rekabetçi bir teklif stratejisi izleyebilirsiniz.

Bazı ürünler karlılık anlamında yüksek getirili olmayabilir. Ya da çok ucuz fiyatlı ürünler olduğu için AdWords tarafında yüksek paralar harcadığınızda zarar ediyor olabilirsiniz. Bu ürün gruplarına yeniden pazarlama listeleri ekleyerek tekliflerinizi azaltabilir ve reklamları daha uygun fiyatlı hale getirebilirsiniz. Görünürlüğünüzü de kaybetmemiş olursunuz.

Brand kampanyalarınızı ikiye ayırabilirsiniz. Bunlardan birinde sitenizi daha önceden ziyaret etmiş kullanıcıları hariç tutup diğer kampanyaya dahil ederek performans analizi yapabilirsiniz. Ayrıca kitlelere metinlerdeki mesajları özelleştirebilirsiniz.

Rakip marka aramalarında çıkılan reklamlarda performans elde etmek oldukça zordur. Ama sitenizi daha önceden ziyaret etmiş ve rakibinizi arayan kullanıcıları cezbedici bir havuçla tekrar yakalamaya çalışırsanız hem mevcut müşterinizi kaptırmamış hem de rakip aramalarından dönüş elde etmiş olursunuz.

Son olarak farklı teklif stratejileri geliştirmek istemeseniz bile, oluşturacağınız farklı kullanıcı listelerini kampanyalarınıza eklerseniz, hangi kitlenin daha iyi performans gösterdiğini analiz edebilir, pazarlama stratejilerinizi bu veriler ışığında oluşturabilirsiniz.

Mevcut satışları arttırmak, sitenizi önceden ziyaret etmiş kullanıcıları tekliflendirerek dönüşüm oranlarınızı yükseltmek ve maliyet tasarrufu sağlamak için yeniden pazarlama listelerini arama ağı kampanyalarınızda mutlaka kullanmanızı öneririm!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Dijital Pazarlamada Geleceğin Ayak İzleri: Veri

 • Şirketlerin %59’ü Facebook ve Instagram reklam harcamalarını kendi ekibine yaptırırken yine şirketlerin %57’si Google reklam faaliyetlerini de kendi içinde yürütmeyi tercih ediyor.
 • CRM verisi kullanımı şirketlerde bu sene %56’larda kalırken tahminler seneye %70’lere çıkacağını gösteriyor.
 • Benzeri yazılar için; Tüketici Teknoloji Sayesinde Artık Marka Rollerini Üstleniyor

Daha fazla kanaldan daha fazla mesaja maruz kalan tüketicilerin artık kendileri ile ilgili tüm satın alım kararlarında etkilenen rolüne “ etkileyen” rolünü de eklediklerini dile getirmiştik. Bu durum reklamcıların artık bireysel seviyede kişiselleşmiş mesajlar üreterek tüketiciye ulaşmaları demek.

Bu durum ise 1990lardan beri hayatımızda yeri olan dijital reklamcılığın köklü bir şekilde değiştiği bu döneme götürüyor bizi: Veri ile desteklenmiş dijital pazarlama. Tüketiciye birebirde ulaşmak için reklamcıların ellerinde olan tonlarca veriyi işleyip anlamlı bilgiler yığını haline getirmesi ve stratejisini bunun üzerine kurması gerekiyor.

Veri ile desteklenen bu yeni tip pazarlama bildiğimiz kanalların ve onlara verilen bütçelerin de revize olması demek. Yani Google ve Facebook üzerinden maruz kaldığımız ve sadece tıklamamız ile başarısı ölçülen bu reklamların volümü de düşüyor.

Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya Pasifik bölgesinde 900 dijital pazarlama lideri ile yapılan araştırma dijital reklamcılığın yeniçağını gözler önüne seriyor.

Araştırmaya göre artık reklam verenler reklam projelerinde ajanslarla çalışmak yerine kendi içlerinde kurdukları kreatif ekiplerle yapmayı daha çok tercih eder hale geliyor bunun nedeni ise artık şirketlerin kendi dijital pazarlama aktiviteleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istemeleri ve bu çabaların diğer pazarlama aktiviteleri ile de aynı hizada gitmesini istemelerinden kaynaklanıyor.

 • Şirketlerin %59’ü Facebook ve Instagram reklam harcamalarını kendi ekibine yaptırırken yine şirketlerin %57’si Google reklam faaliyetlerini de kendi içinde yürütmeyi tercih ediyor.

Veri Dijital Reklamcılığın Referans Noktası

Yukarıda da bahsi geçtiği üzere dijital reklamcılığı şekillendiren, tüketiciye bir mesajı doğru zamanda doğru yerde verdirmeyi sağlayan şey veri oldu. Veriyi müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) verisi, online veri ve demografik verisi olarak 3’e ayırabiliyoruz. Geçtiğimiz yıl şirketlerin bu verileri nasıl kullandıklarını ise aşağıda görebilirsiniz.

Reklamcıların %94’ünün doğru hedefleme yapabilmek için e-mail, telefon numarası gibi CRM verisini kullanmayı tercih ettiğini ve bu verileri daha kolay erişilebilir hale getirenlerin Facebook ve Google olduğunu biliyoruz. CRM verisi kullanımı şirketlerde bu sene %56’larda kalırken tahminler seneye %70’lere çıkacağını gösteriyor. Bu sonuç kendi verilerimiz satın alma davranışımızı nasıl şekillendireceğinin en önemli kanıtı olarak gösterilebilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gençler İnternette Ne Tüketiyor?

 • Mart ayındaki aylık erişimleri incelendiğinde masaüstü bilgisayarlardan internete erişen kullanıcı sayısı 8,2 milyonken akıllı telefonlarındaninternete erişen genç internet kullanıcı sayısının 10,2 milyon olduğunu görüyoruz.
 • Masaüstü bilgisayarlardan internete erişen genç kitle 4,4 milyon iken, Cep Telefonlarından internete erişen 2,7 milyon genç bulunuyor.
 • Youtube’un Mart 2018’de gösterdiği reklam ile kullanıcıların %29’unu 15-24 yaşaralığındaki kullanıcılar oluşturuyor.
 • İlgili yazı; Dijital Reklamcılıktaki 4 Yeni Trend

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladığımız bu haftada Gemius farklı ürünlerinden elde ettiği verilerle 15-24 yaş arası genç kullanıcıların dijital içerik ve reklam tüketim alışkanlıklarını inceledi. Kendilerinden önce gelen jenerasyondan farklı olarak internet ve akıllı cihazlara doğdukları andan itibaren erişimleri olan bu kuşak, farklılaşan tüketim alışkanlıklarından dolayı hem içerik üreten medya şirketlerinin, hem de onlara ulaşmaya çalışan markaların stratejik takibindeler.

Gençlerin Dijital İçerik Tüketim Alışkanlıkları

İncelediğimiz yaş grubu her ne kadar mobil dünyanın içinde büyümüş olsalar da masaüstü bilgisayarlardan internete erişen kişiler arasında en büyük kullanıcı kitlesini oluşturmaları ile dikkat çekiyor. Kullanıcıların aylık ortalama kullanımları ile günlük internet erişimleri kıyaslandığında ise tercih edilen cihazlar açısından farklılıklar olduğu gözlemleniyor.

Mart ayındaki aylık erişimleri incelendiğinde masaüstü bilgisayarlardan internete erişen kullanıcı sayısı 8,2 milyonken akıllı telefonlarındaninternete erişen genç internet kullanıcı sayısının 10,2 milyon olduğunu görüyoruz.

Günlük internet erişimlerini incelediğimizde ise genç internet kullanıcılarının günlük kullanımda masaüstü bilgisayarlardan internet erişimlerinin akıllı telefonlarına kıyasla daha yüksek olduğu göze çarpıyor. Masaüstü bilgisayarlardan internete erişen genç kitle 4,4 milyon iken, Cep Telefonlarından internete erişen 2,7 milyon genç bulunuyor.

Genç internet kullanıcılarının en fazla tükettikleri içerik kategorilerine baktığımızda Arama motorları, video/TV, sosyal Ağlar, haber ve kamusal içerikli sayfa kategorilerin öne çıktığı görülüyor. Öte yandan söz konusu internet kullanıcılarının en fazla vakit geçirdiği içerik kategorilerini incelediğimizde ise sıralamanın değiştiğini görüyoruz.

Kısa formatlı videoları izlemeyi tercih etmeleri sosyal ağlar kategorisinde geçirilen sürenin daha uzun çıkmasına neden olurken, gençlerin haber içerikli siteleri de ziyaret ettikleri ancak bu sitelerde daha az vakit geçirdikleri göze çarpıyor.

Gençlerin hem en fazla ziyaret ettikleri ,hem de uzun süre vakit geçirdikleri kategorilerden birisi olan Video / TV kategorisini daha yakından incelediğimizde masaüstü platformlardan internete erişen genç kullanıcıların ilk tercihi YouTube olurken masaüstü ve mobil cihazlar dahil toplam genç kullanıcı erişimi en fazla olan ikinci site ise 1.7 milyon gerçek kullanıcıyla Puhutv.com oluyor.

Puhutv.com’un başarısındaki en önemli faktörün dijitalin dinamiklerine uygun özel içerikler üretilmesi olduğunu söylemek mümkün. Öte yandan YouTube’un gençler arasındaki cazibesinin de büyük ölçüde müzik içeriklerine bağlı olması dikkat çekiyor.

YouTube kanallarının erişim ve sosyo-demografik verilerini inceleyebilmemize imkan sağlayan Gemius Content Ranking ürünümüzden aldığımız veriler göre gençlerin YouTube’da ağırlıklı olarak müzik kanallarını ziyaret ettiklerini söylemek mümkün.

Yayıncı bazında incelediğimizde gençlerin medya tüketim alışkanlıklarının reklam erişimine direkt etkisi olduğunu gözlemliyoruz. Bu yaş grubuna en yüksek oranda erişen websitesi sıralamasında liderlik Youtube’a ait. Youtube’un Mart 2018’de gösterdiği reklam ile kullanıcıların %29’unu 15-24 yaşaralığındaki kullanıcılar oluşturuyor.

Bu raporun devamına buradan ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link