Hepimiz Whatsapp’ta çıkan küçük güvenlik bildiriminden haberdar olduk sanırım. Whatsapp bir bilgi güvenliği şirketi olan Open Whisper Systems ile Whatsapp’a özel bir kripto teknolojisi geliştirmek üzere anlaştı.

Yapılan duyuruda Whatsapp kullanıcılarına “ kullanıcıların Whatsapp’ın en güncel sürümünü kullanarak birbirleri ile iletişim kurmak için herhangi bir platform yaptıkları konuşmalar ve aramalar baştan sona kriptolu olacaktır.” denildi.

Bunun anlamı WhatsApp’ın son versiyonunu kullanan kullanıcılar arasında birbirleri ile iletişim kurdukları sürece birbirlerine gönderdikleri fotoğraflar, yazışma içerikleri ve yaptıkları aramalarda aynı cihazlar üzerinden Whatsapp ile iletişim kuruyor olup olmamalarına bakmaksızın güçlü bir kripto korumasından yararlanacak.

Bildiğimiz üzere konuşmalarda kriptonun güvenlik bağlamında kullanılması şimdi ortaya çıkmış bir şey değil, yıllardır var. Whatsapp’ın bir uygulama olarak servis sağladığı tüm kişiler arasında böyle bir teknolojiye geçmiş olması aslında bizlere iletişim güvenliği sağlamanın o kadar da zor olmadığını gösteriyor.

whatsapp-sifre

Tarihsel olarak, konuşma güvenliğinin kriptomile sağlanması eskiden beri çok az kişinin ve organizasyonun kullandığı karmaşık bir yapıydı. Ama artık bir çok akıllı telefonun kriptolu iletişimi sağlayacak uygulamalar sunabiliyor ancak genelde insanlar buna rağbet etmediği için popüler olamayan bu uygulamalar fazla kişi yada organizasyon tarafından kullanılmıyor. Hatta bir çok şirket hala mail sistemini kripto ile koruyabileceği fikrini göz ardı ediyor.

Kripto koruması sağlanan yazışmalara WhatsApp ve Facebook bilgisayarları ve orada çalışan kişiler tarafından uygulama tarafından kriptolu güvenlik geliştirildiği için ulaşım sağlanamıyor.

Aslında tam da bu nokta geçtiğimiz aylarda Apple ve FBI arasında çıkan kişisel verilerin gizliği tartışması sonrası Facebook ve Google tarafından gelen destekleri hatırlayacağımız nokta olabilir.

Tüm bunlarla beraber kripto tüm eski güvenlik sistemlerinden daha iyi bir güvenlik sağlıyor. Çünkü mesajlar ayrı ayrı kriptolandığı için bu kriptolardan birisinin anahtarı çalınsa bile çalan kişi istediği kişinin önceki konuşmalarına erişemiyor.

Bununla beraber hepimiz büyük verinin artık bir sır olmadığının bilincindeyiz. Ancak WhatsApp’ın tüketiciye yeni bir değer önerisi olarak daha güvenli bir iletişim sunması tüketicinin gözünde WhatsApp’ı gerçekten güvenli bir iletişim aracı olarak konumlandırıp endişleri silme konusunda oldukça başarılı olacak gibi görünüyor.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın