WhatsApp ile Kriptolu İletişim Devri

Hepimiz Whatsapp’ta çıkan küçük güvenlik bildiriminden haberdar olduk sanırım. Whatsapp bir bilgi güvenliği şirketi olan Open Whisper Systems ile Whatsapp’a özel bir kripto teknolojisi geliştirmek üzere anlaştı.

Yapılan duyuruda Whatsapp kullanıcılarına “ kullanıcıların Whatsapp’ın en güncel sürümünü kullanarak birbirleri ile iletişim kurmak için herhangi bir platform yaptıkları konuşmalar ve aramalar baştan sona kriptolu olacaktır.” denildi.

Bunun anlamı WhatsApp’ın son versiyonunu kullanan kullanıcılar arasında birbirleri ile iletişim kurdukları sürece birbirlerine gönderdikleri fotoğraflar, yazışma içerikleri ve yaptıkları aramalarda aynı cihazlar üzerinden Whatsapp ile iletişim kuruyor olup olmamalarına bakmaksızın güçlü bir kripto korumasından yararlanacak.

Bildiğimiz üzere konuşmalarda kriptonun güvenlik bağlamında kullanılması şimdi ortaya çıkmış bir şey değil, yıllardır var. Whatsapp’ın bir uygulama olarak servis sağladığı tüm kişiler arasında böyle bir teknolojiye geçmiş olması aslında bizlere iletişim güvenliği sağlamanın o kadar da zor olmadığını gösteriyor.

whatsapp-sifre

Tarihsel olarak, konuşma güvenliğinin kriptomile sağlanması eskiden beri çok az kişinin ve organizasyonun kullandığı karmaşık bir yapıydı. Ama artık bir çok akıllı telefonun kriptolu iletişimi sağlayacak uygulamalar sunabiliyor ancak genelde insanlar buna rağbet etmediği için popüler olamayan bu uygulamalar fazla kişi yada organizasyon tarafından kullanılmıyor. Hatta bir çok şirket hala mail sistemini kripto ile koruyabileceği fikrini göz ardı ediyor.

Kripto koruması sağlanan yazışmalara WhatsApp ve Facebook bilgisayarları ve orada çalışan kişiler tarafından uygulama tarafından kriptolu güvenlik geliştirildiği için ulaşım sağlanamıyor.

Aslında tam da bu nokta geçtiğimiz aylarda Apple ve FBI arasında çıkan kişisel verilerin gizliği tartışması sonrası Facebook ve Google tarafından gelen destekleri hatırlayacağımız nokta olabilir.

Tüm bunlarla beraber kripto tüm eski güvenlik sistemlerinden daha iyi bir güvenlik sağlıyor. Çünkü mesajlar ayrı ayrı kriptolandığı için bu kriptolardan birisinin anahtarı çalınsa bile çalan kişi istediği kişinin önceki konuşmalarına erişemiyor.

Bununla beraber hepimiz büyük verinin artık bir sır olmadığının bilincindeyiz. Ancak WhatsApp’ın tüketiciye yeni bir değer önerisi olarak daha güvenli bir iletişim sunması tüketicinin gözünde WhatsApp’ı gerçekten güvenli bir iletişim aracı olarak konumlandırıp endişleri silme konusunda oldukça başarılı olacak gibi görünüyor.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Avrupa Dijital Reklam Yatırımları 5 Yılda 2 Katına Çıktı

 • Türkiye dijital reklam yatırımları, 2016 yılına göre yüzde 15,5 oranında artarak Avrupa’nın en hızlı gelişen ilk 10 pazarının içinde yer aldı.
 • Mobil display yüzde 40’dan fazla büyüyerek toplam display pazarının yüzde 42’sini oluştururken, video bunun dörtte birinden fazlasını oluşturdu.
 • Dijital reklam yatırımlarında en büyük pazar 15,6 milyar Euro ile İngiltere’de. 
 • İlgili yazı; ABD’de dijital reklam yatırımları, Türkiye’nin toplam reklamlarının 40 katı

Her yıl Interact konferansında açıklanan IAB Avrupa AdExbenchmark raporuna göre dijital reklam yatırımları 2017 yılında yüzde 13,2 oranında artarak 48 milyar Euro’ya yükseldi. 

Geçmişten Günümüze dijital reklam yatırımları

pastedGraphic.png

Toplam yirmi pazar çift haneli büyürken, çalışmaya katılan 27 ülkede Mobil çift haneli büyüme ile dikkat çekti. Mobil display yüzde 40’dan fazla büyüyerek toplam display’inpazarının yüzde 42’sini oluştururken, video bunun dörtte birinden fazlasını oluşturdu. Yüzde 38 büyüyen Sosyal medya,display’deki payını artırırken 4 kat büyüyen videonun yanında non-video display yüzde 35 büyüdü. Videodaki büyüme, yüzde 73,4’lük artış ile out-stream’den gelirken, in-stream’de yüzde 6,9 büyüme yaşandığı görüldü.  

Türkiye dijital reklam yatırımları, 2016 yılına göre yüzde 15,5 oranında artarak Avrupa’nın en hızlı gelişen ilk 10 pazarının içinde yer aldı.

2017 Avrupa Dijital Reklam Yatırımları

Dijital reklam yatırımlarında yüzde14,9’luk bir büyümeyle arama motoru ve ilan sayfaları çok yüksek bir performans gösterdi ve19,3 milyar Euro’ya ulaştı.

Arama motoru reklam yatırımları yüzde 14,4’lük bir büyüme oranıyla yılı 21,9 milyar Euro ile tamamladı ve böylece en büyük online reklam formatı olma özelliğini devam ettirdi.

IAB Avrupa CEO’su TownsendFeehand sonuçları şu sözlerle değerlendirdi:Dijital reklam yatırımları, bu yıl da Avrupa’da içeriğin ve tüketici deneyimlerinin önemini ispatlayarak çift haneli büyüme yaşadı. 3 gün sonra yürürlüğe girecek GDPR sektörümüz için bir dönüm noktası olacak. Kullanıcı deneyimlerini geliştirmeye devam ederek djital reklamcılığın Avrupa ekonomisine sağladığı katkıyı sürdürmeliyiz”.

IHS Technology Reklam Araştırmaları Direktörü Daniel Knapp ise görüşlerini şu cümlelerle paylaştı: “2017’de Sosyal medya, mobil, video ve arama motorureklamcılığı Avrupa online reklam yatırımlarının büyümesinde ana oyuncular oldu.Bağlantı,konum, duygu ve satın alma yolunun gücü dijital reklamları günümüzün markaları için çok yönlü ve vazgeçilmez kılıyor”.

2017’de CEE (Merkez ve Doğu Avrupa) bölgesinde en yüksek büyüme oranı yakalayan 3 ülke:

 1. Belarus – Yüzde 33,9
 2. Sırbistan – Yüzde 23,7
 3. Rusya – Yüzde 21.9

2017’de olgun pazarlarda da büyümenin devam etmesi (Avrupa ortalamasıyla orantılı veya üstünde) pazar doygunluğunun yenilik ve büyümeyi engellemediğini gösterdi. İngiltere (Yüzde 4,3), Norveç (Yüzde16,6), İsveç (Yüzde 18,4), İsviçre (Yüzde 12,5) ve Danimarka (Yüzde 9,7)’da çift haneli büyümeler gerçekleşti.

Dijital reklam yatırımları bakımından en büyük 10 Pazar:

 1. İngiltere – 15,6  milyar Euro
 2. Almanya – 6,6 milyar Euro
 3. Fransa – 5,1 milyar Euro 
 4. Rusya – 3,3 milyar Euro 
 5. İtalya– 2,6 milyar Euro 
 6. İsveç– 1,8 milyar Euro 
 7. Hollanda – 1,8 milyar Euro 
 8. İsviçre – 1,8 milyar Euro 
 9. İspanya – 1,8 milyar Euro 
 10. Belçika – 1 milyar Euro 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link