WhatsApp ile Kriptolu İletişim Devri

Hepimiz Whatsapp’ta çıkan küçük güvenlik bildiriminden haberdar olduk sanırım. Whatsapp bir bilgi güvenliği şirketi olan Open Whisper Systems ile Whatsapp’a özel bir kripto teknolojisi geliştirmek üzere anlaştı.

Yapılan duyuruda Whatsapp kullanıcılarına “ kullanıcıların Whatsapp’ın en güncel sürümünü kullanarak birbirleri ile iletişim kurmak için herhangi bir platform yaptıkları konuşmalar ve aramalar baştan sona kriptolu olacaktır.” denildi.

Bunun anlamı WhatsApp’ın son versiyonunu kullanan kullanıcılar arasında birbirleri ile iletişim kurdukları sürece birbirlerine gönderdikleri fotoğraflar, yazışma içerikleri ve yaptıkları aramalarda aynı cihazlar üzerinden Whatsapp ile iletişim kuruyor olup olmamalarına bakmaksızın güçlü bir kripto korumasından yararlanacak.

Bildiğimiz üzere konuşmalarda kriptonun güvenlik bağlamında kullanılması şimdi ortaya çıkmış bir şey değil, yıllardır var. Whatsapp’ın bir uygulama olarak servis sağladığı tüm kişiler arasında böyle bir teknolojiye geçmiş olması aslında bizlere iletişim güvenliği sağlamanın o kadar da zor olmadığını gösteriyor.

whatsapp-sifre

Tarihsel olarak, konuşma güvenliğinin kriptomile sağlanması eskiden beri çok az kişinin ve organizasyonun kullandığı karmaşık bir yapıydı. Ama artık bir çok akıllı telefonun kriptolu iletişimi sağlayacak uygulamalar sunabiliyor ancak genelde insanlar buna rağbet etmediği için popüler olamayan bu uygulamalar fazla kişi yada organizasyon tarafından kullanılmıyor. Hatta bir çok şirket hala mail sistemini kripto ile koruyabileceği fikrini göz ardı ediyor.

Kripto koruması sağlanan yazışmalara WhatsApp ve Facebook bilgisayarları ve orada çalışan kişiler tarafından uygulama tarafından kriptolu güvenlik geliştirildiği için ulaşım sağlanamıyor.

Aslında tam da bu nokta geçtiğimiz aylarda Apple ve FBI arasında çıkan kişisel verilerin gizliği tartışması sonrası Facebook ve Google tarafından gelen destekleri hatırlayacağımız nokta olabilir.

Tüm bunlarla beraber kripto tüm eski güvenlik sistemlerinden daha iyi bir güvenlik sağlıyor. Çünkü mesajlar ayrı ayrı kriptolandığı için bu kriptolardan birisinin anahtarı çalınsa bile çalan kişi istediği kişinin önceki konuşmalarına erişemiyor.

Bununla beraber hepimiz büyük verinin artık bir sır olmadığının bilincindeyiz. Ancak WhatsApp’ın tüketiciye yeni bir değer önerisi olarak daha güvenli bir iletişim sunması tüketicinin gözünde WhatsApp’ı gerçekten güvenli bir iletişim aracı olarak konumlandırıp endişleri silme konusunda oldukça başarılı olacak gibi görünüyor.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Yuvako Yeni Hizmeti Alıcı Danışmanlığını Hayata Geçirdi

Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesinde lokomotif görevi gören Yuvako büyümesini ve yatırımlarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. 2016 yılının Ekim ayında kurulan Yuvako çok kısa bir sürede büyük bir ivme yakalayarak gayrimenkul sektörünün önemli isimlerinden biri olmayı başaran Yuvako her ay 4 milyon kişiye ulaşma başarısını yakalamış durumda.

Yuvako’ya dair diğer önemli veriler ise şu şekilde;

-Yuvako’nun portföyünde 1000’in üzerinde ev bulunuyor.

-Yuvako’ya İstanbul’da 6binin üzerinde kişi ev alım, satım ve kiralama talebiyle başvuru da bulundu. Bu veri teknoloji, verimlilik ve start up zihniyeti sayesinde şimdiden yaklaşık 150 emlakçının yaptığı işi küçük bir ekip ile Yuvako’nun yapabildiği anlamına geliyor.

-Yuvako’nun evleri 160 bin defa 3D ortamda gezildi.

-İstanbul’un dışında yurt dışında ev almak isteyen kişiler için Miami ve Kıbrıs’ta ev satışına başladı.

-Projelerini daha hızlı satmak isteyen 15 adet inşaat firmasına da hizmet vermeye de başladı.

Tüm bu gelişmelerin ardından Yuvako sektörde yine adını duyuracağı bir yeniliğe imza atarak sadece Yuvako’da bulunan ‘Alıcı Danışmanlığı’ hizmetini müşterilerinin kullanımına sundu.

Peki nedir bu Alıcı Danışmanlığı?

Alıcı Danışmanı hizmet almak isteyen kişiye objektif olarak danışmanlık yapan bir sistem. Klasik olarak tabir ettiğimiz emlakçıların daha çok ev sahibinin yanında olarak elindeki evi bir şekilde müşteriye satma çabasının müşterinin zararına olarak sonuçlandığı iç görüsü ile ortaya çıkmış bir hizmet aslında. Yuvako da müşterilerinin zarara uğramaması adına bu sistemi geliştirmiş durumda.

Yuvako Alıcı Danışmanları: 

  • Odaklarına alıcının ihtiyaçlarını ve isteklerini koyar.
  • Onları hayal ettikleri yuvaya ulaştırmak için Yuvako teknolojisi ile tüm piyasayı anlık şekilde takip eder. Hiç bir ev sahibine bağlı olmadan, uygun fırsatları sizin için yakalar.
  • Beğendiklerinizi evinizin rahatlığında 3D şekilde gezmenizi sağlar.
  • İstediğiniz evi en iyi fiyata alabilmeniz için bağımsız değerleme raporlarını kullanır, profesyonelce pazarlık eder.
  • Baştan sona tüm süreçte, siz arzu ettiğiniz evi en iyi şartlarda satın alana dek yanınızda olur. En önemlisi, bu hizmet için cebinizden hiç bir ek masraf çıkmaz.

KFC Twitter’da Neden Sadece 11 Kişiyi Takip Ediyor?

KFC sosyal medyayı yaratıcı ve efektif kullanmak konusunda ders gibi bir hareketle karşımızda. Bildiğiniz üzere KFC’nin gizli formülünde 11 farklı baharat karışımı kullanılıyor. Bu baharatların neler olduğu tam olarak bilinmese de KFC’nin lezzetine dair bu formül markanın sosyal medya ekibine ilham kaynağı olmuş durumda.

KFC’nin Twitter hesabına bakıldığında sadece 11 kişinin takip edildiği görülüyor. Peki ama neden? 11 kişi neye göre seçilmiş durumda? İşte bu sorunun cevabı çok basit bir yaratıcılığı içinde barındırıyor. KFC sosyal medya ekibi 90’ların meşhur müzik grubu Spice Girls’ün (Baharat Kızlar) üyelerine takibe alarak işe başladı. Ardından Herb isimli kullanıcılardan 6 tane seçerek onları da karışımın içine ekledi. (Herb=Ot, bitki)

KFC sosyal medya ekibi KFC’nin lezzet formülünü bu hareketle Twitter üzerinden de hayata geçirmiş oldu. Bu hareket yaratıcılığın basitliğe odaklanarak ortaya çıktığını bizlere tekrar kanıtladı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday