Websitenizde Video İçerik Ekleyerek Satışlarınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

E ticaret sitesine sahip olmak güzel ancak zorlu bir iş, işin içine online satın alım girdiği zaman online marka deneyimi, algılanan riskte direkt dahil oluyor. Bu noktada yapmanız gereken müşterilerinize daha iyi bir alışveriş deneyimi sunmak. E ticaret sitenizi daha etkili bir hale getirmek için kullanabileceğiniz en etkili yollardan birisi sitenize video içerik eklemek olabilir.

Markanızın hikayesini hayata geçirmenin en etkili yollarından birisi video içeriktir. Müşteri deneyimi bir seviye üste çıkarır, müşterilerinizin akıllarındaki soruları, endişeleri giderme konusunda birebirdir. Ürün ya da hizmetinizi şirket kültürünüze uygun bir biçimde anlatabilir, sayfa ziyaretlerinizi daha da sıklaştırır.

Neden bu kadar önemli?

  • Müşterilerin ürünlerin açıklamalarını okumaktan ziyade ürünle ilgili video izlemeyi dört kat daha tercih ediyor. Müşterilerin %73’ü bir ürünle ilgili video izlediği için satın alma davranışında bulunuyor.
  • Bir ürünle ilgili tanıtım videosu izleyen potansiyel müşterileriniz 1.9 kez daha fazla online satın alım davranışında bulunuyor.
  • Ürün sayfalarında yer alan tanıtıcı videoların ise ürün sayfasına ziyaret sıklığını %340 artırma gibi bir gücü var.
  • Alışveriş yapmak isteyen kişilerin %52’si ürünle ilgili videolar gördükten sonra ürünü almak konusunda daha güvende hissediyor.
  • Diğer bir deyişle, almak istediğiniz ürünle ilgili internette satın alım öncesi araştırma yaptığınızı düşünün bilgi kirliliği içinde kaybolmadan ürünle ilgili onun özellikleri anlatan bir video gördüğünüz zaman bilgi açısından tatmin olmuş hissettmeniz olası.

Markalar için video içerik ekleme yolları olarak;

Screen-Shot-2016-03-17-at-14.22.59-e1459884236366

Videonuzu markanızın hikayesi anlatmak için kullanın

Ziyaretçiler websitenizi ilk defa ziyaret ettiği zaman sizi özel ve diğerlerinden ayıran ipuçları aramaya başlıyor burada kullanacağınız her türlü görselin ne kadar yararlı olduğunu söylememize gerek var mı? Tam olarak o an markanız sahnede, ışıklar ona dönük durumda potansiyel müşterilerinizi etkileme yolunuzun ilk adımı etkili bir landing page oluşturmaktan geçiyor.

Sizi farklı kılan ne, siz neden tercih edilmelisiniz, kimsiniz, hikayeniz nerede başladı? Tüm bu soruların cevaplarını vermek ve hikayenizi anlatmak için kullanabileceğiniz en etkili yollardan birisi de video içerik.

Screen-Shot-2016-03-17-at-16.53.53-e1459884428433

Ziyeretçileri Müşteriye Dönüştürmenin Etkili Yolu: Ürün Videoları Kullanın!

Websitenizi ziyaret edenlerin ilk amaçlarından birisi sizin ve ürün-hizmetleriniz hakkında bilgi almak olacaktır. Akıllı bir site yönlendirmesini fonksiyonel bir ürün sayfası tasarımı ile ziyaretçilerinizin ürün ile ilgili özellikler anlatan kısımlara odaklanmasını sağlayabilirisiniz. Ziyaretçilerinizin dönüşüm oranı sizin onları ürünlerle ilgili kısımlara odaklamanız ve o odaklarda ürün hakkında bilgi verdiğiniz videolar ile daha etkili olacak!

Essie.com bir oje firması , renkli ojeler ve tırnak tasarımları ile ilgiyi kendi üzerinde toplamayı başaran güzel örneklerden birisi.

Screen-Shot-2016-03-17-at-14.50.27-e1459890026444

Ürün Videolarınız Sanal Satış Elemanlarınız Olabilir

Müşterilerinizin hepsinin online alışveriş konusunda aynı rahatlıkta olmadığını biliyorsunuz. Bu nedenle satın alımlarında onlara yardımcı olacak satış elemanları ile etkileşimde bulunamadıkları için kendilerini online satın alım konusunda rahat hissetmeyebilirler. Tam da bu sorunu çözme konusunda ürün videolarının size çokça yardımı dokunabilir. Müşterileriniz için tüm bilgilern varolduğu kolayca takip edilebilen bir websitesinin varlığı oldukça önemlidir. Ürününüzü olabildiğince tüm fonksiyonları, kullanımı ve yıkama talimatı gibi bir çok bilgiyi bir arada vererek araştırma derdinden kurtarabilirsiniz. Şöyle düşünün fiziksel bir mağazanızda müşteriler ürünleriniz hakkında satış elemanlarına neler soruyor, tüm bu bilgileri toplayın ve video içeriğinizi de buna göre oluşturun. Böylece algılan riski oldukça düşürmüş olursunuz.

Screen-Shot-2016-03-17-at-18.15.40-e1459885264191

 

Ürününüzü Kullanan Müşterilerinizin Deneyimlerini Anlattığı Videolar Ekleyin!

Bazen profesyonel ürün tanıtım videoları istenen etkiyi vermez, siz anlatabilirsiniz ancak satın alım yapacak kişiler genelde başkalarından da ürün hakkında izlenim edinmek isterler. Markalar ürün sunumlarında özgünlük ve güvenilir deneyimlerin olduğu müşterilerinin videoları kullanarak potansiyel müşterilerine ulaşmak açısından bir adım ileri çıkabilirler.

UGC isimli Amerikan markası bu yolla rekabette ileri çıkabiliyor, müşterileri ile etkileşimde kalarak satışlarını artıran markalara en güzel örneklerden birisi. Müşterilerinizi ürün hakkında daha bilgili hissettirmeniz satın alım konusunda daha rahat olmalarını sağlayacaktır.

Bu adımda sosyal medya ürün hesaplarınızda üretilmesine katkı sağlanacak tüketici videolarınızı websitenizde paylaşarak hedef kitlenize daha etkili bir yolla ulaşabilirsiniz.

Screenshot_20160321-191255-576x1024

Mobili Unutmayın! Videolarınız Mobilde de Sorunsuz Çalışmalı

Satın alım yapmak için cep telefonuzdan bir çok websitesini ziyaret etmiş, hatta bir kaç satın alım yapmış bile olabilirsiniz. Mobil alışveriş 2015’te Amerika pazarında tüm e-ticaret satışlarının %29.7’sini oluşturacak kadar etkili. Bu nedenle ilk yapmanız gereken şey websiteniz kadar mobil deneyime de önem vermek. Mobilden gelen ziyaretçileriniz içinde yukarıda bahsettiğimiz tüm kritik adımları uygulamanız ve aynı deneyimi yaşatmanız gerekiyor. Bu noktada tüm ürün videolarınız hem uygulamanız hem de websitenizin mobil versiyonunda düzgün çalışması gerekiyor.

Tam da bu noktada verebileceğimiz en güzel örnek Adidas, mobil-dostu versiyonu ile markanın websitesi müşteriler için responsive ve karmaşık olmayan bir deneyim sunuyor. Ürün videoları ise tam mobile uygun dizayn edilmiş durumda.

E ticaret websitenizin optimizasyonunu yapmak kolay bir değil, haklısınız. Bir çok ince detaya kafa yormanız ve hem online hem de mobil alışveriş deneyimini mükemmel bir hale getirmeniz gerekiyor ancak e ticaret sitelerinde algılanan riskin tüketiciler açısından yüksek olduğunu düşündüğünüz zaman bu riski azaltacak hamlelerde bulunmanız hayati önem kazanıyor. Ürün videolarını etkili bir şekilde kullanmanın size başarı getireceğine inanıyoruz.

h/t the good

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Nike ve Adidas Dünya Kupası için Güçlerini Bitmoji ile Birleştiriyor

  • Dünya kupası yaklaştıkça sponsorlarının bu en büyük futbol olayını kutlamak için yaptığı anlaşmalara daha fazla şahit olmaya başlıyoruz.
  • Bu alandaki son anlaşma ise kişisel emoji yaratma uygulaması olan Bitmoji ile forma sponsorluğunu üstelenen iki dev marka Nike ve Adidas’tan geldi.
  • Benzeri yazılar için; Dünya Kupası; Çok Güzel Hareketler Bunlar Dedirten Markalar

Dünya Kupası’nın başlamasına bir hafta kalmışken, futbol severlerin heyecanını bir kat daha arıtan bir haber var. Spor dünyasının en çok bilinen iki markası Nike ve Adidas güçlerini Bitmoji ile birleştirdi.

İki dev marka, futbol dünyasının bu en büyük olayını kutlamak için kişiye özel emoji uygulaması olan Bitmoji ile yaptıkları anlaşma ile tüm futbol fanlarına kendi çizgi film karakterlerini destekledikleri takıma göre oluşturabilecekleri özel bir kit hazırladılar.

Kit renkleri her markanın sponsoru olduğu kitlere göre değişkenlik gösteriyor. İngiltere için resmi Nike kiti hazırlanmışken, Adidas’ın resmi beyaz kiti sponsoru olduğu Almanya için hazırlanmış durumda.

Diğer resmi Adidas kitleri İspanya, Belçika, İsviçre, Arjantin, Kolombiya, Meksika, Japonya ve Mısır, resmi Nike kitleri ise Fransa, Polonya, Portekiz, Suudi Arabistan, Hırvatistan, Nijerya, Avusturya ve Güney Kore için hazırlandı.

Bitmoji kullanıcıları kendi profillerini Snapchat aracılığı ile sticker ve 3D Bitmoji artırılmış gerçeklik lenslerine Google Chrome ve Gmail uzantıları ile Apple için Bitmoji klavyesi, Android için ise Gboard üzerinden erişerek güncelleyebilecek.

Futbol fanlarının hem tutkulu hem de kreatif olduğunu belirten Bitmoji’nin yaratıcısı Ba Blackstock, Adidas ve Nike işbirliği ile hazırlanan bu kitleri kendi milli takımını desteklemek isteyenler için futbola sevgilerini gösterebilecekleri “yeni bir yol” olarak tarif etti.

“Futbol fanları binlerce çizgi film görsel ve 3D özellik içinden istediklerini seçerek,  Dünya Kupası hakkında neler hissettiğini anında arkadaşları ile paylaşabilecek.”

Snapchat uygulaması üzerinden Bitmoji’lerin kıyafetlerini formalar ile güncelleyebilir, sonrasında favoriniz olan takımın renklerini avatarınız üstünde hangi ülke ile forma anlaşması olduğuna bağlı olarak Adidas ve Nike logoları ile görebilirsiniz.

Aslında en güzeli tribünde ülkenin heyecanına ortak olmak ancak bu şansa erişemeyen fan kitlesi için tamamen kendilerini de içinde hissedebilecekleri dijital bir deneyim yaratma fikri de oldukça yaratıcı. Nike’ın Türkiye milli takım forma sponsoru olduğu halde listede şimdilik Türkiye’nin olmaması da biraz üzücü, ne dersiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

MHP ve İyi Parti’nin Google Reklam Savaşı Kızıştı: Yeni Hamle MHP’den

24 Haziran‘daki erken seçime çok az bir süre kaldı ve partiler, seçim kampanyalarına iyice hız vermiş durumda. Seçime girecek partilerden biri olan İYİ Parti son günlerde yaptığı yaratıcı ve esprili hamleler yapmıştı hatırlarsanız. Tam da bu hamlelerin sonrasında, İyi Parti’nin hiç beklemediği bir karşı atak da MHP’den geldi.

Google’de “İyi Parti” kelimesine reklam veren MHP, arama yapan kullanıcıları “Ülkücülük MHP’de Olur | Başbuğ Alparslan Türkeş” sözleri ile kendi web sitesine yönlendirdi. Son zamanlarda Adwords’te yaratıcı işler yapan İyi Parti ekibinin “brand” yani “marka” kelimesine verilen bu reklam, İyi Parti’nin bu kelime grubuna çok da önem vermediğini ortaya çıkardı. Yani anlayacağınız, İyi Parti gol ararken, topu kendi ağlarında görmüş oldu.

Önümüzdeki dönemlerde reklam savaşları nasıl bir ivme ile devam eder bilinmez, şu anda durum eşitlenmiş gibi, siz ne dersiniz?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link