E ticaret sitesine sahip olmak güzel ancak zorlu bir iş, işin içine online satın alım girdiği zaman online marka deneyimi, algılanan riskte direkt dahil oluyor. Bu noktada yapmanız gereken müşterilerinize daha iyi bir alışveriş deneyimi sunmak. E ticaret sitenizi daha etkili bir hale getirmek için kullanabileceğiniz en etkili yollardan birisi sitenize video içerik eklemek olabilir.

Markanızın hikayesini hayata geçirmenin en etkili yollarından birisi video içeriktir. Müşteri deneyimi bir seviye üste çıkarır, müşterilerinizin akıllarındaki soruları, endişeleri giderme konusunda birebirdir. Ürün ya da hizmetinizi şirket kültürünüze uygun bir biçimde anlatabilir, sayfa ziyaretlerinizi daha da sıklaştırır.

Neden bu kadar önemli?

  • Müşterilerin ürünlerin açıklamalarını okumaktan ziyade ürünle ilgili video izlemeyi dört kat daha tercih ediyor. Müşterilerin %73’ü bir ürünle ilgili video izlediği için satın alma davranışında bulunuyor.
  • Bir ürünle ilgili tanıtım videosu izleyen potansiyel müşterileriniz 1.9 kez daha fazla online satın alım davranışında bulunuyor.
  • Ürün sayfalarında yer alan tanıtıcı videoların ise ürün sayfasına ziyaret sıklığını %340 artırma gibi bir gücü var.
  • Alışveriş yapmak isteyen kişilerin %52’si ürünle ilgili videolar gördükten sonra ürünü almak konusunda daha güvende hissediyor.
  • Diğer bir deyişle, almak istediğiniz ürünle ilgili internette satın alım öncesi araştırma yaptığınızı düşünün bilgi kirliliği içinde kaybolmadan ürünle ilgili onun özellikleri anlatan bir video gördüğünüz zaman bilgi açısından tatmin olmuş hissettmeniz olası.

Markalar için video içerik ekleme yolları olarak;

Screen-Shot-2016-03-17-at-14.22.59-e1459884236366

Videonuzu markanızın hikayesi anlatmak için kullanın

Ziyaretçiler websitenizi ilk defa ziyaret ettiği zaman sizi özel ve diğerlerinden ayıran ipuçları aramaya başlıyor burada kullanacağınız her türlü görselin ne kadar yararlı olduğunu söylememize gerek var mı? Tam olarak o an markanız sahnede, ışıklar ona dönük durumda potansiyel müşterilerinizi etkileme yolunuzun ilk adımı etkili bir landing page oluşturmaktan geçiyor.

Sizi farklı kılan ne, siz neden tercih edilmelisiniz, kimsiniz, hikayeniz nerede başladı? Tüm bu soruların cevaplarını vermek ve hikayenizi anlatmak için kullanabileceğiniz en etkili yollardan birisi de video içerik.

Screen-Shot-2016-03-17-at-16.53.53-e1459884428433

Ziyeretçileri Müşteriye Dönüştürmenin Etkili Yolu: Ürün Videoları Kullanın!

Websitenizi ziyaret edenlerin ilk amaçlarından birisi sizin ve ürün-hizmetleriniz hakkında bilgi almak olacaktır. Akıllı bir site yönlendirmesini fonksiyonel bir ürün sayfası tasarımı ile ziyaretçilerinizin ürün ile ilgili özellikler anlatan kısımlara odaklanmasını sağlayabilirisiniz. Ziyaretçilerinizin dönüşüm oranı sizin onları ürünlerle ilgili kısımlara odaklamanız ve o odaklarda ürün hakkında bilgi verdiğiniz videolar ile daha etkili olacak!

Essie.com bir oje firması , renkli ojeler ve tırnak tasarımları ile ilgiyi kendi üzerinde toplamayı başaran güzel örneklerden birisi.

Screen-Shot-2016-03-17-at-14.50.27-e1459890026444

Ürün Videolarınız Sanal Satış Elemanlarınız Olabilir

Müşterilerinizin hepsinin online alışveriş konusunda aynı rahatlıkta olmadığını biliyorsunuz. Bu nedenle satın alımlarında onlara yardımcı olacak satış elemanları ile etkileşimde bulunamadıkları için kendilerini online satın alım konusunda rahat hissetmeyebilirler. Tam da bu sorunu çözme konusunda ürün videolarının size çokça yardımı dokunabilir. Müşterileriniz için tüm bilgilern varolduğu kolayca takip edilebilen bir websitesinin varlığı oldukça önemlidir. Ürününüzü olabildiğince tüm fonksiyonları, kullanımı ve yıkama talimatı gibi bir çok bilgiyi bir arada vererek araştırma derdinden kurtarabilirsiniz. Şöyle düşünün fiziksel bir mağazanızda müşteriler ürünleriniz hakkında satış elemanlarına neler soruyor, tüm bu bilgileri toplayın ve video içeriğinizi de buna göre oluşturun. Böylece algılan riski oldukça düşürmüş olursunuz.

Screen-Shot-2016-03-17-at-18.15.40-e1459885264191

 

Ürününüzü Kullanan Müşterilerinizin Deneyimlerini Anlattığı Videolar Ekleyin!

Bazen profesyonel ürün tanıtım videoları istenen etkiyi vermez, siz anlatabilirsiniz ancak satın alım yapacak kişiler genelde başkalarından da ürün hakkında izlenim edinmek isterler. Markalar ürün sunumlarında özgünlük ve güvenilir deneyimlerin olduğu müşterilerinin videoları kullanarak potansiyel müşterilerine ulaşmak açısından bir adım ileri çıkabilirler.

UGC isimli Amerikan markası bu yolla rekabette ileri çıkabiliyor, müşterileri ile etkileşimde kalarak satışlarını artıran markalara en güzel örneklerden birisi. Müşterilerinizi ürün hakkında daha bilgili hissettirmeniz satın alım konusunda daha rahat olmalarını sağlayacaktır.

Bu adımda sosyal medya ürün hesaplarınızda üretilmesine katkı sağlanacak tüketici videolarınızı websitenizde paylaşarak hedef kitlenize daha etkili bir yolla ulaşabilirsiniz.

Screenshot_20160321-191255-576x1024

Mobili Unutmayın! Videolarınız Mobilde de Sorunsuz Çalışmalı

Satın alım yapmak için cep telefonuzdan bir çok websitesini ziyaret etmiş, hatta bir kaç satın alım yapmış bile olabilirsiniz. Mobil alışveriş 2015’te Amerika pazarında tüm e-ticaret satışlarının %29.7’sini oluşturacak kadar etkili. Bu nedenle ilk yapmanız gereken şey websiteniz kadar mobil deneyime de önem vermek. Mobilden gelen ziyaretçileriniz içinde yukarıda bahsettiğimiz tüm kritik adımları uygulamanız ve aynı deneyimi yaşatmanız gerekiyor. Bu noktada tüm ürün videolarınız hem uygulamanız hem de websitenizin mobil versiyonunda düzgün çalışması gerekiyor.

Tam da bu noktada verebileceğimiz en güzel örnek Adidas, mobil-dostu versiyonu ile markanın websitesi müşteriler için responsive ve karmaşık olmayan bir deneyim sunuyor. Ürün videoları ise tam mobile uygun dizayn edilmiş durumda.

E ticaret websitenizin optimizasyonunu yapmak kolay bir değil, haklısınız. Bir çok ince detaya kafa yormanız ve hem online hem de mobil alışveriş deneyimini mükemmel bir hale getirmeniz gerekiyor ancak e ticaret sitelerinde algılanan riskin tüketiciler açısından yüksek olduğunu düşündüğünüz zaman bu riski azaltacak hamlelerde bulunmanız hayati önem kazanıyor. Ürün videolarını etkili bir şekilde kullanmanın size başarı getireceğine inanıyoruz.

h/t the good

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın