Websitenizde Video İçerik Ekleyerek Satışlarınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

E ticaret sitesine sahip olmak güzel ancak zorlu bir iş, işin içine online satın alım girdiği zaman online marka deneyimi, algılanan riskte direkt dahil oluyor. Bu noktada yapmanız gereken müşterilerinize daha iyi bir alışveriş deneyimi sunmak. E ticaret sitenizi daha etkili bir hale getirmek için kullanabileceğiniz en etkili yollardan birisi sitenize video içerik eklemek olabilir.

Markanızın hikayesini hayata geçirmenin en etkili yollarından birisi video içeriktir. Müşteri deneyimi bir seviye üste çıkarır, müşterilerinizin akıllarındaki soruları, endişeleri giderme konusunda birebirdir. Ürün ya da hizmetinizi şirket kültürünüze uygun bir biçimde anlatabilir, sayfa ziyaretlerinizi daha da sıklaştırır.

Neden bu kadar önemli?

  • Müşterilerin ürünlerin açıklamalarını okumaktan ziyade ürünle ilgili video izlemeyi dört kat daha tercih ediyor. Müşterilerin %73’ü bir ürünle ilgili video izlediği için satın alma davranışında bulunuyor.
  • Bir ürünle ilgili tanıtım videosu izleyen potansiyel müşterileriniz 1.9 kez daha fazla online satın alım davranışında bulunuyor.
  • Ürün sayfalarında yer alan tanıtıcı videoların ise ürün sayfasına ziyaret sıklığını %340 artırma gibi bir gücü var.
  • Alışveriş yapmak isteyen kişilerin %52’si ürünle ilgili videolar gördükten sonra ürünü almak konusunda daha güvende hissediyor.
  • Diğer bir deyişle, almak istediğiniz ürünle ilgili internette satın alım öncesi araştırma yaptığınızı düşünün bilgi kirliliği içinde kaybolmadan ürünle ilgili onun özellikleri anlatan bir video gördüğünüz zaman bilgi açısından tatmin olmuş hissettmeniz olası.

Markalar için video içerik ekleme yolları olarak;

Screen-Shot-2016-03-17-at-14.22.59-e1459884236366

Videonuzu markanızın hikayesi anlatmak için kullanın

Ziyaretçiler websitenizi ilk defa ziyaret ettiği zaman sizi özel ve diğerlerinden ayıran ipuçları aramaya başlıyor burada kullanacağınız her türlü görselin ne kadar yararlı olduğunu söylememize gerek var mı? Tam olarak o an markanız sahnede, ışıklar ona dönük durumda potansiyel müşterilerinizi etkileme yolunuzun ilk adımı etkili bir landing page oluşturmaktan geçiyor.

Sizi farklı kılan ne, siz neden tercih edilmelisiniz, kimsiniz, hikayeniz nerede başladı? Tüm bu soruların cevaplarını vermek ve hikayenizi anlatmak için kullanabileceğiniz en etkili yollardan birisi de video içerik.

Screen-Shot-2016-03-17-at-16.53.53-e1459884428433

Ziyeretçileri Müşteriye Dönüştürmenin Etkili Yolu: Ürün Videoları Kullanın!

Websitenizi ziyaret edenlerin ilk amaçlarından birisi sizin ve ürün-hizmetleriniz hakkında bilgi almak olacaktır. Akıllı bir site yönlendirmesini fonksiyonel bir ürün sayfası tasarımı ile ziyaretçilerinizin ürün ile ilgili özellikler anlatan kısımlara odaklanmasını sağlayabilirisiniz. Ziyaretçilerinizin dönüşüm oranı sizin onları ürünlerle ilgili kısımlara odaklamanız ve o odaklarda ürün hakkında bilgi verdiğiniz videolar ile daha etkili olacak!

Essie.com bir oje firması , renkli ojeler ve tırnak tasarımları ile ilgiyi kendi üzerinde toplamayı başaran güzel örneklerden birisi.

Screen-Shot-2016-03-17-at-14.50.27-e1459890026444

Ürün Videolarınız Sanal Satış Elemanlarınız Olabilir

Müşterilerinizin hepsinin online alışveriş konusunda aynı rahatlıkta olmadığını biliyorsunuz. Bu nedenle satın alımlarında onlara yardımcı olacak satış elemanları ile etkileşimde bulunamadıkları için kendilerini online satın alım konusunda rahat hissetmeyebilirler. Tam da bu sorunu çözme konusunda ürün videolarının size çokça yardımı dokunabilir. Müşterileriniz için tüm bilgilern varolduğu kolayca takip edilebilen bir websitesinin varlığı oldukça önemlidir. Ürününüzü olabildiğince tüm fonksiyonları, kullanımı ve yıkama talimatı gibi bir çok bilgiyi bir arada vererek araştırma derdinden kurtarabilirsiniz. Şöyle düşünün fiziksel bir mağazanızda müşteriler ürünleriniz hakkında satış elemanlarına neler soruyor, tüm bu bilgileri toplayın ve video içeriğinizi de buna göre oluşturun. Böylece algılan riski oldukça düşürmüş olursunuz.

Screen-Shot-2016-03-17-at-18.15.40-e1459885264191

 

Ürününüzü Kullanan Müşterilerinizin Deneyimlerini Anlattığı Videolar Ekleyin!

Bazen profesyonel ürün tanıtım videoları istenen etkiyi vermez, siz anlatabilirsiniz ancak satın alım yapacak kişiler genelde başkalarından da ürün hakkında izlenim edinmek isterler. Markalar ürün sunumlarında özgünlük ve güvenilir deneyimlerin olduğu müşterilerinin videoları kullanarak potansiyel müşterilerine ulaşmak açısından bir adım ileri çıkabilirler.

UGC isimli Amerikan markası bu yolla rekabette ileri çıkabiliyor, müşterileri ile etkileşimde kalarak satışlarını artıran markalara en güzel örneklerden birisi. Müşterilerinizi ürün hakkında daha bilgili hissettirmeniz satın alım konusunda daha rahat olmalarını sağlayacaktır.

Bu adımda sosyal medya ürün hesaplarınızda üretilmesine katkı sağlanacak tüketici videolarınızı websitenizde paylaşarak hedef kitlenize daha etkili bir yolla ulaşabilirsiniz.

Screenshot_20160321-191255-576x1024

Mobili Unutmayın! Videolarınız Mobilde de Sorunsuz Çalışmalı

Satın alım yapmak için cep telefonuzdan bir çok websitesini ziyaret etmiş, hatta bir kaç satın alım yapmış bile olabilirsiniz. Mobil alışveriş 2015’te Amerika pazarında tüm e-ticaret satışlarının %29.7’sini oluşturacak kadar etkili. Bu nedenle ilk yapmanız gereken şey websiteniz kadar mobil deneyime de önem vermek. Mobilden gelen ziyaretçileriniz içinde yukarıda bahsettiğimiz tüm kritik adımları uygulamanız ve aynı deneyimi yaşatmanız gerekiyor. Bu noktada tüm ürün videolarınız hem uygulamanız hem de websitenizin mobil versiyonunda düzgün çalışması gerekiyor.

Tam da bu noktada verebileceğimiz en güzel örnek Adidas, mobil-dostu versiyonu ile markanın websitesi müşteriler için responsive ve karmaşık olmayan bir deneyim sunuyor. Ürün videoları ise tam mobile uygun dizayn edilmiş durumda.

E ticaret websitenizin optimizasyonunu yapmak kolay bir değil, haklısınız. Bir çok ince detaya kafa yormanız ve hem online hem de mobil alışveriş deneyimini mükemmel bir hale getirmeniz gerekiyor ancak e ticaret sitelerinde algılanan riskin tüketiciler açısından yüksek olduğunu düşündüğünüz zaman bu riski azaltacak hamlelerde bulunmanız hayati önem kazanıyor. Ürün videolarını etkili bir şekilde kullanmanın size başarı getireceğine inanıyoruz.

h/t the good

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Geçmişten Feyz Alarak Gelecekteki Müşteri Deneyimini Tasarlamak

“İleriye bakarak noktaları birleştiremezsiniz; bunu sadece geriye bakarak yapabilirsiniz. Bu yüzden noktaların gelecekte bir şekilde birleşeceğine güvenmelisiniz. İster kader deyin, ister karma – Bir şeye güvenmelisiniz. Bu yaklaşım beni hiçbir zaman yarı yolda bırakmadı. Hayatımın değişmesi buna bağlıydı.” Steve Jobs

Steve Jobs’un da dediği gibi, doğru ve kalıcı bir müşteri deneyimi yaratmak istiyorsanız çoğu zaman geçmişe bakmak zorundasınız. İnsanoğlu varolmaya başladığı günden beri, kendini en konforlu, faydalı, korunaklı ve iyi hissettirecek alanlar yaratmak ve keşifler yapmak zorunda kaldı. Aksi durumda evrenin bu uçsuz bucaksız devasa keşmekeşi içinde, insan kadar zayıf (bedenen) bir canlının hayatta kalabilmesi mümkün olabilir miydi? Yaşamı keşfederken bertaraf etmeye çalıştığımız sorunlarımız bir yana, aslında aldığımız farklı hazlar bizi hep bir sonraki keşfe zorladı. Bugün geldiğimiz noktada ise tüketiciler eğer bir şeylere erişmek ve onu elde etmek istiyorsa, mesafelerin, paranın, bazen de tüm koşullarının ne kadar zor olduğunun pek de önemi kalmıyor. Çünkü insandaki o bitmek bilmeyen merak duygusu, o deneyimi mutlaka bir gün en azından bir defa yaşaması gerektiğini tetikliyor.

Şimdi biraz geçmişe dönelim ve tüketici deneyimlerinin nereden nereye geldiğine bakalım. Çevirmeli kocaman telefonların evlerimize ilk girdiği ve evin en nadide köşesinde beyaz dantelalı örtüsü ile yer aldığı yılları hatırlayanlar, evde anne-baba yokken gereksiz telefon kullanımının önüne geçmek için çevirmeli tuşlara takılan metalden kilitleri de hatırlarlar. Kesin çözüm olduğuna inanılan o yıllardaki bu keşif, bugün mobil telefonlarda “tuş kilidi” olarak kullanılmaya başlandı. Araç telefonları ile başlayan erişilebilirlik  merakı had safhaya gelince kocaman Motorola telefonlar cep telefonu diye satışa sunuldu. Ancak bu çok büyük ve ağır telefonların tüketici açısından kullanımı oldukça rahatsız ve konforsunuz olduğundan kısa zaman içinde kibrit kutusundan neredeyse biraz büyük telefonlar tasarlandı. Müzik o zaman da, şimdi de ruhun gıdası. Kaset-çalarla başlayan akım Walkman ile devam etti. O yıllarda özellikle gençler tarafından tercih edilen, keyifli ve lüx bir akım olan walkman, tüketicinin konforu düşünüldüğünde ağır ve kaba idi. CD teknolojisi başlayınca CD çalarlar (Discman) walkman’lerin yerine geçti ve kısa zamanda da ipod’larla dünyanın müziği ceplerimize girdi. Video kaset çalar devri kocaman kaset betamax’larla başladı. Küçük VHS lerle devam etti. Hatta öyle ki sadece bu kasetleri almak yetmiyordu, yanında da kaseti saran aletler vardı herkesin evinde. CD teknolojisi bu dünyaya da el attı ve DVD – VCD player’lar hala bazılarımızın evlerinde varolmaya devam ediyor.

Tüketici, televizyonlardaki tek kanal devrini bitireli yıllar oldu. Artık evlerimizde yüzlerce kanal var ve aslına bakarsanız sadece 10 veya 20 tanesi yoğun kullanılıyor. Ama olsun, evimizde bulunsun belki bir gün lazım olur diyoruz.

Tüplü televizyonlar yerini plazmalara ve daha sonra LED ve Smart televizyonlara bıraktı. Hatta o zamanın tüplü televizyonları ani elektrik akımından zarar görmesin diye regülatörler vardı. Çatı antenleri yerini çanak antenlere ve hatta internet altyapılı vericilere bıraktı. Artık televizyonlar sadece kendilerinden beklenen hizmeti vermiyor, aynı zamanda bir bilgisayarda ne yapıyorsanız onu da yapmanızı sağlıyor. Cep telefonlarımıza sadece telefon demek sanırım haksızlık olur.

Tüm bu saydıklarım cok değil 15-20 yılda oldu. Her şeyi ne kadar hızlı tüketiyoruz. Aslında ürün değildi istediğimiz, farklı deneyimlerdi. Sadece ürün olsaydı walkman müzik dinleme işini yapıyordu. Ipod’a ne gerek vardı. Veya tüplü tv’de de toplamda 10 – 15 kanal zaten izlerdik. Ama insanın özündeki o konformist yapı merakı tetikliyor, o da farklı deneyimlere kapı açıyor. Neden aynı uçağın business koltuğunda oturmak için can atıyoruz? En azından bir kere bile olsa denemek istiyoruz. Oysa diğer koltuklara göre çoğu zaman 2 veya 3 katı pahalı. Ama burada o deneyimi yaşamak paranın değerinden daha önemli. Walkman’den CD çalardan kat kat pahalı olan Ipod piyasaya sürülürken Steve Jobs asla fiyata takılmadı. Satılsın diye ucuz bir değer biçmedi. Çünkü o, ürünün (Ipod) değil, deneyimin satılacağına inanıyordu. İnsanlara bir ürün veya hizmet satmak istiyorsanız fayda ve deneyimi ön plana çıkarmak zorundasınız. Müşterileriniz bu deneyimi yaşamak için can atmalılar. Teknolojinin bu kadar hızla hayatımıza girdiği bu yüzyılda şu an belki de hayal bile edemediğimiz deneyimler tasarlanıyordur bizim için. Şu anda bu yazıyı okurken de hayal ettiğiniz bir deneyim mutlaka bir gün gerçek olacaktır.

Çünkü unutmayın Pablo Picasso’nun da dediği gibi “Hayal Edebildiğin Her Şey Gerçektir”

Sevgiyle kalın.

İstanbul’da Yapılırsa Trafiği Kesin Kilitleyecek 15 Gerilla Pazarlama Örneği

Bir sorum var. Bugün gördüğünüz reklamlardan kaçını hatırlıyorsunuz?

Ya da şöyle sorayım; En son hangi reklamı hatırlıyorsunuz?

Hatırlayamadığınızı duyar gibiyim… Aslında bu durum bilinçaltımızın reklama karşı panzehir ürettiğinin ve sürekli salgıladığının güzel bir kanıtı. Hal böyle olunca da bu panzehirden etkilenmek istemeyen markalar da çareyi yaratıcı gerilla pazarlama ve ambient reklam faaliyetlerinde arıyor. Bu faaliyetlerin en çok yapıldığı yerlerin başında da sokaklar geliyor.

Biz de Pazarlamasyon olarak markaların insanları etkilemek için şimdiye dek nasıl çalışmalar yaptığını derledik ve harika 15 örnek çıkardık.

 

Otomobil dediğin büyük değil; küçük olur. İşte kanıtı! 

this-smart-car-looks-really-little


“Yaya geçidini bile belirginleştiririm” diyen daksil markası

multipurpose-whiteout-courtesy-of-fedex

40-cool-and-creative-ads-that-are-larger-than-life-28


Bir başka zekice kurgulanmış yaya geçidi mecrası reklamı örneği

Creative-Ambient-Ads-Meister-Proper


Stabilo da aynı yaratıcılıkla kendi ürününü sergilemiş

40-cool-and-creative-ads-that-are-larger-than-life-8


Apartmanda canlı tenis maçı var. İş makinalarını izlemenin milli sporumuz olduğunu varsayarsak, trafik kuyruğunun sonunun nerede olabileceğini kestirmek çok güç olacaktır. 

real-models-were-hired-to-play-soccer-on-this-adidas-billboard


Bu Ford yük olayını biraz abartmış. Umarız bu reklamı İstanbul’da uygulamazlar. Meraklı kalabalık, ellerinde çekirdeklerle çevrede toplanacaktır. 

this-ford-can-haul-a-lot


Eskilerden bir çalışma… Alman Panteri Kahn topu köşeden çıkarmış. Volkan’lı versiyonunu E-5’e bekleriz.

this-goalie-leaps-over-traffic


Vejeteryanlar için taze yemekler

Creative-Ambient-Ads-tibits-fork


Hava kirliliği yılda 60.000 insanı öldürüyor

creative-ambient-ads-part-3-14


Dururken bile hızlı giden otomobil: Mercedes

creative-ambient-ads-part-3-20-1creative-ambient-ads-part-3-20-2


Otopark baştan aşağı boyanmış

coops-paints


Kendi kendine ayakta duran oje. Ne dersiniz, Sultanbeyli’ye bu ojeyi koysak çalınıp hurdacılara satılır mıydı?

ambient-ads-17-rimmel-quick-dry-nail-polish


Durağı fırına dönüştüren reklam. İstanbul’da da kokoreçli versiyonunu görmek isteriz :)

caribou-coffee-bus-stop


Bisiklet park alanını kendi ürününe dönüştüren Toblerone’a alkış. Keşke kahverengiye de boyansaydı

40-cool-and-creative-ads-that-are-larger-than-life-19


GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday