Websitenizde Video İçerik Ekleyerek Satışlarınızı Nasıl Artırabilirsiniz? 0

E ticaret sitesine sahip olmak güzel ancak zorlu bir iş, işin içine online satın alım girdiği zaman online marka deneyimi, algılanan riskte direkt dahil oluyor. Bu noktada yapmanız gereken müşterilerinize daha iyi bir alışveriş deneyimi sunmak. E ticaret sitenizi daha etkili bir hale getirmek için kullanabileceğiniz en etkili yollardan birisi sitenize video içerik eklemek olabilir.

Markanızın hikayesini hayata geçirmenin en etkili yollarından birisi video içeriktir. Müşteri deneyimi bir seviye üste çıkarır, müşterilerinizin akıllarındaki soruları, endişeleri giderme konusunda birebirdir. Ürün ya da hizmetinizi şirket kültürünüze uygun bir biçimde anlatabilir, sayfa ziyaretlerinizi daha da sıklaştırır.

Neden bu kadar önemli?

 • Müşterilerin ürünlerin açıklamalarını okumaktan ziyade ürünle ilgili video izlemeyi dört kat daha tercih ediyor. Müşterilerin %73’ü bir ürünle ilgili video izlediği için satın alma davranışında bulunuyor.
 • Bir ürünle ilgili tanıtım videosu izleyen potansiyel müşterileriniz 1.9 kez daha fazla online satın alım davranışında bulunuyor.
 • Ürün sayfalarında yer alan tanıtıcı videoların ise ürün sayfasına ziyaret sıklığını %340 artırma gibi bir gücü var.
 • Alışveriş yapmak isteyen kişilerin %52’si ürünle ilgili videolar gördükten sonra ürünü almak konusunda daha güvende hissediyor.
 • Diğer bir deyişle, almak istediğiniz ürünle ilgili internette satın alım öncesi araştırma yaptığınızı düşünün bilgi kirliliği içinde kaybolmadan ürünle ilgili onun özellikleri anlatan bir video gördüğünüz zaman bilgi açısından tatmin olmuş hissettmeniz olası.

Markalar için video içerik ekleme yolları olarak;

Screen-Shot-2016-03-17-at-14.22.59-e1459884236366

Videonuzu markanızın hikayesi anlatmak için kullanın

Ziyaretçiler websitenizi ilk defa ziyaret ettiği zaman sizi özel ve diğerlerinden ayıran ipuçları aramaya başlıyor burada kullanacağınız her türlü görselin ne kadar yararlı olduğunu söylememize gerek var mı? Tam olarak o an markanız sahnede, ışıklar ona dönük durumda potansiyel müşterilerinizi etkileme yolunuzun ilk adımı etkili bir landing page oluşturmaktan geçiyor.

Sizi farklı kılan ne, siz neden tercih edilmelisiniz, kimsiniz, hikayeniz nerede başladı? Tüm bu soruların cevaplarını vermek ve hikayenizi anlatmak için kullanabileceğiniz en etkili yollardan birisi de video içerik.

Screen-Shot-2016-03-17-at-16.53.53-e1459884428433

Ziyeretçileri Müşteriye Dönüştürmenin Etkili Yolu: Ürün Videoları Kullanın!

Websitenizi ziyaret edenlerin ilk amaçlarından birisi sizin ve ürün-hizmetleriniz hakkında bilgi almak olacaktır. Akıllı bir site yönlendirmesini fonksiyonel bir ürün sayfası tasarımı ile ziyaretçilerinizin ürün ile ilgili özellikler anlatan kısımlara odaklanmasını sağlayabilirisiniz. Ziyaretçilerinizin dönüşüm oranı sizin onları ürünlerle ilgili kısımlara odaklamanız ve o odaklarda ürün hakkında bilgi verdiğiniz videolar ile daha etkili olacak!

Essie.com bir oje firması , renkli ojeler ve tırnak tasarımları ile ilgiyi kendi üzerinde toplamayı başaran güzel örneklerden birisi.

Screen-Shot-2016-03-17-at-14.50.27-e1459890026444

Ürün Videolarınız Sanal Satış Elemanlarınız Olabilir

Müşterilerinizin hepsinin online alışveriş konusunda aynı rahatlıkta olmadığını biliyorsunuz. Bu nedenle satın alımlarında onlara yardımcı olacak satış elemanları ile etkileşimde bulunamadıkları için kendilerini online satın alım konusunda rahat hissetmeyebilirler. Tam da bu sorunu çözme konusunda ürün videolarının size çokça yardımı dokunabilir. Müşterileriniz için tüm bilgilern varolduğu kolayca takip edilebilen bir websitesinin varlığı oldukça önemlidir. Ürününüzü olabildiğince tüm fonksiyonları, kullanımı ve yıkama talimatı gibi bir çok bilgiyi bir arada vererek araştırma derdinden kurtarabilirsiniz. Şöyle düşünün fiziksel bir mağazanızda müşteriler ürünleriniz hakkında satış elemanlarına neler soruyor, tüm bu bilgileri toplayın ve video içeriğinizi de buna göre oluşturun. Böylece algılan riski oldukça düşürmüş olursunuz.

Screen-Shot-2016-03-17-at-18.15.40-e1459885264191

 

Ürününüzü Kullanan Müşterilerinizin Deneyimlerini Anlattığı Videolar Ekleyin!

Bazen profesyonel ürün tanıtım videoları istenen etkiyi vermez, siz anlatabilirsiniz ancak satın alım yapacak kişiler genelde başkalarından da ürün hakkında izlenim edinmek isterler. Markalar ürün sunumlarında özgünlük ve güvenilir deneyimlerin olduğu müşterilerinin videoları kullanarak potansiyel müşterilerine ulaşmak açısından bir adım ileri çıkabilirler.

UGC isimli Amerikan markası bu yolla rekabette ileri çıkabiliyor, müşterileri ile etkileşimde kalarak satışlarını artıran markalara en güzel örneklerden birisi. Müşterilerinizi ürün hakkında daha bilgili hissettirmeniz satın alım konusunda daha rahat olmalarını sağlayacaktır.

Bu adımda sosyal medya ürün hesaplarınızda üretilmesine katkı sağlanacak tüketici videolarınızı websitenizde paylaşarak hedef kitlenize daha etkili bir yolla ulaşabilirsiniz.

Screenshot_20160321-191255-576x1024

Mobili Unutmayın! Videolarınız Mobilde de Sorunsuz Çalışmalı

Satın alım yapmak için cep telefonuzdan bir çok websitesini ziyaret etmiş, hatta bir kaç satın alım yapmış bile olabilirsiniz. Mobil alışveriş 2015’te Amerika pazarında tüm e-ticaret satışlarının %29.7’sini oluşturacak kadar etkili. Bu nedenle ilk yapmanız gereken şey websiteniz kadar mobil deneyime de önem vermek. Mobilden gelen ziyaretçileriniz içinde yukarıda bahsettiğimiz tüm kritik adımları uygulamanız ve aynı deneyimi yaşatmanız gerekiyor. Bu noktada tüm ürün videolarınız hem uygulamanız hem de websitenizin mobil versiyonunda düzgün çalışması gerekiyor.

Tam da bu noktada verebileceğimiz en güzel örnek Adidas, mobil-dostu versiyonu ile markanın websitesi müşteriler için responsive ve karmaşık olmayan bir deneyim sunuyor. Ürün videoları ise tam mobile uygun dizayn edilmiş durumda.

E ticaret websitenizin optimizasyonunu yapmak kolay bir değil, haklısınız. Bir çok ince detaya kafa yormanız ve hem online hem de mobil alışveriş deneyimini mükemmel bir hale getirmeniz gerekiyor ancak e ticaret sitelerinde algılanan riskin tüketiciler açısından yüksek olduğunu düşündüğünüz zaman bu riski azaltacak hamlelerde bulunmanız hayati önem kazanıyor. Ürün videolarını etkili bir şekilde kullanmanın size başarı getireceğine inanıyoruz.

h/t the good

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Amazon Ev Tekstili Ticareti İçin Türkiye’de 0

Hatırlarsanız, Amazon’un geçtiğimiz Kasım ayında müşterilerine Almanya’da Türkçe dil desteği sunduğunu ve Türkiye’ye yapılan gönderimlerin ücretsiz olduğunu ve bunun hemen ardından da Amazon Shopping uygulamasının da Türkçe dil destekli olacağını açıklamıştık.

Bununla beraber Amazon’un Türkiye pazarına sıcak baktığını biliyorduk. Geçtiğimiz hafta Pazarlamasyon olarak Amazon ve Amazon’un Türkiye’ye girmesiyle beraber e-ticaret sektöründe neler olacağına dair keyifli bir sohbet gerçekleştirmiştik. Şimdi ise Amazon, Türkiye için önemli adım daha atmaya hazırlanıyor. Amazon.com’un verdiği bilgilere göre,  Avrupa ofisinden bir ekip ile Denizli’de ev tekstil ürünleri üreticileri arasında ticaret yapma yöntemleri için bir araya geldikleri açıklandı.

Bilindiği üzere E-ticaretin öncü isimlerinden Amazon.com’un Avrupa üst düzey yöneticileri, Shibu Thrakan, Otavio Alves, Krishna Murali ve Gül Sönmez‘den oluşan ekip, Denizli İhraçatçı Birliklerinde (DENİB) ihracatçılar ile birlikte bir sunum gerçekleştirdi. Ekip Denizlili ihracatçıların, Amazon’un dünya yapılanması ve bu platformda ticaret yapma yöntemleri hakkında bilgi verdi. Ardından Amazon yetkilileri firmalarla doğrudan görüşme aşamasına geçebileceklerini de belirtti.

Ev tekstil fabrikalarını gezip, üretim yöntemlerini anlattılar

DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, Ekonomi Bakanlığı desteğiyle nitelikli alım heyeti organizasyonu kapsamında ağırladıkları Amazon Europe yetkililerinin kentte havlu, bornoz ve ev tekstili fabrikalarını ziyaret ettiğini, üretim teknolojisi, kalitesi ve servis hızını yerinde görme imkanı bulduklarını anlattı. Bununla beraber Kocasert, Amazon Europe’un şirketin küresel yapılanması içinde farklı bir konumunun bulunduğunu, kendi markaları altında üretim yaptırarak bir nevi “internet üzerinde perakendecilik” yapacaklarını da açıkladı.

Kocasert ayrıca ev tekstili sektörünün toplam ihracatı içinde e-ticaretin henüz yüzde 5’in altında bir paya sahip olduklarını belirtti ve “E-ticaret altyapısını kısa sürede 4 katına çıkarma hedefimiz var. Önümüzdeki 3 yıl içinde Denizli’nin toplam ticaret hacminde e-ticaretin payı yüzde 5’in üzerine çıkacak, 2023 için de iki haneli rakamları konuşuyor olacağız.” dedi.

Amazon Türkiye pazarına olumlu bakıyor

Kocasert, Amazon’un Türkiye pazarına girme fikrine sıcak bakması, bu sayede Türkiye’den alım sürecini olumlu yönde etkileyeceğini belirtti. “Türkiye pazarına girişle ilgili Ekonomi Bakanlığı ile görüşmelerini sürdürüyorlar.  Amazon, ABD ve Avrupa’da çok büyük ama son zamanlarda Çin ve Hindistan yapılanmalarından çok memnunlar, Brezilya takip ediyor, sıradaki ülkenin Türkiye olduğunu söyleyebiliriz.”

2017 İçin 32 Sosyal Medya Pazarlama İstatistiği 1

Red Agency, 2017 yılı için sosyal ağların istatistikleri özetleyen bir grafik oluşturdu. 2017 yılının sosyal ağlar konusunda büyük eğilimler ortaya çıkardığını belirterek o istatistikleri sizlerle paylaşıyoruz. Bu arada istatistiklerin tamamının yer aldığı infografiğe de buradan ulaşabileceğinizi de belirtelim.

Demografik İstatistikler 

 • İnternet kullanan erkeklerin %75’i kadınların ise %83’ü Facebook’a giriyor,
 • Gençlerin %32’si Instagram’ın en önemli sosyal ağ olduğunu düşünüyor,
 • Kadın internet kullanıcıları %38 – %26 oranında, Instagram’ı erkeklerden daha fazla kullanmaya yatkın,
 • Üniversite mezunlarının %29’u Twitter kullanıyor, %20’si lise mezunu veya daha az bir dereceye sahip,
 • Y Jenerasyonu günde en az 1 kez Twitter’ı kontrol ediyor,
 • Instagram kullanıcılarının çoğu 18 – 29 yaşları arasında ve 10 yetişkinden 6’sı Instagram’da çevrimiçi,
 • Dünya’nın toplam nüfusunun %22’si Facebook kullanıyor.

Kullanıcı İstatistikleri

 

 • Instagram, %32 kullanıcı ile gümüş madalyayı alıyor,
 • Pinterest, %31 ile üçüncü sıraya girdi.
 • 2016 yılında Facebook kullanıcılarının %76’sı siteye her gün 1,6 milyarı aşkın günlük ziyaret gerçekleştirdi; buna karşılık 2015’te günlük kullanıcı oranı %70’ti,
 • LinkedIn, 450 milyondan fazla kullanıcı profiline sahiptir,
 • Ortalama bir LinkedIn kullanıcısı ayda 17 dakikasını sitede geçiriyor,
 • Instagram kullanıcılarının %51’i günlük olarak platforma erişim sağlıyor, %35’i ise platforma yılda birkaç kez baktıklarını söylüyor,
 • Sosyal medya platformlarında harcanan zamanın hemen hemen %80’i mobil cihazda gerçekleşiyor,
 • Snapchat’te her gün 400 milyon Snap ve her saniye yaklaşık 9,000 fotoğraf paylaşılıyor,
 • Sadece 10 bin YouTube videosu 1 milyardan daha fazla görüntüleniyor,
 • YouTube’daki görüntülemelerin yarısından çoğu mobilde,
 • Pinterest kullanıcılarının %93’ü bu platformu bir şeyleri planlamak veya satın almak için kullanıyor,
 • LinkedIn kullanıcılarının %39’u aylık premium hesaplar için ödeme yapıyor,
 • Pinterest sürücüleri, tüm perakende web sitesi yönlendirme trafiğinin %25’ini oluşturuyor,

İçerik İstatistikleri

 • Resimli Tweet’ler resim içermeyen Tweet’lerden %18 daha fazla tıklama alıyor,
 • Pinterest’de 100 milyon yemek ve 146 milyon moda panosu var,
 • LinkedIn’de resimlerle paylaşılan postlar %98 daha fazla yorum alıyor ve bağlantıya sahip olan postların etkileşim oranı %200 daha yüksek,
 • Yaklaşık 81 milyon sahte Facebook hesabı var ve yaklaşık %5 Twitter hesabı sahte,
 • Günlük 100 milyon saatlik video içeriği Facebook’ta izleniyor,
 • 1 milyondan fazla LinkedIn kullanıcısı uzun metrajlı içerik yayınladı, haftalık olarak 160.000 içerik yayınlandı,
 • 100’den fazla çalışanı bulunan işletmelerin %88’i Twitter’ı pazarlama amaçlı kullanıyor,

 • En çok görüntülenme oranına sahip kullanıcı tarafından gönderilen YouTube videosu “Charlie bit my finger” 845 milyondan fazla görüntülemeye sahip,
 • Pizza, biftek ve suşinin hemen önüne geçerek, en yaygın paylaşılan Instagram yemeği oldu.
GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link