Websitenizde Video İçerik Ekleyerek Satışlarınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

E ticaret sitesine sahip olmak güzel ancak zorlu bir iş, işin içine online satın alım girdiği zaman online marka deneyimi, algılanan riskte direkt dahil oluyor. Bu noktada yapmanız gereken müşterilerinize daha iyi bir alışveriş deneyimi sunmak. E ticaret sitenizi daha etkili bir hale getirmek için kullanabileceğiniz en etkili yollardan birisi sitenize video içerik eklemek olabilir.

Markanızın hikayesini hayata geçirmenin en etkili yollarından birisi video içeriktir. Müşteri deneyimi bir seviye üste çıkarır, müşterilerinizin akıllarındaki soruları, endişeleri giderme konusunda birebirdir. Ürün ya da hizmetinizi şirket kültürünüze uygun bir biçimde anlatabilir, sayfa ziyaretlerinizi daha da sıklaştırır.

Neden bu kadar önemli?

  • Müşterilerin ürünlerin açıklamalarını okumaktan ziyade ürünle ilgili video izlemeyi dört kat daha tercih ediyor. Müşterilerin %73’ü bir ürünle ilgili video izlediği için satın alma davranışında bulunuyor.
  • Bir ürünle ilgili tanıtım videosu izleyen potansiyel müşterileriniz 1.9 kez daha fazla online satın alım davranışında bulunuyor.
  • Ürün sayfalarında yer alan tanıtıcı videoların ise ürün sayfasına ziyaret sıklığını %340 artırma gibi bir gücü var.
  • Alışveriş yapmak isteyen kişilerin %52’si ürünle ilgili videolar gördükten sonra ürünü almak konusunda daha güvende hissediyor.
  • Diğer bir deyişle, almak istediğiniz ürünle ilgili internette satın alım öncesi araştırma yaptığınızı düşünün bilgi kirliliği içinde kaybolmadan ürünle ilgili onun özellikleri anlatan bir video gördüğünüz zaman bilgi açısından tatmin olmuş hissettmeniz olası.

Markalar için video içerik ekleme yolları olarak;

Screen-Shot-2016-03-17-at-14.22.59-e1459884236366

Videonuzu markanızın hikayesi anlatmak için kullanın

Ziyaretçiler websitenizi ilk defa ziyaret ettiği zaman sizi özel ve diğerlerinden ayıran ipuçları aramaya başlıyor burada kullanacağınız her türlü görselin ne kadar yararlı olduğunu söylememize gerek var mı? Tam olarak o an markanız sahnede, ışıklar ona dönük durumda potansiyel müşterilerinizi etkileme yolunuzun ilk adımı etkili bir landing page oluşturmaktan geçiyor.

Sizi farklı kılan ne, siz neden tercih edilmelisiniz, kimsiniz, hikayeniz nerede başladı? Tüm bu soruların cevaplarını vermek ve hikayenizi anlatmak için kullanabileceğiniz en etkili yollardan birisi de video içerik.

Screen-Shot-2016-03-17-at-16.53.53-e1459884428433

Ziyeretçileri Müşteriye Dönüştürmenin Etkili Yolu: Ürün Videoları Kullanın!

Websitenizi ziyaret edenlerin ilk amaçlarından birisi sizin ve ürün-hizmetleriniz hakkında bilgi almak olacaktır. Akıllı bir site yönlendirmesini fonksiyonel bir ürün sayfası tasarımı ile ziyaretçilerinizin ürün ile ilgili özellikler anlatan kısımlara odaklanmasını sağlayabilirisiniz. Ziyaretçilerinizin dönüşüm oranı sizin onları ürünlerle ilgili kısımlara odaklamanız ve o odaklarda ürün hakkında bilgi verdiğiniz videolar ile daha etkili olacak!

Essie.com bir oje firması , renkli ojeler ve tırnak tasarımları ile ilgiyi kendi üzerinde toplamayı başaran güzel örneklerden birisi.

Screen-Shot-2016-03-17-at-14.50.27-e1459890026444

Ürün Videolarınız Sanal Satış Elemanlarınız Olabilir

Müşterilerinizin hepsinin online alışveriş konusunda aynı rahatlıkta olmadığını biliyorsunuz. Bu nedenle satın alımlarında onlara yardımcı olacak satış elemanları ile etkileşimde bulunamadıkları için kendilerini online satın alım konusunda rahat hissetmeyebilirler. Tam da bu sorunu çözme konusunda ürün videolarının size çokça yardımı dokunabilir. Müşterileriniz için tüm bilgilern varolduğu kolayca takip edilebilen bir websitesinin varlığı oldukça önemlidir. Ürününüzü olabildiğince tüm fonksiyonları, kullanımı ve yıkama talimatı gibi bir çok bilgiyi bir arada vererek araştırma derdinden kurtarabilirsiniz. Şöyle düşünün fiziksel bir mağazanızda müşteriler ürünleriniz hakkında satış elemanlarına neler soruyor, tüm bu bilgileri toplayın ve video içeriğinizi de buna göre oluşturun. Böylece algılan riski oldukça düşürmüş olursunuz.

Screen-Shot-2016-03-17-at-18.15.40-e1459885264191

 

Ürününüzü Kullanan Müşterilerinizin Deneyimlerini Anlattığı Videolar Ekleyin!

Bazen profesyonel ürün tanıtım videoları istenen etkiyi vermez, siz anlatabilirsiniz ancak satın alım yapacak kişiler genelde başkalarından da ürün hakkında izlenim edinmek isterler. Markalar ürün sunumlarında özgünlük ve güvenilir deneyimlerin olduğu müşterilerinin videoları kullanarak potansiyel müşterilerine ulaşmak açısından bir adım ileri çıkabilirler.

UGC isimli Amerikan markası bu yolla rekabette ileri çıkabiliyor, müşterileri ile etkileşimde kalarak satışlarını artıran markalara en güzel örneklerden birisi. Müşterilerinizi ürün hakkında daha bilgili hissettirmeniz satın alım konusunda daha rahat olmalarını sağlayacaktır.

Bu adımda sosyal medya ürün hesaplarınızda üretilmesine katkı sağlanacak tüketici videolarınızı websitenizde paylaşarak hedef kitlenize daha etkili bir yolla ulaşabilirsiniz.

Screenshot_20160321-191255-576x1024

Mobili Unutmayın! Videolarınız Mobilde de Sorunsuz Çalışmalı

Satın alım yapmak için cep telefonuzdan bir çok websitesini ziyaret etmiş, hatta bir kaç satın alım yapmış bile olabilirsiniz. Mobil alışveriş 2015’te Amerika pazarında tüm e-ticaret satışlarının %29.7’sini oluşturacak kadar etkili. Bu nedenle ilk yapmanız gereken şey websiteniz kadar mobil deneyime de önem vermek. Mobilden gelen ziyaretçileriniz içinde yukarıda bahsettiğimiz tüm kritik adımları uygulamanız ve aynı deneyimi yaşatmanız gerekiyor. Bu noktada tüm ürün videolarınız hem uygulamanız hem de websitenizin mobil versiyonunda düzgün çalışması gerekiyor.

Tam da bu noktada verebileceğimiz en güzel örnek Adidas, mobil-dostu versiyonu ile markanın websitesi müşteriler için responsive ve karmaşık olmayan bir deneyim sunuyor. Ürün videoları ise tam mobile uygun dizayn edilmiş durumda.

E ticaret websitenizin optimizasyonunu yapmak kolay bir değil, haklısınız. Bir çok ince detaya kafa yormanız ve hem online hem de mobil alışveriş deneyimini mükemmel bir hale getirmeniz gerekiyor ancak e ticaret sitelerinde algılanan riskin tüketiciler açısından yüksek olduğunu düşündüğünüz zaman bu riski azaltacak hamlelerde bulunmanız hayati önem kazanıyor. Ürün videolarını etkili bir şekilde kullanmanın size başarı getireceğine inanıyoruz.

h/t the good

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Dönüşüm Odaklı Görüntülü Reklamlar Nasıl Oluşturulur?

Google’da Görüntülü reklam ağı kampanyaları eğer yeniden pazarlama reklamları değilse genellikle marka bilinirliği oluşturmak için kullanılır. Bir görüntülü reklam ağı kampanyasının, bir arama ağı kampanyası kadar dönüşüm getirmemesi de gayet doğaldır. Arama ağında hali hazırda ihtiyaç halinde olan kullanıcılara ulaşırken, görüntülü reklam ağında ise elimizdeki hizmeti ya da ürünü ilgi duyabileceğini düşündüğümüz kullanıcılara göstermeye çalışırız.

Görüntülü reklam ağında genellikle ilgi alanı ve konu hedeflemeleri tercih edilir. Kullanıcının geçmiş zamandaki hareketlerine dayanarak google’un ona bir ilgi alanı ataması biz reklam yayınladığımız sırada da ilgisi olduğu anlamına gelmez. Dolayısıyla bu çok keskin bir hedefleme olmayacaktır.

Konu hedeflemesi ise sitelerin içeriklerinin neyi içerdiğini yansıtır. Ama esasında bu da bize çok keskin bir hedefleme sağlamaz. Örneğin kadın gömlekleri satıyorsak ve giyim içerikli siteleri hedeflediysek reklamlarımızın bu sitelerin hangi sayfalarında görüneceğini ön göremeyiz. Erkek gömlek ya da sporcu kıyafetleri ile ilgili bir sayafada göstereceğimiz kadın gömlek bannerları bizim için pek olumlu sonuçlar vermeyecektir.

Görüntülü reklam ağı için en keskin hedeflemeyi anahtar kelime ile içerik hedeflemesi sayesinde yapabiliriz. Bu hedefleme yönteminde google seçtiğimiz anahtar kelimeleri kullanır. Reklamlarımız sadece anahtar kelimelerimizin geçtiği sayfalarda gösterilir. Bu da bize daha dönüşüm odaklı kampanyalar kurma imkanı sağlar. Burada hedeflediğimiz kelimeler arama ağındaki geniş eşleşme gibi çalışacaktır. Yani bu kampanyanın başarılı olmasında detaylı bir negatif anahtar kelime çalışması yapmamız da oldukça önemlidir. Bununla birlikte keskin bir hedefleme yapmış olmamız bize kampanyamızı kendi haline bırakma lüksünü tanımaz. Görüntülü reklam ağındaki tüm kampanyalarda reklamlarınızın gösterildiği yerleşimleri detaylı bir biçimde incelemeniz, size uygun olmayan yerleşimleri hariç tutmanız gerekir.

Kampanyayı oluştururken hedefleme yöntemi olarak “Görüntülü Reklam Ağı anahtar kelimeleri” seçeneğini işaretlemeniz gerekli. Karşımıza Kitle ve İçerik olarak iki farklı seçenek gelecek. Bu kısımda her ne kadar önerilen Kitle olsa da daha kesin bir hedefleme için içerik seçilmeli. Eğer kitleyi seçersek reklamlar sadece hedeflediğimiz kelimelerin geçtiği sayfalarda değil, aynı zamanda bu kelimelerle ilgilenme olasılığı olan kullanıcılara da gösterilecektir. Bu seçenek bizim için erişimi arttırıyor olsa da, dönüşüm odaklı bir görüntülü reklam kampanyası oluşturma hedefimizden de bizi uzaklaştıracaktır.

Hedeflemenizi daha da daraltın kısmından bu hedeflemeyi çok daha keskin bir hale getirebilirsiniz. Ama benim önerim ilk aşamada bunu yapmamanız. Eğer kampanyanızı yayına aldıktan sonra beklediğiniz performansı elde edemezseniz bu seçeneği de tekrar gözden geçirebilirsiniz. Örneğin belirli yerleşimleri hedefleyerek, o sitelerde belirlediğiniz kelimelerin geçtiği sayfaları hedefleyebilirsiniz. Ya da ilgi alanı online alışveriş olan kullanıcılara, sayfada erkek gömlek kelimelerinin geçtiği sayfalarda bannerlarınızı gösterebilirsiniz.

Bugüne kadar ki yazılarımızda Arama Ağı kampanyalarında içerisinde az sayıda ve aynı temaya sahip anahtar kelimenin bulunduğu reklam grupları oluşturmanızı önermiştik. Bunun sebeplerini de detaylı bir şekilde anlatmıştık. Görüntülü reklam ağındaki anahtar kelime hedeflemeleriniz için de benzer bir yol izlemenizi öneririm. Arama ağından farklı olarak ise sadece hizmetiniz ya da ürününüzle ilgili kelimelerden oluşan gruplar oluşturmamalısınız. Bunların dışında hedef kitlenizin ilgili olabileceği anahtar kelimeler üzerinden de hedeflemeler yapmalısınız. Fakat bunları farklı kampanyalar altında oluşturmalısınız.

Bütçeleri kampanya özelinde atayabildiğimiz için daha detaylı hedeflemeler içeren kelimeler ve daha geniş bir hedeflemeye sahip kelimelerimiz ayrı kampanyalar altında gruplanmalı. Örneğin gömlek satıyorsak sadece gömlek kelimelerinden oluşan gruplar değil, erkek modası, erkek kıyafetleri, ya da gömlek markalarını içeren anahtar kelimelerden oluşan daha geniş hedeflemeler de denenmeli.

Anahtar kelime seçiminde mutlaka Arama Ağı kampanyalarınızdan da faydalanın. Buradaki anahtar kelimelerinizin performansını analiz ederek bu doğrultuda aynı kelimeleri görüntülü reklam ağı kampanyanızda da kullanın. Eğer tüm banner ölçülerini hazırlatamayacaksanız envanter kaybı yaşamamak adına responsive reklamları tercih etmenizi öneririm.

Google anahtar kelimelerinizi seçtiğinizde size haftalık olarak alabileceğiniz gösterimlerle ilgili bir tahmin sunacaktır. Hedef odaklı bir çalışmada gruplarınız için bunun çok yüksek rakamlar olmamasına dikkat edin. Eğer rakamlar 5M+ gibi rakamlarsa hedeflemenizi daha küçük gruplar haline getirmeyi ya da daha spesifik anahtar kelimeler seçmeyi düşünebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Instagram Hikayesi Reklamlarına Carousel Özelliği Geliyor

Instagram, markaların daha uzun reklamlar oluşturabilmesi için carousel tipte reklam seçeneğini sunmaya hazırlanıyor. Markalar ve yayıncılar şu anda Instagram hikâyelerinde 24 saat içinde kaybolan dikey video serileri paylaşabiliyorsa da, bu reklamlar 15 saniyelik tek parça videoyla sınırlı kalıyor. Yeni özellik sayesinde bu durum ortadan kalkacak ve Instagram hikayesi reklamlarına tek seferde üç video birden yüklenebilecek.

Instagram tarafından yapılan açıklamada yeni uygulamayla birlikte, markaların Instagram hikâyelerindeki popüler konulardan daha iyi yararlanmasının önünü açacağı belirtildi. Bu özelliğin aynı zamanda, kullanıcıların markaları Instagram deneyimini bölen ticari bir içerik gibi görme riskini azaltacağı bekleniyor. Instagram’dan yapılan ilk açıklamalara göre GAP, Netflix, Paramount gibi güçlü markalar carousel özelliğinden yararlanmaya hazırlanıyor bile!

Instagram hikayesi

Her ne kadar Instagram’ın da sahibi olan Facebook’un son yaptığı algoritmik değişikliklere bağlı olarak reklamverenler açısından cazibesi düşse de durum Instagram için tam tersi yönde ilerliyor. Instagram, günden güne reklamverenlerin gözdesi olma noktasına doğru uygun adımlarla gidiyor.

Öyle ki Facebook’un Baş Operasyon Sorumlusu Sheryl Sandberg de bunu açık yüreklilikle kabul ediyor. Sandberg, Facebook’un son çeyrek sonuçlarında kullanıcıların geçirdiği zamanın düştüğünü söylüyor ama diğer yandan da Instagram’ın iş çevrelerindeki çarpıcı yükselişine ve gücüne dikkat çekiyor. Ayrıca, Instagram hikâyesi olarak paylaşılan kısa video hâlindeki marka içeriklerinin dönüşümünün oldukça etkileyici olduğunu, kullanıcıların bu tip videoları sonuna kadar izleyebildiğini ve ardından videoyu yukarı çekip söz konusu marka ya da ürün hakkında hızlı bir şekilde bilgi almaya çalıştığının altını çiziyor.

Yeni özellik üzerine çalışmalara başlayan markalardan birinin de isteğe bağlı yayın platformu Netflix olduğu söyleniyor.

Instagram hikâyelerinde markalar açısından yaşanan bu olumlu yöndeki etki-tepki etkileşimini rakamlar da destekliyor. Instagram hikâyesi şeklindeki marka veya yayıncı içeriklerinin yüzde 60’ı sesli olarak görüntüleniyor. Facebook’ta paylaşılan ve otomatik oynatılan videoların kullanıcıların haber akışlarında çoğu zaman sessiz olarak izlediğini göz önüne aldığımızda, yaratıcı video içerikler için reklamverenlerin Instagram’a yönelmesini gayet anlaşılır bir durum olarak görebiliriz. Uluslararası yaratıcı ajans McCann’in Sosyal Medya ve Mobil Teknoloji Sorumlusu Gemma Craven de bunu doğruluyor. Craven, etkili bir şekilde ölçülebilen anlık içerik deneyiminin merkezi konumunda gördüğü Instagram’ın markalar için çekiciliğinin devam edeceğini, yeni özelliğin markaların düzenleyeceği kampanyalar için büyük katkı yapacağını vurguluyor.

Instagram’ın bu başarısı, reklam geliri verilerine de yansıyor. Ortada Facebook tarafından yapılan resmi bir açıklama olmamakla birlikte, eMarketer’ın tahminlerine göre Instagram reklam gelirleri, bu yıl 8 milyar dolarlık reklam satışı yapması beklenen Facebook’un yıllık reklam gelirinin yüzde 18’ini oluşturacak.

Şüphesiz ki Instagram hikayesi reklamlarına gelen bu carousel özelliğinin, Snapchat’i biraz daha zora sokacağını söyleyebiliriz. Anlaşılan o ki Facebook’un satın alma teklifini reddeden Snapchat’i sadece kullanım yoğunluğu değil, reklam gelirleri konusunda da önümüzdeki günlerde zor bir süreç bekliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link