Web Sitenizde Ziyaretçilerinizi Kişiselleştirebileceğiniz 4 Yöntem

Kişiselleştirme (personalization), büyük verinin (big data) her geçen gün öneminin artmasıyla birlikte daha da arttı ve artmaya da devam ediyor. Kişiselleştirmede web sitenize gelen kişi hakkında ne kadar fazla bilgi bilirseniz, kişiselleştirme konusunda daha başarılı olursunuz. Fakat kişiselleştirmeyi sadece müşterinin ismini soy ismini yani kim olduğunu bilerek yapıldığını düşünmek de bu işi yapmak için çok kısıtlayıcı olur. Bu yazımda tanımadığınız bir web sitesi ziyaretçiniz için bile nasıl kişiselleştirme yapabileceğinizin 4 yolunu yazacağım:

1) Kullanıcının geldiği şehir bilgisi

Bir ziyaretçi web sitenize geldiğinde, web sitenize bağlandığı şehri “Ip” yardımıyla başarılı bir şekilde belirleyebilirsiniz. Bu sayede ziyaretçinizin bulunduğu şehre göre özel kampanyaları bildirebilirsiniz. Örneğin, İzmir’den yapılan siparişlerde ürünlerinizin kargosu bedava olabilir ve web sitenize İzmir’den gelen ziyaretçilerinize özel bir pop-up ya da başka bildiricilerle kargonun İzmir’e özel bedava olduğunu belirtebilirsiniz. Bu kişiselleştirmenin başka bir yolu da belli şehirlerdeki satış trendlerine bakarak o şehirden gelen kişilere o şehirde popüler olan ürünleri gösterebilirsiniz. Bu konu ile ilgili Booking.com güzel çalışmalar yapıyor. Booking.com hangi şehirden gelindiği belirleyerek o şehirdeki otelleri sıralıyor. 

Screen Shot 2016-03-22 at 21.58.27

2) Kullanıcının önceden gelip gelmediği

İnternetin gelişmesiyle birlikte insanların satın alma alışkanlıkları da değişti. Müşteriler artık bir ürünü satın almadan önce defalarca araştırıyorlar hatta aynı siteye defalarca giriyorlar. Google Analytics gibi web analiz araçlarını kullanarak ya da daha güzeli kendi veritabanınızda tuttuğunuz çereze (cookie) bakarak, bir kullanıcının ortalama kaç kere web sitenize gelerek satın alma yaptığını bulabilir, bu ortalamaya göre de daha önce sitenize gelmiş ama satın alma yapmamış ziyaretçilerinize özel kampanyalar hazırlayabilir, gezdiği ürünleri gösterebilirsiniz. 

3) Kullanıcının geldiği cihaz

2015’ten itibaren mobil, webe göre daha baskın hale geldi. Durum böyle olunca kullanıcının geldiği cihaza göre kişiselleştirme yapmamak olmaz. Kullanıcıların mobil, tablet ve webde daha önce yaptığı davranışlara göre bundan sonra gelen ziyaretçilere bu cihazlarda yapılan satışlara göre popüler olan ürünleri gösterebilirsiniz. Bu kullanım kolaylığını arttırırken dönüşüm oranlarınıza da faydalı olabilir. 

mobil site kişiselleştirme

4) Kullanıcının geldiği kaynak

Kullanıcı web sitenize geldiği kaynak da kişiselleştirme yapmanıza yardımcı olur. Bu kaynaklar Google Organik, Google Adwords ya da herhangi bir banner kampanyası olurken yapılan mailingler de olabilir. Verilerinizi kaynağa göre ayırarak kullanıcılarınıza özel kampanyalar yapabilirsiniz. Bu sayede kullanıcı kişiselleştirilmiş içerik görür ve kampanyalarınızın performansı yükselir. 

Yukarıdaki kişiselleştirme metodların yanında yapılabilecek binlerce kombinasyon var. Yukarıdaki maddeleri ayrı ayrı kampanyalar olarak hazırlayabilir ya da çeşitli kombinasyonlar yapabilirsiniz. Kişiselleştirmenin her geçen gün önem kazandığı bu dönemde yukarıdaki basit yolları kullanarak güzel bir başlangıç yapmanızı şiddetle öneririm. 

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Yuvako Yeni Hizmeti Alıcı Danışmanlığını Hayata Geçirdi

Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesinde lokomotif görevi gören Yuvako büyümesini ve yatırımlarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. 2016 yılının Ekim ayında kurulan Yuvako çok kısa bir sürede büyük bir ivme yakalayarak gayrimenkul sektörünün önemli isimlerinden biri olmayı başaran Yuvako her ay 4 milyon kişiye ulaşma başarısını yakalamış durumda.

Yuvako’ya dair diğer önemli veriler ise şu şekilde;

-Yuvako’nun portföyünde 1000’in üzerinde ev bulunuyor.

-Yuvako’ya İstanbul’da 6binin üzerinde kişi ev alım, satım ve kiralama talebiyle başvuru da bulundu. Bu veri teknoloji, verimlilik ve start up zihniyeti sayesinde şimdiden yaklaşık 150 emlakçının yaptığı işi küçük bir ekip ile Yuvako’nun yapabildiği anlamına geliyor.

-Yuvako’nun evleri 160 bin defa 3D ortamda gezildi.

-İstanbul’un dışında yurt dışında ev almak isteyen kişiler için Miami ve Kıbrıs’ta ev satışına başladı.

-Projelerini daha hızlı satmak isteyen 15 adet inşaat firmasına da hizmet vermeye de başladı.

Tüm bu gelişmelerin ardından Yuvako sektörde yine adını duyuracağı bir yeniliğe imza atarak sadece Yuvako’da bulunan ‘Alıcı Danışmanlığı’ hizmetini müşterilerinin kullanımına sundu.

Peki nedir bu Alıcı Danışmanlığı?

Alıcı Danışmanı hizmet almak isteyen kişiye objektif olarak danışmanlık yapan bir sistem. Klasik olarak tabir ettiğimiz emlakçıların daha çok ev sahibinin yanında olarak elindeki evi bir şekilde müşteriye satma çabasının müşterinin zararına olarak sonuçlandığı iç görüsü ile ortaya çıkmış bir hizmet aslında. Yuvako da müşterilerinin zarara uğramaması adına bu sistemi geliştirmiş durumda.

Yuvako Alıcı Danışmanları: 

  • Odaklarına alıcının ihtiyaçlarını ve isteklerini koyar.
  • Onları hayal ettikleri yuvaya ulaştırmak için Yuvako teknolojisi ile tüm piyasayı anlık şekilde takip eder. Hiç bir ev sahibine bağlı olmadan, uygun fırsatları sizin için yakalar.
  • Beğendiklerinizi evinizin rahatlığında 3D şekilde gezmenizi sağlar.
  • İstediğiniz evi en iyi fiyata alabilmeniz için bağımsız değerleme raporlarını kullanır, profesyonelce pazarlık eder.
  • Baştan sona tüm süreçte, siz arzu ettiğiniz evi en iyi şartlarda satın alana dek yanınızda olur. En önemlisi, bu hizmet için cebinizden hiç bir ek masraf çıkmaz.

KFC Twitter’da Neden Sadece 11 Kişiyi Takip Ediyor?

KFC sosyal medyayı yaratıcı ve efektif kullanmak konusunda ders gibi bir hareketle karşımızda. Bildiğiniz üzere KFC’nin gizli formülünde 11 farklı baharat karışımı kullanılıyor. Bu baharatların neler olduğu tam olarak bilinmese de KFC’nin lezzetine dair bu formül markanın sosyal medya ekibine ilham kaynağı olmuş durumda.

KFC’nin Twitter hesabına bakıldığında sadece 11 kişinin takip edildiği görülüyor. Peki ama neden? 11 kişi neye göre seçilmiş durumda? İşte bu sorunun cevabı çok basit bir yaratıcılığı içinde barındırıyor. KFC sosyal medya ekibi 90’ların meşhur müzik grubu Spice Girls’ün (Baharat Kızlar) üyelerine takibe alarak işe başladı. Ardından Herb isimli kullanıcılardan 6 tane seçerek onları da karışımın içine ekledi. (Herb=Ot, bitki)

KFC sosyal medya ekibi KFC’nin lezzet formülünü bu hareketle Twitter üzerinden de hayata geçirmiş oldu. Bu hareket yaratıcılığın basitliğe odaklanarak ortaya çıktığını bizlere tekrar kanıtladı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday