Web Sitenizde Ziyaretçilerinizi Kişiselleştirebileceğiniz 4 Yöntem 0

Kişiselleştirme (personalization), büyük verinin (big data) her geçen gün öneminin artmasıyla birlikte daha da arttı ve artmaya da devam ediyor. Kişiselleştirmede web sitenize gelen kişi hakkında ne kadar fazla bilgi bilirseniz, kişiselleştirme konusunda daha başarılı olursunuz. Fakat kişiselleştirmeyi sadece müşterinin ismini soy ismini yani kim olduğunu bilerek yapıldığını düşünmek de bu işi yapmak için çok kısıtlayıcı olur. Bu yazımda tanımadığınız bir web sitesi ziyaretçiniz için bile nasıl kişiselleştirme yapabileceğinizin 4 yolunu yazacağım:

1) Kullanıcının geldiği şehir bilgisi

Bir ziyaretçi web sitenize geldiğinde, web sitenize bağlandığı şehri “Ip” yardımıyla başarılı bir şekilde belirleyebilirsiniz. Bu sayede ziyaretçinizin bulunduğu şehre göre özel kampanyaları bildirebilirsiniz. Örneğin, İzmir’den yapılan siparişlerde ürünlerinizin kargosu bedava olabilir ve web sitenize İzmir’den gelen ziyaretçilerinize özel bir pop-up ya da başka bildiricilerle kargonun İzmir’e özel bedava olduğunu belirtebilirsiniz. Bu kişiselleştirmenin başka bir yolu da belli şehirlerdeki satış trendlerine bakarak o şehirden gelen kişilere o şehirde popüler olan ürünleri gösterebilirsiniz. Bu konu ile ilgili Booking.com güzel çalışmalar yapıyor. Booking.com hangi şehirden gelindiği belirleyerek o şehirdeki otelleri sıralıyor. 

Screen Shot 2016-03-22 at 21.58.27

2) Kullanıcının önceden gelip gelmediği

İnternetin gelişmesiyle birlikte insanların satın alma alışkanlıkları da değişti. Müşteriler artık bir ürünü satın almadan önce defalarca araştırıyorlar hatta aynı siteye defalarca giriyorlar. Google Analytics gibi web analiz araçlarını kullanarak ya da daha güzeli kendi veritabanınızda tuttuğunuz çereze (cookie) bakarak, bir kullanıcının ortalama kaç kere web sitenize gelerek satın alma yaptığını bulabilir, bu ortalamaya göre de daha önce sitenize gelmiş ama satın alma yapmamış ziyaretçilerinize özel kampanyalar hazırlayabilir, gezdiği ürünleri gösterebilirsiniz. 

3) Kullanıcının geldiği cihaz

2015’ten itibaren mobil, webe göre daha baskın hale geldi. Durum böyle olunca kullanıcının geldiği cihaza göre kişiselleştirme yapmamak olmaz. Kullanıcıların mobil, tablet ve webde daha önce yaptığı davranışlara göre bundan sonra gelen ziyaretçilere bu cihazlarda yapılan satışlara göre popüler olan ürünleri gösterebilirsiniz. Bu kullanım kolaylığını arttırırken dönüşüm oranlarınıza da faydalı olabilir. 

mobil site kişiselleştirme

4) Kullanıcının geldiği kaynak

Kullanıcı web sitenize geldiği kaynak da kişiselleştirme yapmanıza yardımcı olur. Bu kaynaklar Google Organik, Google Adwords ya da herhangi bir banner kampanyası olurken yapılan mailingler de olabilir. Verilerinizi kaynağa göre ayırarak kullanıcılarınıza özel kampanyalar yapabilirsiniz. Bu sayede kullanıcı kişiselleştirilmiş içerik görür ve kampanyalarınızın performansı yükselir. 

Yukarıdaki kişiselleştirme metodların yanında yapılabilecek binlerce kombinasyon var. Yukarıdaki maddeleri ayrı ayrı kampanyalar olarak hazırlayabilir ya da çeşitli kombinasyonlar yapabilirsiniz. Kişiselleştirmenin her geçen gün önem kazandığı bu dönemde yukarıdaki basit yolları kullanarak güzel bir başlangıç yapmanızı şiddetle öneririm. 

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Marketing Meetup Kayıtları Açıldı! ‘Blind Date’ Biletleri İçin Son Gün 0

Pazarlamaya ait faydalı alt konuların, alanında uzman konuşmacılar tarafından anlatıldığı, iş zekasına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanarak pazarlama ekosistemini geliştirmeyi amaçlayan bir buluşma serisi olan Marketing Meetup’ın dördüncü buluşması “Intelligence” yani “Zekâ” temasıyla profesyonellerle buluşuyor. Sektörün deneyimli isimlerinin “zekâ” olgusuna bakışlarını masaya yatıracağı Marketing Meetup, zekânın iş dünyasına neler getireceğine ışık tutucak.

Belli olan “Marketin Meetup Intelligence” konuşmacıları arasında yazar ve AçıkBeyin Eğitim ve Danışmanlık Kurucusu Prof. Dr. Sinan Canan, eğitmen ve yazar Prof. Dr. Uğur Batı, Flying Spoon Kurucu ortağı Olcayto Cengiz, Hepsiburada CMO’su Yüce Zerey, BrandMap Genel yayın Yönetmeni Bülent Fidan gibi isimler yer alıyor.

Marketing Meetup, dördüncü serisi Intelligence ile 30 Kasım 2017’de İTÜ Ayazağa kampüsü içinde bulunan Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Yarından itibaren fiyatlar kademeli olarak artacağı için bugün sonuna kadar çok sınırlı bir katılımcı kitlesi için özel %65’e varan indirimli giriş fiyatımız ile kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve etkinliğe kayıt yaptırmak için Marketin Meetup Intelligence’un internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz ya da aşağıdaki kayıt formu üzerinden kayıt olabilirsiniz.

Neden Marketing Meetup’a Katılmalısınız?

1. Aynı Konulardan Bahsetmiyoruz

Tüm konferanslar, birbirinin benzeri konular üzerinde dönüp durmaktayken, Marketing Meetup bu jenerik konular döngüsünü kırıyor. Marketing Meetup’ın hiçbir konferansında, hiçbir oturumunda klişe konulardan bahsedilmiyor. Böylece, her zaman farklı konularla seyircinin ilgisi canlı kalıyor.

2. Önemli Konuşmacıları Dinleyebileceksiniz

Marketing Meetup sektörün duayen isimlerinin katılımcılara yol gösterdiği, ışık tuttuğu bir konferans serisi. Kendi sektöründe, bilinen isimlerin konuk olduğu Marketing Meetup, etikete değil, içeriğe önem verenlerin katıldığı, doğru kişilerin kaliteli konulardan bahsettiği bir oluşum.

3. Yaratıcı Çözümler ve Trendleri Takip Edebileceksiniz

Son moda pazarlama konularının konuşulacağı oturumların yanı sıra, fuaye alanında gerçekleşecek aktivitelerle son dönem trendleri yakından takip edebileceksiniz.

4. Networking Yapmak İçin Birebir

Kaliteli insanların, sektör duayenlerinin katıldığı Marketing Meetup serisi, networking yapabilmeniz, profesyonel çevrenizi genişletebilmeniz için de kaçırılmayacak bir fırsat.

conference – Online Event Management with the ticketing solution from XING Events

Her E-ticaret Sitesinde Kullanılabilecek 5 Pop-Up 0

Web sitelerinde pop-up denildiğinde, çoğu insanın yüzünde bir buruşma olur; özellikle de pop-up, reklam içerikli ise. Bu bir dezavantaj olsa da  pop-up doğru şekilde kullanıldığında, kullanıcıyı müşteriye hatta sadık bir müşteriye çevirebilir. Bu yazımda içerik sitelerini bir kenara bırakıp, e-ticaret sitesi için faydalarıyla birlikte 5 pop-up önerisinde bulunacağım.

1- Sepet / ödeme sayfasında çıkışa niyetli kişilere çıkan pop-up 

Türkçe tam karşılığı olmasa da İngilizce karşılı “exit intent” pop-up. Bu pop-up tarayıcı üzerinde kişi web sitesinden çıkmaya niyetlendiyse, kişinin karşısına çıkar. E-ticaret sitelerinde özellikle sepet ve ödeme sayfasında güzel bir içerikle kişinin karşısına çıktığında, dönüşüm hunisinin son adımından çıkmaktan döndürüp, satın almaya yönlendirebilir. Özellikle ürünle ilgili indirim yapıldığında pop-up daha etkili olur.

2- Sepetteki ürünü hatırlatan pop-up

Yayınlanan birçok araştırmaya ve rapora göre birçok kullanıcı bir ürünü satın almadan önce birçok araştırma yapıyor ve web sitesini geziyor. Bu yüzden de Google Analytics gibi web analiz araçlarına bakıldığında satılan ürünlerin geri dönen ziyaretçilerden sonra satıldığı görünür. Kullanıcı sepete ürün atıp satın alma yapmamış olsa da ürün hala stokta var ise tekrar web sitesine geldiğinde ilgi çekici bir içerikle sepette bıraktığı ürünü hatırlatmak dönüşümleri artırır.

3- En son gezdiği ürünü hatırlatan pop-up

İkinci madde de belirttiğim gibi kullanıcılar genellikle e-ticaret sitesine birden fazla kez ziyaret ettikten sonra satın alma kararlarını verirler. Bir kişi bir ürünü inceledi ise, satın alma ihtimali yüksektir. Bu yüzden sepete ürünü atmamış olsa bile ikinci hatta üçüncü gelişinde son gezdiği ürünler gösterilebilir. Bu da kullanıcının rahatlıkla yaptığı işlemleri hatırlamasına ve yönlenmesine yardımcı olur.

4- Geri bildirim almak için kullanılan pop-up

Son yıllarda e-ticaret sitelerinde kullanıcı deneyimi ve müşteri hizmetlerine ekstra özen gösterilse de müşteri gözünden de mutlaka sorunları ya da önerileri dinlemek her zaman faydalı. Dönüşüm hunisini etkilemeyecek bir yerde yani teşekkür sayfasında bir geri bildirim popupının çıkması ve geri bildirim alınması, web sitesi yöneticilerinin görmediği bazı özellikleri eklemesine, sorunları çözmesine ve dönüşümleri artırmasına yardımcı olabilir.

5- Aciliyet hissi yaratan pop-up

Bir fırsatı kaçırma hissi, kişiyi satın almaya iten etkili motivasyon araçlarından sadece biri. Ürün ile ilgili x kişi bakıyor, bu fiyata y adet kaldı gibi pop-uplar çıkarmak, kişiyi satın almaya itebilir. Bu konuda en iyi web sitelerden bir tanesi booking.com.

Pop-upların birçok çeşidi bulunuyor, ilk maddede belirttiğim gibi çıkışa meyilli kişilere çıkan pop-up, belirli bir sayfa sayısını geçtikten sonra çıkan pop-up, zamana bağlı çıkan pop-up, belli bir işlemi yaptıktan sonra çıkan pop-up gibi. Bu alanda limitsiz senaryolar kurup birçok A/B testi yapıp, her geçen gün satışlarınızı artırabilirsiniz. Yukarıda belirttiğim maddeler, e-ticaret sitelerinde pop-up yapmayı düşünenler için başlangıç senaryoları. İyi analizler!

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link