Türkiye’de E-Ticaretin Önündeki En Büyük Engel E-Ticaret Siteleri

E-ticaretin yalnızca dünyada değil ülkemizde de büyük bir hızla gelişmesi, günlük yaşamla sirküle bir şekilde dönen ticaretin, internete yani e-ticarete kaymasına yol açıyor. Tabi pasta bu kadar büyükken ve giderek çok daha büyük bir hal almaya doğru giderken, neden bende internet üzerinden satış yapmayayım ki mantığıyla kurulan bir çok girişim gördük son yıllarda ülkemizde. Bugün Türkiye’de 14 bini aşkın e-ticaret sitesi ve 7 milyonun üzerinde kayıtlı müşteri var. Bankalararası kart merkezinin temmuz ayında açıkladığı rakamlara bakarsak Türkiye’de e-ticaret pazarı yılın ikinci çeyreğinde, bir önceki yıla göre yüzde 40.5 büyüme kaydetti ve 7.3 milyar TL’lik işlem hacmi oluştu. Pazarın ne kadar büyük olduğunu yalnızca bu rakamlara bakarak anlayabilirsiniz. Tamam e-ticaret hacmi giderek büyüyor ama sistem sağlıklı işliyor mu ?

Öncelikle şu soruyu sormak gerekiyor: Bugün bir giyim mağazasına gidip, bir ürünü fiziksel anlamda inceleyip almak yerine, internet üzerinden incelemeden, dokunmadan, tam anlamıyla görmeden neden alayım ki ? Elbette bu sorunun en doğru cevabı fiyat. Bugün e-ticaret sitelerinin yerel mağazalara karşı kullanabileceği en büyük koz fiyat. Eğer kurduğunuz e-ticaret sitesi fiyat bazında yerel mağazalardan daha uygun bir fiyata satış yapamıyorsa, oyunu baştan kaybetmiş diyebiliriz. Bugün insanların %68’i bir ürünü almadan önce Youtube üzerinden o ürünün videolarına bakıyorsa, firmanın fiyat avantajı sağlayamadıktan sonra başarılı olması zor.

Gelelim bir sonraki aşamaya: müşteri memnuniyeti. Küçüğünden büyüğüne çoğu Türk e-ticaret sitesinin müşteri memnuniyeti konusunda sınıfta kaldığını söylemek gerek. Herkesi aynı anda memnun etmek elbette çok zor ancak bugün markaların Facebook sayfalarına yada Twitter hesaplarına bakarsanız, günlük paylaşımların bile altında onlarca şikayet mesajı okuyabilirsiniz. Şikayetvar.com, e-ticaret siteleri hakkında yazılan şikayet mesajlarıyla dolu. Forumlar sayfalarca şikayet mesajı içeriyor.

Sistemin gelişebilmesi için öz eleştri yapmak şart. eBay üzerinden Kore’li bir satıcıyla sorunsuz bir alışveriş deneyimi yaşayabiliyorsam ve satıcı sırf olumsuz bir yorum almamak ve prestijini sarsmamak adına hiç düşünmeden para iadesi yapabiliyorsa; bilinçli tüketicilerin çoğu yurtdışından ürün almaya ( tabi bunun içinde fiyat avantajı gibi bir çok neden olsa da ) yönleniyorsa, Türk e-ticaret sitelerinin şapkayı önlerine alıp düşünmesi gerek. İngiltere’den aldığım bir ürünü garanti kapsamında tamir olması için geri gönderdiğimde, ürünün incelenip, tamir görüp tekrar bana dönme süresi maksimum 2 haftayı bulurken, Türkiye’de aynı süreç 30 iş gününe kadar uzayabiliyorsa, sistemde bir sorun var demektir.

Kabul etmek gerekirki Türkiye’de e-ticaret kültürü tam anlamıyla oturmuş değil. Sistemin sorunsuz işleyebilmesi için hem satıcı hemde alıcı tarafın kendi üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerekiyor. Bu bilinç geliştikçe sistem çok daha sorunsuz çalışır hale gelecek, e-ticaret hacmi çok daha hızlı büyüyecek ve umarım Amazon.com büyüklüğünde bir e-ticaret sitesine sahip olabileceğiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Amazon’dan Bahçe İşlerinizi Kolaylaştıracak Dijital Bahçe Uygulaması Geliyor

Amazon, yetiştirdiğiniz bitkilerin fotoğraflarını çekip atabileceğiniz ve size bitkilerle ilgili öneride bulunabilecek bir sistemin patentini aldı. Sürdürülebilirlik açısından da oldukça önemli olabilecek bu hizmet bitkilerle ilgili bildiği her şeyi size aktarıyor.

Şirket bu sistemle algoritmaları ve görüntü tanıma yazılımını kullanarak öneriler yapabiliyor. Kendi yetiştirdiği sebzelerle yemek pişirmek istediği için Seattle’da bahçeli bir eve taşınan Evelyn’i örnek olarak gösteriyor. Evelyn bahçesindeki sebzeleri nasıl tanıyacağını ve pişireceğini bilmiyor. Bahçe servisi bu gibi durumlarda kişilere hizmet vererek yetiştirme ve pişirme hizmetleri sağlayacak. 

Örneğin bahçe sistemi, Evelyn’in bahçesinde nane, domates ve salatalık buluyor. (Bahsedilen sebzeler bilindik sebzeler ancak nasıl kullanılacağı bilinmeyen bitkiler için çok daha faydalı bir sistemden söz ediyoruz.) Bulduğu malzemeler ile bir Yunan Salatası tarifi verebiliyor ve böylece Evelyn Amazon’dan salata için gerekli olan diğer beyaz peynir ve zeytinyağı gibi malzemeleri de alabiliyor ve Amazon baştan sona bir hizmet sağlamış oluyor. 

Hizmetin çok daha ilginç kısmı, bahçede büyüyen engeller olduğunu (örneğin bahçenin bir bölümünü gölgeleyen bir ağaç) tanımlayabilmesi ve bu koşullar altında iyi sonuçlar veren bitkiler için tavsiyelerde bulunması. Yani sistem size eğer bahçenizde büyük ağaç varsa bu ağacın gölgesinde zencefil yetiştirebileceğiniz gibi detay bilgileri bile verebilecek!

Coğrafi olarak konumunuza erişebilen hizmet size bahçenizde yetişme potansiyeli en çok ve en az olan bitkileri de gösterebilecek. Yetiştirmek istediğiniz bitkileri bahçenizin neresinde konumlandırmanız gerektiğiyle ilgili bir sanal bahçe uygulaması da sistemin içerisinde olacak. Bunun dışında bahçenizdeki bitkileri ne sıklıkta sulamanız gerektiği gibi detaylarla da size yardımcı olabilecek.

Amazon Whoole Foods’u satın aldığından beri sitede yiyeceğe çok daha fazla yer verirken bu yiyecekleri pazarlamak için de değişik yöntemler uygulamaya çalışıyor. Bu hizmetin ne zaman kullanılmaya başlanacağı ise henüz bilinmiyor.

Emekli olup Güney’e yerleşme hayallerine su serpen bu sistem ile kim kendi meyve ve sebzesini yetiştirmek istemez ki?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

TROY, Mobil Temassız Ödeme Çözümünü Başlattı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından geliştirilen kartlı ödeme yöntemi ve markası TROY, 2017 yılını  değerlendirdi ve geleceğe dair hedeflerini paylaştı.

TROY’u dünyanın örnek aldığı Türk bankalarının desteğiyle hayata geçirdiklerini hatırlatan BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “Türkiye, Avrupa’nın bir numaralı kart pazarı ve nakitsiz toplum anlayışına zemin hazırlayan ödeme teknolojilerinin adeta merkezi konumunda. Bu nedenle BKM’nin 2018’de önüne koyduğu önemli misyonlardan biri de Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Ekosistemi’ni daha da geliştirmek. Biz geleceğe dönük, kendi alanlarımızda ‘dijital dönüşümün’ liderliğini yapmak üzere stratejimizi oluşturuyoruz. Sanayiden perakendeye ve finansa bu ekosistemin geliştirilmesinde yapıcı rol üstelenecek, her alanda ‘dönüşümü’ destekleyecek herkesle iş birliğini de artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY henüz geçtiğimiz yıl mayıs ayında tüketicilerle buluşmasına rağmen; bugün banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kart olmak üzere 2 milyona yakın kartta TROY logosu bulunuyor. TROY logolu kartlarla yılbaşından bu yana 12 milyon adet işlem gerçekleşirken bu işlemlerin tutar karşılığı 3 milyar TL’nin üzerinde. 2017 yılında verilen her 100 banka kartından 11’inin TROY logolu olduğunu belirten Dr. Soner Canko “Türkiye’nin bu yeni markası, henüz yolculuğunun başlarında olmasına rağmen çok mesafe aldı. Türkiye’nin TROY’u çok sevdiğini söyleyebiliriz” dedi ve ekledi “Halihazırda Türkiye kartlı ödemeler pazarının %100’ünü temsil eden 28 üyemiz var. Üyelerimizden 18’i banka kartı, ön ödemeli kart ve kredi kartı sunuyor. 2018’de 7 milyon, 2022’deyse 40 milyon karta ulaşmak istiyoruz”.

TROY’un rotası inovasyon, ilk durak cep telefonundan ödeme kurdukları TROY İnovasyon Merkezi’nde sürdürülebilir yenilik anlayışını benimsediklerini söyleyen Cenk Temiz, “TROY, bir inovasyon ürünü olarak kendi rotasını da inovasyona yöneltmiş durumda. Dijital dönüşüm ve nakitsiz toplum alanında yeniliklere imza atmak için bu merkezi kurduk. Mevcut süreçlerin dijitalleşmesi, yenilikçi iş modellerinin yaratılması ve katma değerli yeni hizmetler için gece gündüz çalışıyoruz” diye konuştu. TROY’un odaklandığı konuların başında mobil temassız ödeme teknolojisinin yer aldığı açıklanırken, devreye alınan bu teknoloji sayesinde cep telefonu aracılığıyla temassız, hızlı ve güvenli ödeme imkânı sunulacağı belirtildi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link