Sosyal Medya Yönetimi Açısından Işık Tutacak Hillary ve Trump Rekabeti Analizi

Bilirsiniz, teknoloji, medya ve mecraların kullanımı bize genellikle batıdan birkaç yıl sonra gelir. Obama’nın sürpriz başkanlık seçiminin arkasındaki sosyal medya kampanyasının etkisi her zaman vaka olarak anlatılır. Türkiye’de siyasetçiler de sosyal medyanın gerçek ve önemli bir mecra olduğunu Obama’dan sonra değil, Gezi Olayları’ndan sonra anladı. Ama hala yanlış anlaşılan ve rastgele giden bir stratejisizlik söz konusu.

Bu analizin amacı içerik olarak olmasa da metot olarak Türkiye’de de seçim kampanyalarını ileride bu yolla görecek olmamız. Akıllı birileri bu kanalları ülkemizde kendi kampanyasına uyarlayacaktır. TRT1 ‘e davet edilmediği için sitem eden siyasetçilerin aslında halkın karşısına çıkmak için kendi oluşturabileceği bir kanalı daha var.

Ama şu anda “Bulut diye bir şey var, yüklüyorsunuz o orada kayıtlı kalıyor ve bilgiler birbirine karışmıyor. Bu teknoloji garip bir şey çok da şey etmemek lazım” noktasındayız. Bir de hemen her partinin trol destekçilerinin olduğunu eklemek lazım.

8 Kasım’da gerçekleşecek Amerikan Başkanlık Seçimleri’nin iki büyük rakibi Hillary Clinton ve Donald J. Trump seçmenler aracılığıyla 323 milyon Amerikan vatandaşının karşısına çıkıyor.

Stratejik Açıdan Kampanya Yönetimi:

TRUMP:

“Make America Great Again” kampanyasında Trump, agresif ve güçlü diliyle dikkati daha çok üstünde toplamış durumda. Başkanlık seçimlerinde serbest olan karşılıklı atışma ve mizahın sınırlarını zorluyor. En çok etkileşim alan içerikleri de Hillary Clinton’ın açıklarına yaptığı serbest vuruş hicivleri. Kampanyanın adından da anlaşılacağı gibi Trump, üstünde gördüğü Hillary’yi alaşağı edip yerine geçmek istiyor. Ama aslında Hillary’nin kendisinin üstünde olduğunu kabul etmek anlamına geliyor bu.

Ekran Resmi 2016-08-03 17.40.20

Pazar lideri markaların pazarı büyütme çabası göstermesi ve ona rakip markaların liderin açıklarını bulması gibi bir yol bu da. Ayrıca Trump marka kimliğini ulaşılmaz ve agresif bir lider olarak çizmiş.

Ekran Resmi 2016-08-03 17.34.06Ekran Resmi 2016-08-03 17.33.02

Web sitesinin ana sayfasında solda “bağış” butonu karşınıza çıkıyor. Kampanyanın büyümesi için 10, 35, 50 ve 100 doları hemen bağışlayabiliyor destekçileri. Aynı zamanda yukarıda “250 dolar bağışla” yazan dikkat çekici bir buton var.

Ekran Resmi 2016-08-03 17.47.43

Web sitesinde seçimin asıl ürünü olan seçim vaatleri ve yeni projeler ikinci planda kalmış. Onun yerine basında yer alan haberleri, mülakat ve röportajları daha ön planda.

Yine kampanyaya ekonomik destek amaçlı online market sekmesinde propoganda materyalleri destekçilere satılıyor, T-shirt, poster, flyer gibi kampanyanın görsel kurumsal kimliğine uygun birçok ürün…

Ekran Resmi 2016-08-03 17.55.56

Bu arada mitingler açık alanlarda, meydanlarda değil; convention center, kapalı spor salonu gibi alanlarda gerçekleşiyor. İki başkan adayının da web sitesinde miting takvimi var ve katılmak isteyenler bilet rezervasyonu yapıyor.

Sosyal ve ana akım medyada rakamların Trump’ı önde göstermesinin sebebini onun başkan adayı olarak marka kimliğine, marka diline ve argümanlarına değil; dünyadaki gelişmelerin onu haklı çıkarmasına bağlıyorum. IŞİD terörü ve terörle mücadele, göçmen politikası ve sağlık politikası var olan bir şeylerin kaldırılması yönünde. Aslında başkanların vitrini olan vaatleri yeni bir şey inşa etme üzerine kurulu oluyor.

Ekran Resmi 2016-08-03 18.01.34

Trump’ın seçim kampanyasını gerçekleştiren ekibi buradan görebilirsiniz. Sosyal medya direktörü ise:Dan Scavino

CLINTON:

Hillary for America adlı kampanyanın sloganı “Stronger Together”. Kampanyasında Hillary Clinton genellikle vaatlerini ve projelerini anlatıyor. Gündemle ilgili fikirlerini çok güncel olarak paylaşıyor. YouTube kanalındaki “Quick Questions” bölümünde de özel hayatıyla ilgili samimi röportajlar veriyor.

Türkiye’de de liderler gündemle ilgili değerlendirmelerini sadece tweet atmakla kalmayıp, böyle bir yola gidebilirler. Ama Trump’ın hicivlerine ve çakmalarına karşı sessiz kalmıyor.

Ekran Resmi 2016-08-04 19.19.21

Görsel kurumsal kimliği daha derli toplu. Ayrıca LinkedIn, Pinterest, Medium gibi sosyal medya hesaplarıyla da seçmene ulaşıyor. LinkedIn önemli çünkü Amerika’da önce halk seçmenleri seçiyor, seçmenler de başkan adayına oy veriyor. Bu kişilerin LinkedIn’de olması büyük olasılık. Örnek olarak bu mecrada “Cumhuriyetçileri oy verirken rahatsız edecek 5 şey” gibi yönü kendisine çevirmeye çalışan içerikler yayınlıyor. Pinterest’te de destekçilerinin paylaştığı içerikler yer alıyor. Video, kıyaslamalı infografik gibi prodüksiyonlarla aslında daha çok paylaşılabilir ve seçmeni yakalayan içeriği mevcut.

Ekran Resmi 2016-08-04 19.52.53

Marka olarak Clinton, samimi ve ulaşılabilir bir lider çizgisinde. Çekinmeden dişlerini göstererek gülümseyen, insanlarla eşit bir biçimde sarılırken yayınlanması bunu gösteriyor.

İçeriklerinde LGBT kitlesine, göçmenlere, sağlık politikasından şikayetçi olanlara ve bunun gibi birçok kitleye ulaşıyor.

Aslında bu kampanyanın derli toplu oluşu, yakın zamanda kaybettiğimiz Erol Olçok’un Türk siyaset reklamcılığına kattığı kampanyaların sosyal medyadaki hali gibi düşünebiliriz.

Kişisel Facebook hesabı takipçi sayısı olarak Trump’ın altında olsa da Hillary For AmericaHillary for South Carolina gibi yerel veya destekleyen onaylı hesapları da mevcut.

Yani seçim döneminde Türkiye’de de Ankara için MHP, Bursa için CHP veya Balıkesir için Ak Parti gibi sayfaların açılıp tüm iller özelinde yönetilmesi o ille ilgili projelerin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir.

Web sitesinde bağış ve shop sekmeleri yer alsa da Trump’ın sitesindeki kadar ön planda değil. Ne diyorum biliyor musunuz, keşke bu propoganda materyalleri Türkiye’de de en azından maliyetine satılsa. Bu sayede hem vergilerimiz böyle bir alanda israf olmaz hem de seçim dönemlerinde 3-4 ay yerlerde parti bayrağı kirliliği yaşamamış oluruz.

Ekran Resmi 2016-08-04 15.14.20

Bir diğer konu da blog içerikleri. Web sitesine bağlı yer alan blog içeriklerinde mitinglerden izlenim fotoğrafları, destekçilerin de içinde bulunduğu paylaşımlar yer alıyor. Ayrıca Trump’la yer alan infografik ve kıyaslamalar da burada. Biz kampanya ve propoganda mecrası olarak blog kullanan bir toplum değiliz.

Seçim kampanyası Droga5, VB&P gibi birden fazla ajansla yürütülmekle beraber dijital iletişimin başında çok genç bir isim var: Katie Dowd

İki lider de sosyal medya hesaplarını geleneksel medyadan daha gayriresmi kullanıyor. Trump’ın uçakta kolayla KFC menü yerken paylaştığı fotoğrafı, Clinton’un torununu kucaklarken paylaştığı fotoğrafı bunlara birer örnek. Bunu Abdullah Gül cumhurbaşkanlığı döneminde gezintiye çıkarken yapardı. Beğeniliyordu da. Siyaset sivilleşiyordu.

Rakamlarla Sosyal Medya Kampanyaları:

Amerika toplam nüfusunun %62’si, internet kullanıcılarının da %72’si Facebook kullanıcısı. (Yetişkinler)

Hillary Clinton’ın Facebook’taki hayran sayısı: 5 milyon 300 bin+

Donald Trump’ın Facebook’taki hayran sayısı: 10 milyon 700 bin+

Ekran Resmi 2016-08-03 17.42.17

Hillary Clinton’ın 1 günde Facebook’ta yayınladığı içerik sayısı: 9-10

Donald Trump’ın 1 günde Facebook’ta yayınladığı içerik sayısı: 10-12

 

Hillary Clinton’ın son 1 haftada takipçileri tarafından aldığı etkileşim yüzdesi: %4.7 (+-2)

Donald Trump’ın son 1 haftada takipçileri tarafından aldığı etkileşim yüzdesi: %0.7(+-2)

 

Hillary Clinton’ın Twitter takipçi sayısı ve son 1 haftada etkileşim yüzdesi: 8.11 milyon takipçi, %0,08 içerik etkileşimi (+-1)

Donald Trump’ın Twitter takipçi sayısı ve son 1 haftada etkileşim yüzdesi: 10.6 milyon takipçi, %2 içerik etkileşimi (+-1)

 

Hillary Clinton’ın YouTube abone sayısı: 63.819 (İçerikleri daha güncel ve sık yayınlanıyor)

Donald Trump’ın YouTube abone sayısı: 45.189

 

Hillary Clinton’ın LinkedIn Takipçi Sayısı (Halkın seçtiği seçmenler oy vereceği için önemli): 461 bin +

Donald Trump’ın web sitesinde yayınlanmış official LinkedIn hesabı yok.

Ekran Resmi 2016-08-03 18.11.19

Google’da “Donald Trump” aramasında çıkan sonuç sayısı: 407 milyon (yaklaşık)

Ekran Resmi 2016-08-03 18.11.31

Google’da “Hillary Clinton” aramasında çıkan sonuç sayısı: 248 milyon (yaklaşık)

 

Hillary Clinton’ın Pinterest takipçi sayısı: 10.600+

Donald Trump’ın web sitesinde yayınlanmış official Pinterest hesabı yok.

 

Hillary Clinton’ın Medium takipçi sayısı: 142.000+

Donald Trump’ın web sitesinde yayınlanmış official Medium hesabı yok.

 

Clinton Snapchat kullanıyor.

IMG_35491

Trump kullanmıyor.

Sonuç:

Trump agresif ve güçlü. Ama projelerinden çok itirazlarını paylaşıyor. Sosyal medyayı 5 yıl önceki gibi kullanıyor ki sosyal medyada 5 yıl çok uzun bir zaman. Ama onu önde yapan şey dünyadaki gelişmelerin onu haklı çıkarması.

Clinton sayıca daha az destek, etkileşim ve ön seçim oyu alsa bile sosyal medyada daha yenilikçi. Her yerde. Projelerini yerelleştirebilmiş. Hedef kitlelere göre ayrı ayrı içerikleri var.

Sosyal medyada iki aday da daha sivil. Onları tatil fotoğraflarıyla da görebilirsiniz.

Ama biliyoruz ki sosyal medya seçim sonuçlarında tek etken değil, pazarlamanın sadece bir parçası. Liderlerin geçmişi, dünyadaki gelişmeler, ana akım medya gibi birçok etken söz konusu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yapımcı-Reklam Yazarı @graphxajans

Bir Cevap Yazın

Growth İstanbul Etkinlikleri Başlıyor

İşini, girişimini, startupını büyütmek isteyenler artık ayda bir kez Karaköy’de bir araya geliyor. Growth Istanbul Meetup, 20 Haziran 2018’de SHERPA kurucusu Yakup Bayrak ile başlıyor. 

Startup kavramının iş hayatımıza girmesi ile beraber ölçeklenebilir ve sürdürülebilir büyüme sadece startuplar için değil her iş kolu için önem kazandı. Farklı sektörlerde hakkında kafa yorulan bu konu için artık İstanbul’da bir etkinlik düzenleniyor: Growth Istanbul Meetups. Bu alanda işlerini büyütmüş Türkiye’den ve dünyadan birçok başarılı girişimci, mentor ve iş insanının katılacağı etkinliklerin ilki 20 Haziran 2018 Çarşamba saat 19.00’da Karaköy’de, “Ölçme ve Deneme” konusunda SHERPA Kurucusu Yakup Bayrak’ın katılımı ile başlıyor. Özellikle SaaS (Software as a Service) olmayan iş modellerinde büyüme motoru nasıl kurulur, gelir modeli nasıl test edilir, sonuçları nasıl yorumlanır, bir ajans geleneksel olmayan yollarla nasıl büyütülürün çok iyi bir örneği olan SHERPA deneyimi ve daha fazlasını konuşulacağı etkinlik bi’dolu TERAS’ta. 

Her ay alanında yetkin bir konuşmacının katılacağı etkinliğin programı şöyle: 

 19.00 – 19.30: Tanışma 

19.30 – 19.50: Konuk Sunumu 

19.50 – 20.00: Çay kahve almaca 

20.00 – 20.30: Bir vaka hakkında sohbet 

Kim düzenliyor? 

Etkinlik Online Matbaa bidolubaski.com ve Personel Yönetim Yazılımı Kolay İK tarafından destekleniyor ve düzenleniyor. 

Nerede düzenleniyor? 

Etkinlik mekanı: 
bi’dolu TERAS
Kemankeş Mah. Akçe Sok No:6 D:1-2-3 Karaköy / Beyoğlu 

Nasıl kayıt olunur:

Etkinliğin sınırlı kontejanı bulunuyor, kayıtlarınızı  buradan yapabilirsiniz.

Sosyal medya linkleri:  

Twitter: https://twitter.com/growthistanbul
Facebook: https://www.facebook.com/growthistanbul/
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/growthistanbul/
Instagram: https://www.instagram.com/istanbulmeetups/ 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Nike ve Adidas Dünya Kupası için Güçlerini Bitmoji ile Birleştiriyor

  • Dünya kupası yaklaştıkça sponsorlarının bu en büyük futbol olayını kutlamak için yaptığı anlaşmalara daha fazla şahit olmaya başlıyoruz.
  • Bu alandaki son anlaşma ise kişisel emoji yaratma uygulaması olan Bitmoji ile forma sponsorluğunu üstelenen iki dev marka Nike ve Adidas’tan geldi.
  • Benzeri yazılar için; Dünya Kupası; Çok Güzel Hareketler Bunlar Dedirten Markalar

Dünya Kupası’nın başlamasına bir hafta kalmışken, futbol severlerin heyecanını bir kat daha arıtan bir haber var. Spor dünyasının en çok bilinen iki markası Nike ve Adidas güçlerini Bitmoji ile birleştirdi.

İki dev marka, futbol dünyasının bu en büyük olayını kutlamak için kişiye özel emoji uygulaması olan Bitmoji ile yaptıkları anlaşma ile tüm futbol fanlarına kendi çizgi film karakterlerini destekledikleri takıma göre oluşturabilecekleri özel bir kit hazırladılar.

Kit renkleri her markanın sponsoru olduğu kitlere göre değişkenlik gösteriyor. İngiltere için resmi Nike kiti hazırlanmışken, Adidas’ın resmi beyaz kiti sponsoru olduğu Almanya için hazırlanmış durumda.

Diğer resmi Adidas kitleri İspanya, Belçika, İsviçre, Arjantin, Kolombiya, Meksika, Japonya ve Mısır, resmi Nike kitleri ise Fransa, Polonya, Portekiz, Suudi Arabistan, Hırvatistan, Nijerya, Avusturya ve Güney Kore için hazırlandı.

Bitmoji kullanıcıları kendi profillerini Snapchat aracılığı ile sticker ve 3D Bitmoji artırılmış gerçeklik lenslerine Google Chrome ve Gmail uzantıları ile Apple için Bitmoji klavyesi, Android için ise Gboard üzerinden erişerek güncelleyebilecek.

Futbol fanlarının hem tutkulu hem de kreatif olduğunu belirten Bitmoji’nin yaratıcısı Ba Blackstock, Adidas ve Nike işbirliği ile hazırlanan bu kitleri kendi milli takımını desteklemek isteyenler için futbola sevgilerini gösterebilecekleri “yeni bir yol” olarak tarif etti.

“Futbol fanları binlerce çizgi film görsel ve 3D özellik içinden istediklerini seçerek,  Dünya Kupası hakkında neler hissettiğini anında arkadaşları ile paylaşabilecek.”

Snapchat uygulaması üzerinden Bitmoji’lerin kıyafetlerini formalar ile güncelleyebilir, sonrasında favoriniz olan takımın renklerini avatarınız üstünde hangi ülke ile forma anlaşması olduğuna bağlı olarak Adidas ve Nike logoları ile görebilirsiniz.

Aslında en güzeli tribünde ülkenin heyecanına ortak olmak ancak bu şansa erişemeyen fan kitlesi için tamamen kendilerini de içinde hissedebilecekleri dijital bir deneyim yaratma fikri de oldukça yaratıcı. Nike’ın Türkiye milli takım forma sponsoru olduğu halde listede şimdilik Türkiye’nin olmaması da biraz üzücü, ne dersiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link