Sosyal Medya Yönetimi Açısından Işık Tutacak Hillary ve Trump Rekabeti Analizi

Bilirsiniz, teknoloji, medya ve mecraların kullanımı bize genellikle batıdan birkaç yıl sonra gelir. Obama’nın sürpriz başkanlık seçiminin arkasındaki sosyal medya kampanyasının etkisi her zaman vaka olarak anlatılır. Türkiye’de siyasetçiler de sosyal medyanın gerçek ve önemli bir mecra olduğunu Obama’dan sonra değil, Gezi Olayları’ndan sonra anladı. Ama hala yanlış anlaşılan ve rastgele giden bir stratejisizlik söz konusu.

Bu analizin amacı içerik olarak olmasa da metot olarak Türkiye’de de seçim kampanyalarını ileride bu yolla görecek olmamız. Akıllı birileri bu kanalları ülkemizde kendi kampanyasına uyarlayacaktır. TRT1 ‘e davet edilmediği için sitem eden siyasetçilerin aslında halkın karşısına çıkmak için kendi oluşturabileceği bir kanalı daha var.

Ama şu anda “Bulut diye bir şey var, yüklüyorsunuz o orada kayıtlı kalıyor ve bilgiler birbirine karışmıyor. Bu teknoloji garip bir şey çok da şey etmemek lazım” noktasındayız. Bir de hemen her partinin trol destekçilerinin olduğunu eklemek lazım.

8 Kasım’da gerçekleşecek Amerikan Başkanlık Seçimleri’nin iki büyük rakibi Hillary Clinton ve Donald J. Trump seçmenler aracılığıyla 323 milyon Amerikan vatandaşının karşısına çıkıyor.

Stratejik Açıdan Kampanya Yönetimi:

TRUMP:

“Make America Great Again” kampanyasında Trump, agresif ve güçlü diliyle dikkati daha çok üstünde toplamış durumda. Başkanlık seçimlerinde serbest olan karşılıklı atışma ve mizahın sınırlarını zorluyor. En çok etkileşim alan içerikleri de Hillary Clinton’ın açıklarına yaptığı serbest vuruş hicivleri. Kampanyanın adından da anlaşılacağı gibi Trump, üstünde gördüğü Hillary’yi alaşağı edip yerine geçmek istiyor. Ama aslında Hillary’nin kendisinin üstünde olduğunu kabul etmek anlamına geliyor bu.

Ekran Resmi 2016-08-03 17.40.20

Pazar lideri markaların pazarı büyütme çabası göstermesi ve ona rakip markaların liderin açıklarını bulması gibi bir yol bu da. Ayrıca Trump marka kimliğini ulaşılmaz ve agresif bir lider olarak çizmiş.

Ekran Resmi 2016-08-03 17.34.06Ekran Resmi 2016-08-03 17.33.02

Web sitesinin ana sayfasında solda “bağış” butonu karşınıza çıkıyor. Kampanyanın büyümesi için 10, 35, 50 ve 100 doları hemen bağışlayabiliyor destekçileri. Aynı zamanda yukarıda “250 dolar bağışla” yazan dikkat çekici bir buton var.

Ekran Resmi 2016-08-03 17.47.43

Web sitesinde seçimin asıl ürünü olan seçim vaatleri ve yeni projeler ikinci planda kalmış. Onun yerine basında yer alan haberleri, mülakat ve röportajları daha ön planda.

Yine kampanyaya ekonomik destek amaçlı online market sekmesinde propoganda materyalleri destekçilere satılıyor, T-shirt, poster, flyer gibi kampanyanın görsel kurumsal kimliğine uygun birçok ürün…

Ekran Resmi 2016-08-03 17.55.56

Bu arada mitingler açık alanlarda, meydanlarda değil; convention center, kapalı spor salonu gibi alanlarda gerçekleşiyor. İki başkan adayının da web sitesinde miting takvimi var ve katılmak isteyenler bilet rezervasyonu yapıyor.

Sosyal ve ana akım medyada rakamların Trump’ı önde göstermesinin sebebini onun başkan adayı olarak marka kimliğine, marka diline ve argümanlarına değil; dünyadaki gelişmelerin onu haklı çıkarmasına bağlıyorum. IŞİD terörü ve terörle mücadele, göçmen politikası ve sağlık politikası var olan bir şeylerin kaldırılması yönünde. Aslında başkanların vitrini olan vaatleri yeni bir şey inşa etme üzerine kurulu oluyor.

Ekran Resmi 2016-08-03 18.01.34

Trump’ın seçim kampanyasını gerçekleştiren ekibi buradan görebilirsiniz. Sosyal medya direktörü ise:Dan Scavino

CLINTON:

Hillary for America adlı kampanyanın sloganı “Stronger Together”. Kampanyasında Hillary Clinton genellikle vaatlerini ve projelerini anlatıyor. Gündemle ilgili fikirlerini çok güncel olarak paylaşıyor. YouTube kanalındaki “Quick Questions” bölümünde de özel hayatıyla ilgili samimi röportajlar veriyor.

Türkiye’de de liderler gündemle ilgili değerlendirmelerini sadece tweet atmakla kalmayıp, böyle bir yola gidebilirler. Ama Trump’ın hicivlerine ve çakmalarına karşı sessiz kalmıyor.

Ekran Resmi 2016-08-04 19.19.21

Görsel kurumsal kimliği daha derli toplu. Ayrıca LinkedIn, Pinterest, Medium gibi sosyal medya hesaplarıyla da seçmene ulaşıyor. LinkedIn önemli çünkü Amerika’da önce halk seçmenleri seçiyor, seçmenler de başkan adayına oy veriyor. Bu kişilerin LinkedIn’de olması büyük olasılık. Örnek olarak bu mecrada “Cumhuriyetçileri oy verirken rahatsız edecek 5 şey” gibi yönü kendisine çevirmeye çalışan içerikler yayınlıyor. Pinterest’te de destekçilerinin paylaştığı içerikler yer alıyor. Video, kıyaslamalı infografik gibi prodüksiyonlarla aslında daha çok paylaşılabilir ve seçmeni yakalayan içeriği mevcut.

Ekran Resmi 2016-08-04 19.52.53

Marka olarak Clinton, samimi ve ulaşılabilir bir lider çizgisinde. Çekinmeden dişlerini göstererek gülümseyen, insanlarla eşit bir biçimde sarılırken yayınlanması bunu gösteriyor.

İçeriklerinde LGBT kitlesine, göçmenlere, sağlık politikasından şikayetçi olanlara ve bunun gibi birçok kitleye ulaşıyor.

Aslında bu kampanyanın derli toplu oluşu, yakın zamanda kaybettiğimiz Erol Olçok’un Türk siyaset reklamcılığına kattığı kampanyaların sosyal medyadaki hali gibi düşünebiliriz.

Kişisel Facebook hesabı takipçi sayısı olarak Trump’ın altında olsa da Hillary For AmericaHillary for South Carolina gibi yerel veya destekleyen onaylı hesapları da mevcut.

Yani seçim döneminde Türkiye’de de Ankara için MHP, Bursa için CHP veya Balıkesir için Ak Parti gibi sayfaların açılıp tüm iller özelinde yönetilmesi o ille ilgili projelerin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir.

Web sitesinde bağış ve shop sekmeleri yer alsa da Trump’ın sitesindeki kadar ön planda değil. Ne diyorum biliyor musunuz, keşke bu propoganda materyalleri Türkiye’de de en azından maliyetine satılsa. Bu sayede hem vergilerimiz böyle bir alanda israf olmaz hem de seçim dönemlerinde 3-4 ay yerlerde parti bayrağı kirliliği yaşamamış oluruz.

Ekran Resmi 2016-08-04 15.14.20

Bir diğer konu da blog içerikleri. Web sitesine bağlı yer alan blog içeriklerinde mitinglerden izlenim fotoğrafları, destekçilerin de içinde bulunduğu paylaşımlar yer alıyor. Ayrıca Trump’la yer alan infografik ve kıyaslamalar da burada. Biz kampanya ve propoganda mecrası olarak blog kullanan bir toplum değiliz.

Seçim kampanyası Droga5, VB&P gibi birden fazla ajansla yürütülmekle beraber dijital iletişimin başında çok genç bir isim var: Katie Dowd

İki lider de sosyal medya hesaplarını geleneksel medyadan daha gayriresmi kullanıyor. Trump’ın uçakta kolayla KFC menü yerken paylaştığı fotoğrafı, Clinton’un torununu kucaklarken paylaştığı fotoğrafı bunlara birer örnek. Bunu Abdullah Gül cumhurbaşkanlığı döneminde gezintiye çıkarken yapardı. Beğeniliyordu da. Siyaset sivilleşiyordu.

Rakamlarla Sosyal Medya Kampanyaları:

Amerika toplam nüfusunun %62’si, internet kullanıcılarının da %72’si Facebook kullanıcısı. (Yetişkinler)

Hillary Clinton’ın Facebook’taki hayran sayısı: 5 milyon 300 bin+

Donald Trump’ın Facebook’taki hayran sayısı: 10 milyon 700 bin+

Ekran Resmi 2016-08-03 17.42.17

Hillary Clinton’ın 1 günde Facebook’ta yayınladığı içerik sayısı: 9-10

Donald Trump’ın 1 günde Facebook’ta yayınladığı içerik sayısı: 10-12

 

Hillary Clinton’ın son 1 haftada takipçileri tarafından aldığı etkileşim yüzdesi: %4.7 (+-2)

Donald Trump’ın son 1 haftada takipçileri tarafından aldığı etkileşim yüzdesi: %0.7(+-2)

 

Hillary Clinton’ın Twitter takipçi sayısı ve son 1 haftada etkileşim yüzdesi: 8.11 milyon takipçi, %0,08 içerik etkileşimi (+-1)

Donald Trump’ın Twitter takipçi sayısı ve son 1 haftada etkileşim yüzdesi: 10.6 milyon takipçi, %2 içerik etkileşimi (+-1)

 

Hillary Clinton’ın YouTube abone sayısı: 63.819 (İçerikleri daha güncel ve sık yayınlanıyor)

Donald Trump’ın YouTube abone sayısı: 45.189

 

Hillary Clinton’ın LinkedIn Takipçi Sayısı (Halkın seçtiği seçmenler oy vereceği için önemli): 461 bin +

Donald Trump’ın web sitesinde yayınlanmış official LinkedIn hesabı yok.

Ekran Resmi 2016-08-03 18.11.19

Google’da “Donald Trump” aramasında çıkan sonuç sayısı: 407 milyon (yaklaşık)

Ekran Resmi 2016-08-03 18.11.31

Google’da “Hillary Clinton” aramasında çıkan sonuç sayısı: 248 milyon (yaklaşık)

 

Hillary Clinton’ın Pinterest takipçi sayısı: 10.600+

Donald Trump’ın web sitesinde yayınlanmış official Pinterest hesabı yok.

 

Hillary Clinton’ın Medium takipçi sayısı: 142.000+

Donald Trump’ın web sitesinde yayınlanmış official Medium hesabı yok.

 

Clinton Snapchat kullanıyor.

IMG_35491

Trump kullanmıyor.

Sonuç:

Trump agresif ve güçlü. Ama projelerinden çok itirazlarını paylaşıyor. Sosyal medyayı 5 yıl önceki gibi kullanıyor ki sosyal medyada 5 yıl çok uzun bir zaman. Ama onu önde yapan şey dünyadaki gelişmelerin onu haklı çıkarması.

Clinton sayıca daha az destek, etkileşim ve ön seçim oyu alsa bile sosyal medyada daha yenilikçi. Her yerde. Projelerini yerelleştirebilmiş. Hedef kitlelere göre ayrı ayrı içerikleri var.

Sosyal medyada iki aday da daha sivil. Onları tatil fotoğraflarıyla da görebilirsiniz.

Ama biliyoruz ki sosyal medya seçim sonuçlarında tek etken değil, pazarlamanın sadece bir parçası. Liderlerin geçmişi, dünyadaki gelişmeler, ana akım medya gibi birçok etken söz konusu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yapımcı-Reklam Yazarı @graphxajans

Bir Cevap Yazın

Dönüşüm Odaklı Görüntülü Reklamlar Nasıl Oluşturulur?

Google’da Görüntülü reklam ağı kampanyaları eğer yeniden pazarlama reklamları değilse genellikle marka bilinirliği oluşturmak için kullanılır. Bir görüntülü reklam ağı kampanyasının, bir arama ağı kampanyası kadar dönüşüm getirmemesi de gayet doğaldır. Arama ağında hali hazırda ihtiyaç halinde olan kullanıcılara ulaşırken, görüntülü reklam ağında ise elimizdeki hizmeti ya da ürünü ilgi duyabileceğini düşündüğümüz kullanıcılara göstermeye çalışırız.

Görüntülü reklam ağında genellikle ilgi alanı ve konu hedeflemeleri tercih edilir. Kullanıcının geçmiş zamandaki hareketlerine dayanarak google’un ona bir ilgi alanı ataması biz reklam yayınladığımız sırada da ilgisi olduğu anlamına gelmez. Dolayısıyla bu çok keskin bir hedefleme olmayacaktır.

Konu hedeflemesi ise sitelerin içeriklerinin neyi içerdiğini yansıtır. Ama esasında bu da bize çok keskin bir hedefleme sağlamaz. Örneğin kadın gömlekleri satıyorsak ve giyim içerikli siteleri hedeflediysek reklamlarımızın bu sitelerin hangi sayfalarında görüneceğini ön göremeyiz. Erkek gömlek ya da sporcu kıyafetleri ile ilgili bir sayafada göstereceğimiz kadın gömlek bannerları bizim için pek olumlu sonuçlar vermeyecektir.

Görüntülü reklam ağı için en keskin hedeflemeyi anahtar kelime ile içerik hedeflemesi sayesinde yapabiliriz. Bu hedefleme yönteminde google seçtiğimiz anahtar kelimeleri kullanır. Reklamlarımız sadece anahtar kelimelerimizin geçtiği sayfalarda gösterilir. Bu da bize daha dönüşüm odaklı kampanyalar kurma imkanı sağlar. Burada hedeflediğimiz kelimeler arama ağındaki geniş eşleşme gibi çalışacaktır. Yani bu kampanyanın başarılı olmasında detaylı bir negatif anahtar kelime çalışması yapmamız da oldukça önemlidir. Bununla birlikte keskin bir hedefleme yapmış olmamız bize kampanyamızı kendi haline bırakma lüksünü tanımaz. Görüntülü reklam ağındaki tüm kampanyalarda reklamlarınızın gösterildiği yerleşimleri detaylı bir biçimde incelemeniz, size uygun olmayan yerleşimleri hariç tutmanız gerekir.

Kampanyayı oluştururken hedefleme yöntemi olarak “Görüntülü Reklam Ağı anahtar kelimeleri” seçeneğini işaretlemeniz gerekli. Karşımıza Kitle ve İçerik olarak iki farklı seçenek gelecek. Bu kısımda her ne kadar önerilen Kitle olsa da daha kesin bir hedefleme için içerik seçilmeli. Eğer kitleyi seçersek reklamlar sadece hedeflediğimiz kelimelerin geçtiği sayfalarda değil, aynı zamanda bu kelimelerle ilgilenme olasılığı olan kullanıcılara da gösterilecektir. Bu seçenek bizim için erişimi arttırıyor olsa da, dönüşüm odaklı bir görüntülü reklam kampanyası oluşturma hedefimizden de bizi uzaklaştıracaktır.

Hedeflemenizi daha da daraltın kısmından bu hedeflemeyi çok daha keskin bir hale getirebilirsiniz. Ama benim önerim ilk aşamada bunu yapmamanız. Eğer kampanyanızı yayına aldıktan sonra beklediğiniz performansı elde edemezseniz bu seçeneği de tekrar gözden geçirebilirsiniz. Örneğin belirli yerleşimleri hedefleyerek, o sitelerde belirlediğiniz kelimelerin geçtiği sayfaları hedefleyebilirsiniz. Ya da ilgi alanı online alışveriş olan kullanıcılara, sayfada erkek gömlek kelimelerinin geçtiği sayfalarda bannerlarınızı gösterebilirsiniz.

Bugüne kadar ki yazılarımızda Arama Ağı kampanyalarında içerisinde az sayıda ve aynı temaya sahip anahtar kelimenin bulunduğu reklam grupları oluşturmanızı önermiştik. Bunun sebeplerini de detaylı bir şekilde anlatmıştık. Görüntülü reklam ağındaki anahtar kelime hedeflemeleriniz için de benzer bir yol izlemenizi öneririm. Arama ağından farklı olarak ise sadece hizmetiniz ya da ürününüzle ilgili kelimelerden oluşan gruplar oluşturmamalısınız. Bunların dışında hedef kitlenizin ilgili olabileceği anahtar kelimeler üzerinden de hedeflemeler yapmalısınız. Fakat bunları farklı kampanyalar altında oluşturmalısınız.

Bütçeleri kampanya özelinde atayabildiğimiz için daha detaylı hedeflemeler içeren kelimeler ve daha geniş bir hedeflemeye sahip kelimelerimiz ayrı kampanyalar altında gruplanmalı. Örneğin gömlek satıyorsak sadece gömlek kelimelerinden oluşan gruplar değil, erkek modası, erkek kıyafetleri, ya da gömlek markalarını içeren anahtar kelimelerden oluşan daha geniş hedeflemeler de denenmeli.

Anahtar kelime seçiminde mutlaka Arama Ağı kampanyalarınızdan da faydalanın. Buradaki anahtar kelimelerinizin performansını analiz ederek bu doğrultuda aynı kelimeleri görüntülü reklam ağı kampanyanızda da kullanın. Eğer tüm banner ölçülerini hazırlatamayacaksanız envanter kaybı yaşamamak adına responsive reklamları tercih etmenizi öneririm.

Google anahtar kelimelerinizi seçtiğinizde size haftalık olarak alabileceğiniz gösterimlerle ilgili bir tahmin sunacaktır. Hedef odaklı bir çalışmada gruplarınız için bunun çok yüksek rakamlar olmamasına dikkat edin. Eğer rakamlar 5M+ gibi rakamlarsa hedeflemenizi daha küçük gruplar haline getirmeyi ya da daha spesifik anahtar kelimeler seçmeyi düşünebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Facebook’ta Artık “Beğenmedim” Butonu Olacak

Facebook, yıllardır hakkında haberler çıkan beğenmedim butonu çalışmalarını doğruladı. Facebook, ABD’de Android kullanıcılarının yüzde 5’lik bölümüne açılan beğenmedim tuşu ile denemeler gerçekleştiriyor. Beğenmedim butonunun paylaşımlarda ve yorumlarda da kullanılabileceği belirtiliyor. Facebook bu şekilde rahatsız edici içerikleri tespit edebilecek.

Habertürk’ün haberine göre; kullanıcılar beğenmedikleri içerikler için eksileme tuşunu kullanabilecekleri ve ardından bu kararı neden verdiklerini açıklayabilecekleri bir listeyle karşılaşacakları açıklandı. Bu listede, söz konusu içeriğin ‘saldırgan’ ya da ‘yanıltıcı’ olduğu Facebook’a bildirilebilecek.

Eksi puanlar içeriklerin beğeni ve yorumlarının yanında görünmeyecek. Bu açıdan bakıldığında özelliğin Facebook’u sakıncalı içeriklere karşı bilgilendirmek amacıyla geliştirildiğini söylemek mümkün.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, 2015 yılında verdiği bir demeçte bu tuş üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link