Sosyal Mecralara Güven Konusunda Hala Endişelerimiz Var! 1

Bir çok kişinin günlük hayatının en önemli parçası olan sosyal mecralar aile ve arkadaşlarımızla iletişim kurmanın en önemli yolları olarak görülseler de görünen o ki büyük bir çoğunluğu hala güvenini kazanma konusunda pek iyi karnelere sahip değiller.

Yani güven derken, Environics Communications tarafından Kanada’da yapılan bir anket sonucunda sosyal mecralara duyulan güvenin telekominkasyon firmaları ve ilaç şirketlerinden daha düşük çıkmasından bahsediyorum.

7’li likert ile yapılan güven ölçeğinde cevaplayıcıların sadece %26’sı sosyla medya mecralarının güvenilirliğine 5 ya da üstü puanlar verdiler.

sosyal medya 2

Grafikler incelendiğinde 10 yaşında bir sosyal medya şirketi ile petrol boru hattı şirketlerinin aynı seviyede güvenilirliğe sahip olması olması oldukça şaşırtıcı görünüyor.

Anket sonuçlarına göre kar amaçlı kuruluşlara olan güven genel olarak az. Cevaplayıcıların sadece %44’ü küçük ya da orta seviyedeki şirketlere güvendiğini söylerken büyük şirketler için bu güven oranı %29’a kadar iniyor. Kar amacı gütmeyen kuruluşlara olan güven %59 oranında.

Sosyal mecralarda güvenin düşük olmasının sebebi katılımcıların, sosyal mecralara reklam veren kurumların kendi kişisel bilgilerini toplayarak marka çıkarları için nasıl kullanacaklarını tam olarak bilememelerinden kaynaklanıyor. Yani bizler Facebook’ta gönderi beğenip, Instagram’da fotoğraf paylaşıyor olabiliriz ancak iş kişisel verilerimize geldiğinde hala hiç bir mecraya tam olarak güvenemiyoruz.

Aslında kişisel verilerin gizliliğinin sosyal mecralar tarafından tam olarak korunaması konusundaki endişeler oldukça yaygın. Özellikle son dönemde Apple -FBI arasındaki kişisel verilerin gizliliği meselesi ve bu tarz haberlerin kamuoyunda geniş yankı bulması da tüketici davranışlarını etkilemekte.

Güven meselesi oldukça önemli çünkü bu durum kişilerin sosyal mecralardan aldıkları mesajlara verdikleri tepkileri de etkiliyor. Araştırma sonuçlarına göre kişiler online mecralardan aldıkları reklam mesajlarına güvenmiyor. Cevaplayanların %60’ı bu tip mesajların doğruluğuna güvenmediklerini belirtirken , kişiler kişisel tavsiyelere daha çok önem veriyor. Burada ağızdan ağıza iletişimin ne kadar önemli olduğunu ve firmaların da ağızdan ağıza pazarlama faaliyetlerine daha fazla önem vermeleri gerektiğini bir kez daha hatırlıyoruz.

sosyal medya

Kişisel tavsiyelerden sonra kişiler en çok ürün samplelarını denediklerinde daha fazla güvendiklerini belirtirken, geleneksel reklam kanalları ve sonrasında sosyal mecralarda yayınlanan reklamlara olan güven oldukça düşük seyrediyor.

Hepimizin bildiği üzere kişilerin algıladıkları değer ve markaya duydukları güven markaya saygı duymaları ve markayı sevmeleri ile beraber müşteri sadakatini getiriyor. Ki bu da bir marka için oluşturması gereken temel unsurlardan. Unutmayın, güven inşa etmezseniz, marka sadakati de inşa edemezsiniz.

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

1 Comment

  1. Yazı için teşekkürler ancak Kanada gibi çok gelişmiş bir ülkede yapılan araştırmanın sonucunu ‘Biz Böyleyiz’ şeklinde yazmak pek doğru gelmiyor. Gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerdeki siber-güvenlik konusundaki bilinç çok düşük. Bunun mutlaka hesaba katılması gerekir diye düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Twitter, Kullanıcılarına Popüler Makaleler Önerecek 0

Her ne kadar “mikroblog” dediğimiz kavramla bizi tanıştırıp kullanıcılarına diğer sosyal ağlara göre farklı bir deneyim sunsa da Twitter’ın zamanla kendini yenilemede sıkıntılar yaşadığını, son dönemlerde sosyal medya kullanımında değişen eğilimlere genellikle geç cevaplar verdiğinin farkındasınızdır. Buna rağmen dev sosyal ağ, güncellemeler yoluyla kullanıcılarının isteklerine daha işlevsel çözümler bulmak için çabalıyor. Bu çabaların son örneği ise Twitter’ın, takip ettiğiniz kişilere ya da kurumlara tarafından beğenilen veya paylaşılan içerikler arasından popüler makale seçip size önerecek olması.

Twitter şimdi ise takip ettiğiniz kişi ya da kurumlara ait hesaplar tarafından beğenilen veya paylaşılan makaleleri size önermeye hazırlanıyor. Şirket, özelliğin deneme aşamasında olduğunu ve belli bir süre sonra iOSve Android kullanıcılarının tamamına açılacağını belirtiyor. Bu özelliğin gündeme taşınmasında, elbette Twitter’ın yoğun olarak haber paylaşma amacıyla kullanılması etkili. Yayılımın çok kolay ve hızlı olması, içeriklerin kısa ve net bir şekilde dolaşıma girmesi, haber yayma açısından Twitter’ı oldukça câzip bir platform hâline getiriyor.

Takip edemeyeceğimiz kadar fazla içeriğe ve uyarana maruz kaldığımız Twitter’da, makale önerme özelliği işlevsel ve özelleşmiş bir yaklaşım olarak öne çıkıyor.

Her ne kadar Twitter’ın makale önerme özelliği, bazıları tarafından Nuzzel’in sunduğu hizmetin bir kopyası olarak görülse de Paper.li de buna benzer bir özellik gösteriyordu. Fakat bana göre her iki oluşum da yoğun metin içermesi ve ekran kullanımında oldukça sıkışık bir görünüm sergilemesi nedeniyle, kullanıcının gözünü korkutan türden bir tasarıma sahipti.

Aslında Twitter’ın, sıradanlaşma eğilimi gösteren kullanıcı deneyimini artırmak için yaptığı güncellemeler yeni değil. Hatırlanacağı üzere dev sosyal medya platformu, uzun içerikleri 140 karakterlik parçalara sığacak ve daha düzgün şekilde bağlı olarak paylaşmaya (flood) olanak veren “tweet fırtınası” (tweetstorm) özelliğini de test etmişti. Özellik, sınırlı sayıda kullanıcı hesabı üzerinde de olsa denenmiş ve çokça konuşulmuştu. Twitter bunun ardından yeni girişimlerini sürdürmüş, doğrudan mesaj (direct message) özelliğinden ayrı olarak, kullanıcıların takip etmedikleri hesaplardan da mesaj alabilmelerini sağlayan yeni bir gelen kutusu oluşturmuştu.

Twitter, doğası gereği taşıdığı viral etki potansiyeli sayesinde, her yıl dünyanın farklı yerlerinde, hemen her konuda gündemin nabzını tutuyor. Dileyelim ki platform, bahsettiğimiz bu yeni özelliği hayata geçirirken, içerik kadar tasarımın da bir kullanıcı deneyimi unsuru olduğunu unutmaz ve bize makaleleri hem kullanışlı hem de kolay bir yoldan aktarır.

NBA Yeni Sezon Formaları Sahibini Akıllı Uygulamalara Bağlayacak 0

NBA takımlarının 2017-2018 sezonunda giyeceği formaların tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Ligin yapısı gereği tüm takımların formaları tek bir marka tarafından üretiliyor. Yeni sezonda forma üretimini 2015 yılında yapılan anlaşma gereği Nike üstlendi.

Tasarlanan formalar sadece sporcuların fiziksel ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilmiyor. Akıllı telefon uygulamalarının günümüzde yarattığı etki göz önüne alınarak formanın sağ alt kısmında bulunan etiketin içine yerleştirilmiş çip, sahibini Nike Connect uygulamasına yönlendiriyor. Kişisel deneyimi artırmak amacıyla üretilen bu formalar satın alındıktan sonra çip, akıllı telefon tarafından okunuyor. Açılan uygulama ile NBA haberleri, takip edilen takımın maç öncesi bilgileri, maç takvimi ve oyuncuların istatistikleri ayrıntılı olarak görüntülenebilecek. NBA bilgilerinin yanı sıra ligin resmi oyunu olan NBA 2K18 ve Spotify ile ortak çalışma yürütülerek eş zamanlı kampanyaların yürütülmesi hedefleniyor. NBA, Çin Halk Cumhuriyetindeki büyük taraftar kitlesini göz ardı etmeyerek NBA 2K18 oyunu yerine 2K Online ve Spotify yerine QQ Music programlarını destekleyen bir çip ve uygulama üretmiş. Forma, satın alındığı için normal üyeliklerden farklı olarak bazı ekstra özellikleri ve avantajları sahibine sunuyor. Nike Connect uygulaması 29 Eylül tarihinde aktif hale gelecek. Uygulamanın kullanılması için iOS 11 sürümü (Iphone 7 ve üstü) ve NFC özelliğini destekleyen Android sürümü gerekiyor.

Uygulama için çekilen reklam filmini aşağıdaki aşağıda izleyebilirsiniz:

Yeni sezonda tüm NBA severlere keyifli bir sezon dilerim.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link