Sosyal Mecralara Güven Konusunda Hala Endişelerimiz Var! 1

Bir çok kişinin günlük hayatının en önemli parçası olan sosyal mecralar aile ve arkadaşlarımızla iletişim kurmanın en önemli yolları olarak görülseler de görünen o ki büyük bir çoğunluğu hala güvenini kazanma konusunda pek iyi karnelere sahip değiller.

Yani güven derken, Environics Communications tarafından Kanada’da yapılan bir anket sonucunda sosyal mecralara duyulan güvenin telekominkasyon firmaları ve ilaç şirketlerinden daha düşük çıkmasından bahsediyorum.

7’li likert ile yapılan güven ölçeğinde cevaplayıcıların sadece %26’sı sosyla medya mecralarının güvenilirliğine 5 ya da üstü puanlar verdiler.

sosyal medya 2

Grafikler incelendiğinde 10 yaşında bir sosyal medya şirketi ile petrol boru hattı şirketlerinin aynı seviyede güvenilirliğe sahip olması olması oldukça şaşırtıcı görünüyor.

Anket sonuçlarına göre kar amaçlı kuruluşlara olan güven genel olarak az. Cevaplayıcıların sadece %44’ü küçük ya da orta seviyedeki şirketlere güvendiğini söylerken büyük şirketler için bu güven oranı %29’a kadar iniyor. Kar amacı gütmeyen kuruluşlara olan güven %59 oranında.

Sosyal mecralarda güvenin düşük olmasının sebebi katılımcıların, sosyal mecralara reklam veren kurumların kendi kişisel bilgilerini toplayarak marka çıkarları için nasıl kullanacaklarını tam olarak bilememelerinden kaynaklanıyor. Yani bizler Facebook’ta gönderi beğenip, Instagram’da fotoğraf paylaşıyor olabiliriz ancak iş kişisel verilerimize geldiğinde hala hiç bir mecraya tam olarak güvenemiyoruz.

Aslında kişisel verilerin gizliliğinin sosyal mecralar tarafından tam olarak korunaması konusundaki endişeler oldukça yaygın. Özellikle son dönemde Apple -FBI arasındaki kişisel verilerin gizliliği meselesi ve bu tarz haberlerin kamuoyunda geniş yankı bulması da tüketici davranışlarını etkilemekte.

Güven meselesi oldukça önemli çünkü bu durum kişilerin sosyal mecralardan aldıkları mesajlara verdikleri tepkileri de etkiliyor. Araştırma sonuçlarına göre kişiler online mecralardan aldıkları reklam mesajlarına güvenmiyor. Cevaplayanların %60’ı bu tip mesajların doğruluğuna güvenmediklerini belirtirken , kişiler kişisel tavsiyelere daha çok önem veriyor. Burada ağızdan ağıza iletişimin ne kadar önemli olduğunu ve firmaların da ağızdan ağıza pazarlama faaliyetlerine daha fazla önem vermeleri gerektiğini bir kez daha hatırlıyoruz.

sosyal medya

Kişisel tavsiyelerden sonra kişiler en çok ürün samplelarını denediklerinde daha fazla güvendiklerini belirtirken, geleneksel reklam kanalları ve sonrasında sosyal mecralarda yayınlanan reklamlara olan güven oldukça düşük seyrediyor.

Hepimizin bildiği üzere kişilerin algıladıkları değer ve markaya duydukları güven markaya saygı duymaları ve markayı sevmeleri ile beraber müşteri sadakatini getiriyor. Ki bu da bir marka için oluşturması gereken temel unsurlardan. Unutmayın, güven inşa etmezseniz, marka sadakati de inşa edemezsiniz.

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

1 Comment

  1. Yazı için teşekkürler ancak Kanada gibi çok gelişmiş bir ülkede yapılan araştırmanın sonucunu ‘Biz Böyleyiz’ şeklinde yazmak pek doğru gelmiyor. Gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerdeki siber-güvenlik konusundaki bilinç çok düşük. Bunun mutlaka hesaba katılması gerekir diye düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Pazarlamacıların Dikkatine Z Kuşağı En Çok Youtube’da Zaman Geçiriyor 0

Yapılan araştırmaya göre, dijital dünyanın içine doğup yetişen Z kuşağı, yüzde 97 oranı ile en çok YouTube’da varlık gösteriyor.

Z Kuşağının yüzde 97’si YouTube’da

Yapılan araştırmaya göre, dijital dünyanın içine doğup orada yetişen Z kuşağı, yüzde 97 oranı ile en çok YouTube’da varlık gösteriyor. Kendi yaşıtlarının günlük hayatını yakından takip eden bu nesil, günün trendlerine uygun olarak eğlenceli videolar üreten kanallara abone oluyor, sevdikleri oyunların videolarını izliyor.

Dijital dünyada çocukların konuştuğu konuların başında yüzde 38 oranı ile oyun başlığı gelirken, bu oran çocuğun oyun karakterleri ve oynadığı oyunlardan ne kadar etkilendiğinin de göstergesi oluyor. Z kuşağının diğer ilgi alanları ise yüzde 34 ile trendleri ve gündemi takip ettikleri Vlog’lar, yüzde 19 ile yaşıtlarının gündelik aktiviteleri, yüzde 6 ile oyuncaklar ve yüzde 3 ile çocuk kanalları olarak sıralanıyor.

Z kuşağı iletişimde mizahı öne çıkarıyor

Teknosa araştırmasında, Z kuşağının iletişim ve konuşma dilinde öne çıkan özellikleri de ortaya çıkıyor. Fenomenlerin yüzde 35’i spontane ve mizahi bir iletişim tonu tercih ederken, sırasıyla yüzde 28’i heyecanlarını belli eden, yüzde 25’i ikili konuşma şeklinde, yüzde 6’sı bilgilendirici ve yüzde 6’sı ise arkadaşlarıyla konuşur gibi samimi bir dil kullanıyor.

Çocukların iletişim içeriklerini kimin yönlendirdiği konusunda ise bir eşitlik söz konusu. Çocuklar, kendi içeriklerini üretmekte istekli olduğu kadar, aileler de aynı oranda onlara destek oluyor. Çocukların yüzde 37’si içerik konularını kendi üretirken, yüzde 37’si ailesinden destek alıyor. Geriye kalan yüzde 26’sı ise bu işi profesyonel olarak yapan kişiler tarafından yönlendiriliyor.

Dijital dünya gelişimi olumlu etkiliyor

Araştırmanın en dikkat çekici sonuçlarından birisi ise dijital dünyanın çocukların sosyal hayatına etkisi. Dijitalleşme, davranış biçimlerini değiştiriyor. Yüz yüze iletişimi kısıtlı hale getiren dijital dünya, yüzde 30 oranında çocukların sosyallik durumunu olumsuz etkilerken, çocukların gelişimi ve eğitimine olumlu katkısı ise yüzde 37 olarak belirleniyor. Dijital dünya, okul hayatına yüzde 22 etki ederken, aile içi iletişim ve kültürel değişimlere etkisi yüzde 11 olarak görülüyor.

Twitter Çalışanı Son Gününde Donald Trump’ın Hesabını Sildi 0

Medya önünde zaman zaman garip, bazen de utanç verici manzaralar yaşatan ve uyguladığı iç ve dış politikalarla büyük tepki çeken ABD Başkanı Donald Trump, bu kez başka bir olayla gündeme geldi.

Sosyal ağlarda oldukça aktif olan ABD Başkanı’nın en sık kullandığı sosyal medya platformunun mikro blog sitesi Twitter olduğu biliniyor. Trump, buradaki paylaşımlarını @realdonaldtrump kullanıcı adıyla, kişisel ve resmi profili üzerinden yapıyor. Fakat başkan burada da bir şok yaşadı ve resmi hesabı 11 dakikalığına silindi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, ofisteki son gününü geçiren bir Twitter çalışanının ABD Başkanı’nın hesabını sildiği duyuruldu. Hesap, açıklamadan 11 dakika öncesinde silindi ve dünyayı yöneten liderlerden olan başkanın Twitter profilini ziyaret etmek isteyen kullanıcılar “Böyle bir hesap yok” ifadesiyle karşılaştı. Ne var ki Twitter’ın ilk açıklamasında, hesabın “yanlışlıkla” silindiği belirtilmişti. Bu da, olayın çalışan kaynaklı olmasının daha sonra ortaya çıktığını gösterdi.

Silinen hesap, dünyanın konuştuğu ve farklı ülkelerden tepki çeken bir isim olunca, Twitter’daki tepkiler ve yorumlar da bir o kadar çeşitli oldu. Twitter’daki paylaşımlarıyla da pek çok kişinin alaya aldığı Trump’ın hesabının silinmesi komik tweet’lerle yorumlandı.

İnternetin en çok ziyaret edilen sitelerinden Mashable olayı “Gizemli kahraman, sen kimsin? Amerika sana teşekkür etmek istiyor.” yorumuyla duyurdu. Hatta Gizmodo gibi kimi haber siteleri, Trump’ın hesabını silen Twitter çalışanıyla röportaj yapmak istediklerini belirtti.

İşte konuyla ilgili olarak Twitter’da yapılan yorumlardan bazıları:

Mashable’ın konuyla ilgili tweet’i
Mad Men’de SCDP’nin metin yazarı Peggy Olson’da yorumlarda kullanılan figürlerden oldu.
Politikacı David Jolly de yorum yapanlardan biriydi.

Hatırlayacağınız üzere bu, Trump’ın Twitter’daki ilk şoku değil. McDonald’s hesabından atılan bir tweet de başkanı oldukça kızdırmıştı. Bakalım, Donald Trump Twitter gündemini daha ne kadar bu şekilde işgal edecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link