Snapchat’te Etkili ‘Storytelling’ İpuçları 1

Her sosyal medya mecrası kendine has dinamiklere sahiptir. Bu özellikleri itibari ile her mecra mecranın dinamiğine uygun içerikler ile ilerlerler. Nispeten kullanım açısından olmasa da markalar bazında daha az tanıdığımız Snapchat’te ‘storytelling’- hikayeleştirme sizce nasıl yapılmalıdır?

Instagram, Vine ya da Youtube için fotoğraflar ve videolar üzerinden hikayelerimizi anlatma yolumuz işer Snapchat’e geldiği zaman bir tık farklılaşıyor, tüm bu mecralar bir yana Snapchat hikayelerimizi anlatma konusunda yeni bir odak noktası gösteriyor bizlere artık daha fazla yaratıcı olmak zorundayız çünkü Snapchat insanları daha yaratıcı paylaşımlar yapmaları konusunda bir motivasyon mekanizması olarak işliyor. Bir çok efekt, yeni eklenen filtreler, emoji kombinasyonları, ülke serileri bir çok farklı mesaj içeriyor yani bir fotoğraf altında hikaye anlatmak yerine emojilerle kısa bir videoyu Snapchat’ta birleştirebilme gibi bir özgürlüğümüz var ki bu bizi daha fazla kombinasyona götürüyor.

İlk etapta dışarıdan Snapchat’a bir video ya da resim yükleyememek size bir sınır gibi görünebilir ama aslında siz eğer bunu o mecraya özel daha yaratıcı içerik üretmenin bir yolu olarak algılarsanız önünüzde daha fazla kapı açılacaktır.

yaratıcılık

 

Yaratıcılık Sınırlarınızı Zorlayın!

Dediğimiz gibi bu mecrada içerik üretmek diğerlerinden bir tık daha zor çünkü daha ilgi çekici snaplar ve hikayeler için daha fazla zaman ve enerji harcamak durumunda kalabilirsiniz.

Snapchatters olarak tabir ettiğimiz topluluk içerik üretme sürecinde her gün saatlerinizi ilginç snaplar, ilgi çekici hikayeler, değişik bilgiler bulmakla harcayarak harika bir topluluk elde ediyorlar.

Bu mecrada hikayeleriniz giriş , gelişme ve sonuca sahip olmalı. Hikayeler kısmında bir cok selfie göreceksinizdir hepimiz görüyoruz ancak özellikle Snapchatters’lar selfie yerine bir başlangıç ve bitişe sahip Snaplar ekleyerek hikayelerine o selfie yoğunluğu arasında öne çıkıyorlar. Bir hikaye anlatmaya başlamanız ve devamını diğer hikayelerde getirmeniz sahip olduğunuz toplulukta merak duygusu uyandıracak ve hikaye ile ilgili gelişmeleri anlattığınız diğer snaplar beklenmeye başlanacak.

Nereye gidiyorsunuz, ne yapacaksınız, kiminle , nasıl , neden? Hikayenizi anlatın. Hikayenizi filtreler, emojiler ve müzikle zenginleştirebilirsiniz.

topluluk-yonetimi

Kendi Topluluğunuzu Kurun

Siz kendi Snapchat hikayelerinizin esas kızı/oğlanı oluyorsunuz şüphesiz ancak bir topluluk kurmak ve aslında her mecrada yapılan bir hedef kitle kurarak onun ilgi alanlarına hitap edecek şekilde içerik üretmeniz, onların hikayelerini de takip etmeniz sadık bir hedef kitle üretmeniz konusunda anahtar olacaktır.

Ayrıca diğer Snapchatters’lar ile beraber içerik oluşturarak diğer kişinin hedef kitlesi tarafından da tanınma imkanına sahip olabilir iki kitle içinde eğlenceli içerikler çıkarabilirsiniz. İşbirliği her zaman güzeldir!

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

1 Comment

Bir Cevap Yazın

NBA Yeni Sezon Formaları Sahibini Akıllı Uygulamalara Bağlayacak 0

NBA takımlarının 2017-2018 sezonunda giyeceği formaların tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Ligin yapısı gereği tüm takımların formaları tek bir marka tarafından üretiliyor. Yeni sezonda forma üretimini 2015 yılında yapılan anlaşma gereği Nike üstlendi.

Tasarlanan formalar sadece sporcuların fiziksel ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilmiyor. Akıllı telefon uygulamalarının günümüzde yarattığı etki göz önüne alınarak formanın sağ alt kısmında bulunan etiketin içine yerleştirilmiş çip, sahibini Nike Connect uygulamasına yönlendiriyor. Kişisel deneyimi artırmak amacıyla üretilen bu formalar satın alındıktan sonra çip, akıllı telefon tarafından okunuyor. Açılan uygulama ile NBA haberleri, takip edilen takımın maç öncesi bilgileri, maç takvimi ve oyuncuların istatistikleri ayrıntılı olarak görüntülenebilecek. NBA bilgilerinin yanı sıra ligin resmi oyunu olan NBA 2K18 ve Spotify ile ortak çalışma yürütülerek eş zamanlı kampanyaların yürütülmesi hedefleniyor. NBA, Çin Halk Cumhuriyetindeki büyük taraftar kitlesini göz ardı etmeyerek NBA 2K18 oyunu yerine 2K Online ve Spotify yerine QQ Music programlarını destekleyen bir çip ve uygulama üretmiş. Forma, satın alındığı için normal üyeliklerden farklı olarak bazı ekstra özellikleri ve avantajları sahibine sunuyor. Nike Connect uygulaması 29 Eylül tarihinde aktif hale gelecek. Uygulamanın kullanılması için iOS 11 sürümü (Iphone 7 ve üstü) ve NFC özelliğini destekleyen Android sürümü gerekiyor.

Uygulama için çekilen reklam filmini aşağıdaki aşağıda izleyebilirsiniz:

Yeni sezonda tüm NBA severlere keyifli bir sezon dilerim.

Mobil Video Reklam Harcamaları, İkinci Çeyrekte %142 Arttı 0

Video içeriğin son senelerde büyük bir yükselişe geçtiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tabii, buna bağlı olarak video reklam harcamaları da arttı. Smaato isimli mobil reklam şirketinin hazırladığı yeni rapor da mobil platformlarda video reklamın en hızlı büyüyen reklam formatı olduğuna işaret ediyor.

Smaato, bu yılın ikinci çeyreğinde sunduğu 1,5 trilyondan fazla reklam etkisini incelediğini ve bunun sonucunda mobil video reklam harcamalarının yılın ilk çeyreğindekine göre %142 arttığı kanısına ulaştığını belirtiyor. Bununla birlikte, 2016 yılının son çeyreğindeki mobil video reklam harcamaları baz alındığında ise bu yılın ilk çeyreğindeki mobil video reklam harcamalarındaki artış oranı sadece %14’tü. Üstelik yılın son çeyreğinin, genel anlamda reklam harcamalarının en fazla yapıldığı dönem olduğunu da ekleyelim.

2016’nın Son Çeyreği ve 2017’nin İkinci Çeyreği Arasındaki Mobil Video Reklam Harcamalarındaki Artış

TechCruch’ın Smaato’nun bu raporuyla ilgili yaptığı habere göre native reklamlar da çeyrekten çeyreğe %50 oranında büyüdü. Rapora göre en popüler video reklam formatı, video içi tam ekran reklamlar oldu. Rapor kapsamında ödüllü video reklam (izlediğiniz takdirde oyun içi ya da uygulama içi ödüller sunan reklamlar) formatlarına da göz atıldı. Burada da reklam etkisinin %96, harcama miktarının ise %153 oranında arttığı gözlemlendi.

Bunların yanı sıra rapor, video harici mobil reklam harcamalarına da değiniyor. Rapora göre Smaato platformu aracılığıyla yapılan reklam harcamalarının %57’si Android platformunda gerçekleştiriliyor. Buna rağmen iOS kullanıcıları, yayıncılar için kullanıcı başına neredeyse iki kat fazla gelir üretiyor. Çapraz platformlar baz alındığında ise uygulama içi reklamlar, toplam mobil reklam harcamasının %94’ünü oluşturuyor ve bu yeni bir rekor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link