Her sosyal medya mecrası kendine has dinamiklere sahiptir. Bu özellikleri itibari ile her mecra mecranın dinamiğine uygun içerikler ile ilerlerler. Nispeten kullanım açısından olmasa da markalar bazında daha az tanıdığımız Snapchat’te ‘storytelling’- hikayeleştirme sizce nasıl yapılmalıdır?

Instagram, Vine ya da Youtube için fotoğraflar ve videolar üzerinden hikayelerimizi anlatma yolumuz işer Snapchat’e geldiği zaman bir tık farklılaşıyor, tüm bu mecralar bir yana Snapchat hikayelerimizi anlatma konusunda yeni bir odak noktası gösteriyor bizlere artık daha fazla yaratıcı olmak zorundayız çünkü Snapchat insanları daha yaratıcı paylaşımlar yapmaları konusunda bir motivasyon mekanizması olarak işliyor. Bir çok efekt, yeni eklenen filtreler, emoji kombinasyonları, ülke serileri bir çok farklı mesaj içeriyor yani bir fotoğraf altında hikaye anlatmak yerine emojilerle kısa bir videoyu Snapchat’ta birleştirebilme gibi bir özgürlüğümüz var ki bu bizi daha fazla kombinasyona götürüyor.

İlk etapta dışarıdan Snapchat’a bir video ya da resim yükleyememek size bir sınır gibi görünebilir ama aslında siz eğer bunu o mecraya özel daha yaratıcı içerik üretmenin bir yolu olarak algılarsanız önünüzde daha fazla kapı açılacaktır.

yaratıcılık

 

Yaratıcılık Sınırlarınızı Zorlayın!

Dediğimiz gibi bu mecrada içerik üretmek diğerlerinden bir tık daha zor çünkü daha ilgi çekici snaplar ve hikayeler için daha fazla zaman ve enerji harcamak durumunda kalabilirsiniz.

Snapchatters olarak tabir ettiğimiz topluluk içerik üretme sürecinde her gün saatlerinizi ilginç snaplar, ilgi çekici hikayeler, değişik bilgiler bulmakla harcayarak harika bir topluluk elde ediyorlar.

Bu mecrada hikayeleriniz giriş , gelişme ve sonuca sahip olmalı. Hikayeler kısmında bir cok selfie göreceksinizdir hepimiz görüyoruz ancak özellikle Snapchatters’lar selfie yerine bir başlangıç ve bitişe sahip Snaplar ekleyerek hikayelerine o selfie yoğunluğu arasında öne çıkıyorlar. Bir hikaye anlatmaya başlamanız ve devamını diğer hikayelerde getirmeniz sahip olduğunuz toplulukta merak duygusu uyandıracak ve hikaye ile ilgili gelişmeleri anlattığınız diğer snaplar beklenmeye başlanacak.

Nereye gidiyorsunuz, ne yapacaksınız, kiminle , nasıl , neden? Hikayenizi anlatın. Hikayenizi filtreler, emojiler ve müzikle zenginleştirebilirsiniz.

topluluk-yonetimi

Kendi Topluluğunuzu Kurun

Siz kendi Snapchat hikayelerinizin esas kızı/oğlanı oluyorsunuz şüphesiz ancak bir topluluk kurmak ve aslında her mecrada yapılan bir hedef kitle kurarak onun ilgi alanlarına hitap edecek şekilde içerik üretmeniz, onların hikayelerini de takip etmeniz sadık bir hedef kitle üretmeniz konusunda anahtar olacaktır.

Ayrıca diğer Snapchatters’lar ile beraber içerik oluşturarak diğer kişinin hedef kitlesi tarafından da tanınma imkanına sahip olabilir iki kitle içinde eğlenceli içerikler çıkarabilirsiniz. İşbirliği her zaman güzeldir!

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

1 YORUM

Bir Cevap Yazın