Snapchat’in Yeni Bebeği Snapcash ile Tanışın!

Snapchat dün itibari ile “Snapcash” adını verdikleri uygulamayı tanıtmak için tüm kullanıcılara bir snap göndererek cool bir şekilde durumdan haberdar etti. Snapchat’in resmi blogundan da duyurduğu habere bakılırsa artık Snapchat kullanarak en yaratıcı “selfie”lerimizle arkadaşlarımızdan borç para isteyebileceğiz. (Tabi geri öder miyiz orası bilinmez :)

Screen Shot 2014-11-19 at 09.56.28

“Square“ adlı online ödeme sistemi şirketi ile anlaşmaktan ve çalışmaktan büyük keyif aldıklarını söyleyen şirket, türünde bir ilk olan Snapcash’i geliştirerek, devler liginde yerini daha da sağlamlaştırıp, bizleri bu ortaklıkla şaşırtırken, genç kullanıcıların gözbebeği olmaya kaldığı yerden devam ediyor!

Farklı bir şirketle ortak olarak yürüttükleri ilk proje olan “Snapcash” şirket tarafından “kolay, hızlı ve inanılmaz derece basit” bir ödeme sistemi olarak tarif edilirken bu hizmet şu an sadece Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan 18 yaşını doldurmuş kullanıcılara hizmet veriyor.

Snapcash’i kullanmak ise gerçekten çok basit, Square tarafından kullanıcı bilgilerinin saklandığı sisteme önceden kart bilgilerinizi girerek, arkadaşınız ile chat yaptığınız ekranında görünen yeşil dolar simgesine bastığınızda girdiğiniz tutar sistem tarafından arkadaşınızın banka hesabına aktarılıyor.

Özellikle biz gençlerin fazlaca rağbet ettiği Snapchat kullanıcılar arasında şimdiden eğlenceli ve yaratıcı Snap’lere davetiye çıkaracak gibi görünürken bizlerde bu haberi Snapcash’in müzikal reklam filmi ile kutluyoruz.

http://www.youtube.com/watch?v=kBwjxBmMszQ

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Doğu Avrupa’nın En Büyük Dijital Pazarlama Konferansı “Digitalzone” 18-19 Ekim’de 6. Kez İstanbul’da!

Teknolojinin bu denli hızlı bir şekilde gelişmesi sayısız yeniliği de beraberinde getirerek hayatlarımızda etkilerini bir bir göstermeye başlıyor. Son dönemlerde adından sıkça söz ettiren bir etkinlik olan Digitalzone da bu gelişmelerin en önemli sonuçlarından biri. Zeo Agency tarafından düzenlenen ve önceleri yalnızca SEO içerik konularına odaklanılan oturumlarda artık 360 derece dijital pazarlama konuları da yer alıyor. Kaliteli konuşmacıları ve ilgi çekici konularıyla Digitalzone konferansı 2018 yılına da damgasını vuracak.  

Konferansta 15’ten fazla sektör lideri konumundaki konuşmacılardan en yeni trendleri öğrenme deneyiminin yanı sıra elde edeceğimiz networkle hem kendinizi hem de şirketinizi daha ileri bir noktaya taşıyacağınıza eminiz. Tüm detayların düşünüldüğü Digitalzone’da, 18 – 19 Ekim’de simultane çeviri de olacak. Eş zamanlı çeviri sayesinde yabancı dil engeli ortadan kalkacak ve farklı dilden birçok insan tek bir noktada buluşacak.  

MENA bölgesinin en büyük SEO ajansı Zeo Agency tarafından; içerik.com, Kariyer.net, sliConf, GoDaddy, Deepcrawl, SEOmonitor sponsorluğunda düzenlenen konferansın ilk gününde içerik hakkındaki tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Yazılı ya da görsel içeriklerin fikirlerinin doğumundan büyüyüp gelişmesine kadar en ince detayların konuşulacak. İçerik pazarlaması, video pazarlaması, kullanıcı deneyimi ve sosyal medya pazarlaması gibi güncel konuların yer alacağı 18 Ekim günü sonrasında aklınızdaki ‘’içerik’’ kavramının değişimine çok şaşıracaksınız.  

Takvimler 19 Ekim’i gösterdiği zaman ise konferans Search başlığı altında devam edecek. PPC reklamları, çağımızın en çok duyulan isimlerinden biri olan arama motoru optimizasyonu, arama motoru pazarlaması ve sosyal medya reklamları hakkındaki tüm detaylar meraklısıyla buluşacak. Ufkunuzu açmak, dijitalleşme yolunda ilk adımı atmak ve teknoloji dünyasının sırlarını öğrenmek için yapmanız gereken tek şey konferanslara katılmak.  

‘’Dijital değişiyor’’ diyen Zeo Agency, yeni dünyanın içerisinde yol gösterici olmaya devam ederken sektörüm nabzını tutmaya da devam ediyor. Dijital pazarlamayı avcunun içi gibi bilen katılımcılarıyla Doğu Avrupa’nın en büyük dijital pazarlama konferansı sıfatını alan Digitalzone, Türkiye’ye bambaşka bir pencere getiriyor. Alanında uzman isimlerin engin bilgilerini ve deneyimlerini paylaştığı oturumların ülkemizde gerçekleşmesinin gururunu deneyimlemek için acele edin. Dijital dünyada ben de varım diyorsanız ve geleneksel yöntemlerden yana şansınızı fazlasıyla kullandıysanız artık açılan bu pencereden kahvenizi elinize alıp bakmanın zamanı gelmiş demektir.  

Kimleri Dinleyeceğiz? 

Zeo Agency tarafından düzenlenen Digitalzone18 her yıl beklentilerin üstüne çıkmayı başarıyor. Bu yılda başarılı bir konuşmacı listesine sahip olan konferans önemli isimleri ağırlamaya hazırlanıyor. Konferans süresince işlenecek konular ve konuşmacılara bir göz atalım: 

18 Ekim İçerik gününde; 

 • Facebook’tan Rıza Selçuk Saydam ‘’Başarılı Ürün Geliştirme Yöntemi: Anla, Sapta, Gerçekleştir’’ 
 • Silverthorn Agency’nin kurucusu Laura Crimmons ‘’Başarılı Bir İçerik Pazarlaması Projesi İçin Kılavuz Yaratmak’’ 
 • Shift6’nın kurucusu Lexi Mills ‘’ SEO ve İçerik Pazarlamasıyla Başarılı Bir PR Stratejisi  Yaratmak’’ 
 • Aira’dan Matthew Kay ‘’Hedef Kitlenizin Deneyimini Gerçekleştirecek İçerik Stratejileri’’ 
 • Videonun önemli ismi Phil Nottingham ‘’Etkin Video Pazarlama Stratejileri ile Dönüşümünüzü Arttırın’’ 
 • Zeo’nun kurucusu Yiğit Konur ‘’Makine Öğrenmesi: Etkili SEO ve İçerik Stratejisi İçin Yeni Bir Yaklaşım’’ 
 • GoDaddy’den Selina Bieber ‘’ Görünürlük ve Kalıcılık İçin Güvenlik: Online Güvenliğin Yükselişi’’ 

konularıyla sahnede olacaklar. 

Keyifli bir içerik üretimi konferansından sonra 19 Ekim’de de sahneyi birbirinden başarılı isimler paylaşmaya devam edecek: 

 • Elephate’in CEO’su Bartosz Góralewicz ‘’İleri Seviye Teknik SEO Stratejileri’’ 
 • Mobile Monkey’in kurucusu Larry Kim ‘’Unicorn Marketing: Tüm Pazarlama Kanallarından 10x Gücünde Verim Almak’’ 
 • SEObserver’ın kurucusu Kevin Richard ‘’Google Sıralama Faktörleri: Makine Öğrenme Temelli Analizler’’ 
 • Polemic Digital’in CEO’su Barry Adams ‘’Google News Optimizasyonu ile Haberlerinizle Ön Planda Olun’’ 
 • Google’ın sempatik ismi Fatih Özkösemen  ‘’Google’ın Gözünden: Arama Dünyasındaki Son Gelişmeler’’ 
 • Yine Google’dan Gary Illyes ‘’Google Görsel Aramaları Efektif Kullanmanın Yolları’’ 
 • MobileMoxie’nin kurucu yöneticisi Cindy Krum ‘’Mobil Öncelikli İndeksleme: Tüm Kurallar Değişiyor Mu?’’ 
 • Innovell’den Anders Hjorth ‘’2018 Yılında Göze Çarpan PPC Stretejileri’’ 

konulu sunumlarıyla Search hakkındaki tüm trendlere hakim olmamızı sağlayacak. 

Siz de bu benzersiz deneyimin bir parçası olmak isterseniz; https://zeo.org/digitalzone/ sayfasını ziyaret edebilir, hemen yerinizi ayırtabilirsiniz!  

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yapay Zekanın Pazarlamada Kullanılacağı 5 Alan

Facebook, AT&T ve IBM gibi önemli markalar yapay zekanın uygulama alanlarını genişletmek için yoğun mesai harcıyor. Son yıllarda pazarlamaya yönelik uygulamaların geliştirilmesine oldukça önem veriliyor. Yapay zekanın pazarlamada kullanılan alanlarını açıklarken, çalışmaların geçmişleri ile ilgili kısa bilgiler vermeye de çalışacağım:

1. Arama Motorlarında Geliştirme

Elektronik ticaret alanındaki çalışmalar 2000’li yılların başına kadar gidiyor. Web sitelerinin artmaya başladığı bu dönemde internet kullanıcıları internet sitelerinde ve arama motorlarında “anahtar sözcük” kullanarak aramalar yapmaya başlamıştı. Çağın teknolojisi istenen anahtar sözcüğe yönelik sonuçları kullanıcıya sunmakta günden güne iyileşme sağladı. Öyle ki 2010’lu yılların bitimine az kala arama motorlarında aradığımız anahtar sözcükle ilgili istediğimiz sonuçları ilk sayfada bulabilir hale geldik. “Elasticsearch” tipi yazılımlar büyüklük derecesi ne olursa olsun, internet sitelerinin arama motorlarından daha fazla verim almasına yardımcı oluyor. Yaptığımız yazım hatalarını düzelten ve “bunu mu demek istediniz?” şeklinde aslında yapmaya çalıştığımız aramayı ekrana getiren uygulamalar, yaptığımız araştırmaya uygun öneriler sunan yazılımlar arama motorlarının kendini geliştirdiği önemli alanlar olarak bizlere yansıyor.

2. Kullanıcıya Öneriler Sunan Yazılımlar

Kullanıcıya öneriler sunan yazılımlar, internette araştırmalar yapan, ürün arayan veya yeni şeyler keşfetmek isteyen kullanıcılara önemli bir hizmet sağlıyor. Spotify’da bir şarkıyı dinledikten sonra aynı “genre”deki diğer müzisyenleri öneren, internetten kitap alırken benzer türdeki kitapları öneren, internetten ayakkabı satın aldığınızda çorap, ayakkabı boyası gibi tamamlayıcı ürünleri öneren yazılımlar bu alanda değerlendiriliyor.

3. Programlanabilir Reklamlar

İnternette bir ürünü inceledikten sonra o ürünü başka siteleri gezerken bir anda ekranda mı gördünüz? İşte programlanabilir reklamlardan biriyle karşılaştınız. İnternet kullanıcıları ve işletmeler programlanabilir reklam sayesinde temaslarını sürdürebiliyor. Bu temasın temelinde internet kullanıcısının internetteki hareketlerinin etkisi var. Girilen sayfalar, incelenen içerikler, satın alınan veya satılan ürünler, kısacası yapılan tıklamaların önemli bir bölümü işletmelere bilgi sağlıyor. İşletmeler bu bilgiler doğrultusunda pazarlama çalışmalarını etkin hale getirebiliyorlar. Algoritmalar, programlanabilir reklamların ana parçalarından birini oluşturuyor. Bu aşamada kullanıcıdan gelen “data” verimli bir şekilde yönetilerek hem işletmelere hem de üçüncü parti işletmelere önemli bir iş kolu yaratıyor. “Cookie” toplamasına izin verdiğimiz her site programlanabilir reklam uygulamaları için değerli veriler toplama şansını elde ediyor.

4. Pazarlama Tahminleri

İnternet kullanıcılarının hareketlerinden, satın alımlarından ve incelemelerinden yola çıkarak gelecekteki pazarlama akımlarının neler olabileceğine veya nelerin gelecekte talep edilebileceğine dair tahminler, pazarlamada yapay zekanın kullanımı ile daha olası hale gelebilecek. Pazarlamayla ilgili toplanan data, işletmelere “insight” (içgörü) sağlayarak işletmenin ve pazarlamanın geleceğine yönelik tahminlerde bulunmasına yardımcı olabilecek. Gelecekte başarılı olabilecek bir pazarlama kampanyası nasıl hazırlanır, hangi içeriklerle kullanıcının dikkati ve ilgisi çekilebilir? gibi sorular yapay zekanın kullanımı ile birlikte daha verimli cevaplanabilir.

5. Sesli ve Yazılı İçeriğin Algılanması

“Konuşma tabanlı ticaret” olarak tanımlanabilecek bu alan, kullanıcının sesini algılayarak veya yazdığı içeriği yorumlayarak tüketicinin internetten alışveriş yapabilmesine olanak sağlıyor. 2016 gibi çok yakın bir geçmişte başlayan çalışmalarla, bazı uygulamalar sözlü komutlarla tüketicilere alışveriş imkanı sunuyor. ABD’de Facebook Messenger uygulaması ile çiçek sipariş edebilme, Amazon Echo programı ile Dominos Pizza’dan pizza veya Uber’den araç çağırma gibi hizmetler küresel boyutta yaygınlaştırılmaya çalışılıyor.

Gelecekte Pazarlama ve Yapay Zeka Ortaklığı

Tüketicinin sadece kelimelerle değil, fotoğraflarla arama yapmasına olanak verecek uygulamalar, tüketicilerin internetteki hareketlerinden yola çıkarak geliştirilecek paylaşım içerikleri ve bu doğrultuda tüketicilerin kategorilere ayrılması, sanal makineler tarafından yazılabilecek köşe yazıları ve içerikleri gelecekte görebiliriz. Gelişen bu dünyada “insanlar” pazarlamanın neresinde yer alacak? Sanırım bu başka bir konu başlığı olarak değerlendirilmeli.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?