Çıkardığı çeşitli filtreler ile sürekli gündemde kalmayı başaran Snapchat, son filtresi Yellowface ile farklı bir konuda gündemde kalıyor: Irkçılık.

Söz konusu filtrenin Güney Asyalı kişileri küçük düşürdüğüne ve ırkçı olduğuna dair yorumların yoğunlaşması sonrası Snapchat filtreyi kaldırmak durumunda kaldı.

Yüz değiştirme filtrelerine benzer olarak Yellowface filtresi de kişilerin görünümünde Asyalı insanları andıracak şekilde değişiklikler yapıyordu. Daha çok anime havasında, yanakların daha geniş ve gözlerin tabiri caizse daha ‘çekik’ olduğu filtreyi deneyenler Asyalılarla dalga geçildiğini düşünmeden edemediler.

Asyalı insanları küçük düşürdüğü, ırkçı bir şekilde karikatürize ettiği nedeniyle oldukça fazla haklı eleştiriye maruz kalan uygulama çözüm olarak hızlı bir şekilde Yellowface filtresini kaldırdı. Ancak filtrenin kaldırılmasını yeterli bulmayan kişiler çözümü uygulamayı silmekte buldular.

_90747247_snapchat1

Snapchat sadece anime sanatına duydukları saygı ve takdir nedeniyle böyle bir filtreyi hayata geçirdiğini açıklamış olsa da ırkçılık yorumlarında herhangi bir değişiklik olmadı.

Filtrelerde yaşanan ırkçılık krizi aslında Snapchat için bir ilk değil. Uygulama sadece Asyalıların kötü bir şekilde karikatürize edildiği Yellowface ile değil, aynı zamanda yarattığı diğer filtrelerde de kişileri güzelleştirmek adına daha çok beyaza yakın tonlar kullanması, hatta Bob Marley’i andıran Weed Day filtresi ile de siyahilerle dalga geçildiğine dair yorumlarla da birçok kez ırkçılık konusuyla gündeme geldi.

Tüm bunlarla beraber Snapchat’in insan kaynakları politikasının da ırkçı olup olmadığı konusunda yorumlar yapılmaya başlandı bile.

Peki siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın