Snapchat Pazarlaması için 3 Altın Kural! 0

snapchat-pazarlamasi-icin-3-altin-kural

Tüm markalar için hızla büyüyen ve muhteşem bir pazarlama kanalından bahsedeceğiz bugün: Snapchat! Öyle ki Snapchat 100 milyon günlük aktif kullanıcı sayısı, gün içinde atılan 400 milyon snap ve günlük 7 milyar video izlenme oranı ile hızlı büyümesinin yanı sıra özellikle Y kuşağı hedef kitleye ulaşmak isteyen markalar için muhteşem bir fırsat oluşturuyor.

Arkadaşlarınız ve takip etmek istediğiniz ünlüleri kendi hesabınıza ekledikten sonra, Snapchat pazarlamanızı geliştirmek için dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli nokta bulunuyor.

Hızlı, Yaratıcı ve Dikkat Çekici İçerik Üretin!

1

Bunlardan ilki; Snapchat hızlı üretken ve yaratıcıdır. Bu nedenle sizde bu özelliğe uygun davranmalısınız. Biliyorsunuz ki binlerce içerik tükettiğimiz halde uzun makaleler okumaya hiç vakit bulamayız. Özellikle hızı ile ünlenen bu mecrada içerikleriniz yaratıcı, kısa ve dikkat çekici olmalı. Yani kullanıcılarınızın aslında yürürken sizin snaplarinizi izlediğini düşünürsek bazen kısa bir videonun etki gücünün yazacağınız uzun bir makaleden daha fazla olduğunu bilmeli ve stratejinizi buna göre belirlemelisiniz.

Mesajlarınızın kısa olması, içeriklerinizin bir süre sonra ‘sıkılıp kapatma’ tehdidinden kurtulmasını sağlar.

Değerli Bir İçerik Üretin

3

Değerli bir mesaj sadece Snapchat’e özgü olmaktan ziyade aslında pazarlamanın her dalında etkilidir. Hedef kitlenizin kalbini çalacak olan yaratıcı ve kısa olan içeriğinizin hedef kitlenizin gözünde anlamlı olabilmesi için vereceğiniz mesajların da onların istek ve ihtiyaçlarına uygun olması gerekir.

Evet güncel kalmak için snap atmanız gerekiyor olabilir ama sadece bu niyetle snap atmanız hedef kitleniz için bir süre sonra sıkıcı bir hal almaya başlayabilir. İnsanlar değer ve kaliteye önem verir bu nedenle hedef kitlenizi iyi tahayyül etmeli ve onlara ihtiyacı olan içeriği sunmalısnız. Aynı zamanda Snapchat için bu startejiyi oluşturmanız oldukça basit! Hedef kitlenize nelerden hoşlandıklarını sorun ve onlara bu alanlarda içerikler hazırlayın. Böylelikle daha fazla takipçiye ulaşmanızın da yolu açılıyor. Unutmayın insanlar hoşlandıkları şeyleri birbirlerine öneriyor.

Kendi Reklamınızı Yapmayın!

2

Aslında bu kural yukarıda bahsettiğimiz kural ile oldukça ilintili. Yani Snapchat’te içerik üretmeye başladığınız ilk anda hemen kendi reklamınızı yapmaya başlamamalısınız. Bu hedef kitleniz tarafından oldukça rahatsızlık verici olarak algılanabilir. İlk olarak takip edilebilir içerikleriniz ile değerinizi kanıtlamalı sonrasında aksiyona geçmelisiniz. Diğer sosyal medya hesaplarının aksine burada oluşturduğunuz içerik sadece sizi takip edenler tarafından görülüyor, yani bu yolla takipçileriniz ile aranızda duygusal bir bağ oluşturabilirsiniz.

Aynı zamanda Snapchat’a özel kampanyalar yapabilir 10 saniyeliğine geçerli indirim kuponları tanımlayarak takipçilerinizde ‘yarışma’ hissi yaratabiliriz.

Unutmayın günlük 7 milyar video izlemesinin bulunduğu bu mecrada inanılmaz bir rekabet var, genç tüketicilere ulaşmanın en eğlenceli yollarından birisi olan Snapchat’ta bu kuralları izlerseniz başarı yakındır!

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

NBA Yeni Sezon Formaları Sahibini Akıllı Uygulamalara Bağlayacak 0

NBA takımlarının 2017-2018 sezonunda giyeceği formaların tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Ligin yapısı gereği tüm takımların formaları tek bir marka tarafından üretiliyor. Yeni sezonda forma üretimini 2015 yılında yapılan anlaşma gereği Nike üstlendi.

Tasarlanan formalar sadece sporcuların fiziksel ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilmiyor. Akıllı telefon uygulamalarının günümüzde yarattığı etki göz önüne alınarak formanın sağ alt kısmında bulunan etiketin içine yerleştirilmiş çip, sahibini Nike Connect uygulamasına yönlendiriyor. Kişisel deneyimi artırmak amacıyla üretilen bu formalar satın alındıktan sonra çip, akıllı telefon tarafından okunuyor. Açılan uygulama ile NBA haberleri, takip edilen takımın maç öncesi bilgileri, maç takvimi ve oyuncuların istatistikleri ayrıntılı olarak görüntülenebilecek. NBA bilgilerinin yanı sıra ligin resmi oyunu olan NBA 2K18 ve Spotify ile ortak çalışma yürütülerek eş zamanlı kampanyaların yürütülmesi hedefleniyor. NBA, Çin Halk Cumhuriyetindeki büyük taraftar kitlesini göz ardı etmeyerek NBA 2K18 oyunu yerine 2K Online ve Spotify yerine QQ Music programlarını destekleyen bir çip ve uygulama üretmiş. Forma, satın alındığı için normal üyeliklerden farklı olarak bazı ekstra özellikleri ve avantajları sahibine sunuyor. Nike Connect uygulaması 29 Eylül tarihinde aktif hale gelecek. Uygulamanın kullanılması için iOS 11 sürümü (Iphone 7 ve üstü) ve NFC özelliğini destekleyen Android sürümü gerekiyor.

Uygulama için çekilen reklam filmini aşağıdaki aşağıda izleyebilirsiniz:

Yeni sezonda tüm NBA severlere keyifli bir sezon dilerim.

Mobil Video Reklam Harcamaları, İkinci Çeyrekte %142 Arttı 0

Video içeriğin son senelerde büyük bir yükselişe geçtiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tabii, buna bağlı olarak video reklam harcamaları da arttı. Smaato isimli mobil reklam şirketinin hazırladığı yeni rapor da mobil platformlarda video reklamın en hızlı büyüyen reklam formatı olduğuna işaret ediyor.

Smaato, bu yılın ikinci çeyreğinde sunduğu 1,5 trilyondan fazla reklam etkisini incelediğini ve bunun sonucunda mobil video reklam harcamalarının yılın ilk çeyreğindekine göre %142 arttığı kanısına ulaştığını belirtiyor. Bununla birlikte, 2016 yılının son çeyreğindeki mobil video reklam harcamaları baz alındığında ise bu yılın ilk çeyreğindeki mobil video reklam harcamalarındaki artış oranı sadece %14’tü. Üstelik yılın son çeyreğinin, genel anlamda reklam harcamalarının en fazla yapıldığı dönem olduğunu da ekleyelim.

2016’nın Son Çeyreği ve 2017’nin İkinci Çeyreği Arasındaki Mobil Video Reklam Harcamalarındaki Artış

TechCruch’ın Smaato’nun bu raporuyla ilgili yaptığı habere göre native reklamlar da çeyrekten çeyreğe %50 oranında büyüdü. Rapora göre en popüler video reklam formatı, video içi tam ekran reklamlar oldu. Rapor kapsamında ödüllü video reklam (izlediğiniz takdirde oyun içi ya da uygulama içi ödüller sunan reklamlar) formatlarına da göz atıldı. Burada da reklam etkisinin %96, harcama miktarının ise %153 oranında arttığı gözlemlendi.

Bunların yanı sıra rapor, video harici mobil reklam harcamalarına da değiniyor. Rapora göre Smaato platformu aracılığıyla yapılan reklam harcamalarının %57’si Android platformunda gerçekleştiriliyor. Buna rağmen iOS kullanıcıları, yayıncılar için kullanıcı başına neredeyse iki kat fazla gelir üretiyor. Çapraz platformlar baz alındığında ise uygulama içi reklamlar, toplam mobil reklam harcamasının %94’ünü oluşturuyor ve bu yeni bir rekor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link