snapchat-pazarlamasi-icin-3-altin-kural
snapchat-pazarlamasi-icin-3-altin-kural

Tüm markalar için hızla büyüyen ve muhteşem bir pazarlama kanalından bahsedeceğiz bugün: Snapchat! Öyle ki Snapchat 100 milyon günlük aktif kullanıcı sayısı, gün içinde atılan 400 milyon snap ve günlük 7 milyar video izlenme oranı ile hızlı büyümesinin yanı sıra özellikle Y kuşağı hedef kitleye ulaşmak isteyen markalar için muhteşem bir fırsat oluşturuyor.

Arkadaşlarınız ve takip etmek istediğiniz ünlüleri kendi hesabınıza ekledikten sonra, Snapchat pazarlamanızı geliştirmek için dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli nokta bulunuyor.

Hızlı, Yaratıcı ve Dikkat Çekici İçerik Üretin!

1

Bunlardan ilki; Snapchat hızlı üretken ve yaratıcıdır. Bu nedenle sizde bu özelliğe uygun davranmalısınız. Biliyorsunuz ki binlerce içerik tükettiğimiz halde uzun makaleler okumaya hiç vakit bulamayız. Özellikle hızı ile ünlenen bu mecrada içerikleriniz yaratıcı, kısa ve dikkat çekici olmalı. Yani kullanıcılarınızın aslında yürürken sizin snaplarinizi izlediğini düşünürsek bazen kısa bir videonun etki gücünün yazacağınız uzun bir makaleden daha fazla olduğunu bilmeli ve stratejinizi buna göre belirlemelisiniz.

Mesajlarınızın kısa olması, içeriklerinizin bir süre sonra ‘sıkılıp kapatma’ tehdidinden kurtulmasını sağlar.

Değerli Bir İçerik Üretin

3

Değerli bir mesaj sadece Snapchat’e özgü olmaktan ziyade aslında pazarlamanın her dalında etkilidir. Hedef kitlenizin kalbini çalacak olan yaratıcı ve kısa olan içeriğinizin hedef kitlenizin gözünde anlamlı olabilmesi için vereceğiniz mesajların da onların istek ve ihtiyaçlarına uygun olması gerekir.

Evet güncel kalmak için snap atmanız gerekiyor olabilir ama sadece bu niyetle snap atmanız hedef kitleniz için bir süre sonra sıkıcı bir hal almaya başlayabilir. İnsanlar değer ve kaliteye önem verir bu nedenle hedef kitlenizi iyi tahayyül etmeli ve onlara ihtiyacı olan içeriği sunmalısnız. Aynı zamanda Snapchat için bu startejiyi oluşturmanız oldukça basit! Hedef kitlenize nelerden hoşlandıklarını sorun ve onlara bu alanlarda içerikler hazırlayın. Böylelikle daha fazla takipçiye ulaşmanızın da yolu açılıyor. Unutmayın insanlar hoşlandıkları şeyleri birbirlerine öneriyor.

Kendi Reklamınızı Yapmayın!

2

Aslında bu kural yukarıda bahsettiğimiz kural ile oldukça ilintili. Yani Snapchat’te içerik üretmeye başladığınız ilk anda hemen kendi reklamınızı yapmaya başlamamalısınız. Bu hedef kitleniz tarafından oldukça rahatsızlık verici olarak algılanabilir. İlk olarak takip edilebilir içerikleriniz ile değerinizi kanıtlamalı sonrasında aksiyona geçmelisiniz. Diğer sosyal medya hesaplarının aksine burada oluşturduğunuz içerik sadece sizi takip edenler tarafından görülüyor, yani bu yolla takipçileriniz ile aranızda duygusal bir bağ oluşturabilirsiniz.

Aynı zamanda Snapchat’a özel kampanyalar yapabilir 10 saniyeliğine geçerli indirim kuponları tanımlayarak takipçilerinizde ‘yarışma’ hissi yaratabiliriz.

Unutmayın günlük 7 milyar video izlemesinin bulunduğu bu mecrada inanılmaz bir rekabet var, genç tüketicilere ulaşmanın en eğlenceli yollarından birisi olan Snapchat’ta bu kuralları izlerseniz başarı yakındır!

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın