Site dışı (off-page) SEO çalışmalarının en önemli aşamalarından biri doğru Backlink döngüsünün sitemiz için gerçekleşmesidir. Bu backlink döngüsünün en verimli şekilde sitemize geri dönmesi için aldığımız backlink kaynaklarında doğallığını ve sürekliliği sağlamalıyız. Bu noktada backlink çalışmalarınızı uzun vadede ve doğallığa önem vererek yapmanız başarılı Backlink çalışmalarının en önemli parçasını oluşturuyor. Peki bir backlink çalışmasında nelere dikkat etmeliyiz? Beraber inceleyelim.

 • Link aldığınız anahtar kelimeleri çeşitlendirin. Sadece anahtar kelimelerinize link almayın. Kaynak, devamı, daha fazlası vb. gibi doğal duran kelimelere de link alın. Bunun yanında sadece linkinizi eklediğiniz backlinkler almayı unutmayın.
Daha önce backlink almadığınız bir site aldığınız bir siteye göre Google sıralamıza 4 kat daha katkı sağlıyor.
Daha önce backlink almadığınız bir site aldığınız bir siteye göre (bütün şartlar eşitse) Google sıralamanıza tahmini 2 ila 5 kat daha fazla katkı sağlıyor. Kaynak: Ahref
 • Anahtar kelimeniz ile tam eşleşen urlden backlink almayın. Google bunu parayla alınmış bir backlink olduğunu varsayıyor. Bunun yerine urlde anahtar kelimenizin geçmesine önem verin.
 • Yine link alırken sadece ana sayfanıza değil, alt sayfalara da link alın.
 • Backlink kaynaklarını ve türlerini çeşitlendirin. (Video backlink, blog, pdf backlink vb)
 • Backlink aldığınız sitelerin güncelliğini ve özgünlüğünü göz önünde bulundurun. Domain otoritesi ve Mozrank değeri sitelerin kalitesi hakkında önemli ipuçlar verebilir. Mozbarı indirip tarayıcınıza eklerseniz kolaylıkla siteler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İndirmek için buradan linke gidebilirsiniz.
Bir ay ücretsiz sürümü ile güzel analizler yapabileceğiniz Opensite Explorer link almadan önemli bilgiler toplamanızı sağlıyor.
Bir aylık ücretsiz sürümü ile güzel analizler yapabileceğiniz  Moz Opensite Explorer link almadan önemli bilgiler toplamanızı sağlıyor.
Mozrank vb değerlerin iterative (yinelemeli)
Mozrank vb değerlerin Google PR’e nazaran iterative (yinelemeli) korelasyonu
 • Siteler hakkında değerlendirme yapabileceğiniz bir diğer önemli araçsa Majestic SEO. Kategori bazlı değerlendirme yapılan Trust Flow ve Citation Flow değerleri siteleri değerlendirirken kullanabilirsiniz.
majestic-seo-değerlendirme
Majestic SEO ile backlink almadan önce detaylı analizler yapabilirsiniz.
 • Backlink alırken yayınlanan içeriğin özgün olmasına özen gösterin. Backlink aldığınız bir içerikle başka siteden tekrar backlink almayın.
 • Rakiplerinizin backlink kaynaklarını keşfedin. Bunu yapmak için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Rakiplerinizin kullandığı backlink kaynaklarından alınan linkler sıralamanızda daha iyi etki sağlayacaktır.
 • En çok yapılan hatalardan biri bize link kazandıran içeriğin sosyal medyada hiç kullanılmamasıdır. Oysaki sosyal medya sinyalleri içeriğin dolasıyla backlinkin kalitesini arttırır. Bu nedenle aldığınız sitenin sosyal medyada aktif olmasına özen gösterin.
 • Backlink alımlarınızı zamana yayın ve doğal görünmeye çalışın.
 • Aldığınız backlink sayısı ile ziyaretçi sayınızın orantılı olmasına gayret gösterin. Eğer ziyaretçi sayınız artmazken, aldığınız backlinklerin sayısı sürekli artıyorsa burada bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Google’un bunu farketmesi çok uzun sürmez.
 • Aldığınız backlinkin yayınladığı site ile sitenizin faaliyet alanı benzer olması önemlidir.
 • Link çıkışı çok fazla olan sitelerden uzak durun.
 • Tek bir değerli siteden link almak, kalitesiz sitelerden 10larca link alımından çok daha değerlidir.
backlink-alırken-dikkat-edilmesi
Güvenilir ve popüler sitelerden tek bir link alımı dahi daha az kaliteli ve değersiz sitelerden alınan 10larca linkten daha değerli. Kaynak: Moz Blog
 • Sıklıkla yapılan bir hata ise hep kaliteli sitelerden link alımıdır. Oysaki bu durum doğal durmaz ve cezalandırılmanıza neden olabilir. Bu nedenle backlink kaynaklarınızda kaliteli siteler kadar orta ve düşük seviyelerdeki sitelere de yer verin.
 • Yine backlink alırken anahtar kelimenizle ilgili internal link yaratmayı unutmayın. Bunun yolu da sitenizde yeni içerik yaratmaktan geçiyor.

 

Paylaş
İTÜ Elektrik Mühendisliği mezunuyum. B2B Pazarlama, Mühendislik ve Marka Yönetimi özel ilgi alanlarım. Şuan Mühendislik firmalarına Pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Bir Cevap Yazın