Sitenize Backlink Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Site dışı (off-page) SEO çalışmalarının en önemli aşamalarından biri doğru Backlink döngüsünün sitemiz için gerçekleşmesidir. Bu backlink döngüsünün en verimli şekilde sitemize geri dönmesi için aldığımız backlink kaynaklarında doğallığını ve sürekliliği sağlamalıyız. Bu noktada backlink çalışmalarınızı uzun vadede ve doğallığa önem vererek yapmanız başarılı Backlink çalışmalarının en önemli parçasını oluşturuyor. Peki bir backlink çalışmasında nelere dikkat etmeliyiz? Beraber inceleyelim.

 • Link aldığınız anahtar kelimeleri çeşitlendirin. Sadece anahtar kelimelerinize link almayın. Kaynak, devamı, daha fazlası vb. gibi doğal duran kelimelere de link alın. Bunun yanında sadece linkinizi eklediğiniz backlinkler almayı unutmayın.
Daha önce backlink almadığınız bir site aldığınız bir siteye göre Google sıralamıza 4 kat daha katkı sağlıyor.
Daha önce backlink almadığınız bir site aldığınız bir siteye göre (bütün şartlar eşitse) Google sıralamanıza tahmini 2 ila 5 kat daha fazla katkı sağlıyor. Kaynak: Ahref
 • Anahtar kelimeniz ile tam eşleşen urlden backlink almayın. Google bunu parayla alınmış bir backlink olduğunu varsayıyor. Bunun yerine urlde anahtar kelimenizin geçmesine önem verin.
 • Yine link alırken sadece ana sayfanıza değil, alt sayfalara da link alın.
 • Backlink kaynaklarını ve türlerini çeşitlendirin. (Video backlink, blog, pdf backlink vb)
 • Backlink aldığınız sitelerin güncelliğini ve özgünlüğünü göz önünde bulundurun. Domain otoritesi ve Mozrank değeri sitelerin kalitesi hakkında önemli ipuçlar verebilir. Mozbarı indirip tarayıcınıza eklerseniz kolaylıkla siteler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İndirmek için buradan linke gidebilirsiniz.
Bir ay ücretsiz sürümü ile güzel analizler yapabileceğiniz Opensite Explorer link almadan önemli bilgiler toplamanızı sağlıyor.
Bir aylık ücretsiz sürümü ile güzel analizler yapabileceğiniz  Moz Opensite Explorer link almadan önemli bilgiler toplamanızı sağlıyor.
Mozrank vb değerlerin iterative (yinelemeli)
Mozrank vb değerlerin Google PR’e nazaran iterative (yinelemeli) korelasyonu
 • Siteler hakkında değerlendirme yapabileceğiniz bir diğer önemli araçsa Majestic SEO. Kategori bazlı değerlendirme yapılan Trust Flow ve Citation Flow değerleri siteleri değerlendirirken kullanabilirsiniz.
majestic-seo-değerlendirme
Majestic SEO ile backlink almadan önce detaylı analizler yapabilirsiniz.
 • Backlink alırken yayınlanan içeriğin özgün olmasına özen gösterin. Backlink aldığınız bir içerikle başka siteden tekrar backlink almayın.
 • Rakiplerinizin backlink kaynaklarını keşfedin. Bunu yapmak için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Rakiplerinizin kullandığı backlink kaynaklarından alınan linkler sıralamanızda daha iyi etki sağlayacaktır.
 • En çok yapılan hatalardan biri bize link kazandıran içeriğin sosyal medyada hiç kullanılmamasıdır. Oysaki sosyal medya sinyalleri içeriğin dolasıyla backlinkin kalitesini arttırır. Bu nedenle aldığınız sitenin sosyal medyada aktif olmasına özen gösterin.
 • Backlink alımlarınızı zamana yayın ve doğal görünmeye çalışın.
 • Aldığınız backlink sayısı ile ziyaretçi sayınızın orantılı olmasına gayret gösterin. Eğer ziyaretçi sayınız artmazken, aldığınız backlinklerin sayısı sürekli artıyorsa burada bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Google’un bunu farketmesi çok uzun sürmez.
 • Aldığınız backlinkin yayınladığı site ile sitenizin faaliyet alanı benzer olması önemlidir.
 • Link çıkışı çok fazla olan sitelerden uzak durun.
 • Tek bir değerli siteden link almak, kalitesiz sitelerden 10larca link alımından çok daha değerlidir.
backlink-alırken-dikkat-edilmesi
Güvenilir ve popüler sitelerden tek bir link alımı dahi daha az kaliteli ve değersiz sitelerden alınan 10larca linkten daha değerli. Kaynak: Moz Blog
 • Sıklıkla yapılan bir hata ise hep kaliteli sitelerden link alımıdır. Oysaki bu durum doğal durmaz ve cezalandırılmanıza neden olabilir. Bu nedenle backlink kaynaklarınızda kaliteli siteler kadar orta ve düşük seviyelerdeki sitelere de yer verin.
 • Yine backlink alırken anahtar kelimenizle ilgili internal link yaratmayı unutmayın. Bunun yolu da sitenizde yeni içerik yaratmaktan geçiyor.

 

İTÜ Elektrik Mühendisliği mezunuyum. B2B Pazarlama, Mühendislik ve Marka Yönetimi özel ilgi alanlarım. Şuan Mühendislik firmalarına Pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Bir Cevap Yazın

Yuvako Yeni Hizmeti Alıcı Danışmanlığını Hayata Geçirdi

Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesinde lokomotif görevi gören Yuvako büyümesini ve yatırımlarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. 2016 yılının Ekim ayında kurulan Yuvako çok kısa bir sürede büyük bir ivme yakalayarak gayrimenkul sektörünün önemli isimlerinden biri olmayı başaran Yuvako her ay 4 milyon kişiye ulaşma başarısını yakalamış durumda.

Yuvako’ya dair diğer önemli veriler ise şu şekilde;

-Yuvako’nun portföyünde 1000’in üzerinde ev bulunuyor.

-Yuvako’ya İstanbul’da 6binin üzerinde kişi ev alım, satım ve kiralama talebiyle başvuru da bulundu. Bu veri teknoloji, verimlilik ve start up zihniyeti sayesinde şimdiden yaklaşık 150 emlakçının yaptığı işi küçük bir ekip ile Yuvako’nun yapabildiği anlamına geliyor.

-Yuvako’nun evleri 160 bin defa 3D ortamda gezildi.

-İstanbul’un dışında yurt dışında ev almak isteyen kişiler için Miami ve Kıbrıs’ta ev satışına başladı.

-Projelerini daha hızlı satmak isteyen 15 adet inşaat firmasına da hizmet vermeye de başladı.

Tüm bu gelişmelerin ardından Yuvako sektörde yine adını duyuracağı bir yeniliğe imza atarak sadece Yuvako’da bulunan ‘Alıcı Danışmanlığı’ hizmetini müşterilerinin kullanımına sundu.

Peki nedir bu Alıcı Danışmanlığı?

Alıcı Danışmanı hizmet almak isteyen kişiye objektif olarak danışmanlık yapan bir sistem. Klasik olarak tabir ettiğimiz emlakçıların daha çok ev sahibinin yanında olarak elindeki evi bir şekilde müşteriye satma çabasının müşterinin zararına olarak sonuçlandığı iç görüsü ile ortaya çıkmış bir hizmet aslında. Yuvako da müşterilerinin zarara uğramaması adına bu sistemi geliştirmiş durumda.

Yuvako Alıcı Danışmanları: 

 • Odaklarına alıcının ihtiyaçlarını ve isteklerini koyar.
 • Onları hayal ettikleri yuvaya ulaştırmak için Yuvako teknolojisi ile tüm piyasayı anlık şekilde takip eder. Hiç bir ev sahibine bağlı olmadan, uygun fırsatları sizin için yakalar.
 • Beğendiklerinizi evinizin rahatlığında 3D şekilde gezmenizi sağlar.
 • İstediğiniz evi en iyi fiyata alabilmeniz için bağımsız değerleme raporlarını kullanır, profesyonelce pazarlık eder.
 • Baştan sona tüm süreçte, siz arzu ettiğiniz evi en iyi şartlarda satın alana dek yanınızda olur. En önemlisi, bu hizmet için cebinizden hiç bir ek masraf çıkmaz.

KFC Twitter’da Neden Sadece 11 Kişiyi Takip Ediyor?

KFC sosyal medyayı yaratıcı ve efektif kullanmak konusunda ders gibi bir hareketle karşımızda. Bildiğiniz üzere KFC’nin gizli formülünde 11 farklı baharat karışımı kullanılıyor. Bu baharatların neler olduğu tam olarak bilinmese de KFC’nin lezzetine dair bu formül markanın sosyal medya ekibine ilham kaynağı olmuş durumda.

KFC’nin Twitter hesabına bakıldığında sadece 11 kişinin takip edildiği görülüyor. Peki ama neden? 11 kişi neye göre seçilmiş durumda? İşte bu sorunun cevabı çok basit bir yaratıcılığı içinde barındırıyor. KFC sosyal medya ekibi 90’ların meşhur müzik grubu Spice Girls’ün (Baharat Kızlar) üyelerine takibe alarak işe başladı. Ardından Herb isimli kullanıcılardan 6 tane seçerek onları da karışımın içine ekledi. (Herb=Ot, bitki)

KFC sosyal medya ekibi KFC’nin lezzet formülünü bu hareketle Twitter üzerinden de hayata geçirmiş oldu. Bu hareket yaratıcılığın basitliğe odaklanarak ortaya çıktığını bizlere tekrar kanıtladı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday