Sitenize Backlink Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler 0

Site dışı (off-page) SEO çalışmalarının en önemli aşamalarından biri doğru Backlink döngüsünün sitemiz için gerçekleşmesidir. Bu backlink döngüsünün en verimli şekilde sitemize geri dönmesi için aldığımız backlink kaynaklarında doğallığını ve sürekliliği sağlamalıyız. Bu noktada backlink çalışmalarınızı uzun vadede ve doğallığa önem vererek yapmanız başarılı Backlink çalışmalarının en önemli parçasını oluşturuyor. Peki bir backlink çalışmasında nelere dikkat etmeliyiz? Beraber inceleyelim.

 • Link aldığınız anahtar kelimeleri çeşitlendirin. Sadece anahtar kelimelerinize link almayın. Kaynak, devamı, daha fazlası vb. gibi doğal duran kelimelere de link alın. Bunun yanında sadece linkinizi eklediğiniz backlinkler almayı unutmayın.
Daha önce backlink almadığınız bir site aldığınız bir siteye göre Google sıralamıza 4 kat daha katkı sağlıyor.
Daha önce backlink almadığınız bir site aldığınız bir siteye göre (bütün şartlar eşitse) Google sıralamanıza tahmini 2 ila 5 kat daha fazla katkı sağlıyor. Kaynak: Ahref
 • Anahtar kelimeniz ile tam eşleşen urlden backlink almayın. Google bunu parayla alınmış bir backlink olduğunu varsayıyor. Bunun yerine urlde anahtar kelimenizin geçmesine önem verin.
 • Yine link alırken sadece ana sayfanıza değil, alt sayfalara da link alın.
 • Backlink kaynaklarını ve türlerini çeşitlendirin. (Video backlink, blog, pdf backlink vb)
 • Backlink aldığınız sitelerin güncelliğini ve özgünlüğünü göz önünde bulundurun. Domain otoritesi ve Mozrank değeri sitelerin kalitesi hakkında önemli ipuçlar verebilir. Mozbarı indirip tarayıcınıza eklerseniz kolaylıkla siteler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İndirmek için buradan linke gidebilirsiniz.
Bir ay ücretsiz sürümü ile güzel analizler yapabileceğiniz Opensite Explorer link almadan önemli bilgiler toplamanızı sağlıyor.
Bir aylık ücretsiz sürümü ile güzel analizler yapabileceğiniz  Moz Opensite Explorer link almadan önemli bilgiler toplamanızı sağlıyor.
Mozrank vb değerlerin iterative (yinelemeli)
Mozrank vb değerlerin Google PR’e nazaran iterative (yinelemeli) korelasyonu
 • Siteler hakkında değerlendirme yapabileceğiniz bir diğer önemli araçsa Majestic SEO. Kategori bazlı değerlendirme yapılan Trust Flow ve Citation Flow değerleri siteleri değerlendirirken kullanabilirsiniz.
majestic-seo-değerlendirme
Majestic SEO ile backlink almadan önce detaylı analizler yapabilirsiniz.
 • Backlink alırken yayınlanan içeriğin özgün olmasına özen gösterin. Backlink aldığınız bir içerikle başka siteden tekrar backlink almayın.
 • Rakiplerinizin backlink kaynaklarını keşfedin. Bunu yapmak için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Rakiplerinizin kullandığı backlink kaynaklarından alınan linkler sıralamanızda daha iyi etki sağlayacaktır.
 • En çok yapılan hatalardan biri bize link kazandıran içeriğin sosyal medyada hiç kullanılmamasıdır. Oysaki sosyal medya sinyalleri içeriğin dolasıyla backlinkin kalitesini arttırır. Bu nedenle aldığınız sitenin sosyal medyada aktif olmasına özen gösterin.
 • Backlink alımlarınızı zamana yayın ve doğal görünmeye çalışın.
 • Aldığınız backlink sayısı ile ziyaretçi sayınızın orantılı olmasına gayret gösterin. Eğer ziyaretçi sayınız artmazken, aldığınız backlinklerin sayısı sürekli artıyorsa burada bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Google’un bunu farketmesi çok uzun sürmez.
 • Aldığınız backlinkin yayınladığı site ile sitenizin faaliyet alanı benzer olması önemlidir.
 • Link çıkışı çok fazla olan sitelerden uzak durun.
 • Tek bir değerli siteden link almak, kalitesiz sitelerden 10larca link alımından çok daha değerlidir.
backlink-alırken-dikkat-edilmesi
Güvenilir ve popüler sitelerden tek bir link alımı dahi daha az kaliteli ve değersiz sitelerden alınan 10larca linkten daha değerli. Kaynak: Moz Blog
 • Sıklıkla yapılan bir hata ise hep kaliteli sitelerden link alımıdır. Oysaki bu durum doğal durmaz ve cezalandırılmanıza neden olabilir. Bu nedenle backlink kaynaklarınızda kaliteli siteler kadar orta ve düşük seviyelerdeki sitelere de yer verin.
 • Yine backlink alırken anahtar kelimenizle ilgili internal link yaratmayı unutmayın. Bunun yolu da sitenizde yeni içerik yaratmaktan geçiyor.

 

İTÜ Elektrik Mühendisliği mezunuyum. B2B Pazarlama, Mühendislik ve Marka Yönetimi özel ilgi alanlarım. Şuan Mühendislik firmalarına Pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Bir Cevap Yazın

NBA Yeni Sezon Formaları Sahibini Akıllı Uygulamalara Bağlayacak 0

NBA takımlarının 2017-2018 sezonunda giyeceği formaların tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Ligin yapısı gereği tüm takımların formaları tek bir marka tarafından üretiliyor. Yeni sezonda forma üretimini 2015 yılında yapılan anlaşma gereği Nike üstlendi.

Tasarlanan formalar sadece sporcuların fiziksel ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilmiyor. Akıllı telefon uygulamalarının günümüzde yarattığı etki göz önüne alınarak formanın sağ alt kısmında bulunan etiketin içine yerleştirilmiş çip, sahibini Nike Connect uygulamasına yönlendiriyor. Kişisel deneyimi artırmak amacıyla üretilen bu formalar satın alındıktan sonra çip, akıllı telefon tarafından okunuyor. Açılan uygulama ile NBA haberleri, takip edilen takımın maç öncesi bilgileri, maç takvimi ve oyuncuların istatistikleri ayrıntılı olarak görüntülenebilecek. NBA bilgilerinin yanı sıra ligin resmi oyunu olan NBA 2K18 ve Spotify ile ortak çalışma yürütülerek eş zamanlı kampanyaların yürütülmesi hedefleniyor. NBA, Çin Halk Cumhuriyetindeki büyük taraftar kitlesini göz ardı etmeyerek NBA 2K18 oyunu yerine 2K Online ve Spotify yerine QQ Music programlarını destekleyen bir çip ve uygulama üretmiş. Forma, satın alındığı için normal üyeliklerden farklı olarak bazı ekstra özellikleri ve avantajları sahibine sunuyor. Nike Connect uygulaması 29 Eylül tarihinde aktif hale gelecek. Uygulamanın kullanılması için iOS 11 sürümü (Iphone 7 ve üstü) ve NFC özelliğini destekleyen Android sürümü gerekiyor.

Uygulama için çekilen reklam filmini aşağıdaki aşağıda izleyebilirsiniz:

Yeni sezonda tüm NBA severlere keyifli bir sezon dilerim.

Mobil Video Reklam Harcamaları, İkinci Çeyrekte %142 Arttı 0

Video içeriğin son senelerde büyük bir yükselişe geçtiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tabii, buna bağlı olarak video reklam harcamaları da arttı. Smaato isimli mobil reklam şirketinin hazırladığı yeni rapor da mobil platformlarda video reklamın en hızlı büyüyen reklam formatı olduğuna işaret ediyor.

Smaato, bu yılın ikinci çeyreğinde sunduğu 1,5 trilyondan fazla reklam etkisini incelediğini ve bunun sonucunda mobil video reklam harcamalarının yılın ilk çeyreğindekine göre %142 arttığı kanısına ulaştığını belirtiyor. Bununla birlikte, 2016 yılının son çeyreğindeki mobil video reklam harcamaları baz alındığında ise bu yılın ilk çeyreğindeki mobil video reklam harcamalarındaki artış oranı sadece %14’tü. Üstelik yılın son çeyreğinin, genel anlamda reklam harcamalarının en fazla yapıldığı dönem olduğunu da ekleyelim.

2016’nın Son Çeyreği ve 2017’nin İkinci Çeyreği Arasındaki Mobil Video Reklam Harcamalarındaki Artış

TechCruch’ın Smaato’nun bu raporuyla ilgili yaptığı habere göre native reklamlar da çeyrekten çeyreğe %50 oranında büyüdü. Rapora göre en popüler video reklam formatı, video içi tam ekran reklamlar oldu. Rapor kapsamında ödüllü video reklam (izlediğiniz takdirde oyun içi ya da uygulama içi ödüller sunan reklamlar) formatlarına da göz atıldı. Burada da reklam etkisinin %96, harcama miktarının ise %153 oranında arttığı gözlemlendi.

Bunların yanı sıra rapor, video harici mobil reklam harcamalarına da değiniyor. Rapora göre Smaato platformu aracılığıyla yapılan reklam harcamalarının %57’si Android platformunda gerçekleştiriliyor. Buna rağmen iOS kullanıcıları, yayıncılar için kullanıcı başına neredeyse iki kat fazla gelir üretiyor. Çapraz platformlar baz alındığında ise uygulama içi reklamlar, toplam mobil reklam harcamasının %94’ünü oluşturuyor ve bu yeni bir rekor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link