Sitenize Backlink Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Site dışı (off-page) SEO çalışmalarının en önemli aşamalarından biri doğru Backlink döngüsünün sitemiz için gerçekleşmesidir. Bu backlink döngüsünün en verimli şekilde sitemize geri dönmesi için aldığımız backlink kaynaklarında doğallığını ve sürekliliği sağlamalıyız. Bu noktada backlink çalışmalarınızı uzun vadede ve doğallığa önem vererek yapmanız başarılı Backlink çalışmalarının en önemli parçasını oluşturuyor. Peki bir backlink çalışmasında nelere dikkat etmeliyiz? Beraber inceleyelim.

 • Link aldığınız anahtar kelimeleri çeşitlendirin. Sadece anahtar kelimelerinize link almayın. Kaynak, devamı, daha fazlası vb. gibi doğal duran kelimelere de link alın. Bunun yanında sadece linkinizi eklediğiniz backlinkler almayı unutmayın.
Daha önce backlink almadığınız bir site aldığınız bir siteye göre Google sıralamıza 4 kat daha katkı sağlıyor.
Daha önce backlink almadığınız bir site aldığınız bir siteye göre (bütün şartlar eşitse) Google sıralamanıza tahmini 2 ila 5 kat daha fazla katkı sağlıyor. Kaynak: Ahref
 • Anahtar kelimeniz ile tam eşleşen urlden backlink almayın. Google bunu parayla alınmış bir backlink olduğunu varsayıyor. Bunun yerine urlde anahtar kelimenizin geçmesine önem verin.
 • Yine link alırken sadece ana sayfanıza değil, alt sayfalara da link alın.
 • Backlink kaynaklarını ve türlerini çeşitlendirin. (Video backlink, blog, pdf backlink vb)
 • Backlink aldığınız sitelerin güncelliğini ve özgünlüğünü göz önünde bulundurun. Domain otoritesi ve Mozrank değeri sitelerin kalitesi hakkında önemli ipuçlar verebilir. Mozbarı indirip tarayıcınıza eklerseniz kolaylıkla siteler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İndirmek için buradan linke gidebilirsiniz.
Bir ay ücretsiz sürümü ile güzel analizler yapabileceğiniz Opensite Explorer link almadan önemli bilgiler toplamanızı sağlıyor.
Bir aylık ücretsiz sürümü ile güzel analizler yapabileceğiniz  Moz Opensite Explorer link almadan önemli bilgiler toplamanızı sağlıyor.
Mozrank vb değerlerin iterative (yinelemeli)
Mozrank vb değerlerin Google PR’e nazaran iterative (yinelemeli) korelasyonu
 • Siteler hakkında değerlendirme yapabileceğiniz bir diğer önemli araçsa Majestic SEO. Kategori bazlı değerlendirme yapılan Trust Flow ve Citation Flow değerleri siteleri değerlendirirken kullanabilirsiniz.
majestic-seo-değerlendirme
Majestic SEO ile backlink almadan önce detaylı analizler yapabilirsiniz.
 • Backlink alırken yayınlanan içeriğin özgün olmasına özen gösterin. Backlink aldığınız bir içerikle başka siteden tekrar backlink almayın.
 • Rakiplerinizin backlink kaynaklarını keşfedin. Bunu yapmak için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Rakiplerinizin kullandığı backlink kaynaklarından alınan linkler sıralamanızda daha iyi etki sağlayacaktır.
 • En çok yapılan hatalardan biri bize link kazandıran içeriğin sosyal medyada hiç kullanılmamasıdır. Oysaki sosyal medya sinyalleri içeriğin dolasıyla backlinkin kalitesini arttırır. Bu nedenle aldığınız sitenin sosyal medyada aktif olmasına özen gösterin.
 • Backlink alımlarınızı zamana yayın ve doğal görünmeye çalışın.
 • Aldığınız backlink sayısı ile ziyaretçi sayınızın orantılı olmasına gayret gösterin. Eğer ziyaretçi sayınız artmazken, aldığınız backlinklerin sayısı sürekli artıyorsa burada bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Google’un bunu farketmesi çok uzun sürmez.
 • Aldığınız backlinkin yayınladığı site ile sitenizin faaliyet alanı benzer olması önemlidir.
 • Link çıkışı çok fazla olan sitelerden uzak durun.
 • Tek bir değerli siteden link almak, kalitesiz sitelerden 10larca link alımından çok daha değerlidir.
backlink-alırken-dikkat-edilmesi
Güvenilir ve popüler sitelerden tek bir link alımı dahi daha az kaliteli ve değersiz sitelerden alınan 10larca linkten daha değerli. Kaynak: Moz Blog
 • Sıklıkla yapılan bir hata ise hep kaliteli sitelerden link alımıdır. Oysaki bu durum doğal durmaz ve cezalandırılmanıza neden olabilir. Bu nedenle backlink kaynaklarınızda kaliteli siteler kadar orta ve düşük seviyelerdeki sitelere de yer verin.
 • Yine backlink alırken anahtar kelimenizle ilgili internal link yaratmayı unutmayın. Bunun yolu da sitenizde yeni içerik yaratmaktan geçiyor.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İTÜ Elektrik Mühendisliği mezunuyum. B2B Pazarlama, Mühendislik ve Marka Yönetimi özel ilgi alanlarım. Şuan Mühendislik firmalarına Pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Bir Cevap Yazın

Zuckerberg Markalardan Ne İstiyor?

Facebook ya da Instagram sayfanızı her açtığınızda, komşunuzun yaptığı tiramisuyu ya da arkadaşınızın tatil maceralarını fazlasıyla görmekten rahatsız olanlardan mısınız?

Maalesef, bu duruma alışsanız hatta daha fazla benimsemeye başlasanız iyi olur. Çünkü Mark Zuckerberg, geçtiğimiz hafta yeni Facebook ve Instagram algoritmalarını açıklayarak, bir kez daha tüm dünyayı sarsmayı başardı. Bundan böyle, arkadaşlarınızın veya ailenizin içerikleri markalardan çok daha değerli olacak.

Peki, bu durum aslında ne demek oluyor?  Markalardan, Facebook ve Instagram’ın organik içerik üreticisi olan kişilerinin yerine, kullanıcıların ana sayfalarında görünebilmesi için biraz daha cömert olmaları bekleniyor. Yani, artık Instagram ve Facebook üzerinden reklam yapmanın fiyatı biraz daha yükseldi. Bu durumda, markaların Ayşe’nin #tbt (throwbackthursday) etiketli çocukluk fotoğrafından daha değerli olduğunu kanıtlamak için, elini daha fazla cebine atması gerekecek.

Bu durumu biraz daha bilimsel şekilde ifade etmek için, basit bir arz-talep grafiğinden yararlanalım. Değişim öncesi fiyat ve miktar dengesi P1Q1 seviyesindedir. İşleri biraz daha basitleştirmek için, yeni haber kaynağı güncellemelerinin etkisi hakkında üç varsayımda bulunalım.

 • İlk olarak; Facebook reklamlarının kullanıcıların haber kaynağına sunulma şekli değişmeyecektir.
 • İkinci olarak; insanlar platform üzerinde daha az vakit geçirmeye başlayacaklar, bu durum reklamcılık gelirlerinin daha az olacağı anlamına gelmektedir. Sonuçta, S1 arz noktasından sola hareket ederek, S2 noktasına doğru grafiğin kaymasına ve reklam maliyetlerinin artmasına neden olacaktır.
 • Üçüncü olarak; markalar, organik erişimdeki kayıpla mücadele edebilmek için yayınlarını artıracak ya da reklamlara daha fazla yatırım yapacaklardır. Bu durum da reklam taleplerinin daha fazla olması anlamına gelerek, talebin sağa kayıp D1 noktasından D2’ye doğru hareket etmesine yol açacaktır.

Arzın azalması ve talebin artması sonucunda yeni denge noktası, Facebook reklamlarının toplam fiyatının arttığı P2Q2 noktasında oluşmaktadır (diğer faktörler sabit). İşin teknik kısmını atlayarak, bu yeni değişimlerin marka, fenomen ya da pazarlamacılar açısında ekosistemi nasıl etkilediğine göz atalım.

Instagram ve Facebook haber kaynaklarının kronolojik olarak sıralandığı zamanları hatırlayın. Gerçekten merak ettiğiniz insanları, markaları ya da toplulukları takip ediyor ve onların içerikleri paylaşıldıkları zamana göre haber akışınızda gösteriliyorlardı. Stratejiler herkes için çok daha az karmaşıktı ve kontrol tamamen elimizdeydi. Sonra 2016 yılındaki meşhur, algoritmik ilk yenilik gerçekleşti. Sonuçta Instagram, toplam takipçilerin %30 ile sınırlanan ve algoritmanın haber kaynağında sizin görmenizi istediği içerikleri karşınıza çıkardığı şekilde yeniden düzenlendi.  Yani, kontrol her anlamda kullanıcıların elinden alındı.

Sosyal medya, konvansiyonelden farklı olarak marka ve işletmeler için çok kısa sürede “cool” bir imaj yaratacakları fırsatlar havuzunu sunuyor. Doğru strateji ve taktiklerle kısa sürede marka imajını yükseltmek mümkün. Örneğin, Daniel Wellington’u ele alalım. Neredeyse her moda fenomeninin Instagram üzerinden onun reklamını yaptığına şahit olmuşsunuzdur. Bu gibi markalar, Instagram taktikleri, fenomen iş birlikleri ve kusursuz satış stratejileri ile milyon dolarlık işletmelere dönüştüler. Instagram algoritmalarının değişmesiyle birlikte, gerçek kişilerden oluşan organik içeriklerden daha çok, markalardan ise daha az içerik görmeye başlayacağız. Peki bu durumda Instagram üzerinde işler nasıl yürüyecek?

Fenomenlerle çalışmanın maliyeti daha da artacak

Bu durumdan fenomenlerin markalardan daha az olumsuz etkileneceği düşünülmektedir. Nitekim fenomenler, hangi nişte olduğu fark etmeksizin, kendine has içeriklere sahiplerdir ve her koşulda onları takip etmeye hazır bir kitleleri vardır. Bu durumda markalar daha fazla reklam bütçesine para ayıracak ve mega, mikro ve nano fenomenler ile çok daha fazla iş birliği yapmak durumunda kalacaklar.

Markalar yeni bir pazarlama ekosistemi oluşturmak durumunda kalacak

Sosyal medya ile ilgili en iyi şeylerden biri, doğru verilerle ve analizle gerçek hedef kitleyi ve onların nelerden etkilendiğini bulabilmeye olanak tanımasıdır. Markalar için bir fenomenin izleyicisini kullanmak için en iyi yol, hedefi anlamak, hedef kitleyi etkileyen faktörleri öğrenmek ve marka veya ürünün hikayesini harmanlayarak, fenomen ve işletmenin marka değerini eşleştirmek olacak.

Sosyal medya pazarlamasının geleceği Zuckerberg’in fenomenlere olan bakışında

Zuckerberg’in ifadesiyle sahte içerikleri ayıklamak için geliştirilen algoritma sonucunda, daha fazla fenomenle çalışan markaların ve fenomenlerin içerikleri nasıl algılanacak? Yani asıl soru; fenomenlerin içeriği de Ayşe’nin #tbt etiketli çocukluk fotoğrafı kadar değerli olacak mı? Önümüzdeki günlerde neler olacağınız hep birlikte göreceğiz.

Ne de olsa Zuckerberg, hissedarlarının kazancını artırmanın en iyi yolunu elbet bulacaktır!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Amazon’dan Bahçe İşlerinizi Kolaylaştıracak Dijital Bahçe Uygulaması Geliyor

Amazon, yetiştirdiğiniz bitkilerin fotoğraflarını çekip atabileceğiniz ve size bitkilerle ilgili öneride bulunabilecek bir sistemin patentini aldı. Sürdürülebilirlik açısından da oldukça önemli olabilecek bu hizmet bitkilerle ilgili bildiği her şeyi size aktarıyor.

Şirket bu sistemle algoritmaları ve görüntü tanıma yazılımını kullanarak öneriler yapabiliyor. Kendi yetiştirdiği sebzelerle yemek pişirmek istediği için Seattle’da bahçeli bir eve taşınan Evelyn’i örnek olarak gösteriyor. Evelyn bahçesindeki sebzeleri nasıl tanıyacağını ve pişireceğini bilmiyor. Bahçe servisi bu gibi durumlarda kişilere hizmet vererek yetiştirme ve pişirme hizmetleri sağlayacak. 

Örneğin bahçe sistemi, Evelyn’in bahçesinde nane, domates ve salatalık buluyor. (Bahsedilen sebzeler bilindik sebzeler ancak nasıl kullanılacağı bilinmeyen bitkiler için çok daha faydalı bir sistemden söz ediyoruz.) Bulduğu malzemeler ile bir Yunan Salatası tarifi verebiliyor ve böylece Evelyn Amazon’dan salata için gerekli olan diğer beyaz peynir ve zeytinyağı gibi malzemeleri de alabiliyor ve Amazon baştan sona bir hizmet sağlamış oluyor. 

Hizmetin çok daha ilginç kısmı, bahçede büyüyen engeller olduğunu (örneğin bahçenin bir bölümünü gölgeleyen bir ağaç) tanımlayabilmesi ve bu koşullar altında iyi sonuçlar veren bitkiler için tavsiyelerde bulunması. Yani sistem size eğer bahçenizde büyük ağaç varsa bu ağacın gölgesinde zencefil yetiştirebileceğiniz gibi detay bilgileri bile verebilecek!

Coğrafi olarak konumunuza erişebilen hizmet size bahçenizde yetişme potansiyeli en çok ve en az olan bitkileri de gösterebilecek. Yetiştirmek istediğiniz bitkileri bahçenizin neresinde konumlandırmanız gerektiğiyle ilgili bir sanal bahçe uygulaması da sistemin içerisinde olacak. Bunun dışında bahçenizdeki bitkileri ne sıklıkta sulamanız gerektiği gibi detaylarla da size yardımcı olabilecek.

Amazon Whoole Foods’u satın aldığından beri sitede yiyeceğe çok daha fazla yer verirken bu yiyecekleri pazarlamak için de değişik yöntemler uygulamaya çalışıyor. Bu hizmetin ne zaman kullanılmaya başlanacağı ise henüz bilinmiyor.

Emekli olup Güney’e yerleşme hayallerine su serpen bu sistem ile kim kendi meyve ve sebzesini yetiştirmek istemez ki?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link