Sitenize Backlink Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Site dışı (off-page) SEO çalışmalarının en önemli aşamalarından biri doğru Backlink döngüsünün sitemiz için gerçekleşmesidir. Bu backlink döngüsünün en verimli şekilde sitemize geri dönmesi için aldığımız backlink kaynaklarında doğallığını ve sürekliliği sağlamalıyız. Bu noktada backlink çalışmalarınızı uzun vadede ve doğallığa önem vererek yapmanız başarılı Backlink çalışmalarının en önemli parçasını oluşturuyor. Peki bir backlink çalışmasında nelere dikkat etmeliyiz? Beraber inceleyelim.

 • Link aldığınız anahtar kelimeleri çeşitlendirin. Sadece anahtar kelimelerinize link almayın. Kaynak, devamı, daha fazlası vb. gibi doğal duran kelimelere de link alın. Bunun yanında sadece linkinizi eklediğiniz backlinkler almayı unutmayın.
Daha önce backlink almadığınız bir site aldığınız bir siteye göre Google sıralamıza 4 kat daha katkı sağlıyor.
Daha önce backlink almadığınız bir site aldığınız bir siteye göre (bütün şartlar eşitse) Google sıralamanıza tahmini 2 ila 5 kat daha fazla katkı sağlıyor. Kaynak: Ahref
 • Anahtar kelimeniz ile tam eşleşen urlden backlink almayın. Google bunu parayla alınmış bir backlink olduğunu varsayıyor. Bunun yerine urlde anahtar kelimenizin geçmesine önem verin.
 • Yine link alırken sadece ana sayfanıza değil, alt sayfalara da link alın.
 • Backlink kaynaklarını ve türlerini çeşitlendirin. (Video backlink, blog, pdf backlink vb)
 • Backlink aldığınız sitelerin güncelliğini ve özgünlüğünü göz önünde bulundurun. Domain otoritesi ve Mozrank değeri sitelerin kalitesi hakkında önemli ipuçlar verebilir. Mozbarı indirip tarayıcınıza eklerseniz kolaylıkla siteler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İndirmek için buradan linke gidebilirsiniz.
Bir ay ücretsiz sürümü ile güzel analizler yapabileceğiniz Opensite Explorer link almadan önemli bilgiler toplamanızı sağlıyor.
Bir aylık ücretsiz sürümü ile güzel analizler yapabileceğiniz  Moz Opensite Explorer link almadan önemli bilgiler toplamanızı sağlıyor.
Mozrank vb değerlerin iterative (yinelemeli)
Mozrank vb değerlerin Google PR’e nazaran iterative (yinelemeli) korelasyonu
 • Siteler hakkında değerlendirme yapabileceğiniz bir diğer önemli araçsa Majestic SEO. Kategori bazlı değerlendirme yapılan Trust Flow ve Citation Flow değerleri siteleri değerlendirirken kullanabilirsiniz.
majestic-seo-değerlendirme
Majestic SEO ile backlink almadan önce detaylı analizler yapabilirsiniz.
 • Backlink alırken yayınlanan içeriğin özgün olmasına özen gösterin. Backlink aldığınız bir içerikle başka siteden tekrar backlink almayın.
 • Rakiplerinizin backlink kaynaklarını keşfedin. Bunu yapmak için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Rakiplerinizin kullandığı backlink kaynaklarından alınan linkler sıralamanızda daha iyi etki sağlayacaktır.
 • En çok yapılan hatalardan biri bize link kazandıran içeriğin sosyal medyada hiç kullanılmamasıdır. Oysaki sosyal medya sinyalleri içeriğin dolasıyla backlinkin kalitesini arttırır. Bu nedenle aldığınız sitenin sosyal medyada aktif olmasına özen gösterin.
 • Backlink alımlarınızı zamana yayın ve doğal görünmeye çalışın.
 • Aldığınız backlink sayısı ile ziyaretçi sayınızın orantılı olmasına gayret gösterin. Eğer ziyaretçi sayınız artmazken, aldığınız backlinklerin sayısı sürekli artıyorsa burada bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Google’un bunu farketmesi çok uzun sürmez.
 • Aldığınız backlinkin yayınladığı site ile sitenizin faaliyet alanı benzer olması önemlidir.
 • Link çıkışı çok fazla olan sitelerden uzak durun.
 • Tek bir değerli siteden link almak, kalitesiz sitelerden 10larca link alımından çok daha değerlidir.
backlink-alırken-dikkat-edilmesi
Güvenilir ve popüler sitelerden tek bir link alımı dahi daha az kaliteli ve değersiz sitelerden alınan 10larca linkten daha değerli. Kaynak: Moz Blog
 • Sıklıkla yapılan bir hata ise hep kaliteli sitelerden link alımıdır. Oysaki bu durum doğal durmaz ve cezalandırılmanıza neden olabilir. Bu nedenle backlink kaynaklarınızda kaliteli siteler kadar orta ve düşük seviyelerdeki sitelere de yer verin.
 • Yine backlink alırken anahtar kelimenizle ilgili internal link yaratmayı unutmayın. Bunun yolu da sitenizde yeni içerik yaratmaktan geçiyor.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İTÜ Elektrik Mühendisliği mezunuyum. B2B Pazarlama, Mühendislik ve Marka Yönetimi özel ilgi alanlarım. Şuan Mühendislik firmalarına Pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Bir Cevap Yazın

Avrupa Dijital Reklam Yatırımları 5 Yılda 2 Katına Çıktı

 • Türkiye dijital reklam yatırımları, 2016 yılına göre yüzde 15,5 oranında artarak Avrupa’nın en hızlı gelişen ilk 10 pazarının içinde yer aldı.
 • Mobil display yüzde 40’dan fazla büyüyerek toplam display pazarının yüzde 42’sini oluştururken, video bunun dörtte birinden fazlasını oluşturdu.
 • Dijital reklam yatırımlarında en büyük pazar 15,6 milyar Euro ile İngiltere’de. 
 • İlgili yazı; ABD’de dijital reklam yatırımları, Türkiye’nin toplam reklamlarının 40 katı

Her yıl Interact konferansında açıklanan IAB Avrupa AdExbenchmark raporuna göre dijital reklam yatırımları 2017 yılında yüzde 13,2 oranında artarak 48 milyar Euro’ya yükseldi. 

Geçmişten Günümüze dijital reklam yatırımları

pastedGraphic.png

Toplam yirmi pazar çift haneli büyürken, çalışmaya katılan 27 ülkede Mobil çift haneli büyüme ile dikkat çekti. Mobil display yüzde 40’dan fazla büyüyerek toplam display’inpazarının yüzde 42’sini oluştururken, video bunun dörtte birinden fazlasını oluşturdu. Yüzde 38 büyüyen Sosyal medya,display’deki payını artırırken 4 kat büyüyen videonun yanında non-video display yüzde 35 büyüdü. Videodaki büyüme, yüzde 73,4’lük artış ile out-stream’den gelirken, in-stream’de yüzde 6,9 büyüme yaşandığı görüldü.  

Türkiye dijital reklam yatırımları, 2016 yılına göre yüzde 15,5 oranında artarak Avrupa’nın en hızlı gelişen ilk 10 pazarının içinde yer aldı.

2017 Avrupa Dijital Reklam Yatırımları

Dijital reklam yatırımlarında yüzde14,9’luk bir büyümeyle arama motoru ve ilan sayfaları çok yüksek bir performans gösterdi ve19,3 milyar Euro’ya ulaştı.

Arama motoru reklam yatırımları yüzde 14,4’lük bir büyüme oranıyla yılı 21,9 milyar Euro ile tamamladı ve böylece en büyük online reklam formatı olma özelliğini devam ettirdi.

IAB Avrupa CEO’su TownsendFeehand sonuçları şu sözlerle değerlendirdi:Dijital reklam yatırımları, bu yıl da Avrupa’da içeriğin ve tüketici deneyimlerinin önemini ispatlayarak çift haneli büyüme yaşadı. 3 gün sonra yürürlüğe girecek GDPR sektörümüz için bir dönüm noktası olacak. Kullanıcı deneyimlerini geliştirmeye devam ederek djital reklamcılığın Avrupa ekonomisine sağladığı katkıyı sürdürmeliyiz”.

IHS Technology Reklam Araştırmaları Direktörü Daniel Knapp ise görüşlerini şu cümlelerle paylaştı: “2017’de Sosyal medya, mobil, video ve arama motorureklamcılığı Avrupa online reklam yatırımlarının büyümesinde ana oyuncular oldu.Bağlantı,konum, duygu ve satın alma yolunun gücü dijital reklamları günümüzün markaları için çok yönlü ve vazgeçilmez kılıyor”.

2017’de CEE (Merkez ve Doğu Avrupa) bölgesinde en yüksek büyüme oranı yakalayan 3 ülke:

 1. Belarus – Yüzde 33,9
 2. Sırbistan – Yüzde 23,7
 3. Rusya – Yüzde 21.9

2017’de olgun pazarlarda da büyümenin devam etmesi (Avrupa ortalamasıyla orantılı veya üstünde) pazar doygunluğunun yenilik ve büyümeyi engellemediğini gösterdi. İngiltere (Yüzde 4,3), Norveç (Yüzde16,6), İsveç (Yüzde 18,4), İsviçre (Yüzde 12,5) ve Danimarka (Yüzde 9,7)’da çift haneli büyümeler gerçekleşti.

Dijital reklam yatırımları bakımından en büyük 10 Pazar:

 1. İngiltere – 15,6  milyar Euro
 2. Almanya – 6,6 milyar Euro
 3. Fransa – 5,1 milyar Euro 
 4. Rusya – 3,3 milyar Euro 
 5. İtalya– 2,6 milyar Euro 
 6. İsveç– 1,8 milyar Euro 
 7. Hollanda – 1,8 milyar Euro 
 8. İsviçre – 1,8 milyar Euro 
 9. İspanya – 1,8 milyar Euro 
 10. Belçika – 1 milyar Euro 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dijital Pazarlamada Geleceğin Ayak İzleri: Veri

 • Şirketlerin %59’ü Facebook ve Instagram reklam harcamalarını kendi ekibine yaptırırken yine şirketlerin %57’si Google reklam faaliyetlerini de kendi içinde yürütmeyi tercih ediyor.
 • CRM verisi kullanımı şirketlerde bu sene %56’larda kalırken tahminler seneye %70’lere çıkacağını gösteriyor.
 • Benzeri yazılar için; Tüketici Teknoloji Sayesinde Artık Marka Rollerini Üstleniyor

Daha fazla kanaldan daha fazla mesaja maruz kalan tüketicilerin artık kendileri ile ilgili tüm satın alım kararlarında etkilenen rolüne “ etkileyen” rolünü de eklediklerini dile getirmiştik. Bu durum reklamcıların artık bireysel seviyede kişiselleşmiş mesajlar üreterek tüketiciye ulaşmaları demek.

Bu durum ise 1990lardan beri hayatımızda yeri olan dijital reklamcılığın köklü bir şekilde değiştiği bu döneme götürüyor bizi: Veri ile desteklenmiş dijital pazarlama. Tüketiciye birebirde ulaşmak için reklamcıların ellerinde olan tonlarca veriyi işleyip anlamlı bilgiler yığını haline getirmesi ve stratejisini bunun üzerine kurması gerekiyor.

Veri ile desteklenen bu yeni tip pazarlama bildiğimiz kanalların ve onlara verilen bütçelerin de revize olması demek. Yani Google ve Facebook üzerinden maruz kaldığımız ve sadece tıklamamız ile başarısı ölçülen bu reklamların volümü de düşüyor.

Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya Pasifik bölgesinde 900 dijital pazarlama lideri ile yapılan araştırma dijital reklamcılığın yeniçağını gözler önüne seriyor.

Araştırmaya göre artık reklam verenler reklam projelerinde ajanslarla çalışmak yerine kendi içlerinde kurdukları kreatif ekiplerle yapmayı daha çok tercih eder hale geliyor bunun nedeni ise artık şirketlerin kendi dijital pazarlama aktiviteleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istemeleri ve bu çabaların diğer pazarlama aktiviteleri ile de aynı hizada gitmesini istemelerinden kaynaklanıyor.

 • Şirketlerin %59’ü Facebook ve Instagram reklam harcamalarını kendi ekibine yaptırırken yine şirketlerin %57’si Google reklam faaliyetlerini de kendi içinde yürütmeyi tercih ediyor.

Veri Dijital Reklamcılığın Referans Noktası

Yukarıda da bahsi geçtiği üzere dijital reklamcılığı şekillendiren, tüketiciye bir mesajı doğru zamanda doğru yerde verdirmeyi sağlayan şey veri oldu. Veriyi müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) verisi, online veri ve demografik verisi olarak 3’e ayırabiliyoruz. Geçtiğimiz yıl şirketlerin bu verileri nasıl kullandıklarını ise aşağıda görebilirsiniz.

Reklamcıların %94’ünün doğru hedefleme yapabilmek için e-mail, telefon numarası gibi CRM verisini kullanmayı tercih ettiğini ve bu verileri daha kolay erişilebilir hale getirenlerin Facebook ve Google olduğunu biliyoruz. CRM verisi kullanımı şirketlerde bu sene %56’larda kalırken tahminler seneye %70’lere çıkacağını gösteriyor. Bu sonuç kendi verilerimiz satın alma davranışımızı nasıl şekillendireceğinin en önemli kanıtı olarak gösterilebilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link