Reklam Performansınızı Olumsuz Etkileyebilecek Adwords Ayarları

AdWords reklamlarınızı yönetirken ne yaparsanız yapın kötü performans göstermesini önleyemediğiniz durumlar oluyor mu? Tecrübelerime dayanarak bu duruma yol açan en önemli 4 durumu sizlerle paylaşmak isterim.

Arama Ortakları ( Search Partner )

Eğer doğru anahtar kelime hedeflemelerine ve dikkat çekici bir biçimde yazılmış reklam metinlerine sahipseniz fakat buna karşın tıklanma oranlarınız çok düşükse sorun kampanya ayarlarında olabilir.

Arama ortakları, Google reklamlarına hizmet eden AOL, ask.com veya wow.com gibi arama motorlarıdır. Bu arama motorlarındaki düşük tıklanma oranları kampanyanızın tıklanma oranını da aşağı çekecektir.

Kampanya ayarlarında, Ağlar bölümünde arama ağı iş ortaklarını dahil et seçeneğini kaldırırsanız tıklanma oranlarınızın yükseldiğini görebilirsiniz.

kampanya-ayarlari

Mobil Uygulamalarda Yayınlanan Display Reklamlar

Reklamlarınız çok fazla gösterim alıyor fakat dönüşüm oranlarınız düşük kalıyorsa sorun reklamlarınızın mobil uygulamalarda yayınlanıyor olması olabilir. Kullanıcılar uygulamaları kullanırken reklamlarla ilgilenmezler asıl amaçları uygulama ile etkileşim sağlamaktır. Bu sebeple uygulama içerisinde yayınlanan reklamlardan sağlanan trafiğin çok büyük bir kısmı yanlışlıkla yapılan tıklamalardan oluşmaktadır.

Özellikle mobil oyun uygulamalarında kullanıcılar reklamlara istemeden tıklamaktadır. Bu trafiğin dönüşüm oranlarının da çok düşük olması doğaldır. Bu uygulamaları tek tek negatifleyebileceğiniz gibi kampanya hariç tutmalarına gidip, yerleşimler kısmında adsenseformobileapps.com metnini ekleyip reklamlarınızı bütün uygulamalardan da hariç tutabilirsiniz.

reklam-grubu

Reklam Rotasyon Ayarını Eşit Olarak Tutmak

Kampanya ayarlarında, gelişmiş ayarlar başlığı altında Reklam yayını: Reklam rotasyonu seçeneği vardır. Eğer burada süresiz olarak dönüşümlü yayınla seçeneğini seçmişseniz 2 ya da daha fazla metin eklemiş olduğunuz reklam gruplarındaki reklamlarınız performans gözetmeksizin eşit olarak gösterim alır.

Yani farklı metinlerinizden iyi performans gösterenler, performansı kötü olanlarla aynı sayıda gösterim alacaktır. Bu seçenek dönüşüm oranlarınızı doğrudan etkileyecektir.

Eğer reklam metinlerinize mutlaka eşit şans vermek istiyorsanız bunu belirli bir süre içerecek şekilde ayarlamanız gerekli. (90 gün dönüşümlü yayınla ve sonrasında optimize et) Unutmayın bu ayar kampanya düzeyinde yapılır ve seçmiş olduğunuz ayar o kampanya altındaki bütün reklam gruplarına uygulanır.

reklam-yayini

 

Reklam Yayınlanma Yöntemi

AdWords reklamlarında 2 farklı yayınlanma yöntemi var; Standart ve Hızlandırılmış yayınlanma yöntemleri. Standart yayınlamada reklamlarınız her aramada gösterilmez buna karşın eğer bütçeniz sınırlı ise azar azar kullanıldığı için tüm gün yayında kalabilirsiniz.

Hedeflemiş olduğunuz kelimelerin her aramasında reklamlarınızın gösterilmesini istiyorsanız seçmeniz gereken yayınlanma yöntemi hızlandırılmıştır. Bunun dezavantajı ise yine bütçenizin sınırlı olması durumunda erken saatlerde tükenerek, performans alabileceğiniz zaman dilimlerinde reklam yayınlayamamanızdır.

Bu durumda en iyi çözüm yollarınızdan biri (sınırlı bütçe için) dönüşüm aldığınız saatleri analiz ederek, arama ağı ve görüntülü reklam ağında bu saatleri hedeflemek ve reklam yayınlanma yönteminizi hızlandırılmış olarak ayarlamaktır.

reklam-yayinlama

Bu yazı Pazarlamasyon.com için Aykut Alçelik tarafından kaleme alınmıştır.

Sizde Adwordse Hakim Olmak İster Misiniz?

 

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Yuvako Yeni Hizmeti Alıcı Danışmanlığını Hayata Geçirdi

Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesinde lokomotif görevi gören Yuvako büyümesini ve yatırımlarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. 2016 yılının Ekim ayında kurulan Yuvako çok kısa bir sürede büyük bir ivme yakalayarak gayrimenkul sektörünün önemli isimlerinden biri olmayı başaran Yuvako her ay 4 milyon kişiye ulaşma başarısını yakalamış durumda.

Yuvako’ya dair diğer önemli veriler ise şu şekilde;

-Yuvako’nun portföyünde 1000’in üzerinde ev bulunuyor.

-Yuvako’ya İstanbul’da 6binin üzerinde kişi ev alım, satım ve kiralama talebiyle başvuru da bulundu. Bu veri teknoloji, verimlilik ve start up zihniyeti sayesinde şimdiden yaklaşık 150 emlakçının yaptığı işi küçük bir ekip ile Yuvako’nun yapabildiği anlamına geliyor.

-Yuvako’nun evleri 160 bin defa 3D ortamda gezildi.

-İstanbul’un dışında yurt dışında ev almak isteyen kişiler için Miami ve Kıbrıs’ta ev satışına başladı.

-Projelerini daha hızlı satmak isteyen 15 adet inşaat firmasına da hizmet vermeye de başladı.

Tüm bu gelişmelerin ardından Yuvako sektörde yine adını duyuracağı bir yeniliğe imza atarak sadece Yuvako’da bulunan ‘Alıcı Danışmanlığı’ hizmetini müşterilerinin kullanımına sundu.

Peki nedir bu Alıcı Danışmanlığı?

Alıcı Danışmanı hizmet almak isteyen kişiye objektif olarak danışmanlık yapan bir sistem. Klasik olarak tabir ettiğimiz emlakçıların daha çok ev sahibinin yanında olarak elindeki evi bir şekilde müşteriye satma çabasının müşterinin zararına olarak sonuçlandığı iç görüsü ile ortaya çıkmış bir hizmet aslında. Yuvako da müşterilerinin zarara uğramaması adına bu sistemi geliştirmiş durumda.

Yuvako Alıcı Danışmanları: 

  • Odaklarına alıcının ihtiyaçlarını ve isteklerini koyar.
  • Onları hayal ettikleri yuvaya ulaştırmak için Yuvako teknolojisi ile tüm piyasayı anlık şekilde takip eder. Hiç bir ev sahibine bağlı olmadan, uygun fırsatları sizin için yakalar.
  • Beğendiklerinizi evinizin rahatlığında 3D şekilde gezmenizi sağlar.
  • İstediğiniz evi en iyi fiyata alabilmeniz için bağımsız değerleme raporlarını kullanır, profesyonelce pazarlık eder.
  • Baştan sona tüm süreçte, siz arzu ettiğiniz evi en iyi şartlarda satın alana dek yanınızda olur. En önemlisi, bu hizmet için cebinizden hiç bir ek masraf çıkmaz.

KFC Twitter’da Neden Sadece 11 Kişiyi Takip Ediyor?

KFC sosyal medyayı yaratıcı ve efektif kullanmak konusunda ders gibi bir hareketle karşımızda. Bildiğiniz üzere KFC’nin gizli formülünde 11 farklı baharat karışımı kullanılıyor. Bu baharatların neler olduğu tam olarak bilinmese de KFC’nin lezzetine dair bu formül markanın sosyal medya ekibine ilham kaynağı olmuş durumda.

KFC’nin Twitter hesabına bakıldığında sadece 11 kişinin takip edildiği görülüyor. Peki ama neden? 11 kişi neye göre seçilmiş durumda? İşte bu sorunun cevabı çok basit bir yaratıcılığı içinde barındırıyor. KFC sosyal medya ekibi 90’ların meşhur müzik grubu Spice Girls’ün (Baharat Kızlar) üyelerine takibe alarak işe başladı. Ardından Herb isimli kullanıcılardan 6 tane seçerek onları da karışımın içine ekledi. (Herb=Ot, bitki)

KFC sosyal medya ekibi KFC’nin lezzet formülünü bu hareketle Twitter üzerinden de hayata geçirmiş oldu. Bu hareket yaratıcılığın basitliğe odaklanarak ortaya çıktığını bizlere tekrar kanıtladı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday