Reklam Performansınızı Olumsuz Etkileyebilecek Adwords Ayarları

AdWords reklamlarınızı yönetirken ne yaparsanız yapın kötü performans göstermesini önleyemediğiniz durumlar oluyor mu? Tecrübelerime dayanarak bu duruma yol açan en önemli 4 durumu sizlerle paylaşmak isterim.

Arama Ortakları ( Search Partner )

Eğer doğru anahtar kelime hedeflemelerine ve dikkat çekici bir biçimde yazılmış reklam metinlerine sahipseniz fakat buna karşın tıklanma oranlarınız çok düşükse sorun kampanya ayarlarında olabilir.

Arama ortakları, Google reklamlarına hizmet eden AOL, ask.com veya wow.com gibi arama motorlarıdır. Bu arama motorlarındaki düşük tıklanma oranları kampanyanızın tıklanma oranını da aşağı çekecektir.

Kampanya ayarlarında, Ağlar bölümünde arama ağı iş ortaklarını dahil et seçeneğini kaldırırsanız tıklanma oranlarınızın yükseldiğini görebilirsiniz.

kampanya-ayarlari

Mobil Uygulamalarda Yayınlanan Display Reklamlar

Reklamlarınız çok fazla gösterim alıyor fakat dönüşüm oranlarınız düşük kalıyorsa sorun reklamlarınızın mobil uygulamalarda yayınlanıyor olması olabilir. Kullanıcılar uygulamaları kullanırken reklamlarla ilgilenmezler asıl amaçları uygulama ile etkileşim sağlamaktır. Bu sebeple uygulama içerisinde yayınlanan reklamlardan sağlanan trafiğin çok büyük bir kısmı yanlışlıkla yapılan tıklamalardan oluşmaktadır.

Özellikle mobil oyun uygulamalarında kullanıcılar reklamlara istemeden tıklamaktadır. Bu trafiğin dönüşüm oranlarının da çok düşük olması doğaldır. Bu uygulamaları tek tek negatifleyebileceğiniz gibi kampanya hariç tutmalarına gidip, yerleşimler kısmında adsenseformobileapps.com metnini ekleyip reklamlarınızı bütün uygulamalardan da hariç tutabilirsiniz.

reklam-grubu

Reklam Rotasyon Ayarını Eşit Olarak Tutmak

Kampanya ayarlarında, gelişmiş ayarlar başlığı altında Reklam yayını: Reklam rotasyonu seçeneği vardır. Eğer burada süresiz olarak dönüşümlü yayınla seçeneğini seçmişseniz 2 ya da daha fazla metin eklemiş olduğunuz reklam gruplarındaki reklamlarınız performans gözetmeksizin eşit olarak gösterim alır.

Yani farklı metinlerinizden iyi performans gösterenler, performansı kötü olanlarla aynı sayıda gösterim alacaktır. Bu seçenek dönüşüm oranlarınızı doğrudan etkileyecektir.

Eğer reklam metinlerinize mutlaka eşit şans vermek istiyorsanız bunu belirli bir süre içerecek şekilde ayarlamanız gerekli. (90 gün dönüşümlü yayınla ve sonrasında optimize et) Unutmayın bu ayar kampanya düzeyinde yapılır ve seçmiş olduğunuz ayar o kampanya altındaki bütün reklam gruplarına uygulanır.

reklam-yayini

 

Reklam Yayınlanma Yöntemi

AdWords reklamlarında 2 farklı yayınlanma yöntemi var; Standart ve Hızlandırılmış yayınlanma yöntemleri. Standart yayınlamada reklamlarınız her aramada gösterilmez buna karşın eğer bütçeniz sınırlı ise azar azar kullanıldığı için tüm gün yayında kalabilirsiniz.

Hedeflemiş olduğunuz kelimelerin her aramasında reklamlarınızın gösterilmesini istiyorsanız seçmeniz gereken yayınlanma yöntemi hızlandırılmıştır. Bunun dezavantajı ise yine bütçenizin sınırlı olması durumunda erken saatlerde tükenerek, performans alabileceğiniz zaman dilimlerinde reklam yayınlayamamanızdır.

Bu durumda en iyi çözüm yollarınızdan biri (sınırlı bütçe için) dönüşüm aldığınız saatleri analiz ederek, arama ağı ve görüntülü reklam ağında bu saatleri hedeflemek ve reklam yayınlanma yönteminizi hızlandırılmış olarak ayarlamaktır.

reklam-yayinlama

Bu yazı Pazarlamasyon.com için Aykut Alçelik tarafından kaleme alınmıştır.

Sizde Adwordse Hakim Olmak İster Misiniz?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Kurumsal Blogun Markalaşmaya Etkisi ve Öneriler

Google’a “kurumsal blog”, “kurumsal blog yönetimi” gibi cümleler yazdığımızda karşımıza yüzlerce makale çıkıyor. Bu yazıların ana fikrine baktığımızda “kurumsal blog önemli” sonucuna ulaşıyoruz. Kurumsal blogun önemi anlatılırken ise genellikle işin “nedir”ine değinilir. Oysa insanlar “kurumsal blog nedir”, “kurumsal blogun faydası nedir?” gibi ifadelerden sıkılmış durumda…

Nedir”leri bırakma vakti geldi. Kitaplarımı, röportajlarımı ve makalelerimi okuyanlar veya konferanslarıma, eğitimlerime katılanlar bilir meselenin “nedir” kısmıyla pek ilgilenmem. Genelde “nasıl” kısmına odaklanırım. Dolayısıyla kurumsal blog konusunda da işin “nedir” kısmıyla değil, “nasıl” kısmıyla daha çok ilgiliyim.

“Nedir” konusuna çok takılmamamın birkaç nedeni var. İlki reklam, pazarlama, iletişim, medya ve bunların alt kategorisindeki tüm kavramlar (dijital pazarlama, yeni medya, PR vs.) sosyal bilimlerin birer ögeleridir. Dolayısıyla bu kavramların her biriyle ilgili yüzlerce farklı tanıma rastlamak mümkündür. Elbette literatüre girmiş ve herkesçe kabul görmüş tanımlar mevcut ama işin özünde örneğin her halkla ilişkiler öğrencisinin veya profesyonelinin kendince bir halkla ilişkiler tanımı olabilir. Kısacası reklam, pazarlama, iletişim, medya ve bunların alt kategorisine ait kavramlarla veya alanlarla alakalı kariyer yapan her birey bu kavramlara veya alanlara yönelik özgün tanım(lar) üretebilir. “Nedir” konusuna takılmamamın ikinci ve daha önemli nedeni ise “nedir”in pratik olmamasıdır. Kurumlar, markalar hatta biraz daha açık konuşayım patronlar sizin uzmanlığınızla ilgili ne kadar çok “nedir” bilmenize değil işleri “nasıl” yapacağınıza odaklanırlar ve size bu yüzden maaş öderler.

“Nedir” – “Nasıl” faslını daha fazla uzatmak istemiyorum. O konuya girme nedenim bu yazının aslında “kurumsal blog yönetimi nedir, niçin önemlidir?” bakış açısını bir kenara bıraktığımız anlatmak içindi. “Kurumsal blog nasıl farklılaştırılır?” konusuna odaklanmamız gerekiyor.

Danışmanlığını yaptığım işletmelerin markalaşma sürecinde kurumsal blog için ayrı bir sayfa açıyorum desem yeridir. Çünkü kurumsal blog, bir işletmenin; kurumsal yapısını, ürünlerini, hizmetlerini vs. ifade etmek için kullandığı en kestirme yoldur.

Kurumsal blog yönetiminde farklılaşmak için unutulmaması gereken önemli bir detay var o da kurumsal blogların dinamik bir yapıya sahip olduğu gerçeğidir. Diğer bir ifadeyle kurumsal bloglar için süreklilik ve etkileşim büyük önem taşır. Bu iki olgu sağlanmadığı müddetçe kurumsal blogun hiçbir anlamı yoktur. Etkileşimi sağlamak içinse iki şartımız var; “içerik” ve “kitle”.

Kurumsal blogdan mahrum bir işletmenin markalaşma süreciyle ilgili bir takım sıkıntılar yaşanması muhtemeldir. Aslında kurumsal blog işin jeneriğidir. Asıl önemli olanın “içerik” olduğunu unutmamalıyız. Kısacası kurumsal blog yönetiminde farklılaşmanın en önemli basamağı içeriktir.

Markalar kurumsal blogları genellikle siteye trafik çekmek için tercih ediyor. O nedenle kurumsal blogda SEO için önem arz eden faktörler çerçevesinde içerik oluşturuyorlar. Bu da blogun soğuk ve samimiyetsiz bir yapıya bürünmesine neden oluyor.  Oysa kullanıcılar, müşteriler veya paydaşlar bir işletmenin kurumsal blogunu işletmeyle ilgili ya da işletmenin ürün, hizmet veya gerçekleştirdiği / gerçekleştireceği aksiyonlarıyla alakalı bilgi edinmek için takip eder. Sırf işletmenin faaliyet gösterdiği alana dair kelimelere yer vermek için yazılan bloglar en kibar tabirle çöptür.

Kurumsal blog yönetiminde benim işletmelere tavsiyem şu şekilde;

  • Blog içeriklerinizi bir profesyonele (blogger, uzman) yazdırın
  • Kurumsal blogda kuru içerik yerine dinamik içeriklere odaklanın
  • Deneyim pazarlaması (ürün incelemesi vs) şeklinde içerikler oluşturun
  • Sektörünüzdeki profesyonellerle röportaj yapıp onların sektörünüz ve markanız hakkında konuşmasını sağlayın
  • İçeriklerinizin sosyal medya kullanıcıları tarafından okunacağını unutmayın ve sosyal medya kullanıcılarının paylaşacağı türde içerikler oluşturmaya odaklanın
  • İçeriklerin ipucu ve pratik bilgi içermesine özen gösterin
  • İçeriklerin anahtar kelime odaklı olduğu kadar bilgi ve deneyim odaklı olmasına da özen gösterin

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Digital Excellence Erken Kayıt İndiriminde Son 1 Kişi!

SEO, Google Analytics, Growth Hacking gibi konularda bilgi edinmek, uzmanlaşmak isteyenler için alanlarında en iyi uzmanlar tarafından eğitim alacakları Digital Excellence programımızın kayıtlarında erken indirim için son bir kişilik kontenjan kaldı.

Dijital dünya, tüm pazarlamayı ve iş yapış şekillerini yeniden şekillendiriyor. Bu köklü değişimin farkında mısınız? Digital Excellence Program, size bugünün ve yarının trendlerine hazır olmak için gereken strateji, altyapı ve araçları sunarken, değişimin tüm dijital yönlerine ışık tutuyor.

Her bir dakikasını yeni bir ilhamla, yeni bir kazanımla geçireceğiniz Dijital Excellence Program sonunda şimdiki ya da gelecekteki işinizi geliştirmek için özellikle odaklanmanız gereken inovatif stratejileri uygulayabilir hale gelecek, dijital süreçleri kolaylıkla kurgulayabileceksiniz.

17 Şubat – 31 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek Digital Excellence programı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve erken kayıt indiriminden yararlanmak için sitemizdeki Dijital Excellence kısmını ziyaret edebilirsiniz.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link