Reklam Performansınızı Olumsuz Etkileyebilecek Adwords Ayarları 0

AdWords reklamlarınızı yönetirken ne yaparsanız yapın kötü performans göstermesini önleyemediğiniz durumlar oluyor mu? Tecrübelerime dayanarak bu duruma yol açan en önemli 4 durumu sizlerle paylaşmak isterim.

Arama Ortakları ( Search Partner )

Eğer doğru anahtar kelime hedeflemelerine ve dikkat çekici bir biçimde yazılmış reklam metinlerine sahipseniz fakat buna karşın tıklanma oranlarınız çok düşükse sorun kampanya ayarlarında olabilir.

Arama ortakları, Google reklamlarına hizmet eden AOL, ask.com veya wow.com gibi arama motorlarıdır. Bu arama motorlarındaki düşük tıklanma oranları kampanyanızın tıklanma oranını da aşağı çekecektir.

Kampanya ayarlarında, Ağlar bölümünde arama ağı iş ortaklarını dahil et seçeneğini kaldırırsanız tıklanma oranlarınızın yükseldiğini görebilirsiniz.

kampanya-ayarlari

Mobil Uygulamalarda Yayınlanan Display Reklamlar

Reklamlarınız çok fazla gösterim alıyor fakat dönüşüm oranlarınız düşük kalıyorsa sorun reklamlarınızın mobil uygulamalarda yayınlanıyor olması olabilir. Kullanıcılar uygulamaları kullanırken reklamlarla ilgilenmezler asıl amaçları uygulama ile etkileşim sağlamaktır. Bu sebeple uygulama içerisinde yayınlanan reklamlardan sağlanan trafiğin çok büyük bir kısmı yanlışlıkla yapılan tıklamalardan oluşmaktadır.

Özellikle mobil oyun uygulamalarında kullanıcılar reklamlara istemeden tıklamaktadır. Bu trafiğin dönüşüm oranlarının da çok düşük olması doğaldır. Bu uygulamaları tek tek negatifleyebileceğiniz gibi kampanya hariç tutmalarına gidip, yerleşimler kısmında adsenseformobileapps.com metnini ekleyip reklamlarınızı bütün uygulamalardan da hariç tutabilirsiniz.

reklam-grubu

Reklam Rotasyon Ayarını Eşit Olarak Tutmak

Kampanya ayarlarında, gelişmiş ayarlar başlığı altında Reklam yayını: Reklam rotasyonu seçeneği vardır. Eğer burada süresiz olarak dönüşümlü yayınla seçeneğini seçmişseniz 2 ya da daha fazla metin eklemiş olduğunuz reklam gruplarındaki reklamlarınız performans gözetmeksizin eşit olarak gösterim alır.

Yani farklı metinlerinizden iyi performans gösterenler, performansı kötü olanlarla aynı sayıda gösterim alacaktır. Bu seçenek dönüşüm oranlarınızı doğrudan etkileyecektir.

Eğer reklam metinlerinize mutlaka eşit şans vermek istiyorsanız bunu belirli bir süre içerecek şekilde ayarlamanız gerekli. (90 gün dönüşümlü yayınla ve sonrasında optimize et) Unutmayın bu ayar kampanya düzeyinde yapılır ve seçmiş olduğunuz ayar o kampanya altındaki bütün reklam gruplarına uygulanır.

reklam-yayini

 

Reklam Yayınlanma Yöntemi

AdWords reklamlarında 2 farklı yayınlanma yöntemi var; Standart ve Hızlandırılmış yayınlanma yöntemleri. Standart yayınlamada reklamlarınız her aramada gösterilmez buna karşın eğer bütçeniz sınırlı ise azar azar kullanıldığı için tüm gün yayında kalabilirsiniz.

Hedeflemiş olduğunuz kelimelerin her aramasında reklamlarınızın gösterilmesini istiyorsanız seçmeniz gereken yayınlanma yöntemi hızlandırılmıştır. Bunun dezavantajı ise yine bütçenizin sınırlı olması durumunda erken saatlerde tükenerek, performans alabileceğiniz zaman dilimlerinde reklam yayınlayamamanızdır.

Bu durumda en iyi çözüm yollarınızdan biri (sınırlı bütçe için) dönüşüm aldığınız saatleri analiz ederek, arama ağı ve görüntülü reklam ağında bu saatleri hedeflemek ve reklam yayınlanma yönteminizi hızlandırılmış olarak ayarlamaktır.

reklam-yayinlama

Bu yazı Pazarlamasyon.com için Aykut Alçelik tarafından kaleme alınmıştır.

Sizde Adwordse Hakim Olmak İster Misiniz?

 

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

NBA Yeni Sezon Formaları Sahibini Akıllı Uygulamalara Bağlayacak 0

NBA takımlarının 2017-2018 sezonunda giyeceği formaların tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Ligin yapısı gereği tüm takımların formaları tek bir marka tarafından üretiliyor. Yeni sezonda forma üretimini 2015 yılında yapılan anlaşma gereği Nike üstlendi.

Tasarlanan formalar sadece sporcuların fiziksel ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilmiyor. Akıllı telefon uygulamalarının günümüzde yarattığı etki göz önüne alınarak formanın sağ alt kısmında bulunan etiketin içine yerleştirilmiş çip, sahibini Nike Connect uygulamasına yönlendiriyor. Kişisel deneyimi artırmak amacıyla üretilen bu formalar satın alındıktan sonra çip, akıllı telefon tarafından okunuyor. Açılan uygulama ile NBA haberleri, takip edilen takımın maç öncesi bilgileri, maç takvimi ve oyuncuların istatistikleri ayrıntılı olarak görüntülenebilecek. NBA bilgilerinin yanı sıra ligin resmi oyunu olan NBA 2K18 ve Spotify ile ortak çalışma yürütülerek eş zamanlı kampanyaların yürütülmesi hedefleniyor. NBA, Çin Halk Cumhuriyetindeki büyük taraftar kitlesini göz ardı etmeyerek NBA 2K18 oyunu yerine 2K Online ve Spotify yerine QQ Music programlarını destekleyen bir çip ve uygulama üretmiş. Forma, satın alındığı için normal üyeliklerden farklı olarak bazı ekstra özellikleri ve avantajları sahibine sunuyor. Nike Connect uygulaması 29 Eylül tarihinde aktif hale gelecek. Uygulamanın kullanılması için iOS 11 sürümü (Iphone 7 ve üstü) ve NFC özelliğini destekleyen Android sürümü gerekiyor.

Uygulama için çekilen reklam filmini aşağıdaki aşağıda izleyebilirsiniz:

Yeni sezonda tüm NBA severlere keyifli bir sezon dilerim.

Mobil Video Reklam Harcamaları, İkinci Çeyrekte %142 Arttı 0

Video içeriğin son senelerde büyük bir yükselişe geçtiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tabii, buna bağlı olarak video reklam harcamaları da arttı. Smaato isimli mobil reklam şirketinin hazırladığı yeni rapor da mobil platformlarda video reklamın en hızlı büyüyen reklam formatı olduğuna işaret ediyor.

Smaato, bu yılın ikinci çeyreğinde sunduğu 1,5 trilyondan fazla reklam etkisini incelediğini ve bunun sonucunda mobil video reklam harcamalarının yılın ilk çeyreğindekine göre %142 arttığı kanısına ulaştığını belirtiyor. Bununla birlikte, 2016 yılının son çeyreğindeki mobil video reklam harcamaları baz alındığında ise bu yılın ilk çeyreğindeki mobil video reklam harcamalarındaki artış oranı sadece %14’tü. Üstelik yılın son çeyreğinin, genel anlamda reklam harcamalarının en fazla yapıldığı dönem olduğunu da ekleyelim.

2016’nın Son Çeyreği ve 2017’nin İkinci Çeyreği Arasındaki Mobil Video Reklam Harcamalarındaki Artış

TechCruch’ın Smaato’nun bu raporuyla ilgili yaptığı habere göre native reklamlar da çeyrekten çeyreğe %50 oranında büyüdü. Rapora göre en popüler video reklam formatı, video içi tam ekran reklamlar oldu. Rapor kapsamında ödüllü video reklam (izlediğiniz takdirde oyun içi ya da uygulama içi ödüller sunan reklamlar) formatlarına da göz atıldı. Burada da reklam etkisinin %96, harcama miktarının ise %153 oranında arttığı gözlemlendi.

Bunların yanı sıra rapor, video harici mobil reklam harcamalarına da değiniyor. Rapora göre Smaato platformu aracılığıyla yapılan reklam harcamalarının %57’si Android platformunda gerçekleştiriliyor. Buna rağmen iOS kullanıcıları, yayıncılar için kullanıcı başına neredeyse iki kat fazla gelir üretiyor. Çapraz platformlar baz alındığında ise uygulama içi reklamlar, toplam mobil reklam harcamasının %94’ünü oluşturuyor ve bu yeni bir rekor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link