AdWords reklamlarınızı yönetirken ne yaparsanız yapın kötü performans göstermesini önleyemediğiniz durumlar oluyor mu? Tecrübelerime dayanarak bu duruma yol açan en önemli 4 durumu sizlerle paylaşmak isterim.

Arama Ortakları ( Search Partner )

Eğer doğru anahtar kelime hedeflemelerine ve dikkat çekici bir biçimde yazılmış reklam metinlerine sahipseniz fakat buna karşın tıklanma oranlarınız çok düşükse sorun kampanya ayarlarında olabilir.

Arama ortakları, Google reklamlarına hizmet eden AOL, ask.com veya wow.com gibi arama motorlarıdır. Bu arama motorlarındaki düşük tıklanma oranları kampanyanızın tıklanma oranını da aşağı çekecektir.

Kampanya ayarlarında, Ağlar bölümünde arama ağı iş ortaklarını dahil et seçeneğini kaldırırsanız tıklanma oranlarınızın yükseldiğini görebilirsiniz.

kampanya-ayarlari

Mobil Uygulamalarda Yayınlanan Display Reklamlar

Reklamlarınız çok fazla gösterim alıyor fakat dönüşüm oranlarınız düşük kalıyorsa sorun reklamlarınızın mobil uygulamalarda yayınlanıyor olması olabilir. Kullanıcılar uygulamaları kullanırken reklamlarla ilgilenmezler asıl amaçları uygulama ile etkileşim sağlamaktır. Bu sebeple uygulama içerisinde yayınlanan reklamlardan sağlanan trafiğin çok büyük bir kısmı yanlışlıkla yapılan tıklamalardan oluşmaktadır.

Özellikle mobil oyun uygulamalarında kullanıcılar reklamlara istemeden tıklamaktadır. Bu trafiğin dönüşüm oranlarının da çok düşük olması doğaldır. Bu uygulamaları tek tek negatifleyebileceğiniz gibi kampanya hariç tutmalarına gidip, yerleşimler kısmında adsenseformobileapps.com metnini ekleyip reklamlarınızı bütün uygulamalardan da hariç tutabilirsiniz.

reklam-grubu

Reklam Rotasyon Ayarını Eşit Olarak Tutmak

Kampanya ayarlarında, gelişmiş ayarlar başlığı altında Reklam yayını: Reklam rotasyonu seçeneği vardır. Eğer burada süresiz olarak dönüşümlü yayınla seçeneğini seçmişseniz 2 ya da daha fazla metin eklemiş olduğunuz reklam gruplarındaki reklamlarınız performans gözetmeksizin eşit olarak gösterim alır.

Yani farklı metinlerinizden iyi performans gösterenler, performansı kötü olanlarla aynı sayıda gösterim alacaktır. Bu seçenek dönüşüm oranlarınızı doğrudan etkileyecektir.

Eğer reklam metinlerinize mutlaka eşit şans vermek istiyorsanız bunu belirli bir süre içerecek şekilde ayarlamanız gerekli. (90 gün dönüşümlü yayınla ve sonrasında optimize et) Unutmayın bu ayar kampanya düzeyinde yapılır ve seçmiş olduğunuz ayar o kampanya altındaki bütün reklam gruplarına uygulanır.

reklam-yayini

 

Reklam Yayınlanma Yöntemi

AdWords reklamlarında 2 farklı yayınlanma yöntemi var; Standart ve Hızlandırılmış yayınlanma yöntemleri. Standart yayınlamada reklamlarınız her aramada gösterilmez buna karşın eğer bütçeniz sınırlı ise azar azar kullanıldığı için tüm gün yayında kalabilirsiniz.

Hedeflemiş olduğunuz kelimelerin her aramasında reklamlarınızın gösterilmesini istiyorsanız seçmeniz gereken yayınlanma yöntemi hızlandırılmıştır. Bunun dezavantajı ise yine bütçenizin sınırlı olması durumunda erken saatlerde tükenerek, performans alabileceğiniz zaman dilimlerinde reklam yayınlayamamanızdır.

Bu durumda en iyi çözüm yollarınızdan biri (sınırlı bütçe için) dönüşüm aldığınız saatleri analiz ederek, arama ağı ve görüntülü reklam ağında bu saatleri hedeflemek ve reklam yayınlanma yönteminizi hızlandırılmış olarak ayarlamaktır.

reklam-yayinlama

Bu yazı Pazarlamasyon.com için Aykut Alçelik tarafından kaleme alınmıştır.

Sizde Adwordse Hakim Olmak İster Misiniz?

 

Paylaş
Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın