Pazarlamada Hedefleme mi? Üzgünüm Ama o Öldü! 1

Geleneksel dönemi temsil eden birçok marka yöneticisi ürününün tanıtımı ve tutundurulması için, seçtikleri hedef kitlenin özelliklerine göre stratejiler geliştirir. Haksız da sayılmazlar çünkü ürünü tutundurabilmek için öncelikle tüketicide o ürünle ilgili algının oluşturulması gerekir.

Ürünle ilgili algının her yaş ya da gelir grubunda eşit bir şekilde oluşması neredeyse imkansızdır. Çünkü her grubun ayrı bir düşünce yapısı ve seçim alışkanlığı vardır.  24 yaşında bir lastik tamircisine ürünün dayanıklılığından bahsedilirken, 39 yaşında bir iş adamı ürünün konforu ile ikna edilmeye çalışılır. Bu durumun doğal bir sonucu olarak da hedefte yer alan her kitle grubuna farklı bir ses tonu ile seslenmek durumunda kalınır.

Dijitalin hayatımıza entegre olması ile birlikte oyunun kuralları da, seyri de değişiyor elbette. Gelenekseldeki segmentasyon odaklı çözümler, dijitalde yerini davranış odaklı pazarlamaya bırakıyor.

Peki nedir bu davranış odaklı pazarlama?

Davranış odaklı pazarlama, websitesine giren kullanıcıların hareketlerinin gözlemlendiği ve bu hareketlere göre taktikler üretilerek dönüşümün arttırılmaya çalışıldığı yeni nesil bir dijital pazarlama stratejisidir. Bu stratejinin asıl amacı websitesine giren kullanıcıların potansiyel birer müşteri gibi görülmesi ve bu doğrultuda gerçek zamanlı tekliflerin hazırlanmasıdır.

Ben buradaki metadolojinin 3 basit süreçten oluştuğunu düşünüyorum.

  1. Site Öncesi
  2. Site İçerisi
  3. Site Sonrası

Davranış odaklı pazarlama, websitesini ziyaret eden kullanıcıların siteye girmeden önce yapmış oldukları eylemlerin ve site üzerindeki davranışlarının izlenerek kaydedilmesi ile devreye girer. Kaydedilen bu verilere göre site içerisindeki kullanıcılara en optimum içerik ve tekliflerin gösterilmesi sağlanır. Kullanıcı bu teklifleri beğenmeyip siteden ayrılmış olsa dahi retargeting yoluyla yeniden siteye getirilirinceye kadar devam eder.

Tablo: Davranış Odaklı Pazarlama Evreleri

Site Öncesi Site İçerisi Site Sonrası
Ana Hedef Siteye kullanıcı çekmek (Edinim) Dönüşüm (Conversion) Tekrar kazanım
Ana Araç Arama Motorları, reklam kanalları Website Analiz Uygulamaları Yeniden Hedefleme
Ana Tetikleyici Arama terimleri, kreatifler Site içi davranışlar Reklam kampanyaları

 

Bir e-ticaret sitenizin olduğunu ve bilgisayar sattığınızı hayal edin. Sizce hedef kitleniz, geleneksel pazarlamacıların belirlediği 18-24 yaş arası,  C1 gelir düzeyinde ve bekar erkekler mi yoksa bilgisayar almak için internet üzerinde araştırma yapan kişiler mi?

Aynı şekilde LCD televizyon sattığınızı varsayalım. Hedef kitleniz Google’a, forum sitelerine, sözlüklere girip LCD televizyon hakkındaki yorumları okuyan, LCD televizyonların özelliklerini karşılaştıran bireyler olmalı.

Kullanıcının sitenize girdiğinde yapmış olduğu tıklamalar, site içerisindeki sayfalarda geçirdiği süre, hangi aramaları yaptığı, hangi sayfalarda veya alanlarda daha çok vakit geçirdiği gibi birçok veriyi kullanıcı ile eşleştirip onun tüm davranışlarını içeren bir veri havuzu oluşturabiliyoruz.

Kullanıcının davranışları sonucunda elde ettiğimiz bu verileri ister sitedeyken, istersek de sitemizden çıktığında satın almayı tetikleyecek şekilde aksiyona dönüştürebiliyoruz. O halde neden bir yaş aralığı ya da başka bir demografi belirleyip atacağımız kurşunun menzilini kısaltıyoruz ki?

Websitesini ziyaret eden kullanıcı emekli bir öğretmen de olabilir savaş uçağı pilotu da. Kim olduğu dijital pazarlamacılar için önemli değil; eğer siteye ulaşmışsa o artık potansiyel bir hedeftir ve o andan itibaren tüm davranışlarını kaydederek anlamlı sonuçlar elde etmek ve bu sonuçları satışa dönüştürebilmektir dijital pazarlamacının öncelikli amacı.

Dijital çağ ile birlikte pazarlamayı basite indirgemek gerekiyor. Dijital pazarlamacılar olarak hedefiniz ürününüzü almak için internet araştırması yapan insanlar olmalı. Bırakın diğer kısımları geleneksel pazarlamacılar halletsin.  

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

1 Comment

  1. Bu yazının başlığı geleneksel hedefleme yeterli değil olmalıydı. Yazıda hedeflemenin öldüğünü iddia edip başka türlü bir hedeflemeden bahsediyorsunuz. Davranış odaklı pazarlamanın evrelerinde bile yeniden hedefleme var. Bölümlendirme,hedefleme,konumlandırma pazarlamanın değişmez prensipleridir. Yöntemleri ise herşeyde olduğu gibi değişime açıktır.

Bir Cevap Yazın

NBA Yeni Sezon Formaları Sahibini Akıllı Uygulamalara Bağlayacak 0

NBA takımlarının 2017-2018 sezonunda giyeceği formaların tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Ligin yapısı gereği tüm takımların formaları tek bir marka tarafından üretiliyor. Yeni sezonda forma üretimini 2015 yılında yapılan anlaşma gereği Nike üstlendi.

Tasarlanan formalar sadece sporcuların fiziksel ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilmiyor. Akıllı telefon uygulamalarının günümüzde yarattığı etki göz önüne alınarak formanın sağ alt kısmında bulunan etiketin içine yerleştirilmiş çip, sahibini Nike Connect uygulamasına yönlendiriyor. Kişisel deneyimi artırmak amacıyla üretilen bu formalar satın alındıktan sonra çip, akıllı telefon tarafından okunuyor. Açılan uygulama ile NBA haberleri, takip edilen takımın maç öncesi bilgileri, maç takvimi ve oyuncuların istatistikleri ayrıntılı olarak görüntülenebilecek. NBA bilgilerinin yanı sıra ligin resmi oyunu olan NBA 2K18 ve Spotify ile ortak çalışma yürütülerek eş zamanlı kampanyaların yürütülmesi hedefleniyor. NBA, Çin Halk Cumhuriyetindeki büyük taraftar kitlesini göz ardı etmeyerek NBA 2K18 oyunu yerine 2K Online ve Spotify yerine QQ Music programlarını destekleyen bir çip ve uygulama üretmiş. Forma, satın alındığı için normal üyeliklerden farklı olarak bazı ekstra özellikleri ve avantajları sahibine sunuyor. Nike Connect uygulaması 29 Eylül tarihinde aktif hale gelecek. Uygulamanın kullanılması için iOS 11 sürümü (Iphone 7 ve üstü) ve NFC özelliğini destekleyen Android sürümü gerekiyor.

Uygulama için çekilen reklam filmini aşağıdaki aşağıda izleyebilirsiniz:

Yeni sezonda tüm NBA severlere keyifli bir sezon dilerim.

Mobil Video Reklam Harcamaları, İkinci Çeyrekte %142 Arttı 0

Video içeriğin son senelerde büyük bir yükselişe geçtiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tabii, buna bağlı olarak video reklam harcamaları da arttı. Smaato isimli mobil reklam şirketinin hazırladığı yeni rapor da mobil platformlarda video reklamın en hızlı büyüyen reklam formatı olduğuna işaret ediyor.

Smaato, bu yılın ikinci çeyreğinde sunduğu 1,5 trilyondan fazla reklam etkisini incelediğini ve bunun sonucunda mobil video reklam harcamalarının yılın ilk çeyreğindekine göre %142 arttığı kanısına ulaştığını belirtiyor. Bununla birlikte, 2016 yılının son çeyreğindeki mobil video reklam harcamaları baz alındığında ise bu yılın ilk çeyreğindeki mobil video reklam harcamalarındaki artış oranı sadece %14’tü. Üstelik yılın son çeyreğinin, genel anlamda reklam harcamalarının en fazla yapıldığı dönem olduğunu da ekleyelim.

2016’nın Son Çeyreği ve 2017’nin İkinci Çeyreği Arasındaki Mobil Video Reklam Harcamalarındaki Artış

TechCruch’ın Smaato’nun bu raporuyla ilgili yaptığı habere göre native reklamlar da çeyrekten çeyreğe %50 oranında büyüdü. Rapora göre en popüler video reklam formatı, video içi tam ekran reklamlar oldu. Rapor kapsamında ödüllü video reklam (izlediğiniz takdirde oyun içi ya da uygulama içi ödüller sunan reklamlar) formatlarına da göz atıldı. Burada da reklam etkisinin %96, harcama miktarının ise %153 oranında arttığı gözlemlendi.

Bunların yanı sıra rapor, video harici mobil reklam harcamalarına da değiniyor. Rapora göre Smaato platformu aracılığıyla yapılan reklam harcamalarının %57’si Android platformunda gerçekleştiriliyor. Buna rağmen iOS kullanıcıları, yayıncılar için kullanıcı başına neredeyse iki kat fazla gelir üretiyor. Çapraz platformlar baz alındığında ise uygulama içi reklamlar, toplam mobil reklam harcamasının %94’ünü oluşturuyor ve bu yeni bir rekor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link