Online Pazarlamada Tek Bir Doğru Yok

Pazarlamada değişkenler çok fazla olduğu  tek bir doğru maalesef bulunmuyor. Aynı durumun daha vahim bir versiyonu dijital pazarlama için de geçerli. Birazdan vereceğim örnek  “doğru”yu bulmaya çalışan bir internet girişimcisi ile alakalı.

Bir yazılım pazarladığınızı düşünün. Bu yazılım için bir landing page’iniz var ve bu sayfadaki “download” butonuna tıklayan kullanıcılar o yazılımı ücretsiz olarak indirebiliyor (hemen aşağıda ekran görüntüsü mevcut).

Üst yönetim sizden bu yazılımı daha çok kişinin indirmesini istedi (Zaten hep böyle olmaz mı?). Bu durumda yol planınız aşağıdakilerden hangisi olurdu?

  • Adwords
  • FB reklamları
  • SEO
  • remarketing
  • seeding

Screen Shot 2014-05-03 at 6.23.34 PM

Yukarıdaki seçeneklerde bulunan yöntemlerin neredeyse tamamı zaman ve bütçe gerektiriyor. Bu yöntemlerin haricinde aklınıza herhangi bir yöntem geldi mi?

Hindistan’da yaşayan Paras Chopra isimli teknoloji girişimcisi, yukarıdaki yuvarlak içine alınmış alanda çeşitli denemeler yaptı. Kimi zaman “Download” yazısını kaldırıp “Download for free” yazdı, kimi zaman da yazının rengini değiştirerek kullanıcıların aksiyonunu ölçtü. Bu ölçümlemelerine de numaralar vererek, yazılımın  hangi kombinasyonda daha çok indirildiğini hesapladı. Toplam 12 farklı versiyon deneyen Chopra’nın denemeleri şu şekilde;

Screen Shot 2014-05-03 at 6.46.57 PM

Default olarak sunulan (1 numara) indirme butonunun dönüşüm oranı %39.4 iken, denemeler sonucunda bu dönüşüm oranının %63.2’ye kadar çıktığını gözlemledi. Yani bu, küçük bir kaç oynama ile %60 civarında bir indirme artışı sağlandığı anlamına geliyor.

Sizce de süper bir rakam değil mi?

Peki sizce yukarıdaki numaralandırılmış versiyonlardan  hangisi, indirme hızını %63.2’ye çıkartmış  olabilir? 

Fazla meraklandırmadan yanıtın olduğu görsele geçelim;

Screen Shot 2014-05-03 at 7.20.57 PM

10 numaralı deneme olan kırmızı puntolu “Download For Free” indirilme sayısını en çok arttıran opsiyon olmuş. Bunun en büyük nedeni ise “for free” yazısının “download“ın sonuna eklenmesi. Çünkü insanları en çok bedava olan şeyler cezbediyor. Etkileşimi en çok arttıran 3 opsiyondan 2’sin de sonunda “for free” olması bunun en büyük kanıtı.

Yazının başında sorduğum “hangi yolu seçerdiniz?” sorusuna  Facebook reklamı, Adwords, SEO, remarketing gibi seçeneklerden birinin yanıtını verdiyseniz, online pazarlama konusunda hala gidecek yolunuz var demektir. “Download butonunun şeklini değiştirirdim” dediyseniz de sevinmenize gerek yok; çünkü belki indirilme sayısını %63.2’den daha yukarı çıkartacak yöntemler vardır. Denemeden kimse bilemez :)

İşte bu yüzden Online pazarlamada tek bir doğru bulmanız çok zor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Marketing Meetup Biletlerinde “Super Early Bird” İndirimi İçin Bugün Son Gün!

19 Nisan 2018’de 5’incisi gerçekleşecek olan Marketing Meetup Experience (Deneyim) biletlerinde Super Early Bird indirimi için bugün son gün! Dünyanın ilk robot vatandaşı Sophia’nın yanı sıra dünyaca ünlü Veri Bilimci Micheal Wu ve daha pek çok önemli konuşmacının yer aldığı etkinliğimiz için erken kayıt fırsatından yararlanmak istiyorsanız acele edin!

Bunun yanı sıra Uniq İstanbul’da gerçekleşecek olan etkinliğimizde, “deneyim” başlığı altında katılımcıları gerek fuaye alanında gerekse sunum esnasında birçok aktiviteyle buluşturacağız. Marketing Meetup‘a indirimli bilet alabilmek için hemen tıklayın. Ayrıca etkinlik ve konuşmacılar hakkında detaylı bilgi alabilmek için http://marketingmeetup.org‘u ziyaret edebilirsiniz.

Bu yıl Marketing Meetup “MarTech Awards” ödülleri vermeye başlayacak.

MarTech Awards

Bu sene Marketing Meetup’taki tek yenilik Sophia değil. Bu yıl Marketing Meetup “MarTech Awards” ödülleri vermeye başlayacak. Marketing Meetup 2018’de teknoloji ve pazarlamayı en yaratıcı, en verimli kullanan markalar, MarTech Awards ile ödüllendirilecek.

Türkiye’de ilk kez verilecek olan MarTech Awards, Jüri ve Marketing Meetup katılımcılarının oyları ile seçilecek olan 2 ana kategoriden ve +10 alt kategoriden oluşuyor.

Bu fırsatlardan erken kayıt fırsatı ile indirimli yararlanmak istiyorsanız acele etmeniz gerekiyor çünkü bugün Super Eary Bird indirimimizin son günü. Etkinlik hakkında ayrıntılı bilgi ve etkinliğe kayıt olmak için marketingmeetup.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Marketing Meetup

Neden Marketing Meetup’a Gelmeliyim, Marketing Meetup’ın Diğer Etkinliklerden Farkı Ne?

  1. Marketing Meetup için birincil konu konuşmacılar ve konuşma içerikleridir.  Konuşmaların içeriklerinin güvenilirliği konusunda şüpheye yer yok.
  2. Marketing Meetup’ta tamamen bağımsız konuşmacılar, özgün konuları sizin için anlatıyor.
  3. Marketing Meetup’ta seçici kurul o yılın en gözde konularını belirler, bu konulara ilişkin en uygun  konuşmacıları seçer. Sonra da temaya uygun konularla içerikli, derinlikli bir konferans tasarımı yapar. Bu kadar net.
  4. Marketing Meetup’ta klişelere yer yoktur. Başkalarını, hatta kendimizi bile tekrar etmeyiz.
  5. Marketing Meetup’ta hiçbir konuşmacı  hazırlanmadan dinleyici karşısına çıkmaz. İşine değer veren profesyonellerden oluşan konuşmacılarımız gerekli yetkinliğe sahiptir.

Sizler de birbirinden değerli konuşmacıları dinlemek ve dünyanın ilk robot vatandaşı Sophia’yı canlı görmek istiyorsanız detayları marketingmeetup.org adresinden inceleyebilir, etkinliğimize kaydolabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Reklamcılığın 4 Temel Duygusu

Tarihsel olarak, insanlar altı çekirdek duyguyu tanır: mutluluk, şaşkınlık, korku, tiksinti, kızgınlık ve üzüntü. 2014 yılında Institute of Neuroscience and Psychology’nin yaptığı araştırmaya göre ise bu duyguların dördü sosyal etkileşimlere ve yapılara göre ayrılmış durumda. Bu da temelde mutluluk, üzüntü, şaşkınlık / korku, tiksinme / kızgınlık olmak üzere 4 ana duyguyu oluşturur. Hal böyle iken bütün markalar da hazırladıkları reklamlarda bu duygular üzerine yoğunlaşıp, tüketiciler ile bağ kurmayı hedefliyor. Tabii ki markaların yoğunlaştığı duygular; kültür, pazarlama stratejileri, çevresel faktörler ve hatta mevsimler gibi pek çok etken tarafından değişiklik gösterebiliyor.

Bu 4 temel duyguyu baz alan son dönem reklam filmlerine birlikte bir göz atalım:

Mutluluk

Pek çok firma müşterileri tarafından hatırlandığında yüzlerini güldürmüş olmayı ister. Bu sayede müşteriler marka ile ilgili negatiften çok pozitif paylaşımlar yapar ve diğer markalara göre daha sadık bir tüketici kitlesidir. Ülkemizde mutluluk duygusunu en güzel şekilde kullanan markaların başında “Mutluluğa kapak aç” sloganı ile Coca-Cola’nın geldiğini söyleyebiliriz. Son yayınladıkları reklamda, bir otel çalışanı ile Kıvanç Tatlıtuğ asansörde mahsur kalıyor ve Coca-Cola ile bu bunaltıcı anı bile eğlenceli bir hale getiriyorlar. Henüz izlememiş olanlar varsa aşağıdan izleyebilirsiniz.

Üzüntü

Yaşadığımız coğrafyadan mı bilinmez ama kültürümüz gereği hüzünlü filmleri, şarkıları ve dizileri diğer milletlere oranla daha çok sevdiğimiz su götürmez bir gerçek. Tabii durum böyle olunca duygusal tarafımızı uyarmak isteyen markalar da en acıklı reklam filmleriyle karşımıza çıkıyorlar. Son dönemde bu konsepte en uygun reklam filmlerinden birinin de Allianz sigortaya ait olduğunu söyleyebiliriz. Duygusal bir baba kız ilişkisini konu alan reklamda, kızının 2 ay önce geçirmiş olduğu kaza ve babanın durum karşısındaki cümleleri tüyleri diken diken etmekle kalmıyor, benim gibi babasına düşkün insanları da “ölüm” korkusu ile ağlatmayı başarıyor. Bir sigorta firmasının bu denli bir hüzün etkisi, her ne kadar makul karşılansa da, aşırı duygu sömürüsünden dolayı ters de tepebilir. Henüz izlememiş olanlar için mendiller hazırsa link aşağıda.

Şaşkınlık / Korku 

Korku insanlarda harekete geçmeyi tetikler. Bu sebepten de bu iki duygu her ne kadar temel kabul edilse de reklam dünyası için genelde kamu spotları tarafından tercih edilen bir duygu olarak sınırlandırılır. Son dönemde sıkça yayınlanan Yeşilay’ın “Sigarayı bırak, hayatı bırakma” reklam filmleri bu duygu bazında değerlendirilebilir. Hangi bahanenin altına sığınılırsa sığınılsın, sigaranın sebep olabileceği hastalıklar ve kayıpların anlatıldığı reklam filminde, korku ve endişeden kaynaklı insanları harekete geçirmek ve sigarayı bırakmalarına vesile olmak amaçlanmıştır. Sigara içiyorsanız özellikle buyurun bu linke.

Tiksinme / Kızgınlık

Kızgınlık her ne kadar negatif bir duygu olarak düşünülse de, kayıtsız kalınan durumlara kızgın olabilir ve bir marka ile bağ kurabiliriz. Kızgınlık ve tiksinme duygusunu bu şekilde baz aldığımızda, bizimle aynı şekilde düşünen ve bir nevi harekete geçmemize vesile olan markaların seçtiği bir reklam şekli diyebiliriz. Her ne kadar televizyon kanallarımızda bu tarz reklamlara rastlamasak da markaların bu duyguyu baz alarak hazırladığı reklamlar da mevcut elbette. Bunlardan birisi de Türkiye’de Orkid olarak tanıdığımız “Always” markasının yayınladığı reklam filmidir. Bu filmde “kız gibi” davranmanın hakaret olmadığı ve aksine ne denli doğal olduğu üzerine durulmuş, yıllardır süregelen cinsiyetçilik algısını yıkmak için güzel bir adım atılmış. Haliyle bu zamana kadar ötekileştirilmiş bütün kadınlarda da bunun aksini savunanlara karşı bir kızgınlık duygusu pekişmiştir. Reklamı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Tabii ki de burada adı geçen markaların dışında pek çok firma bu duyguları kullanarak reklamlarını hazırlıyor. Bazıları her ne kadar yüzümüzde tebessüm oluştursa da bazıları da seçilen bir müzik ya da kelimeden dolayı markadan soğutabiliyor. Son dönemde bu 4 temel duyguyu baz alan ve dikkatinizi çeken reklam filmleri varsa yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link