Netflix’ten Yaratıcılık, Scotty’den Gerçek Zamanlı İletişim Örneği

Netflix Türkiye son zamanlarda ilginç kampanyalarla gündeme geliyor. Platform yakın zamanda 2. sezonu yeni yayınlanan Stranger Things için yaptıklarıyla adından sıkça söz ettirdi. Dizinin 2. sezonunun tanıtım videosu için Barış Manço’nun Dönence şarkısını kullanmış ve Saadettin teksoy ile bir video hazırlamıştı.

Netflix Türkiye şimdi de son dönemde en çok sevilen ve izlenen dizilerinin bölüm süreleriyle, sık kullanılan rotalardan bazılarının yolculuk sürelerini eşleştirerek zekice bir espri ile takipçilerinin dikkatini çekti. Twitter sayfasından 3 post yayınlayan Netflix, hazırladığı postları paylaşırken de “Metrobüsün ilk durağından son durağına kadar geçen zaman = 3 sezon Black Mirror” yazarak metrobüs esprilerine bir yenisini de ekledi.

Mobil uygulaması üzerinden kullanıcıları motosiklet sürcüleriyle buluşturup hızlı bir yolculuk vaat eden Scotty’den gelen zekice cevap ise gerçek zamanlı pazarlamaya harika bir örnek teşkil ediyor.

İşte Netflix Türkiye’nin İstanbul-Amsterdam uçağı, Eskişehir-Ankara hızlı tren yolculuğu ve Kadıköy-Beşiktaş vapuru için izlenebilecek dizi önerisinde bulunduğu görseller;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

İlk Türkçe Google AdWords Kitabının 2.Baskısı Yayınlandı!

2.Baskısında AdWords’ün yenilenen arayüzü ile hazırlanan kitap artan sayfa sayısı ile birlikte ilk baskıdan bu yana yeni çıkan özellikleri ve daha fazla optimizasyon stratejisini içeriyor. Ayrıca kitap, ücretli bir anahtar kelime aracı için 1 aylık ücretsiz kullanım kodunu hediye ediyor.

Türkiye’de ve yurt dışında firmaların dijital pazarlama bütçelerinin en önemli bölümü Google AdWords harcamalarından oluşmaktadır. Ayrıca Google internet üzerindeki web sitelerinin %80’inden fazlasında banner alanına sahiptir. Yani Google üzerinden neredeyse internet kullanıcılarının tamamına ulaşmak mümkündür. Bu kitap Türkiyede’ki ilk ve şimdilik tek AdWords üzerine yazılmış kitap olarak dijital pazarlamanın kalbine hızlı bir yolculuk yapmanızı sağlayacak, en temelden başlayarak bir AdWords kampanyasının nasıl oluşturulup sonrasında optimize edilebileceğini öğretecek, kitaptaki sınava hazırlık bölümü ile de Google AdWords yeterlilik sınavlarını geçip, dünyaca geçerli bir Google AdWords sertifikasına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Kitabın içerisinde bulunan başlıca konular; Google AdWords, Alışveriş Reklamları, Arama Ağı Reklamları, Gmail Reklamları, Görüntülü Reklamlar, Youtube Reklamcılığı, Kalite Puanı, Video Reklamlar ,Reklam Sıralaması, Uygulama İndirme Reklamları, Teklif Optimizasyonu, Dönüşüm İzleme, Anahtar Kelime, Bütçe Optimizasyonu, Negatif Anahtar Kelime, AdWords Editor, Düşüş Sayfası, Organik Sonuçlar, Reklam Metni, Rakip Stratejileri, Reklam Uzantıları, Hesap İstatistikleri, Teklif Stratejileri, Performans Raporları, Yeniden Pazarlama, ROAS, Dinamik Yeniden Pazarlama, Customer Match, Dinamik Arama Ağı.

Aykut Alçelik Hakkında

Doğuş Grubu ve Güney Kore’li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com’da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com,yenicarsim.comdaybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Adidas Netflix’i Neden Kendisine Rakip Olarak Görüyor?

Spor Pazarlamasında Riskler ve Fırsatlar (1)

Spor genelde kolay pazarlanabilen bir ürün olarak bilinir. Geniş bir pazara ve kitlelere hitap etme özelliğine sahip olan sporun gönülden bağlı ve sadık tüketicileri de neredeyse hazır kıta beklemektedir. Spor canlıdır ve yoğun sosyal etkileşim sağlar. Sonucunun öngörülmez olması, bünyesinde barındırdığı yoğun dram ve coşku sporun bir ürün olarak pazarlanması bakımından belirli kolaylıklar sağlar. Sporun kolay pazarlanabilme özellikliğinden ötürü bazı spor markaları reklam ihtiyacı bile hissetmeyebilir, zaten halihazırda bekleyen yeteri kadar müşterileri vardır. Bunun aksine, bazı markalar da spor vasıtasıyla global bir marka haline dönüşebiliyor.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi eski pazarlama direktörü Michael Payne, Samsung’un bu denli büyük bir dünya markası haline gelmesinde markanın Olimpiyat Oyunları için ısrarla devam ettirdiği sponsorluk anlaşmasının önemli bir faktör olduğunu ifade ediyor.

 

Peki spor pazarlaması ve iletişimi açısından spor markaları ve tüm paydaşları için tüm süreç bu kadar kolay mı işliyor? İşlerin bu denli kolay yürümediği kesin, özellikle son dönemlerde…

Aslında ortada Adidas’ın Netflix’i bile kendisine rakip olarak gördüğü yoğun rekabetçi bir pazar var. Adidas global kreatif direktörü Paul Gaudio yakın bir zaman önce  yaptığı açıklamada, ‘Netflix’in, insanların eğlenceye ayırdığı bütçenin paylaşılması bakımından kendilerine bir rakip olduğunu’ ifade etti.

Gaudio’nun tespiti spor endüstrisinin son yıllarda karşılaştığı sıkıntının güzel bir örneği. Günümüz dünyasında insanların spor haricinde tercih edebilecekleri birçok aktivite ve eğlence mevcut.  Netflix’te, özellikle gençlere cazip gelmesi bakımından, bu alternatifler arasında en önemlilerinden. Adidas’ın, farklı bir endüstride olmasına rağmen Netflix’i rakip olarak görmesini sağlayan bu rekabetçi pazar riskleriyle birlikte aynı zamanda bazı fırsatları da beraberinde barındırıyor.

Dijitalleşme Tüm Oyunu Değiştirdi

Günümüzde bütün spor dallarının büyümeye, daha fazla genişlemeye ve yeni taraftarlar edinmeye her zamankinden daha fazla ihtiyacı var, evet futbolun bile. Yapılan anlaşmaya göre, Tottenham Hotspur’un yeni stadyumunda yılda iki kez NFL müsabakası oynanacak. Bu tarz açılımlara yeni pazar arayışı için hem NFL’nin, hem de Tottenham’ın ihtiyacı var.

Bu artan ihtiyaçlar spor pazarlama ve iletişimcileri için yeni cepheler ve fırsatlar demek aynı zamanda.

Dijitalleşmenin her şeyi kökünden değiştirdiği bir ortamda öncelik artık dijital mecraların. Dijitalleşmenin spor endüstrisindeki en büyük etkisi ise spor yayıncılığı üzerinde oldu. Dijitalleşmeyle birlikte spor yayıncılığı demokratikleşti, eski monopol yapısından sıyrıldı. Konvensiyonel medya geçmişte içeriği tek başına üretip, yayarken şu an mobil veya wifi bağlantısı olan herkesin yayıncı olduğu bir dijital ortam artık endüstrinin dominant unsuru.

Böyle bir ortamda geleneksel medyanın eski usul içerikleri özellikle genç kuşakta karşılık bulmuyor. Genç taraftar kuşağı kendi alternatif medyasını kuruyor ve onu takip ediyor. Sahne arkasından üretilen daha samimi bir dil onları resmi ve mesafeli bir içeriğe göre daha çok cezbediyor. Bazı durumlarda, taraftarı oldukları kulüplerin yayın kuruluşları bile mesafeli gelebiliyor yeni nesil taraftar kitlesine. Bu yüzden kendi alternatif mecralarını kuruyor, onları takip ediyorlar. Liverpool’un ve Arsenal’in gayrı resmi Youtube taraftar kanalları RedmenTV  ve ArsenalTV  bu alternatif medyaya iyi birer örnek. Bu tür kanalların aylık 50m ortalama gösterimleri mevcut.

Spor yayıncılığı her zamankinden daha ulaşılabilir durumda. Bu çeşitlilik spor markalarının yeni kitlelere ulaşması için için bir avantaj; fakat pazardaki çeşitlilik de rekabeti her zamankinden daha üst seviyede tutuyor.

Taraftarların Tüketim Alışkanlıkları Değişiyor

Eğlenmek için bir çok alternatifin olduğu bir ortamda taraftarlar takip ettikleri sporu izlemek için daha az ödeme yapmak istiyor. İngiltere merkezli Football Supporters’ Federation adlı kuruluşun yaptığı bir ankete göre, 2017 yılında katılımcıların %39’u maçları illegal yayınlardan takip etti. Yine İngilitere merkezli bir kuruluş olan Mintel’in yapmış olduğu bir ankete göre ise, katılımcıların %56’sı  takip ettikleri sporu izlemenin pahalı olduğunu belirtiyor.

Futbol halen dünyanın en çok izlenen sporu ama geleceğe dair endişeler de barındırıyor. İngiliz Sky TV canlı yayınlarının izlenme oranı bir önceki yıla göre %14 oranında azalmış durumda. Alternatif Youtube taraftar kanalı olan Copa90’ın izlenme oranı 49m civarlarında ve giderek artıyor.

Bu rakamların bize söylediği spor tüketicileri, özellikle yeni jenerasyon, resmi ve ciddi spor içerikleri yerine kendilerinin sesi olan, kendilerine dürüst davranan alternatif mecraları tercih ediyor ve tüketim eğilimini de buna göre belirliyor. Lebron James bunu kavrayan kişisel spor markalarından bir tanesi. Uninterrupted adında  spor hikayeleri üreten bir dijital platforma önemli bir yatırım yaptı James. Diğer bir fırsat ise Z kuşağı ile etkileşime geçme şansı. Z kuşağı oyun oynamak kadar oyun videosu izlemekten hoşlanıyor. E-spor’un lider portalı olan Twitch’te ayda 1m kullanıcı canlı oyun videosu paylaşıyor. Aylık ortalama görünüm rakamı ise 100m.

Spor tüketicilerinin tüketim eğilimlerini anlamak ve bu eğilimlere taraftar/tüketici gözüyle yaklaşmak markanızın rakiplere göre bir adım önde olmasını sağlayacaktır.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link








Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link