Mobil mecralarda sponsorlu içeriğin etkinliği gün geçtikçe artıyor ama sanılmasın ki bu durum mobil mecralarda yapacağınız SEO çalışmasının önemini azaltıyor.

İşte 2016’da da neden Mobil SEO’ya devam etmeniz gerektiği ile ilgili önemli noktalar;

İlk sırada organik olarak yer alan içerik reklamlı içeriğe göre %73 daha fazla tıklanıyor.

1

 

 

 İçeriğinizin arama motorlarında  ilk sırada yer alması için yaptığınız SEO çalışması, para vererek oluşturduğunuz sonuçlardan daha güvenli, çünkü tüketiciler mobil cihazlarında da sponsorlu olan siteyi geçerek organik arama sonuçlarına yöneliyorlar.

Bununla beraber yapılan çalışmalar tüketicilerin sponsorlu içerik ve organik sonuçların bir arada bulunduğu durumlarda organik sonuçlara özellikle mobil mecralarda daha az tıkladığını gösterdi. Ancak bu durum daha fazla trafik için sponsorlu içeriğin tek temel sonuç olduğu anlamına gelmiyor. Bu nedenle en etkili sonuca ulaşmanın yolu şirketin aynı anda belirli anahtar kelimelere yönelik reklamlı içerikleri ile beraber SEO çalışması yapması ile ortaya çıkıyor.

Amerikan menşeili araştırma şirketi Mediative Study tarafından yapılan çalışmaya göre kişiler genel olarak mobil mecralarda arama yaptıklarında çıkan ilk 4 sonuca tıklamaya diğerlerine göre daha çok eğilimliler.

Bunun temel nedenin ne olduğu aslında oldukça açık. İnsanlar daha fazla sonuca ilerlemeye bir nevi üşeniyor ve ilk 4 sonucun kendi aramaları ile en uyumlu olduğunu düşünüyor.

Mobilde yapılan aramalarsa gidilen sonucun  %82’si ilk 4 sonuç iken bu durum desktop’ta %92 olarak görülüyor.

2

Bu durum aslında hem mobil hem de desktop için yaptığımız SEO çalışmaların ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.  Çünkü eğer sonuçlarda arama motorunda ikinci sayfada çıkıyorsanız görünmezden bir farkınız yok demektir.

Mobilden marka isminiz olmadan gelen reklamlı içerik sonuçları yerine organik aramalardan gelen ziyaretler çok daha önemli.

3

Bildiğiniz üzere arama motorlarında hepimizin arama yapmak için kullandığı kelime kalıpları var bu nedenle yılın belirli zamanlarında o kelimelerde çıkan ücretli arama sonuçlarında artış olsa da bu SEO’nun önemini azaltmıyor. Çünkü  sadece belirli dönemlerle bu tip aramaların sıklığı artmış oluyor.

Mobilde yaptığınız SEO çalışması yorucu olsa da uzun vadede sizin yararınıza. Olumlu sonuçları görmek için mobil sitenizi Google ile uyumlu hale getirmeye çalışmakla işe başlayabilirsiniz.

Bununla beraber sponsorlu içeriklerinizinde oldukça etkili olduğunu unutmamalısınız. Muhteşem bir dijital pazarlama kampanyasında mobil SEO ve sponsorlu içerik bir arada uyum içerisinde çalışır.  Bu nedenle dijital pazarlama kararlarınızı mobil mecralarda sadece SEO ya da sadece sponsorlu içeriğin ellerine bırakmamalısınız.

 

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın