Mobil’de SEO’nun Önemi Neden Azalmıyor? 0

Mobil mecralarda sponsorlu içeriğin etkinliği gün geçtikçe artıyor ama sanılmasın ki bu durum mobil mecralarda yapacağınız SEO çalışmasının önemini azaltıyor.

İşte 2016’da da neden Mobil SEO’ya devam etmeniz gerektiği ile ilgili önemli noktalar;

İlk sırada organik olarak yer alan içerik reklamlı içeriğe göre %73 daha fazla tıklanıyor.

1

 

 

 İçeriğinizin arama motorlarında  ilk sırada yer alması için yaptığınız SEO çalışması, para vererek oluşturduğunuz sonuçlardan daha güvenli, çünkü tüketiciler mobil cihazlarında da sponsorlu olan siteyi geçerek organik arama sonuçlarına yöneliyorlar.

Bununla beraber yapılan çalışmalar tüketicilerin sponsorlu içerik ve organik sonuçların bir arada bulunduğu durumlarda organik sonuçlara özellikle mobil mecralarda daha az tıkladığını gösterdi. Ancak bu durum daha fazla trafik için sponsorlu içeriğin tek temel sonuç olduğu anlamına gelmiyor. Bu nedenle en etkili sonuca ulaşmanın yolu şirketin aynı anda belirli anahtar kelimelere yönelik reklamlı içerikleri ile beraber SEO çalışması yapması ile ortaya çıkıyor.

Amerikan menşeili araştırma şirketi Mediative Study tarafından yapılan çalışmaya göre kişiler genel olarak mobil mecralarda arama yaptıklarında çıkan ilk 4 sonuca tıklamaya diğerlerine göre daha çok eğilimliler.

Bunun temel nedenin ne olduğu aslında oldukça açık. İnsanlar daha fazla sonuca ilerlemeye bir nevi üşeniyor ve ilk 4 sonucun kendi aramaları ile en uyumlu olduğunu düşünüyor.

Mobilde yapılan aramalarsa gidilen sonucun  %82’si ilk 4 sonuç iken bu durum desktop’ta %92 olarak görülüyor.

2

Bu durum aslında hem mobil hem de desktop için yaptığımız SEO çalışmaların ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.  Çünkü eğer sonuçlarda arama motorunda ikinci sayfada çıkıyorsanız görünmezden bir farkınız yok demektir.

Mobilden marka isminiz olmadan gelen reklamlı içerik sonuçları yerine organik aramalardan gelen ziyaretler çok daha önemli.

3

Bildiğiniz üzere arama motorlarında hepimizin arama yapmak için kullandığı kelime kalıpları var bu nedenle yılın belirli zamanlarında o kelimelerde çıkan ücretli arama sonuçlarında artış olsa da bu SEO’nun önemini azaltmıyor. Çünkü  sadece belirli dönemlerle bu tip aramaların sıklığı artmış oluyor.

Mobilde yaptığınız SEO çalışması yorucu olsa da uzun vadede sizin yararınıza. Olumlu sonuçları görmek için mobil sitenizi Google ile uyumlu hale getirmeye çalışmakla işe başlayabilirsiniz.

Bununla beraber sponsorlu içeriklerinizinde oldukça etkili olduğunu unutmamalısınız. Muhteşem bir dijital pazarlama kampanyasında mobil SEO ve sponsorlu içerik bir arada uyum içerisinde çalışır.  Bu nedenle dijital pazarlama kararlarınızı mobil mecralarda sadece SEO ya da sadece sponsorlu içeriğin ellerine bırakmamalısınız.

 

 

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

Digital Excellence Program için Geri Sayım Başladı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz ve Türkiye’nin önde gelen eğitmenleri ile kurguladığımız Digital Excellence Program’da son 15 güne girdik. Sadece 20 kişinin dahil olacağı programda, dijital dünyayı derinlemesine inceleyecek, dokuz farklı modül ile dijital mükemmelliği yakalamaya çalışacağız.

Eğitimimiz de yer alacak olan eğitmenler arasında, n11.com Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi  Aykut Alçelik, Pazarlamasyon ve Marketing Meetup Kurucusu Necip Murat, Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen Hasan Başusta, Data & Teknoloji Direktörü – GroupM Aykut Aslantaş, Turkcell Dijital Pazarlama İletişimi Kıdemli Marka Müdürü Ömer Şireli, Dijital Pazarlama Müdürü – Aktif Bank Şeref Can gibi çok değerli isimler yer alıyor.

30 Eylül Cumartesi günü başlayacak ve 11 Kasım’a dek toplamda 7 hafta sürecek olan Digital Excellence Program’da erken kayıt fırsatlarımızın devam ettiğini ve 2399 TL + KDV‘den kayıt yaptırabileceğinizi belirtmemizde fayda var. Bununla birlikte, bu fiyat üzerinden son 3 koltuğumuzun kaldığını da söyleyelim.

Siz de eğer dijital dünya ve pazarlamaya ait konulara hazır olmak için gereken strateji ve altyapıyı oluşturmak istiyorsanız eğitimimize buradan kayıt olabilir ve tüm detayları öğrenebilirsiniz. 30 Eylül’de görüşmek üzere!

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link