Mobil’de SEO’nun Önemi Neden Azalmıyor? 0

Mobil mecralarda sponsorlu içeriğin etkinliği gün geçtikçe artıyor ama sanılmasın ki bu durum mobil mecralarda yapacağınız SEO çalışmasının önemini azaltıyor.

İşte 2016’da da neden Mobil SEO’ya devam etmeniz gerektiği ile ilgili önemli noktalar;

İlk sırada organik olarak yer alan içerik reklamlı içeriğe göre %73 daha fazla tıklanıyor.

1

 

 

 İçeriğinizin arama motorlarında  ilk sırada yer alması için yaptığınız SEO çalışması, para vererek oluşturduğunuz sonuçlardan daha güvenli, çünkü tüketiciler mobil cihazlarında da sponsorlu olan siteyi geçerek organik arama sonuçlarına yöneliyorlar.

Bununla beraber yapılan çalışmalar tüketicilerin sponsorlu içerik ve organik sonuçların bir arada bulunduğu durumlarda organik sonuçlara özellikle mobil mecralarda daha az tıkladığını gösterdi. Ancak bu durum daha fazla trafik için sponsorlu içeriğin tek temel sonuç olduğu anlamına gelmiyor. Bu nedenle en etkili sonuca ulaşmanın yolu şirketin aynı anda belirli anahtar kelimelere yönelik reklamlı içerikleri ile beraber SEO çalışması yapması ile ortaya çıkıyor.

Amerikan menşeili araştırma şirketi Mediative Study tarafından yapılan çalışmaya göre kişiler genel olarak mobil mecralarda arama yaptıklarında çıkan ilk 4 sonuca tıklamaya diğerlerine göre daha çok eğilimliler.

Bunun temel nedenin ne olduğu aslında oldukça açık. İnsanlar daha fazla sonuca ilerlemeye bir nevi üşeniyor ve ilk 4 sonucun kendi aramaları ile en uyumlu olduğunu düşünüyor.

Mobilde yapılan aramalarsa gidilen sonucun  %82’si ilk 4 sonuç iken bu durum desktop’ta %92 olarak görülüyor.

2

Bu durum aslında hem mobil hem de desktop için yaptığımız SEO çalışmaların ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.  Çünkü eğer sonuçlarda arama motorunda ikinci sayfada çıkıyorsanız görünmezden bir farkınız yok demektir.

Mobilden marka isminiz olmadan gelen reklamlı içerik sonuçları yerine organik aramalardan gelen ziyaretler çok daha önemli.

3

Bildiğiniz üzere arama motorlarında hepimizin arama yapmak için kullandığı kelime kalıpları var bu nedenle yılın belirli zamanlarında o kelimelerde çıkan ücretli arama sonuçlarında artış olsa da bu SEO’nun önemini azaltmıyor. Çünkü  sadece belirli dönemlerle bu tip aramaların sıklığı artmış oluyor.

Mobilde yaptığınız SEO çalışması yorucu olsa da uzun vadede sizin yararınıza. Olumlu sonuçları görmek için mobil sitenizi Google ile uyumlu hale getirmeye çalışmakla işe başlayabilirsiniz.

Bununla beraber sponsorlu içeriklerinizinde oldukça etkili olduğunu unutmamalısınız. Muhteşem bir dijital pazarlama kampanyasında mobil SEO ve sponsorlu içerik bir arada uyum içerisinde çalışır.  Bu nedenle dijital pazarlama kararlarınızı mobil mecralarda sadece SEO ya da sadece sponsorlu içeriğin ellerine bırakmamalısınız.

 

 

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Yuvako Yeni Hizmeti Alıcı Danışmanlığını Hayata Geçirdi 0

Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesinde lokomotif görevi gören Yuvako büyümesini ve yatırımlarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. 2016 yılının Ekim ayında kurulan Yuvako çok kısa bir sürede büyük bir ivme yakalayarak gayrimenkul sektörünün önemli isimlerinden biri olmayı başaran Yuvako her ay 4 milyon kişiye ulaşma başarısını yakalamış durumda.

Yuvako’ya dair diğer önemli veriler ise şu şekilde;

-Yuvako’nun portföyünde 1000’in üzerinde ev bulunuyor.

-Yuvako’ya İstanbul’da 6binin üzerinde kişi ev alım, satım ve kiralama talebiyle başvuru da bulundu. Bu veri teknoloji, verimlilik ve start up zihniyeti sayesinde şimdiden yaklaşık 150 emlakçının yaptığı işi küçük bir ekip ile Yuvako’nun yapabildiği anlamına geliyor.

-Yuvako’nun evleri 160 bin defa 3D ortamda gezildi.

-İstanbul’un dışında yurt dışında ev almak isteyen kişiler için Miami ve Kıbrıs’ta ev satışına başladı.

-Projelerini daha hızlı satmak isteyen 15 adet inşaat firmasına da hizmet vermeye de başladı.

Tüm bu gelişmelerin ardından Yuvako sektörde yine adını duyuracağı bir yeniliğe imza atarak sadece Yuvako’da bulunan ‘Alıcı Danışmanlığı’ hizmetini müşterilerinin kullanımına sundu.

Peki nedir bu Alıcı Danışmanlığı?

Alıcı Danışmanı hizmet almak isteyen kişiye objektif olarak danışmanlık yapan bir sistem. Klasik olarak tabir ettiğimiz emlakçıların daha çok ev sahibinin yanında olarak elindeki evi bir şekilde müşteriye satma çabasının müşterinin zararına olarak sonuçlandığı iç görüsü ile ortaya çıkmış bir hizmet aslında. Yuvako da müşterilerinin zarara uğramaması adına bu sistemi geliştirmiş durumda.

Yuvako Alıcı Danışmanları: 

  • Odaklarına alıcının ihtiyaçlarını ve isteklerini koyar.
  • Onları hayal ettikleri yuvaya ulaştırmak için Yuvako teknolojisi ile tüm piyasayı anlık şekilde takip eder. Hiç bir ev sahibine bağlı olmadan, uygun fırsatları sizin için yakalar.
  • Beğendiklerinizi evinizin rahatlığında 3D şekilde gezmenizi sağlar.
  • İstediğiniz evi en iyi fiyata alabilmeniz için bağımsız değerleme raporlarını kullanır, profesyonelce pazarlık eder.
  • Baştan sona tüm süreçte, siz arzu ettiğiniz evi en iyi şartlarda satın alana dek yanınızda olur. En önemlisi, bu hizmet için cebinizden hiç bir ek masraf çıkmaz.

KFC Twitter’da Neden Sadece 11 Kişiyi Takip Ediyor? 0

KFC sosyal medyayı yaratıcı ve efektif kullanmak konusunda ders gibi bir hareketle karşımızda. Bildiğiniz üzere KFC’nin gizli formülünde 11 farklı baharat karışımı kullanılıyor. Bu baharatların neler olduğu tam olarak bilinmese de KFC’nin lezzetine dair bu formül markanın sosyal medya ekibine ilham kaynağı olmuş durumda.

KFC’nin Twitter hesabına bakıldığında sadece 11 kişinin takip edildiği görülüyor. Peki ama neden? 11 kişi neye göre seçilmiş durumda? İşte bu sorunun cevabı çok basit bir yaratıcılığı içinde barındırıyor. KFC sosyal medya ekibi 90’ların meşhur müzik grubu Spice Girls’ün (Baharat Kızlar) üyelerine takibe alarak işe başladı. Ardından Herb isimli kullanıcılardan 6 tane seçerek onları da karışımın içine ekledi. (Herb=Ot, bitki)

KFC sosyal medya ekibi KFC’nin lezzet formülünü bu hareketle Twitter üzerinden de hayata geçirmiş oldu. Bu hareket yaratıcılığın basitliğe odaklanarak ortaya çıktığını bizlere tekrar kanıtladı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link