Mobilde Kurallar Yeniden Tanımlanıyor: Google AMP

 

Mobilde Daha Hızlı Sayfalar İçin AMP HTML’e Geçiş

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Google kendi blog sayfasında; mobil cihazlar için video, grafik ve diğer multimedya unsurları içermesine rağmen, yüklenmesi son derece kolay olan web sayfalarının yapılmasına olanak tanıyan yeni bir yazılım türünün, AMP Project’in desteklendiğini duyurmuştu.

Haber sitelerinin çeşitli içeriklerle birlikte reklam gösterimleri yapmaya çalışırken, mobil kullanıcılarının uzun süren sayfa yüklemelerine tahammül edememesi ve oluşan reklam geliri & ziyaretçi kaybı bu projenin çıkış noktası olarak belirtiliyor. Günümüzde ise “daha hızlı mobil sayfa” fikri, süratle  haber veya blog siteleri dışında kurumlar için de olmazsa olmaz bir ihtiyaca dönüşmüş durumda. Peki kurumumuzun mobil sayfası için Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Acceleratred Mobile Pages) yani AMP HTML dönüşümü gerekli mi ve eğer gerekliyse bu dönüşüm nasıl yapılmalı?

AMP Project Nedir?

AMP Project; mobil sitelerin daha hızlı yüklenmesini amaçlayan ve HTML kodlar üzerinde çeşitli düzenlemeler veya eklemeler getiren, yeniden yapılandırılmış bir kodlama sistemi. Bir başka deyişle, bazı optimizasyon kurallarının uygulanmasını sağlayan açık kaynak kodlu bir girişim. AMP HTML adı verilen bu evrimleşmiş HTML yazılım dili sayesinde tüm web sayfaları model ayırt etmeksizin mobil cihazlarda çok daha hızlı yüklenmekte ve kullanıcılara sorunsuz bir ziyaret deneyimi sunmaktadır.

Accelerated Mobile Pages (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) projesi, Google tarafından destekleniyor olması nedeniyle hem daha hızlı mobil sayfa yapısına sahip olmak hem de (resmi olarak henüz bunun aksi söylense de) Google mobil arama sonuçlarında daha iyi bir sıralamaya ulaşmak adına önemsenmeyi hak ediyor. Keza bu yapının WebMaster Tools paneli içerisine entegre edilmiş olması, Google’ın da bu projeye ne kadar değer verdiğinin bir göstergesi niteliğinde. Önümüzdeki süreçte Twitter, Linkedin, WordPress, Adobe Analytics ve Pinterest gibi popüler platformların da AMP HTML yapısına geçeceğinin duyurulması, Mobilde kuralların yeniden tanımlanmaya başladığının adeta habercisi oldu.

Nitekim New York Times gazetesinin web versiyonunda yapılan bir değerlendirmede Javascript etiketlemeleri sayıldığında, sitenin hızını yavaşlatan bu etiketlerin AMP’de ne kadar az olduğu ve dolayısı ile bu sistemin site hızına yönelik olarak nasıl bir fayda sunduğu açıkça gözler önüne seriliyor. Zira daha az Javascript etkileşimi, çok daha hızlı web deneyimi demek!:

Sitenin Masaüstü Versiyonu: 100+
Mobil Versiyon: 60
AMP: 21

AMP HTML Şirketim İçin Gerekli Mi?

Bu sorunun cevabı elbette bir şirketin içerisinde bulunduğu sektörle yakından ilgili. Özellikle organik erişim sağlamayı önemseyen ve arama motoru reklamlarını gerek trafik yaratmak gerekse dönüşüm sağlamak amacıyla kullanan işletmelerin, mobil kullanımın giderek arttığı bir ortamda böylesi önemli bir dönüşümü ıskalamaması gerekir.

Günümüzde birçok kurum mobil cihazlar için ayrı bir mobil sayfa tasarlayarak, ziyaretçinin cihaz ve tarayıcı bilgisine göre otomatik olarak mobil sayfa gösterimi gerçekleştirebiliyor. Bu oldukça doğru bir yaklaşım olsa da, mobil sayfanın ne kadar doğru hazırlandığı ve yüklenme hızının ne kadar kısa olduğunu dikkatlice incelemek şart. Zira çeşitli mobil tarayıcılarla uyumsuz boyutlar, çok fazla JavaScript sorguları veya dışarıdan çeşitli CSS yüklemeleri gibi unsurlar, bir mobil siteyi olumsuz etkileyebiliyor.

Bu yüzden AMP HTML ile mobil sayfaların hazırlanması; özellikle web sitesinin herhangi bir mobil versiyonu olmayan işletmeler ile mobil versiyonu olan ancak yeterince iyi performans göstermeyen işletmeler için gereklilik ve önem arz ediyor. AMP HTML kullanılmamış ancak  perfromans ve kullanıcı deneyimi olarak iyi hazırlanmış bir mobil sayfası olan işletmelerdeyse durum farklı. AMP dönüşümü sonrası sonuçlarda çok da fark göremeyecek olmaları nedeniyle söz konusu kurumların böylesi bir dönüşüm ve dolayısı ile iş yükünün altına girmelerine gerek yok.

edenstudios-google-amp

Adım Adım AMP HTML Dönüşümü

Bir web sitesinin Mobil olarak AMP HTML framework’ü (yazılım sistemi) üzerinde hazırlanması 5 farklı aşamadan oluşuyor.

Tasarım: Mobil web sayfasının AMP uyumlu olarak tasarlanması veya mevcut sayfanın bu platformun gerektirdiği spesifikasyonlara göre düzenlenmesi.

Görüntüleme: Siteyi oluşturduktan sonra, bunun web ortamında arama motorlarınca görüntülenebilir, keşfedilebilir olmasını sağlama.

Doğrulama: Sayfanızın AMP HTML disiplinine uygun olarak hazırlandığını doğrulama.

Veri Yapılandırma: Sayfanızın içeriğini, AMP uyumlu olarak çeşitli veriler ve içeriklerle geliştirerek yapılandırma.

Durum: Google Search Console üzerindeki AMP Raporlaması ile sitenizdeki her şeyin doğru ve yerli yerinde olduğunu tespit etme.

AMP HTML Kaynakları ve Dönüşüm Sonrası Sonuçlar

Elbette HTML tabanlı bir yazılımı mobile dönüştüren AMP platformunun bu hızı sağlamasının altında önemli kısıtlamalar ve kurallar bütünü yatıyor. AMP uyumlu bir site yapısal olarak 3 elementten oluşuyor:

 • AMP HTML kodlaması
 • JavaScript (AMP uyumlu)
 • Önbellek Aracı.

Standart HTML kodlarına benzer olsa da, kısıtların başında sitenin AMP HTML olduğunun anlaşılması için bazı yazılımsal gereksinimler yer alıyor. Bununla birlikte dışarıdan herhangi bir JavaScript çağırmak, çeşitli form eklentileri kullanmak veya birden çok CSS dosyası kullanmak AMP kodlama türünde mümkün değil. Hatta resim ve video gibi çeşitli multimedia unsurlarının da AMP standardına uygun olarak hazırlanması, boyutlanması ve kodların içerisinde buna göre tanımlanması gerekiyor. Tüm bu kısıtlar başlangıçta biraz can sıkıcı gibi dursa da; AMP kullanıcılara carousel veya lightbox gibi çeşitli multimedya araçları bile sunacak kadar cömert!

AMP HTML kodlaması ile bir site oluşturulduktan ve Google Search Console üzerinde gerekli kayıt ve kontrolleri yaptıktan sonra, yaklaşık bir hafta içerisinde siteniz indekslenmiş olarak arama motoru sonuçlarında görüntülenmeye başlıyor. Geçmişte Google her ne kadar AMP ile hazırlanan sitelerin Google Arama Sonuçları açısından doğrudan bir avantaja sahip olmayacağını belirtmiş olsa da, bu durumun 2016’nın ikinci yarısından itibaren değişeceği ve 2017’de farklı bir algoritma ile bu girişimin destekleneceği konuşuluyor.

AMP standardı ile web sayfası hazırlamak, temel HTML bilgisine sahip herkes tarafından kolaylıkla yapılabilecek bir iş. Ancak yine de projenin ana sayfasında çeşitli makaleler ve adım adım nasıl AMP HTML tabanlı bir site yapılacağı konusunda yönergeler bulunuyor.

Kaynaklar:

searchenginejournal

google support

amp project

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İstanbul Üniversitesi Pazarlama Yüksek Lisans, ardından Marmara Üniversitesi İletişim ve Reklam doktora eğitimini tamamladı. Reklam ajanslarında 7 yıl boyunca kreatif reklam yazarlığı ve yöneticiliği yaparak global ve yerel birçok markanın önemli reklam kampanyalarına imza attı. 2004 yılından bu yana dijital pazarlama alanında yer almakta, dijital reklamcılığın ilk profesyonellerinden biri olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir Cevap Yazın

Dijital Pazarlamada Yöneticilerin Dikkat Ettiği 5 Metrik

Konu dijital pazarlama olunca, dijital pazarlama uzmanının elinde analiz edebileceği onlarca metrik olur. Web sitesi ziyaretleri, web sitesine gelen kaynaklar, sosyal medya paylaşımları, e-mail tıklamaları ve çok daha fazlası. Patrona bütün bu metrikleri sunmak çok vakit alır ve detaya girer. Bu yüzden şirket için önemli olan metrikleri hap şeklinde göstermeniz gerekir. Patronların dijital pazarlamacıdan beklediği önemli metriklerden bazıları:

 • Kaynak bazlı pazarlama maliyetleri ve ziyaretler: Dijital pazarlama deyince ilk akla gelen pazarlama maliyetleri ve karşılığında gelen ziyaretçi sayıdır. Dijital pazarlamada çeşitli yöntem ve araçlarla hangi kaynağın ne kadar maliyeti olduğunu rahatlıkla basit bir Excel tablosu üzerinde gösterebilirsiniz.
 • Müşteri edinme maliyeti (customer acqusition cost – cac): Bu metrik şirkete yeni gelen bir müşteri için ortalama ne kadar pazarlama bütçesi harcanmasıyla ölçülür. Bu metriği hesaplayabilmek için belirlenen süre zarfında edinilen yeni müşteri sayısını o süre zarfındaki satış ve pazarlama harcamasına bölerek bulabilirsiniz. Örneğin, 1 ay içerisinde satış ve pazarlama için 10.000 TL harcadınız, eğer o 1 ay içerisinde 1000 yeni müşteri getirmişseniz, müşteri edinme maliyetiniz 10 TL’dir.

CAC_Formula

 • Yatırım Getirisi (Return on Investment – ROI): Yaptığınız reklamlar sonucunda elde edilen kârı gösteren bir metrik. Özellikle dijital pazarlamada gösterilen performansı ölçmek için en önemli metriklerden biri. Hesaplanması ise gelir ve maliyetlerin farkının, maliyet bölünmesidir. Örneğin, geliriniz 10.000 TL ve maliyetleriniz 1.000 TL bu durumda (10.000-1.000)/1.000=9 Yani yatırım getiriniz 9’dur.

roi

 

 • Müşteri Yaşam Boyu Değeri (Customer Lifetime Value): Web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının müşteri olduktan sonra bütün hayatları boyunca şirket için olan değeri. Bu metrik diğer metriklere göre daha zor hesaplanır. Bu metriği hesaplayabilmeniz için şirket içinde stratejik bilgileri edinmeniz gerekir.

LTV-CAC

 • Yeni Müşteri Edinme Sayısı: Bu metrik adı üzerinden rapor sunulan periyotta gelen yeni müşteri sayısı. Bu metriği önceki dönemlerle birlikte sunmak pazarlamanın ne kadar etkili olduğunu gösterir.

Yukarıdaki liste patronun davranışına ve karakterine göre değişebilir ama yukarıdakileri bir tablo üzerinde gördüğünde yaptığınız işle ilgili bir fikir edineceği kesin :) iyi analizler!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2030 Yılında Dijital İşletme Olmanın Önündeki 5 Engel

Dell Technologies’in araştırmasında buluşan dünya çapında iş liderleri, 2030 yılı ve sonrasında dijital bir işletme olmanın önündeki engelleri açıklıyor

Dell Technologies tarafından gerçekleştirilen dünya genelindeki araştırmaya göre, geleceğe dair fikir ayrılıklarıyla insan-makine iş ortaklığında yeni bir çağa adım atıyoruz. Çoğu işletme, başarılı bir dijital işletme olarak çalışmanın önündeki yaygın engellerin üstesinden gelmek için yeterince hızlı hareket etmediği gibi yeterince kapsamlı da çalışmıyor. Buna rağmen işletmelerin büyük çoğunluğu karşılaştıkları zorluklara rağmen beş yıl içinde dönüşüm konusunda başarılı olacağını düşünüyor.

Muazzam bir değişim çağına adım attığımızı dile getiren Dell Technologies Pazarlama Kurulu Başkanı Jeremy Burton, “Her ne kadar iş liderleri geleceğe dair birbirleriyle çatışan görüşler savunsa da hepsi dönüşümün gerçekleşmesi gerektiği konusunda hemfikir. Yaptığım pek çok görüşmeyi düşününce önemli bir ana geldiğimize inanıyorum. İşletmeler ya zorluklara göğüs gerip BT iş güçleri ile güvenliklerini dönüştürerek gelecekte belirleyici bir rol oynayacak ya da geride kalacaklar” dedi.

İşletmelerin büyük kısmı değişime ayak uyduramıyor

Çoğu işletme, başarılı bir dijital işletme olarak çalışmanın önündeki yaygın engellerin üstesinden gelmek için yeterince hızlı hareket etmediği gibi yeterince kapsamlı da çalışmıyor. İşletmelerin yalnızca yüzde 27’si diğerlerine öncülük ettiğine ve yaptığı her işte dijital teknolojiden faydalandığına inanıyor. Yüzde kırk ikisi gelecek on yıl içinde rekabet edip edemeyeceğini bilmiyor ve işletmelerin büyük bir kısmı (yüzde 57) değişimin hızına ayak uydurmakta zorlanıyor.

2030 yılında ve sonrasında başarılı bir dijital işletme olmanın önündeki başlıca engeller şu şekilde sıralanıyor:

 • Dijital vizyon ve strateji eksikliği: Yüzde 61
 • İş gücü hazırlığı eksikliği: Yüzde 61
 • Teknolojik kısıtlamalar: Yüzde 51
 • Zaman ve para ile ilgili kısıtlamalar: Yüzde 37
 • Yasa ve düzenlemeler: Yüzde 20

Dönüşüm ihtiyacı doğrultusunda bir arada

Liderler, geleceğe dair fikirlerinde ve değişim önündeki engellerle nasıl yüzleştikleri konusunda birbirlerinden ayrılabilir ancak dönüşüm ihtiyacı doğrultusunda birleşirler. Aslında işletmelerin büyük çoğunluğu karşılaştıkları zorluklara rağmen beş yıl içinde dönüşüm konusunda başarılı olacağını düşünüyor.

Beş yıl içinde büyük olasılıkla elde edilecek başarılar arasında ise şunlar bulunuyor:

 • Etkili siber güvenlik savunmalarını kullanma: Yüzde 94
 • Hizmet olarak ürün teklifi sunma: Yüzde 90
 • Yazılım tanımlı bir işletmeye yapılacak geçişi tamamlama: Yüzde 89
 • AR-GE çalışmalarının kuruluşu ileri götürmesi: Yüzde 85
 • Sanal gerçeklikle (VR) hiper bağlı müşteri deneyimleri sunma: Yüzde 80
 • Müşteri taleplerini önceden karşılamak için yapay zekadan faydalanma: Yüzde 81

Dell Technologies tarafından hazırlanan Müşteriler İçin Faaliyet Raporu‘nu okuyarak Dell Technologies’in müşterilerin en büyük zorluklarını onlarla iş birliği içinde nasıl çözdüğü hakkında bilgi edinebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link