Mobilde Kurallar Yeniden Tanımlanıyor: Google AMP 0

 

Mobilde Daha Hızlı Sayfalar İçin AMP HTML’e Geçiş

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Google kendi blog sayfasında; mobil cihazlar için video, grafik ve diğer multimedya unsurları içermesine rağmen, yüklenmesi son derece kolay olan web sayfalarının yapılmasına olanak tanıyan yeni bir yazılım türünün, AMP Project’in desteklendiğini duyurmuştu.

Haber sitelerinin çeşitli içeriklerle birlikte reklam gösterimleri yapmaya çalışırken, mobil kullanıcılarının uzun süren sayfa yüklemelerine tahammül edememesi ve oluşan reklam geliri & ziyaretçi kaybı bu projenin çıkış noktası olarak belirtiliyor. Günümüzde ise “daha hızlı mobil sayfa” fikri, süratle  haber veya blog siteleri dışında kurumlar için de olmazsa olmaz bir ihtiyaca dönüşmüş durumda. Peki kurumumuzun mobil sayfası için Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Acceleratred Mobile Pages) yani AMP HTML dönüşümü gerekli mi ve eğer gerekliyse bu dönüşüm nasıl yapılmalı?

AMP Project Nedir?

AMP Project; mobil sitelerin daha hızlı yüklenmesini amaçlayan ve HTML kodlar üzerinde çeşitli düzenlemeler veya eklemeler getiren, yeniden yapılandırılmış bir kodlama sistemi. Bir başka deyişle, bazı optimizasyon kurallarının uygulanmasını sağlayan açık kaynak kodlu bir girişim. AMP HTML adı verilen bu evrimleşmiş HTML yazılım dili sayesinde tüm web sayfaları model ayırt etmeksizin mobil cihazlarda çok daha hızlı yüklenmekte ve kullanıcılara sorunsuz bir ziyaret deneyimi sunmaktadır.

Accelerated Mobile Pages (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) projesi, Google tarafından destekleniyor olması nedeniyle hem daha hızlı mobil sayfa yapısına sahip olmak hem de (resmi olarak henüz bunun aksi söylense de) Google mobil arama sonuçlarında daha iyi bir sıralamaya ulaşmak adına önemsenmeyi hak ediyor. Keza bu yapının WebMaster Tools paneli içerisine entegre edilmiş olması, Google’ın da bu projeye ne kadar değer verdiğinin bir göstergesi niteliğinde. Önümüzdeki süreçte Twitter, Linkedin, WordPress, Adobe Analytics ve Pinterest gibi popüler platformların da AMP HTML yapısına geçeceğinin duyurulması, Mobilde kuralların yeniden tanımlanmaya başladığının adeta habercisi oldu.

Nitekim New York Times gazetesinin web versiyonunda yapılan bir değerlendirmede Javascript etiketlemeleri sayıldığında, sitenin hızını yavaşlatan bu etiketlerin AMP’de ne kadar az olduğu ve dolayısı ile bu sistemin site hızına yönelik olarak nasıl bir fayda sunduğu açıkça gözler önüne seriliyor. Zira daha az Javascript etkileşimi, çok daha hızlı web deneyimi demek!:

Sitenin Masaüstü Versiyonu: 100+
Mobil Versiyon: 60
AMP: 21

AMP HTML Şirketim İçin Gerekli Mi?

Bu sorunun cevabı elbette bir şirketin içerisinde bulunduğu sektörle yakından ilgili. Özellikle organik erişim sağlamayı önemseyen ve arama motoru reklamlarını gerek trafik yaratmak gerekse dönüşüm sağlamak amacıyla kullanan işletmelerin, mobil kullanımın giderek arttığı bir ortamda böylesi önemli bir dönüşümü ıskalamaması gerekir.

Günümüzde birçok kurum mobil cihazlar için ayrı bir mobil sayfa tasarlayarak, ziyaretçinin cihaz ve tarayıcı bilgisine göre otomatik olarak mobil sayfa gösterimi gerçekleştirebiliyor. Bu oldukça doğru bir yaklaşım olsa da, mobil sayfanın ne kadar doğru hazırlandığı ve yüklenme hızının ne kadar kısa olduğunu dikkatlice incelemek şart. Zira çeşitli mobil tarayıcılarla uyumsuz boyutlar, çok fazla JavaScript sorguları veya dışarıdan çeşitli CSS yüklemeleri gibi unsurlar, bir mobil siteyi olumsuz etkileyebiliyor.

Bu yüzden AMP HTML ile mobil sayfaların hazırlanması; özellikle web sitesinin herhangi bir mobil versiyonu olmayan işletmeler ile mobil versiyonu olan ancak yeterince iyi performans göstermeyen işletmeler için gereklilik ve önem arz ediyor. AMP HTML kullanılmamış ancak  perfromans ve kullanıcı deneyimi olarak iyi hazırlanmış bir mobil sayfası olan işletmelerdeyse durum farklı. AMP dönüşümü sonrası sonuçlarda çok da fark göremeyecek olmaları nedeniyle söz konusu kurumların böylesi bir dönüşüm ve dolayısı ile iş yükünün altına girmelerine gerek yok.

edenstudios-google-amp

Adım Adım AMP HTML Dönüşümü

Bir web sitesinin Mobil olarak AMP HTML framework’ü (yazılım sistemi) üzerinde hazırlanması 5 farklı aşamadan oluşuyor.

Tasarım: Mobil web sayfasının AMP uyumlu olarak tasarlanması veya mevcut sayfanın bu platformun gerektirdiği spesifikasyonlara göre düzenlenmesi.

Görüntüleme: Siteyi oluşturduktan sonra, bunun web ortamında arama motorlarınca görüntülenebilir, keşfedilebilir olmasını sağlama.

Doğrulama: Sayfanızın AMP HTML disiplinine uygun olarak hazırlandığını doğrulama.

Veri Yapılandırma: Sayfanızın içeriğini, AMP uyumlu olarak çeşitli veriler ve içeriklerle geliştirerek yapılandırma.

Durum: Google Search Console üzerindeki AMP Raporlaması ile sitenizdeki her şeyin doğru ve yerli yerinde olduğunu tespit etme.

AMP HTML Kaynakları ve Dönüşüm Sonrası Sonuçlar

Elbette HTML tabanlı bir yazılımı mobile dönüştüren AMP platformunun bu hızı sağlamasının altında önemli kısıtlamalar ve kurallar bütünü yatıyor. AMP uyumlu bir site yapısal olarak 3 elementten oluşuyor:

  • AMP HTML kodlaması
  • JavaScript (AMP uyumlu)
  • Önbellek Aracı.

Standart HTML kodlarına benzer olsa da, kısıtların başında sitenin AMP HTML olduğunun anlaşılması için bazı yazılımsal gereksinimler yer alıyor. Bununla birlikte dışarıdan herhangi bir JavaScript çağırmak, çeşitli form eklentileri kullanmak veya birden çok CSS dosyası kullanmak AMP kodlama türünde mümkün değil. Hatta resim ve video gibi çeşitli multimedia unsurlarının da AMP standardına uygun olarak hazırlanması, boyutlanması ve kodların içerisinde buna göre tanımlanması gerekiyor. Tüm bu kısıtlar başlangıçta biraz can sıkıcı gibi dursa da; AMP kullanıcılara carousel veya lightbox gibi çeşitli multimedya araçları bile sunacak kadar cömert!

AMP HTML kodlaması ile bir site oluşturulduktan ve Google Search Console üzerinde gerekli kayıt ve kontrolleri yaptıktan sonra, yaklaşık bir hafta içerisinde siteniz indekslenmiş olarak arama motoru sonuçlarında görüntülenmeye başlıyor. Geçmişte Google her ne kadar AMP ile hazırlanan sitelerin Google Arama Sonuçları açısından doğrudan bir avantaja sahip olmayacağını belirtmiş olsa da, bu durumun 2016’nın ikinci yarısından itibaren değişeceği ve 2017’de farklı bir algoritma ile bu girişimin destekleneceği konuşuluyor.

AMP standardı ile web sayfası hazırlamak, temel HTML bilgisine sahip herkes tarafından kolaylıkla yapılabilecek bir iş. Ancak yine de projenin ana sayfasında çeşitli makaleler ve adım adım nasıl AMP HTML tabanlı bir site yapılacağı konusunda yönergeler bulunuyor.

Kaynaklar:

searchenginejournal

google support

amp project

 

İstanbul Üniversitesi Pazarlama Yüksek Lisans, ardından Marmara Üniversitesi İletişim ve Reklam doktora eğitimini tamamladı. Reklam ajanslarında 7 yıl boyunca kreatif reklam yazarlığı ve yöneticiliği yaparak global ve yerel birçok markanın önemli reklam kampanyalarına imza attı. 2004 yılından bu yana dijital pazarlama alanında yer almakta, dijital reklamcılığın ilk profesyonellerinden biri olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir Cevap Yazın

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

Digital Excellence Program için Geri Sayım Başladı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz ve Türkiye’nin önde gelen eğitmenleri ile kurguladığımız Digital Excellence Program’da son 15 güne girdik. Sadece 20 kişinin dahil olacağı programda, dijital dünyayı derinlemesine inceleyecek, dokuz farklı modül ile dijital mükemmelliği yakalamaya çalışacağız.

Eğitimimiz de yer alacak olan eğitmenler arasında, n11.com Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi  Aykut Alçelik, Pazarlamasyon ve Marketing Meetup Kurucusu Necip Murat, Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen Hasan Başusta, Data & Teknoloji Direktörü – GroupM Aykut Aslantaş, Turkcell Dijital Pazarlama İletişimi Kıdemli Marka Müdürü Ömer Şireli, Dijital Pazarlama Müdürü – Aktif Bank Şeref Can gibi çok değerli isimler yer alıyor.

30 Eylül Cumartesi günü başlayacak ve 11 Kasım’a dek toplamda 7 hafta sürecek olan Digital Excellence Program’da erken kayıt fırsatlarımızın devam ettiğini ve 2399 TL + KDV‘den kayıt yaptırabileceğinizi belirtmemizde fayda var. Bununla birlikte, bu fiyat üzerinden son 3 koltuğumuzun kaldığını da söyleyelim.

Siz de eğer dijital dünya ve pazarlamaya ait konulara hazır olmak için gereken strateji ve altyapıyı oluşturmak istiyorsanız eğitimimize buradan kayıt olabilir ve tüm detayları öğrenebilirsiniz. 30 Eylül’de görüşmek üzere!

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link