Mobilde Kurallar Yeniden Tanımlanıyor: Google AMP 0

 

Mobilde Daha Hızlı Sayfalar İçin AMP HTML’e Geçiş

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Google kendi blog sayfasında; mobil cihazlar için video, grafik ve diğer multimedya unsurları içermesine rağmen, yüklenmesi son derece kolay olan web sayfalarının yapılmasına olanak tanıyan yeni bir yazılım türünün, AMP Project’in desteklendiğini duyurmuştu.

Haber sitelerinin çeşitli içeriklerle birlikte reklam gösterimleri yapmaya çalışırken, mobil kullanıcılarının uzun süren sayfa yüklemelerine tahammül edememesi ve oluşan reklam geliri & ziyaretçi kaybı bu projenin çıkış noktası olarak belirtiliyor. Günümüzde ise “daha hızlı mobil sayfa” fikri, süratle  haber veya blog siteleri dışında kurumlar için de olmazsa olmaz bir ihtiyaca dönüşmüş durumda. Peki kurumumuzun mobil sayfası için Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Acceleratred Mobile Pages) yani AMP HTML dönüşümü gerekli mi ve eğer gerekliyse bu dönüşüm nasıl yapılmalı?

AMP Project Nedir?

AMP Project; mobil sitelerin daha hızlı yüklenmesini amaçlayan ve HTML kodlar üzerinde çeşitli düzenlemeler veya eklemeler getiren, yeniden yapılandırılmış bir kodlama sistemi. Bir başka deyişle, bazı optimizasyon kurallarının uygulanmasını sağlayan açık kaynak kodlu bir girişim. AMP HTML adı verilen bu evrimleşmiş HTML yazılım dili sayesinde tüm web sayfaları model ayırt etmeksizin mobil cihazlarda çok daha hızlı yüklenmekte ve kullanıcılara sorunsuz bir ziyaret deneyimi sunmaktadır.

Accelerated Mobile Pages (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) projesi, Google tarafından destekleniyor olması nedeniyle hem daha hızlı mobil sayfa yapısına sahip olmak hem de (resmi olarak henüz bunun aksi söylense de) Google mobil arama sonuçlarında daha iyi bir sıralamaya ulaşmak adına önemsenmeyi hak ediyor. Keza bu yapının WebMaster Tools paneli içerisine entegre edilmiş olması, Google’ın da bu projeye ne kadar değer verdiğinin bir göstergesi niteliğinde. Önümüzdeki süreçte Twitter, Linkedin, WordPress, Adobe Analytics ve Pinterest gibi popüler platformların da AMP HTML yapısına geçeceğinin duyurulması, Mobilde kuralların yeniden tanımlanmaya başladığının adeta habercisi oldu.

Nitekim New York Times gazetesinin web versiyonunda yapılan bir değerlendirmede Javascript etiketlemeleri sayıldığında, sitenin hızını yavaşlatan bu etiketlerin AMP’de ne kadar az olduğu ve dolayısı ile bu sistemin site hızına yönelik olarak nasıl bir fayda sunduğu açıkça gözler önüne seriliyor. Zira daha az Javascript etkileşimi, çok daha hızlı web deneyimi demek!:

Sitenin Masaüstü Versiyonu: 100+
Mobil Versiyon: 60
AMP: 21

AMP HTML Şirketim İçin Gerekli Mi?

Bu sorunun cevabı elbette bir şirketin içerisinde bulunduğu sektörle yakından ilgili. Özellikle organik erişim sağlamayı önemseyen ve arama motoru reklamlarını gerek trafik yaratmak gerekse dönüşüm sağlamak amacıyla kullanan işletmelerin, mobil kullanımın giderek arttığı bir ortamda böylesi önemli bir dönüşümü ıskalamaması gerekir.

Günümüzde birçok kurum mobil cihazlar için ayrı bir mobil sayfa tasarlayarak, ziyaretçinin cihaz ve tarayıcı bilgisine göre otomatik olarak mobil sayfa gösterimi gerçekleştirebiliyor. Bu oldukça doğru bir yaklaşım olsa da, mobil sayfanın ne kadar doğru hazırlandığı ve yüklenme hızının ne kadar kısa olduğunu dikkatlice incelemek şart. Zira çeşitli mobil tarayıcılarla uyumsuz boyutlar, çok fazla JavaScript sorguları veya dışarıdan çeşitli CSS yüklemeleri gibi unsurlar, bir mobil siteyi olumsuz etkileyebiliyor.

Bu yüzden AMP HTML ile mobil sayfaların hazırlanması; özellikle web sitesinin herhangi bir mobil versiyonu olmayan işletmeler ile mobil versiyonu olan ancak yeterince iyi performans göstermeyen işletmeler için gereklilik ve önem arz ediyor. AMP HTML kullanılmamış ancak  perfromans ve kullanıcı deneyimi olarak iyi hazırlanmış bir mobil sayfası olan işletmelerdeyse durum farklı. AMP dönüşümü sonrası sonuçlarda çok da fark göremeyecek olmaları nedeniyle söz konusu kurumların böylesi bir dönüşüm ve dolayısı ile iş yükünün altına girmelerine gerek yok.

edenstudios-google-amp

Adım Adım AMP HTML Dönüşümü

Bir web sitesinin Mobil olarak AMP HTML framework’ü (yazılım sistemi) üzerinde hazırlanması 5 farklı aşamadan oluşuyor.

Tasarım: Mobil web sayfasının AMP uyumlu olarak tasarlanması veya mevcut sayfanın bu platformun gerektirdiği spesifikasyonlara göre düzenlenmesi.

Görüntüleme: Siteyi oluşturduktan sonra, bunun web ortamında arama motorlarınca görüntülenebilir, keşfedilebilir olmasını sağlama.

Doğrulama: Sayfanızın AMP HTML disiplinine uygun olarak hazırlandığını doğrulama.

Veri Yapılandırma: Sayfanızın içeriğini, AMP uyumlu olarak çeşitli veriler ve içeriklerle geliştirerek yapılandırma.

Durum: Google Search Console üzerindeki AMP Raporlaması ile sitenizdeki her şeyin doğru ve yerli yerinde olduğunu tespit etme.

AMP HTML Kaynakları ve Dönüşüm Sonrası Sonuçlar

Elbette HTML tabanlı bir yazılımı mobile dönüştüren AMP platformunun bu hızı sağlamasının altında önemli kısıtlamalar ve kurallar bütünü yatıyor. AMP uyumlu bir site yapısal olarak 3 elementten oluşuyor:

  • AMP HTML kodlaması
  • JavaScript (AMP uyumlu)
  • Önbellek Aracı.

Standart HTML kodlarına benzer olsa da, kısıtların başında sitenin AMP HTML olduğunun anlaşılması için bazı yazılımsal gereksinimler yer alıyor. Bununla birlikte dışarıdan herhangi bir JavaScript çağırmak, çeşitli form eklentileri kullanmak veya birden çok CSS dosyası kullanmak AMP kodlama türünde mümkün değil. Hatta resim ve video gibi çeşitli multimedia unsurlarının da AMP standardına uygun olarak hazırlanması, boyutlanması ve kodların içerisinde buna göre tanımlanması gerekiyor. Tüm bu kısıtlar başlangıçta biraz can sıkıcı gibi dursa da; AMP kullanıcılara carousel veya lightbox gibi çeşitli multimedya araçları bile sunacak kadar cömert!

AMP HTML kodlaması ile bir site oluşturulduktan ve Google Search Console üzerinde gerekli kayıt ve kontrolleri yaptıktan sonra, yaklaşık bir hafta içerisinde siteniz indekslenmiş olarak arama motoru sonuçlarında görüntülenmeye başlıyor. Geçmişte Google her ne kadar AMP ile hazırlanan sitelerin Google Arama Sonuçları açısından doğrudan bir avantaja sahip olmayacağını belirtmiş olsa da, bu durumun 2016’nın ikinci yarısından itibaren değişeceği ve 2017’de farklı bir algoritma ile bu girişimin destekleneceği konuşuluyor.

AMP standardı ile web sayfası hazırlamak, temel HTML bilgisine sahip herkes tarafından kolaylıkla yapılabilecek bir iş. Ancak yine de projenin ana sayfasında çeşitli makaleler ve adım adım nasıl AMP HTML tabanlı bir site yapılacağı konusunda yönergeler bulunuyor.

Kaynaklar:

searchenginejournal

google support

amp project

 

İstanbul Üniversitesi Pazarlama Yüksek Lisans, ardından Marmara Üniversitesi İletişim ve Reklam doktora eğitimini tamamladı. Reklam ajanslarında 7 yıl boyunca kreatif reklam yazarlığı ve yöneticiliği yaparak global ve yerel birçok markanın önemli reklam kampanyalarına imza attı. 2004 yılından bu yana dijital pazarlama alanında yer almakta, dijital reklamcılığın ilk profesyonellerinden biri olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir Cevap Yazın

Yuvako Yeni Hizmeti Alıcı Danışmanlığını Hayata Geçirdi 0

Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesinde lokomotif görevi gören Yuvako büyümesini ve yatırımlarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. 2016 yılının Ekim ayında kurulan Yuvako çok kısa bir sürede büyük bir ivme yakalayarak gayrimenkul sektörünün önemli isimlerinden biri olmayı başaran Yuvako her ay 4 milyon kişiye ulaşma başarısını yakalamış durumda.

Yuvako’ya dair diğer önemli veriler ise şu şekilde;

-Yuvako’nun portföyünde 1000’in üzerinde ev bulunuyor.

-Yuvako’ya İstanbul’da 6binin üzerinde kişi ev alım, satım ve kiralama talebiyle başvuru da bulundu. Bu veri teknoloji, verimlilik ve start up zihniyeti sayesinde şimdiden yaklaşık 150 emlakçının yaptığı işi küçük bir ekip ile Yuvako’nun yapabildiği anlamına geliyor.

-Yuvako’nun evleri 160 bin defa 3D ortamda gezildi.

-İstanbul’un dışında yurt dışında ev almak isteyen kişiler için Miami ve Kıbrıs’ta ev satışına başladı.

-Projelerini daha hızlı satmak isteyen 15 adet inşaat firmasına da hizmet vermeye de başladı.

Tüm bu gelişmelerin ardından Yuvako sektörde yine adını duyuracağı bir yeniliğe imza atarak sadece Yuvako’da bulunan ‘Alıcı Danışmanlığı’ hizmetini müşterilerinin kullanımına sundu.

Peki nedir bu Alıcı Danışmanlığı?

Alıcı Danışmanı hizmet almak isteyen kişiye objektif olarak danışmanlık yapan bir sistem. Klasik olarak tabir ettiğimiz emlakçıların daha çok ev sahibinin yanında olarak elindeki evi bir şekilde müşteriye satma çabasının müşterinin zararına olarak sonuçlandığı iç görüsü ile ortaya çıkmış bir hizmet aslında. Yuvako da müşterilerinin zarara uğramaması adına bu sistemi geliştirmiş durumda.

Yuvako Alıcı Danışmanları: 

  • Odaklarına alıcının ihtiyaçlarını ve isteklerini koyar.
  • Onları hayal ettikleri yuvaya ulaştırmak için Yuvako teknolojisi ile tüm piyasayı anlık şekilde takip eder. Hiç bir ev sahibine bağlı olmadan, uygun fırsatları sizin için yakalar.
  • Beğendiklerinizi evinizin rahatlığında 3D şekilde gezmenizi sağlar.
  • İstediğiniz evi en iyi fiyata alabilmeniz için bağımsız değerleme raporlarını kullanır, profesyonelce pazarlık eder.
  • Baştan sona tüm süreçte, siz arzu ettiğiniz evi en iyi şartlarda satın alana dek yanınızda olur. En önemlisi, bu hizmet için cebinizden hiç bir ek masraf çıkmaz.

KFC Twitter’da Neden Sadece 11 Kişiyi Takip Ediyor? 0

KFC sosyal medyayı yaratıcı ve efektif kullanmak konusunda ders gibi bir hareketle karşımızda. Bildiğiniz üzere KFC’nin gizli formülünde 11 farklı baharat karışımı kullanılıyor. Bu baharatların neler olduğu tam olarak bilinmese de KFC’nin lezzetine dair bu formül markanın sosyal medya ekibine ilham kaynağı olmuş durumda.

KFC’nin Twitter hesabına bakıldığında sadece 11 kişinin takip edildiği görülüyor. Peki ama neden? 11 kişi neye göre seçilmiş durumda? İşte bu sorunun cevabı çok basit bir yaratıcılığı içinde barındırıyor. KFC sosyal medya ekibi 90’ların meşhur müzik grubu Spice Girls’ün (Baharat Kızlar) üyelerine takibe alarak işe başladı. Ardından Herb isimli kullanıcılardan 6 tane seçerek onları da karışımın içine ekledi. (Herb=Ot, bitki)

KFC sosyal medya ekibi KFC’nin lezzet formülünü bu hareketle Twitter üzerinden de hayata geçirmiş oldu. Bu hareket yaratıcılığın basitliğe odaklanarak ortaya çıktığını bizlere tekrar kanıtladı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link