Mobil Pazarlamada Yoğunlaşılması Gereken 3 Alan 0

 

Mobil pazarlama sektörü Türkiye için yeni denilebilecek bir düzeyde olmasına rağmen ABD ve Avrupa’da üzerine strateji ürettiren ve yatırım devirdaiminin olduğu bir alan durumunda. Yapılan araştırmalarda smartphone kullanıcılarının yılda ortalama %15-20 oranında arttığı söyleniyor ki bu durum dünya genelinde 3-4 yıllık bir vadede kullanıcıların tamamına yakınının smartphone’a geçeceğinin en bariz göstergesi.

Türkiye’nin ABD’nin küçük bir kopyası olduğunu düşündüğümüzde, ülkemizdeki mobil pazarlama sektörünün bir kaç yıl içerisinde hali hazırdaki yakaladığı ivmeyi daha da arttıracağını öngörememek büyük bir hata olur. Piyasada işin mobil kısmında bulunan  kişilerin genellikle klasik web’in mobil entegrasyonu ile uğraştığını varsayarsak, alanın şu aşamada büyük fırsatlar oluşturduğu sonucuna varabiliriz. Peki Mobil alanda yoğunlaşılması gereken en önemli konular neler?

  • Mobil Ödeme

Günümüz ticaret anlayışı kredi kartları üzerine kurulu. İnsanlar artık yanlarında yüklü bir miktar taşımak yerine kartlarına başvuruyorlar. Kısaca kredi kartları çoğumuzda alışkanlık haline geldi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kredi kartı alışkanlığının yerini, bize kredi kartından çok daha fazlasını sunacak olan mobil ödeme alacaktır. Haliyle bu alanda yapılabilecek inovasyonlar da yapanlara büyük kazançlar getirebilir.

  •  Mobil Aplikasyon

İçeriği yoğun bir şekilde tüketen bir ülke olmamıza rağmen üretilen içerikte bir çok ülkenin gerisindeyiz. Bu durum sadece mobil içerikte değil genel internet içeriğinde de aynı. Haliyle çalışmalarını bu alanda yoğunlaştıranlar kolaylıkla iyi paralar kazanabiliyor. Mobil alanda şimdiye kadar oturtulmuş bir reklam yapısının olmamasına rağmen, önümüzdeki dönemlerde sistemin yerleşmesiyle birlikte bu alanın cazibesi artacaktır. Tablet bilgisayarların kullanımının yüksek bir ivmeyle artacağını da göz önünde bulundurduğumuzda özellikle teknik bölümlerde okuyan öğrencilerin kariyer planlarını bu alana göre yapması mantıklı olabilir.

  •  Lokasyon Bazlı Servisler

İnsanlar sosyal medyaya alıştıkça günlerinin her anını da orada geçirmeye başlıyorlar. Bu da smartphone’ların satışını hızlandıran bir neden. Lokasyon bazlı çalışan 4sq’in başarısı da bu tür  uygulamaların ilerde çok daha iyi noktalara geleceğinin kanıtı. Verilebilecek örnek sayısının bu alanda da az olması bu segment’in cezbediciliğini arttırıyor. Konu ile ilgili güzel bir örneği de aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

httpv://www.youtube.com/watch?v=Q_8rrcsYK4k

 

 

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

NBA Yeni Sezon Formaları Sahibini Akıllı Uygulamalara Bağlayacak 0

NBA takımlarının 2017-2018 sezonunda giyeceği formaların tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Ligin yapısı gereği tüm takımların formaları tek bir marka tarafından üretiliyor. Yeni sezonda forma üretimini 2015 yılında yapılan anlaşma gereği Nike üstlendi.

Tasarlanan formalar sadece sporcuların fiziksel ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilmiyor. Akıllı telefon uygulamalarının günümüzde yarattığı etki göz önüne alınarak formanın sağ alt kısmında bulunan etiketin içine yerleştirilmiş çip, sahibini Nike Connect uygulamasına yönlendiriyor. Kişisel deneyimi artırmak amacıyla üretilen bu formalar satın alındıktan sonra çip, akıllı telefon tarafından okunuyor. Açılan uygulama ile NBA haberleri, takip edilen takımın maç öncesi bilgileri, maç takvimi ve oyuncuların istatistikleri ayrıntılı olarak görüntülenebilecek. NBA bilgilerinin yanı sıra ligin resmi oyunu olan NBA 2K18 ve Spotify ile ortak çalışma yürütülerek eş zamanlı kampanyaların yürütülmesi hedefleniyor. NBA, Çin Halk Cumhuriyetindeki büyük taraftar kitlesini göz ardı etmeyerek NBA 2K18 oyunu yerine 2K Online ve Spotify yerine QQ Music programlarını destekleyen bir çip ve uygulama üretmiş. Forma, satın alındığı için normal üyeliklerden farklı olarak bazı ekstra özellikleri ve avantajları sahibine sunuyor. Nike Connect uygulaması 29 Eylül tarihinde aktif hale gelecek. Uygulamanın kullanılması için iOS 11 sürümü (Iphone 7 ve üstü) ve NFC özelliğini destekleyen Android sürümü gerekiyor.

Uygulama için çekilen reklam filmini aşağıdaki aşağıda izleyebilirsiniz:

Yeni sezonda tüm NBA severlere keyifli bir sezon dilerim.

Mobil Video Reklam Harcamaları, İkinci Çeyrekte %142 Arttı 0

Video içeriğin son senelerde büyük bir yükselişe geçtiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tabii, buna bağlı olarak video reklam harcamaları da arttı. Smaato isimli mobil reklam şirketinin hazırladığı yeni rapor da mobil platformlarda video reklamın en hızlı büyüyen reklam formatı olduğuna işaret ediyor.

Smaato, bu yılın ikinci çeyreğinde sunduğu 1,5 trilyondan fazla reklam etkisini incelediğini ve bunun sonucunda mobil video reklam harcamalarının yılın ilk çeyreğindekine göre %142 arttığı kanısına ulaştığını belirtiyor. Bununla birlikte, 2016 yılının son çeyreğindeki mobil video reklam harcamaları baz alındığında ise bu yılın ilk çeyreğindeki mobil video reklam harcamalarındaki artış oranı sadece %14’tü. Üstelik yılın son çeyreğinin, genel anlamda reklam harcamalarının en fazla yapıldığı dönem olduğunu da ekleyelim.

2016’nın Son Çeyreği ve 2017’nin İkinci Çeyreği Arasındaki Mobil Video Reklam Harcamalarındaki Artış

TechCruch’ın Smaato’nun bu raporuyla ilgili yaptığı habere göre native reklamlar da çeyrekten çeyreğe %50 oranında büyüdü. Rapora göre en popüler video reklam formatı, video içi tam ekran reklamlar oldu. Rapor kapsamında ödüllü video reklam (izlediğiniz takdirde oyun içi ya da uygulama içi ödüller sunan reklamlar) formatlarına da göz atıldı. Burada da reklam etkisinin %96, harcama miktarının ise %153 oranında arttığı gözlemlendi.

Bunların yanı sıra rapor, video harici mobil reklam harcamalarına da değiniyor. Rapora göre Smaato platformu aracılığıyla yapılan reklam harcamalarının %57’si Android platformunda gerçekleştiriliyor. Buna rağmen iOS kullanıcıları, yayıncılar için kullanıcı başına neredeyse iki kat fazla gelir üretiyor. Çapraz platformlar baz alındığında ise uygulama içi reklamlar, toplam mobil reklam harcamasının %94’ünü oluşturuyor ve bu yeni bir rekor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link