Mobil pazarlama sektörü Türkiye için yeni denilebilecek bir düzeyde olmasına rağmen ABD ve Avrupa’da üzerine strateji ürettiren ve yatırım devirdaiminin olduğu bir alan durumunda. Yapılan araştırmalarda smartphone kullanıcılarının yılda ortalama %15-20 oranında arttığı söyleniyor ki bu durum dünya genelinde 3-4 yıllık bir vadede kullanıcıların tamamına yakınının smartphone’a geçeceğinin en bariz göstergesi.

Türkiye’nin ABD’nin küçük bir kopyası olduğunu düşündüğümüzde, ülkemizdeki mobil pazarlama sektörünün bir kaç yıl içerisinde hali hazırdaki yakaladığı ivmeyi daha da arttıracağını öngörememek büyük bir hata olur. Piyasada işin mobil kısmında bulunan  kişilerin genellikle klasik web’in mobil entegrasyonu ile uğraştığını varsayarsak, alanın şu aşamada büyük fırsatlar oluşturduğu sonucuna varabiliriz. Peki Mobil alanda yoğunlaşılması gereken en önemli konular neler?

  • Mobil Ödeme

Günümüz ticaret anlayışı kredi kartları üzerine kurulu. İnsanlar artık yanlarında yüklü bir miktar taşımak yerine kartlarına başvuruyorlar. Kısaca kredi kartları çoğumuzda alışkanlık haline geldi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kredi kartı alışkanlığının yerini, bize kredi kartından çok daha fazlasını sunacak olan mobil ödeme alacaktır. Haliyle bu alanda yapılabilecek inovasyonlar da yapanlara büyük kazançlar getirebilir.

  •  Mobil Aplikasyon

İçeriği yoğun bir şekilde tüketen bir ülke olmamıza rağmen üretilen içerikte bir çok ülkenin gerisindeyiz. Bu durum sadece mobil içerikte değil genel internet içeriğinde de aynı. Haliyle çalışmalarını bu alanda yoğunlaştıranlar kolaylıkla iyi paralar kazanabiliyor. Mobil alanda şimdiye kadar oturtulmuş bir reklam yapısının olmamasına rağmen, önümüzdeki dönemlerde sistemin yerleşmesiyle birlikte bu alanın cazibesi artacaktır. Tablet bilgisayarların kullanımının yüksek bir ivmeyle artacağını da göz önünde bulundurduğumuzda özellikle teknik bölümlerde okuyan öğrencilerin kariyer planlarını bu alana göre yapması mantıklı olabilir.

  •  Lokasyon Bazlı Servisler

İnsanlar sosyal medyaya alıştıkça günlerinin her anını da orada geçirmeye başlıyorlar. Bu da smartphone’ların satışını hızlandıran bir neden. Lokasyon bazlı çalışan 4sq’in başarısı da bu tür  uygulamaların ilerde çok daha iyi noktalara geleceğinin kanıtı. Verilebilecek örnek sayısının bu alanda da az olması bu segment’in cezbediciliğini arttırıyor. Konu ile ilgili güzel bir örneği de aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

httpv://www.youtube.com/watch?v=Q_8rrcsYK4k

 

 

Bir Cevap Yazın