Mobil Cihazlardan Yapılan Toplam Ticaret Tutarı 2017’de 1 Trilyon Doları Aşacak

Ticaret, ilkel toplumların takas sistemini bırakıp, parayı bir tür değişim aracı olarak kullanmaya başlamasından beri var olan ve hayatın tam merkezinde yer alan bir olgu. Yıllar yılı gelişen, değişen ticaret olgusu, günlük yaşamın var olan dinamiklerine zaman zaman ayak uydurarak, zaman zaman öncülük ederek, günümüze kadar bir çok evreden geçerek geldi.

Sanayi devrimi gibi tüm dünyayı kökten etkileyen bir takım olayların ticaret bazlı olması, ticaretin günden güne çok daha fazla değer kazanmasına ve hayata çok daha fazla entegre olmasına yol açtı. Hayatın birebir içinde yer alması, ticareti bir takım icatlardan ve yeniliklerden soyutlanamaz hale getirdi. İnsanlık tarihinin son 15 senesine damgasını vuran internetle birlikte ise ticaret ayrı bir boyut kazandı.

1990’lardan günümüze dönüp baktığımızda ticaretin ne denli büyük değişimler yaşadığını rahatlıkla görebiliriz. 2000’lerden sonra insanların internet üzerinden alışveriş kavramına ısınması ve bu kavramın ticarette kendini iyice hissettirmesiyle birlikte, ortaya çıkan e-ticaret kavramı giderek çok daha popüler bir kavram haline geldi. Son yıllarda artan mobilite, insanların mobil cihazları günlük hayatta daha yoğun olarak kullanmaya başlaması, yalnızca insanların günlük yaşamdaki alışkanlıklarını değil, insanların zihninde oluşan ticaret algısını da büyük bir ölçüde değiştirdi.

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi 2006’da 213 milyar dolar olan e-ticaret hacmi, 5 sene içerisinde 2 katına çıkarak 2011’de 400 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu rakam Türkiye’de 2011 yılında 18 milyar dolarken, 2012 yılında bir önceki döneme göre %23 artış gösterek 22 milyar dolar seviyelerine ulaştı. Bu bilgiler ışığında ticaretin bir sonraki evresinin e-ticaret olduğunu ve bu değişiminde önümüzdeki 10 yıl içerisinde gerçekleşeceğini söylemek, sürrealist bir düşüncenin ürünü olamaz.

Gelelim başlığımızla da alakalı kısıma. Gelişen teknolojiyle birlikte artan mobilite, günlük hayatın vazgeçilmez enstrümanlarından biri haline geldi. Amerika’da yaşayan 18-24 ya arasındaki gençlerin %68’inin akıllı telefona sahip olması, bir sonraki nesilin mobili çok daha yoğun kullanacağının bir işareti. IDC’in dün yayınlamış olduğu rapora göre, e-ticaret hacmi giderek büyüyecek ve bu büyümenin büyük bir kısmını mobil üzerinden yapılan ödemeler oluşturacak. 2017’de ise mobil cihazlardan yapılan toplam harcamanın tutarı ise 1 trilyon doları aşacak.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Yuvako Yeni Hizmeti Alıcı Danışmanlığını Hayata Geçirdi

Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesinde lokomotif görevi gören Yuvako büyümesini ve yatırımlarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. 2016 yılının Ekim ayında kurulan Yuvako çok kısa bir sürede büyük bir ivme yakalayarak gayrimenkul sektörünün önemli isimlerinden biri olmayı başaran Yuvako her ay 4 milyon kişiye ulaşma başarısını yakalamış durumda.

Yuvako’ya dair diğer önemli veriler ise şu şekilde;

-Yuvako’nun portföyünde 1000’in üzerinde ev bulunuyor.

-Yuvako’ya İstanbul’da 6binin üzerinde kişi ev alım, satım ve kiralama talebiyle başvuru da bulundu. Bu veri teknoloji, verimlilik ve start up zihniyeti sayesinde şimdiden yaklaşık 150 emlakçının yaptığı işi küçük bir ekip ile Yuvako’nun yapabildiği anlamına geliyor.

-Yuvako’nun evleri 160 bin defa 3D ortamda gezildi.

-İstanbul’un dışında yurt dışında ev almak isteyen kişiler için Miami ve Kıbrıs’ta ev satışına başladı.

-Projelerini daha hızlı satmak isteyen 15 adet inşaat firmasına da hizmet vermeye de başladı.

Tüm bu gelişmelerin ardından Yuvako sektörde yine adını duyuracağı bir yeniliğe imza atarak sadece Yuvako’da bulunan ‘Alıcı Danışmanlığı’ hizmetini müşterilerinin kullanımına sundu.

Peki nedir bu Alıcı Danışmanlığı?

Alıcı Danışmanı hizmet almak isteyen kişiye objektif olarak danışmanlık yapan bir sistem. Klasik olarak tabir ettiğimiz emlakçıların daha çok ev sahibinin yanında olarak elindeki evi bir şekilde müşteriye satma çabasının müşterinin zararına olarak sonuçlandığı iç görüsü ile ortaya çıkmış bir hizmet aslında. Yuvako da müşterilerinin zarara uğramaması adına bu sistemi geliştirmiş durumda.

Yuvako Alıcı Danışmanları: 

  • Odaklarına alıcının ihtiyaçlarını ve isteklerini koyar.
  • Onları hayal ettikleri yuvaya ulaştırmak için Yuvako teknolojisi ile tüm piyasayı anlık şekilde takip eder. Hiç bir ev sahibine bağlı olmadan, uygun fırsatları sizin için yakalar.
  • Beğendiklerinizi evinizin rahatlığında 3D şekilde gezmenizi sağlar.
  • İstediğiniz evi en iyi fiyata alabilmeniz için bağımsız değerleme raporlarını kullanır, profesyonelce pazarlık eder.
  • Baştan sona tüm süreçte, siz arzu ettiğiniz evi en iyi şartlarda satın alana dek yanınızda olur. En önemlisi, bu hizmet için cebinizden hiç bir ek masraf çıkmaz.

KFC Twitter’da Neden Sadece 11 Kişiyi Takip Ediyor?

KFC sosyal medyayı yaratıcı ve efektif kullanmak konusunda ders gibi bir hareketle karşımızda. Bildiğiniz üzere KFC’nin gizli formülünde 11 farklı baharat karışımı kullanılıyor. Bu baharatların neler olduğu tam olarak bilinmese de KFC’nin lezzetine dair bu formül markanın sosyal medya ekibine ilham kaynağı olmuş durumda.

KFC’nin Twitter hesabına bakıldığında sadece 11 kişinin takip edildiği görülüyor. Peki ama neden? 11 kişi neye göre seçilmiş durumda? İşte bu sorunun cevabı çok basit bir yaratıcılığı içinde barındırıyor. KFC sosyal medya ekibi 90’ların meşhur müzik grubu Spice Girls’ün (Baharat Kızlar) üyelerine takibe alarak işe başladı. Ardından Herb isimli kullanıcılardan 6 tane seçerek onları da karışımın içine ekledi. (Herb=Ot, bitki)

KFC sosyal medya ekibi KFC’nin lezzet formülünü bu hareketle Twitter üzerinden de hayata geçirmiş oldu. Bu hareket yaratıcılığın basitliğe odaklanarak ortaya çıktığını bizlere tekrar kanıtladı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday