Markanız için Doğru Sosyal Mecraları Belirleme Konusunda Ne Kadar Başarılısınız?

Sadece Instagram ya da sadece Snapchat kullanarak bir anda markalarının ismini fazlaca duyurmuş girişimcilerin başarı hikayelerini hiç izlediniz mi? Aslında pazarlama faaliyetleriniz sürecinde bir anda bir çok mecrada bulunmanız gerekmiyor. Doğru mecralar işinizi ve markanızı göklere çıkaracak kadar etkili olabilir.

Fakat önce amacınızı belirlemeniz gerekiyor. Bir çok kaynaktan çeşitli başarı hikayelerine ulaşabilirsiniz, önemli olan size uygun mecraları belirleme stratejilerine odaklanmak.

İşe başladığınızda göreceksiniz ki siz bir sosyal mecra ile uğraşırken, bir anda odaklanmanız gereken  yepyeni bir mecra ortaya çıkacaktır. Mesela Snapchat bu konuyu açıklamak için güzel bir örnek olabilir. Son zamanlara kadar Snapchat sadece yoğun olarak gençler arasında kullanılan uygulama iken, sonrasında diğer kesimler tarafından da keşfedildi, şimdilerde ise sadece gençler tarafından değil, iş hayatından insanları da etkiliyor ve kullanılıyor.

Hangi mecranın size uygun olduğunu nasıl belirleyeceksiniz?

Eğer ki sosyal medya pazarlama staretjinizi başarılı bir şekilde uygulamak istiyorsanız, ilk etapta ‘gereksiz sesleri’ susturmakla işe başlayın. Yani dışarıdan gelen seslere kulak asmayın ve markanızı yeniden keşfedin.

Sosyal medya pazarlaması konusunda nasıl başarılı olacağınız ve amacınıza uygun sosyal medya platfromları kullanacağınız konusunda işinize yarayacak bir kaç adıma beraber göz atalım;

SOCIAL

İşe ideal tüketici profilini tanımlamakla başlayın

Bu aslında oldukça kolay uygulanabilecek bir adım, çünkü sosyal medya pazarlamasında kullanacağınız tüketici profili aslında sizin markanızın hedef olarak belirlediği tüketici profili ile aynı profil olacaktır. Hedef kitlenize iletmek istediğiniz mesaj ne kadar net olursa, pazarlama çabalarınızın olumlu sonuç verme ihtimali de o kadar yüksek olur. Buna sosyal medya pazarlamanız da dahil.

Hedef kitlenizi tanımlarken geniş yargılar kullanmaktan kaçının. Örneğin; ‘Gençler’ olarak tanımlamak yerine: Hedef kitlenizi ‘oyun oynamaktan hoşlanan İstanbul’da yaşayan gençler ‘ olarak belirleyebilirsiniz

Hedef kitlenizin ‘favori’ sosyal medya platformunu belirleyin.

Markanız için ideal olan tüketici profilini keşfetmek için zaman harcadınız. Bu adımdan sonra yapmanız gereken ise ideal tüketici profilinizin hangi sosyal medya platfromunda daha fazla vakit geçirdiğini belirlemek. Bunun yanında hedef kitlenizin herhangi bir marka hakkında bilgi almak için hangi sosyal medya platfromu kullandığını belirlemeniz de oldukça önem taşıyor.

Mesela bu platfromlardan hangisi sizin ana hedefiniz olmalı; blog, YouTube, Snapchat ya da Instagram?

Tabi ki hedef kitlenizin daha fazla zaman geçirdiği sosyal medya platfromunu belirlerken markanızın potansiyel tüketicileri ile konuşmak ve fikir almak oldukça faydalı olacaktır. Onlara hangi platfromları kullanmayı genellikle tercih ettiklerini ve her sosyal medya platfromunu hangi amaçlarla kullandıklarını sormakla işe başlayabilirsiniz.

Mesajınızı doğru iletmek için formatınızı belirleyin

İkinci adımda ideal müşteri profilinizin en fazla kullandığı sosyal medya platformunu belirlediniz, ve böylelikle kullanacağınız içeriklerinin hangi formatta olması gerektiği hakkında çok daha sağlam fikirler edindiniz. Mesela, Snapchat ya da Youtube’u kullanmaya başlayacaksanız, artık yapacağınız sosyal medya pazarlamasını videolar aracılığıyla yapacağınızı biliyorsunuz demektir.

Bunun yanında, eğer Facebook ya da Instagram sosyal medya pazarlamasında yararlanacağınız mecralar olacaksa, içeriklerinizde kullanacağınız format için birden fazla seçeneğiniz olacak demektir. Bu video ya da fotoğraf olabilir, zaman zaman ikisini de etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

İçerik formatlarınıza karar verdiğiniz ve sosyal medya kanallarınızda bunları kullanma noktasına geldiğinizde, her kanal için spesifik stratejiler geliştirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Aynı içerikleri her sosyal medya kanalında kullanmak, istediğiniz sonuçları almanızı sağlamaz. Potansiyel müşteri adaylarınızın içeriklerinizde vermek istediğiniz mesajı aldıklarından emin olmasınız.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

MHP ve İyi Parti’nin Google Reklam Savaşı Kızıştı: Yeni Hamle MHP’den

24 Haziran‘daki erken seçime çok az bir süre kaldı ve partiler, seçim kampanyalarına iyice hız vermiş durumda. Seçime girecek partilerden biri olan İYİ Parti son günlerde yaptığı yaratıcı ve esprili hamleler yapmıştı hatırlarsanız. Tam da bu hamlelerin sonrasında, İyi Parti’nin hiç beklemediği bir karşı atak da MHP’den geldi.

Google’de “İyi Parti” kelimesine reklam veren MHP, arama yapan kullanıcıları “Ülkücülük MHP’de Olur | Başbuğ Alparslan Türkeş” sözleri ile kendi web sitesine yönlendirdi. Son zamanlarda Adwords’te yaratıcı işler yapan İyi Parti ekibinin “brand” yani “marka” kelimesine verilen bu reklam, İyi Parti’nin bu kelime grubuna çok da önem vermediğini ortaya çıkardı. Yani anlayacağınız, İyi Parti gol ararken, topu kendi ağlarında görmüş oldu.

Önümüzdeki dönemlerde reklam savaşları nasıl bir ivme ile devam eder bilinmez, şu anda durum eşitlenmiş gibi, siz ne dersiniz?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Küçük İşletmelerin Sosyal Medya Pazarlamasında En Sık Yaptığı 4 Hata

  • KOBİ’lerin yüzde 77,6’sı pazarlama stratejilerinde sosyal medyayı kullandığını ve KOBİ’lerin yüzde 32’sinin sosyal medya pazarlamasına ciddi yatırım yaptığını söylüyor.
  • Küçük işletmeler sosyal medya hesabı açmak ile sosyal medya pazarlamasını karıştırabiliyor. Bu durumda kullanıcı çekemiyorlar ve yaptıkları kampanyalar boşa gidiyor…
  • Sosyal medya pazarlaması bütçe ve kolaylık anlamında cazip gelse de büyük hatalara ve bütçe kayıplarına sebebiyet verebiliyor.
  • İlgili yazı; Neden Sosyal Medya Pazarlaması İçin Strateji Oluşturmamalısınız?

Sosyal medya kullanımının tüm dünyada büyük bir hızla artması markaların ve işletmelerin de reklam stratejilerini oraya kaydırmaları zorunluluğunu doğurdu. 2017 anketine göre, KOBİ’lerin yüzde 77,6’sı pazarlama stratejilerinde sosyal medyayı kullandığını ve KOBİ’lerin yüzde 32’sinin sosyal medya pazarlamasına ciddi yatırım yaptığını söylüyor. Ancak bu noktada küçük işletmelerin yaptığı bazı önemli hatalar var. Örneğin reklamınız her mecraya uygun olmayabilir. Doğru mecrayı belirlemek yerine hepsine yatırım yapmak garanti gibi gözükse de aslında daha risklidir.

Sosyal medya pazarlaması bütçe ve kolaylık anlamında cazip gelse de büyük hatalara ve bütçe kayıplarına sebebiyet verebiliyor. İşte o hatalardan en önemli 4 tanesini Digital Doughnut derlemiş:

Her Platforma Reklam Vermek

Yapılan büyük hatalardan ilki gereksiz sosyal mecralara reklamlar vermek. Her sosyal medya platformunun kullanıcı tabanı farklıdır. Örneğin Facebook yakın çevremizi önceliğine alarak eğlence için kullanılırken Linkedin daha çok iş dünyası için kullanılan profesyonel bir mecra.

Her iki platformun sosyal medya pazarlamasında nasıl kullanılacağı arasında büyük bir fark vardır. Facebook, B2C Kampanyaları için iyi bir sosyal medya platformu iken, LinkedIn B2B Kampanyaları için iyi bir platformdur.

Küçük işletmelerin en çok yaptığı hatalardan birisi kendi kullanıcı profillerini tespit edemeyip yanlış yerlere reklam vermeleridir.

Sosyal Mecralarda Var Olmayla Sosyal Medya Pazarlamasının Karıştırılması

Sosyal mecralarda hesap açmak 15 dakikadan kısa süren bir işlem. Dolayısıyla bir işletmenin en popüler sosyal medya platformlarında hesap açmak 2 saatten daha uzun bir zaman almayacaktır.

Hesapları açtınız peki ondan sonra ne olacak? Bir sonraki adım kullanıcıları sizin hesaplarınıza yönlendirecek içerikler üretmek olacaktır. Bu, küçük işletmelerin çoğunun dağıldığı yerdir. Tüm farklı platformlara yatırım yapacak insan kaynağına veya enerjisine sahip değiller. 

Buna önem vermeyen küçük işletmeler başlattıkları kampanyayı kaynak eksikliği nedeniyle sürdüremezler. Sosyal medya pazarlaması acımasızdır.

Tanıtıma Fazla Odaklanmak

Herhangi bir ticari promosyonun nihai amacı, potansiyel müşteri veya doğrudan satış oluşturmaktır. Satış olarak nihai bir hedefe sahip olmanın yanlış bir tarafı olmamasına rağmen, ilk günden itibaren satışlara çok fazla odaklanmak, sosyal medya takipçilerinin sizin sayfalarınızı terk etmelerine yol açar. 

Sosyal medya stratejilerinin temelinde farkındalık yaratmak yatar. Küçük işletmeler bu temeli unutup ilk günden itibaren tanıtıma ve satışa odaklanırlar. Bu da sosyal medyadaki kitleleriyle aralarında bir kopukluk yaşanmasına sebep olur. Eğer içerikleriniz paylaşılmıyor veya yorum almıyorsa sosyal medyada çok uzun süreli durmanız çok mümkün değildir…

Yaratıcılık Faktörünü Kaçırmak

Küçük işletmeler sosyal medyada nasıl fark edilir?

Küçük İşletmeler sınırlı bir bütçeye sahiptir, bu yüzden onlar için harika içerikler oluşturmak üzere süper pahalı bir ekip kuramazlar. 

Sosyal medya platformlarına katkıda bulunmaları için sınırlı bir zamanları var. Peki, bu kadar çok kısıtlamayla nasıl başarılı olurlar? Canva, Piktochart gibi ücretsiz araçları, yaratıcı ve ilgi çekici içerikler oluşturmak için çekici afişler, Infographics ve diğer içerik türleri oluşturmak için kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan şey kendinizi doğru ve güzel bir şekilde tanıtmak.

İnsanlar toplamda hayatlarının 5 yılını sosyal medyada harcıyorlar. Dolayısıyla doğru kitleyi yakaladıktan sonra onlara ulaşmak zor değil. Tek ihtiyacınız sağlam bir strateji oluşturmak. Gerisi doğru adımlarla çorap söküğü gibi gelecektir…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link