Markanız için Doğru Sosyal Mecraları Belirleme Konusunda Ne Kadar Başarılısınız? 0

Sadece Instagram ya da sadece Snapchat kullanarak bir anda markalarının ismini fazlaca duyurmuş girişimcilerin başarı hikayelerini hiç izlediniz mi? Aslında pazarlama faaliyetleriniz sürecinde bir anda bir çok mecrada bulunmanız gerekmiyor. Doğru mecralar işinizi ve markanızı göklere çıkaracak kadar etkili olabilir.

Fakat önce amacınızı belirlemeniz gerekiyor. Bir çok kaynaktan çeşitli başarı hikayelerine ulaşabilirsiniz, önemli olan size uygun mecraları belirleme stratejilerine odaklanmak.

İşe başladığınızda göreceksiniz ki siz bir sosyal mecra ile uğraşırken, bir anda odaklanmanız gereken  yepyeni bir mecra ortaya çıkacaktır. Mesela Snapchat bu konuyu açıklamak için güzel bir örnek olabilir. Son zamanlara kadar Snapchat sadece yoğun olarak gençler arasında kullanılan uygulama iken, sonrasında diğer kesimler tarafından da keşfedildi, şimdilerde ise sadece gençler tarafından değil, iş hayatından insanları da etkiliyor ve kullanılıyor.

Hangi mecranın size uygun olduğunu nasıl belirleyeceksiniz?

Eğer ki sosyal medya pazarlama staretjinizi başarılı bir şekilde uygulamak istiyorsanız, ilk etapta ‘gereksiz sesleri’ susturmakla işe başlayın. Yani dışarıdan gelen seslere kulak asmayın ve markanızı yeniden keşfedin.

Sosyal medya pazarlaması konusunda nasıl başarılı olacağınız ve amacınıza uygun sosyal medya platfromları kullanacağınız konusunda işinize yarayacak bir kaç adıma beraber göz atalım;

SOCIAL

İşe ideal tüketici profilini tanımlamakla başlayın

Bu aslında oldukça kolay uygulanabilecek bir adım, çünkü sosyal medya pazarlamasında kullanacağınız tüketici profili aslında sizin markanızın hedef olarak belirlediği tüketici profili ile aynı profil olacaktır. Hedef kitlenize iletmek istediğiniz mesaj ne kadar net olursa, pazarlama çabalarınızın olumlu sonuç verme ihtimali de o kadar yüksek olur. Buna sosyal medya pazarlamanız da dahil.

Hedef kitlenizi tanımlarken geniş yargılar kullanmaktan kaçının. Örneğin; ‘Gençler’ olarak tanımlamak yerine: Hedef kitlenizi ‘oyun oynamaktan hoşlanan İstanbul’da yaşayan gençler ‘ olarak belirleyebilirsiniz

Hedef kitlenizin ‘favori’ sosyal medya platformunu belirleyin.

Markanız için ideal olan tüketici profilini keşfetmek için zaman harcadınız. Bu adımdan sonra yapmanız gereken ise ideal tüketici profilinizin hangi sosyal medya platfromunda daha fazla vakit geçirdiğini belirlemek. Bunun yanında hedef kitlenizin herhangi bir marka hakkında bilgi almak için hangi sosyal medya platfromu kullandığını belirlemeniz de oldukça önem taşıyor.

Mesela bu platfromlardan hangisi sizin ana hedefiniz olmalı; blog, YouTube, Snapchat ya da Instagram?

Tabi ki hedef kitlenizin daha fazla zaman geçirdiği sosyal medya platfromunu belirlerken markanızın potansiyel tüketicileri ile konuşmak ve fikir almak oldukça faydalı olacaktır. Onlara hangi platfromları kullanmayı genellikle tercih ettiklerini ve her sosyal medya platfromunu hangi amaçlarla kullandıklarını sormakla işe başlayabilirsiniz.

Mesajınızı doğru iletmek için formatınızı belirleyin

İkinci adımda ideal müşteri profilinizin en fazla kullandığı sosyal medya platformunu belirlediniz, ve böylelikle kullanacağınız içeriklerinin hangi formatta olması gerektiği hakkında çok daha sağlam fikirler edindiniz. Mesela, Snapchat ya da Youtube’u kullanmaya başlayacaksanız, artık yapacağınız sosyal medya pazarlamasını videolar aracılığıyla yapacağınızı biliyorsunuz demektir.

Bunun yanında, eğer Facebook ya da Instagram sosyal medya pazarlamasında yararlanacağınız mecralar olacaksa, içeriklerinizde kullanacağınız format için birden fazla seçeneğiniz olacak demektir. Bu video ya da fotoğraf olabilir, zaman zaman ikisini de etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

İçerik formatlarınıza karar verdiğiniz ve sosyal medya kanallarınızda bunları kullanma noktasına geldiğinizde, her kanal için spesifik stratejiler geliştirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Aynı içerikleri her sosyal medya kanalında kullanmak, istediğiniz sonuçları almanızı sağlamaz. Potansiyel müşteri adaylarınızın içeriklerinizde vermek istediğiniz mesajı aldıklarından emin olmasınız.

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Twitter, Kullanıcılarına Popüler Makaleler Önerecek 0

Her ne kadar “mikroblog” dediğimiz kavramla bizi tanıştırıp kullanıcılarına diğer sosyal ağlara göre farklı bir deneyim sunsa da Twitter’ın zamanla kendini yenilemede sıkıntılar yaşadığını, son dönemlerde sosyal medya kullanımında değişen eğilimlere genellikle geç cevaplar verdiğinin farkındasınızdır. Buna rağmen dev sosyal ağ, güncellemeler yoluyla kullanıcılarının isteklerine daha işlevsel çözümler bulmak için çabalıyor. Bu çabaların son örneği ise Twitter’ın, takip ettiğiniz kişilere ya da kurumlara tarafından beğenilen veya paylaşılan içerikler arasından popüler makale seçip size önerecek olması.

Twitter şimdi ise takip ettiğiniz kişi ya da kurumlara ait hesaplar tarafından beğenilen veya paylaşılan makaleleri size önermeye hazırlanıyor. Şirket, özelliğin deneme aşamasında olduğunu ve belli bir süre sonra iOSve Android kullanıcılarının tamamına açılacağını belirtiyor. Bu özelliğin gündeme taşınmasında, elbette Twitter’ın yoğun olarak haber paylaşma amacıyla kullanılması etkili. Yayılımın çok kolay ve hızlı olması, içeriklerin kısa ve net bir şekilde dolaşıma girmesi, haber yayma açısından Twitter’ı oldukça câzip bir platform hâline getiriyor.

Takip edemeyeceğimiz kadar fazla içeriğe ve uyarana maruz kaldığımız Twitter’da, makale önerme özelliği işlevsel ve özelleşmiş bir yaklaşım olarak öne çıkıyor.

Her ne kadar Twitter’ın makale önerme özelliği, bazıları tarafından Nuzzel’in sunduğu hizmetin bir kopyası olarak görülse de Paper.li de buna benzer bir özellik gösteriyordu. Fakat bana göre her iki oluşum da yoğun metin içermesi ve ekran kullanımında oldukça sıkışık bir görünüm sergilemesi nedeniyle, kullanıcının gözünü korkutan türden bir tasarıma sahipti.

Aslında Twitter’ın, sıradanlaşma eğilimi gösteren kullanıcı deneyimini artırmak için yaptığı güncellemeler yeni değil. Hatırlanacağı üzere dev sosyal medya platformu, uzun içerikleri 140 karakterlik parçalara sığacak ve daha düzgün şekilde bağlı olarak paylaşmaya (flood) olanak veren “tweet fırtınası” (tweetstorm) özelliğini de test etmişti. Özellik, sınırlı sayıda kullanıcı hesabı üzerinde de olsa denenmiş ve çokça konuşulmuştu. Twitter bunun ardından yeni girişimlerini sürdürmüş, doğrudan mesaj (direct message) özelliğinden ayrı olarak, kullanıcıların takip etmedikleri hesaplardan da mesaj alabilmelerini sağlayan yeni bir gelen kutusu oluşturmuştu.

Twitter, doğası gereği taşıdığı viral etki potansiyeli sayesinde, her yıl dünyanın farklı yerlerinde, hemen her konuda gündemin nabzını tutuyor. Dileyelim ki platform, bahsettiğimiz bu yeni özelliği hayata geçirirken, içerik kadar tasarımın da bir kullanıcı deneyimi unsuru olduğunu unutmaz ve bize makaleleri hem kullanışlı hem de kolay bir yoldan aktarır.

NBA Yeni Sezon Formaları Sahibini Akıllı Uygulamalara Bağlayacak 0

NBA takımlarının 2017-2018 sezonunda giyeceği formaların tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Ligin yapısı gereği tüm takımların formaları tek bir marka tarafından üretiliyor. Yeni sezonda forma üretimini 2015 yılında yapılan anlaşma gereği Nike üstlendi.

Tasarlanan formalar sadece sporcuların fiziksel ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilmiyor. Akıllı telefon uygulamalarının günümüzde yarattığı etki göz önüne alınarak formanın sağ alt kısmında bulunan etiketin içine yerleştirilmiş çip, sahibini Nike Connect uygulamasına yönlendiriyor. Kişisel deneyimi artırmak amacıyla üretilen bu formalar satın alındıktan sonra çip, akıllı telefon tarafından okunuyor. Açılan uygulama ile NBA haberleri, takip edilen takımın maç öncesi bilgileri, maç takvimi ve oyuncuların istatistikleri ayrıntılı olarak görüntülenebilecek. NBA bilgilerinin yanı sıra ligin resmi oyunu olan NBA 2K18 ve Spotify ile ortak çalışma yürütülerek eş zamanlı kampanyaların yürütülmesi hedefleniyor. NBA, Çin Halk Cumhuriyetindeki büyük taraftar kitlesini göz ardı etmeyerek NBA 2K18 oyunu yerine 2K Online ve Spotify yerine QQ Music programlarını destekleyen bir çip ve uygulama üretmiş. Forma, satın alındığı için normal üyeliklerden farklı olarak bazı ekstra özellikleri ve avantajları sahibine sunuyor. Nike Connect uygulaması 29 Eylül tarihinde aktif hale gelecek. Uygulamanın kullanılması için iOS 11 sürümü (Iphone 7 ve üstü) ve NFC özelliğini destekleyen Android sürümü gerekiyor.

Uygulama için çekilen reklam filmini aşağıdaki aşağıda izleyebilirsiniz:

Yeni sezonda tüm NBA severlere keyifli bir sezon dilerim.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link