Markanız için Doğru Sosyal Mecraları Belirleme Konusunda Ne Kadar Başarılısınız? 0

Sadece Instagram ya da sadece Snapchat kullanarak bir anda markalarının ismini fazlaca duyurmuş girişimcilerin başarı hikayelerini hiç izlediniz mi? Aslında pazarlama faaliyetleriniz sürecinde bir anda bir çok mecrada bulunmanız gerekmiyor. Doğru mecralar işinizi ve markanızı göklere çıkaracak kadar etkili olabilir.

Fakat önce amacınızı belirlemeniz gerekiyor. Bir çok kaynaktan çeşitli başarı hikayelerine ulaşabilirsiniz, önemli olan size uygun mecraları belirleme stratejilerine odaklanmak.

İşe başladığınızda göreceksiniz ki siz bir sosyal mecra ile uğraşırken, bir anda odaklanmanız gereken  yepyeni bir mecra ortaya çıkacaktır. Mesela Snapchat bu konuyu açıklamak için güzel bir örnek olabilir. Son zamanlara kadar Snapchat sadece yoğun olarak gençler arasında kullanılan uygulama iken, sonrasında diğer kesimler tarafından da keşfedildi, şimdilerde ise sadece gençler tarafından değil, iş hayatından insanları da etkiliyor ve kullanılıyor.

Hangi mecranın size uygun olduğunu nasıl belirleyeceksiniz?

Eğer ki sosyal medya pazarlama staretjinizi başarılı bir şekilde uygulamak istiyorsanız, ilk etapta ‘gereksiz sesleri’ susturmakla işe başlayın. Yani dışarıdan gelen seslere kulak asmayın ve markanızı yeniden keşfedin.

Sosyal medya pazarlaması konusunda nasıl başarılı olacağınız ve amacınıza uygun sosyal medya platfromları kullanacağınız konusunda işinize yarayacak bir kaç adıma beraber göz atalım;

SOCIAL

İşe ideal tüketici profilini tanımlamakla başlayın

Bu aslında oldukça kolay uygulanabilecek bir adım, çünkü sosyal medya pazarlamasında kullanacağınız tüketici profili aslında sizin markanızın hedef olarak belirlediği tüketici profili ile aynı profil olacaktır. Hedef kitlenize iletmek istediğiniz mesaj ne kadar net olursa, pazarlama çabalarınızın olumlu sonuç verme ihtimali de o kadar yüksek olur. Buna sosyal medya pazarlamanız da dahil.

Hedef kitlenizi tanımlarken geniş yargılar kullanmaktan kaçının. Örneğin; ‘Gençler’ olarak tanımlamak yerine: Hedef kitlenizi ‘oyun oynamaktan hoşlanan İstanbul’da yaşayan gençler ‘ olarak belirleyebilirsiniz

Hedef kitlenizin ‘favori’ sosyal medya platformunu belirleyin.

Markanız için ideal olan tüketici profilini keşfetmek için zaman harcadınız. Bu adımdan sonra yapmanız gereken ise ideal tüketici profilinizin hangi sosyal medya platfromunda daha fazla vakit geçirdiğini belirlemek. Bunun yanında hedef kitlenizin herhangi bir marka hakkında bilgi almak için hangi sosyal medya platfromu kullandığını belirlemeniz de oldukça önem taşıyor.

Mesela bu platfromlardan hangisi sizin ana hedefiniz olmalı; blog, YouTube, Snapchat ya da Instagram?

Tabi ki hedef kitlenizin daha fazla zaman geçirdiği sosyal medya platfromunu belirlerken markanızın potansiyel tüketicileri ile konuşmak ve fikir almak oldukça faydalı olacaktır. Onlara hangi platfromları kullanmayı genellikle tercih ettiklerini ve her sosyal medya platfromunu hangi amaçlarla kullandıklarını sormakla işe başlayabilirsiniz.

Mesajınızı doğru iletmek için formatınızı belirleyin

İkinci adımda ideal müşteri profilinizin en fazla kullandığı sosyal medya platformunu belirlediniz, ve böylelikle kullanacağınız içeriklerinin hangi formatta olması gerektiği hakkında çok daha sağlam fikirler edindiniz. Mesela, Snapchat ya da Youtube’u kullanmaya başlayacaksanız, artık yapacağınız sosyal medya pazarlamasını videolar aracılığıyla yapacağınızı biliyorsunuz demektir.

Bunun yanında, eğer Facebook ya da Instagram sosyal medya pazarlamasında yararlanacağınız mecralar olacaksa, içeriklerinizde kullanacağınız format için birden fazla seçeneğiniz olacak demektir. Bu video ya da fotoğraf olabilir, zaman zaman ikisini de etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

İçerik formatlarınıza karar verdiğiniz ve sosyal medya kanallarınızda bunları kullanma noktasına geldiğinizde, her kanal için spesifik stratejiler geliştirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Aynı içerikleri her sosyal medya kanalında kullanmak, istediğiniz sonuçları almanızı sağlamaz. Potansiyel müşteri adaylarınızın içeriklerinizde vermek istediğiniz mesajı aldıklarından emin olmasınız.

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Pazarlamacıların Dikkatine Z Kuşağı En Çok Youtube’da Zaman Geçiriyor 0

Yapılan araştırmaya göre, dijital dünyanın içine doğup yetişen Z kuşağı, yüzde 97 oranı ile en çok YouTube’da varlık gösteriyor.

Z Kuşağının yüzde 97’si YouTube’da

Yapılan araştırmaya göre, dijital dünyanın içine doğup orada yetişen Z kuşağı, yüzde 97 oranı ile en çok YouTube’da varlık gösteriyor. Kendi yaşıtlarının günlük hayatını yakından takip eden bu nesil, günün trendlerine uygun olarak eğlenceli videolar üreten kanallara abone oluyor, sevdikleri oyunların videolarını izliyor.

Dijital dünyada çocukların konuştuğu konuların başında yüzde 38 oranı ile oyun başlığı gelirken, bu oran çocuğun oyun karakterleri ve oynadığı oyunlardan ne kadar etkilendiğinin de göstergesi oluyor. Z kuşağının diğer ilgi alanları ise yüzde 34 ile trendleri ve gündemi takip ettikleri Vlog’lar, yüzde 19 ile yaşıtlarının gündelik aktiviteleri, yüzde 6 ile oyuncaklar ve yüzde 3 ile çocuk kanalları olarak sıralanıyor.

Z kuşağı iletişimde mizahı öne çıkarıyor

Teknosa araştırmasında, Z kuşağının iletişim ve konuşma dilinde öne çıkan özellikleri de ortaya çıkıyor. Fenomenlerin yüzde 35’i spontane ve mizahi bir iletişim tonu tercih ederken, sırasıyla yüzde 28’i heyecanlarını belli eden, yüzde 25’i ikili konuşma şeklinde, yüzde 6’sı bilgilendirici ve yüzde 6’sı ise arkadaşlarıyla konuşur gibi samimi bir dil kullanıyor.

Çocukların iletişim içeriklerini kimin yönlendirdiği konusunda ise bir eşitlik söz konusu. Çocuklar, kendi içeriklerini üretmekte istekli olduğu kadar, aileler de aynı oranda onlara destek oluyor. Çocukların yüzde 37’si içerik konularını kendi üretirken, yüzde 37’si ailesinden destek alıyor. Geriye kalan yüzde 26’sı ise bu işi profesyonel olarak yapan kişiler tarafından yönlendiriliyor.

Dijital dünya gelişimi olumlu etkiliyor

Araştırmanın en dikkat çekici sonuçlarından birisi ise dijital dünyanın çocukların sosyal hayatına etkisi. Dijitalleşme, davranış biçimlerini değiştiriyor. Yüz yüze iletişimi kısıtlı hale getiren dijital dünya, yüzde 30 oranında çocukların sosyallik durumunu olumsuz etkilerken, çocukların gelişimi ve eğitimine olumlu katkısı ise yüzde 37 olarak belirleniyor. Dijital dünya, okul hayatına yüzde 22 etki ederken, aile içi iletişim ve kültürel değişimlere etkisi yüzde 11 olarak görülüyor.

Twitter Çalışanı Son Gününde Donald Trump’ın Hesabını Sildi 0

Medya önünde zaman zaman garip, bazen de utanç verici manzaralar yaşatan ve uyguladığı iç ve dış politikalarla büyük tepki çeken ABD Başkanı Donald Trump, bu kez başka bir olayla gündeme geldi.

Sosyal ağlarda oldukça aktif olan ABD Başkanı’nın en sık kullandığı sosyal medya platformunun mikro blog sitesi Twitter olduğu biliniyor. Trump, buradaki paylaşımlarını @realdonaldtrump kullanıcı adıyla, kişisel ve resmi profili üzerinden yapıyor. Fakat başkan burada da bir şok yaşadı ve resmi hesabı 11 dakikalığına silindi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, ofisteki son gününü geçiren bir Twitter çalışanının ABD Başkanı’nın hesabını sildiği duyuruldu. Hesap, açıklamadan 11 dakika öncesinde silindi ve dünyayı yöneten liderlerden olan başkanın Twitter profilini ziyaret etmek isteyen kullanıcılar “Böyle bir hesap yok” ifadesiyle karşılaştı. Ne var ki Twitter’ın ilk açıklamasında, hesabın “yanlışlıkla” silindiği belirtilmişti. Bu da, olayın çalışan kaynaklı olmasının daha sonra ortaya çıktığını gösterdi.

Silinen hesap, dünyanın konuştuğu ve farklı ülkelerden tepki çeken bir isim olunca, Twitter’daki tepkiler ve yorumlar da bir o kadar çeşitli oldu. Twitter’daki paylaşımlarıyla da pek çok kişinin alaya aldığı Trump’ın hesabının silinmesi komik tweet’lerle yorumlandı.

İnternetin en çok ziyaret edilen sitelerinden Mashable olayı “Gizemli kahraman, sen kimsin? Amerika sana teşekkür etmek istiyor.” yorumuyla duyurdu. Hatta Gizmodo gibi kimi haber siteleri, Trump’ın hesabını silen Twitter çalışanıyla röportaj yapmak istediklerini belirtti.

İşte konuyla ilgili olarak Twitter’da yapılan yorumlardan bazıları:

Mashable’ın konuyla ilgili tweet’i
Mad Men’de SCDP’nin metin yazarı Peggy Olson’da yorumlarda kullanılan figürlerden oldu.
Politikacı David Jolly de yorum yapanlardan biriydi.

Hatırlayacağınız üzere bu, Trump’ın Twitter’daki ilk şoku değil. McDonald’s hesabından atılan bir tweet de başkanı oldukça kızdırmıştı. Bakalım, Donald Trump Twitter gündemini daha ne kadar bu şekilde işgal edecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link