Markanız için Doğru Sosyal Mecraları Belirleme Konusunda Ne Kadar Başarılısınız?

Sadece Instagram ya da sadece Snapchat kullanarak bir anda markalarının ismini fazlaca duyurmuş girişimcilerin başarı hikayelerini hiç izlediniz mi? Aslında pazarlama faaliyetleriniz sürecinde bir anda bir çok mecrada bulunmanız gerekmiyor. Doğru mecralar işinizi ve markanızı göklere çıkaracak kadar etkili olabilir.

Fakat önce amacınızı belirlemeniz gerekiyor. Bir çok kaynaktan çeşitli başarı hikayelerine ulaşabilirsiniz, önemli olan size uygun mecraları belirleme stratejilerine odaklanmak.

İşe başladığınızda göreceksiniz ki siz bir sosyal mecra ile uğraşırken, bir anda odaklanmanız gereken  yepyeni bir mecra ortaya çıkacaktır. Mesela Snapchat bu konuyu açıklamak için güzel bir örnek olabilir. Son zamanlara kadar Snapchat sadece yoğun olarak gençler arasında kullanılan uygulama iken, sonrasında diğer kesimler tarafından da keşfedildi, şimdilerde ise sadece gençler tarafından değil, iş hayatından insanları da etkiliyor ve kullanılıyor.

Hangi mecranın size uygun olduğunu nasıl belirleyeceksiniz?

Eğer ki sosyal medya pazarlama staretjinizi başarılı bir şekilde uygulamak istiyorsanız, ilk etapta ‘gereksiz sesleri’ susturmakla işe başlayın. Yani dışarıdan gelen seslere kulak asmayın ve markanızı yeniden keşfedin.

Sosyal medya pazarlaması konusunda nasıl başarılı olacağınız ve amacınıza uygun sosyal medya platfromları kullanacağınız konusunda işinize yarayacak bir kaç adıma beraber göz atalım;

SOCIAL

İşe ideal tüketici profilini tanımlamakla başlayın

Bu aslında oldukça kolay uygulanabilecek bir adım, çünkü sosyal medya pazarlamasında kullanacağınız tüketici profili aslında sizin markanızın hedef olarak belirlediği tüketici profili ile aynı profil olacaktır. Hedef kitlenize iletmek istediğiniz mesaj ne kadar net olursa, pazarlama çabalarınızın olumlu sonuç verme ihtimali de o kadar yüksek olur. Buna sosyal medya pazarlamanız da dahil.

Hedef kitlenizi tanımlarken geniş yargılar kullanmaktan kaçının. Örneğin; ‘Gençler’ olarak tanımlamak yerine: Hedef kitlenizi ‘oyun oynamaktan hoşlanan İstanbul’da yaşayan gençler ‘ olarak belirleyebilirsiniz

Hedef kitlenizin ‘favori’ sosyal medya platformunu belirleyin.

Markanız için ideal olan tüketici profilini keşfetmek için zaman harcadınız. Bu adımdan sonra yapmanız gereken ise ideal tüketici profilinizin hangi sosyal medya platfromunda daha fazla vakit geçirdiğini belirlemek. Bunun yanında hedef kitlenizin herhangi bir marka hakkında bilgi almak için hangi sosyal medya platfromu kullandığını belirlemeniz de oldukça önem taşıyor.

Mesela bu platfromlardan hangisi sizin ana hedefiniz olmalı; blog, YouTube, Snapchat ya da Instagram?

Tabi ki hedef kitlenizin daha fazla zaman geçirdiği sosyal medya platfromunu belirlerken markanızın potansiyel tüketicileri ile konuşmak ve fikir almak oldukça faydalı olacaktır. Onlara hangi platfromları kullanmayı genellikle tercih ettiklerini ve her sosyal medya platfromunu hangi amaçlarla kullandıklarını sormakla işe başlayabilirsiniz.

Mesajınızı doğru iletmek için formatınızı belirleyin

İkinci adımda ideal müşteri profilinizin en fazla kullandığı sosyal medya platformunu belirlediniz, ve böylelikle kullanacağınız içeriklerinin hangi formatta olması gerektiği hakkında çok daha sağlam fikirler edindiniz. Mesela, Snapchat ya da Youtube’u kullanmaya başlayacaksanız, artık yapacağınız sosyal medya pazarlamasını videolar aracılığıyla yapacağınızı biliyorsunuz demektir.

Bunun yanında, eğer Facebook ya da Instagram sosyal medya pazarlamasında yararlanacağınız mecralar olacaksa, içeriklerinizde kullanacağınız format için birden fazla seçeneğiniz olacak demektir. Bu video ya da fotoğraf olabilir, zaman zaman ikisini de etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

İçerik formatlarınıza karar verdiğiniz ve sosyal medya kanallarınızda bunları kullanma noktasına geldiğinizde, her kanal için spesifik stratejiler geliştirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Aynı içerikleri her sosyal medya kanalında kullanmak, istediğiniz sonuçları almanızı sağlamaz. Potansiyel müşteri adaylarınızın içeriklerinizde vermek istediğiniz mesajı aldıklarından emin olmasınız.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın