Markalar ve İlginç Emoji Kullanımları ! 0

Şuanda tahmini olarak bir akıllı telefon klavyesinde 1000 tane emoji bulabilirsiniz.Kovboy şapkalı bir smiley, bir bardak süt ve avakado gibi 79 tane yeni emojinin de yolda olduğunu söyleyebiliriz.

Emojiler markalar için ne ifade ediyor olabilir? Markalar kendilerine özel ya da kendilerini hatırlatacak imajlara sahip olmak ve onların kullanılması ile oldukça ilgililer. Hatta yakın gelecekte sadece marka imajlarının yer alacağı bir emoji klavyesine neden sahip olmayalım ki ne dersiniz?

Markalar için emojiler yeni bir soluk gibi geldi. “Decoding the New Consumer Mind” isimli kitabın yazarı aynı zamanda bir tüketici psikologu olan Kit Yarrow bu konu hakkında şu noktalara dikkat çekiyor: Muhteşem bir reklam görsellere dayanarak duyguları uyandıran ve beynin rasyonel taraflarından kaçan bir türdedir.”

Duygularımızı görsel bir uyarana çevirmenin en kısa yolu emojilermiş gibi görünmüyor mu size de? Birkaç örnekle devam etmek istersek;

Dove-emoji

Dove ” Love Your Curls” emojileri ile müşterilerine isterlerse telefonlarına indirebilecekleri ayrı bir klavye uygulaması geliştirerek dalgalı saçlı kişilere mesajlarını bu yolla iletmeyi tercih etti. 928.000’den fazla indirilen bu özel klavye en başarılı kampanyalar arasında gösterilmeye başlandı.

Yine aynı şekilde hatırlarsınız Taco Bell Change.org’ta açtığı kampanyada 32.000’den fazla imza ile taco emojisinin klavyelere gelmesini sağladı ve o günü destekçileri ile kutlamaya başladı.

315FC6D3B31443CBBE1EC1C1ABAB69C2

Toyota ise çıkardığı Fanmoji klavyesinde futbol ile başlayarak sonrasında spor ile ilgili tüm imajlarla ilgili emojiler üretmee başladı buna mutlu bir taraftar, mutsuz bir taraftar gibi emoji içerikleri de dahil. Fanmojiler oldukça rağbet görüp sıklıkla indirildi ve bu içeriklerin büyük bir kısmında Toyota bağlantısı yok.

Pepsi ise şişe ve kutularında marka ile ilgili tüketicileri yeniden heyecanlandırmak adına Pepsimojiyi denedi.

Bu noktada tesadüfilik ve esneklik kritik rol oynuyor. Örneğin Fooji bir çok dünya mutfağından yemeklerin emojileri ile geldi. Twitter hesabınızla Fooji websitesine bağlandığınızda ve yemek ile ilgili modunuzu seçip tweet attığınızda size 60 dakikadan kısa bir sürede yemek servisi sağlıyor, tabi ne yiyeceğiniz tamamen sürpriz!

fooji main

Sonrasında modeli değiştiren Fooji markaların promosyon amacıyla kullanabilecekleri bir modele geçti tabi artık istekler sadece yemek ile ilgili olmayacaktır. Örneğin Warner Bros ile “How to Be Single,” filmi lansmanı öncesi ücresiz pizza gönderirken Fox yapımı Lucifer için alev ve şeytan emojisi gönderenlere tavuk kanatları gönderdi.

Emojiler günlük hayatımızda oldukça yer kaplıyorlar ancak emojiler ile ilgili riskli olan bir durum da söz konusu. Emojilerden bıkkınlık gelmesi durumu. Bu sebeple markalarda pazarlama iletişimlerimde emojileri kontrollü kullanması gerekiyor.

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Netflix’ten Yaratıcılık, Scotty’den Gerçek Zamanlı İletişim Örneği 0

Netflix Türkiye son zamanlarda ilginç kampanyalarla gündeme geliyor. Platform yakın zamanda 2. sezonu yeni yayınlanan Stranger Things için yaptıklarıyla adından sıkça söz ettirdi. Dizinin 2. sezonunun tanıtım videosu için Barış Manço’nun Dönence şarkısını kullanmış ve Saadettin teksoy ile bir video hazırlamıştı.

Netflix Türkiye şimdi de son dönemde en çok sevilen ve izlenen dizilerinin bölüm süreleriyle, sık kullanılan rotalardan bazılarının yolculuk sürelerini eşleştirerek zekice bir espri ile takipçilerinin dikkatini çekti. Twitter sayfasından 3 post yayınlayan Netflix, hazırladığı postları paylaşırken de “Metrobüsün ilk durağından son durağına kadar geçen zaman = 3 sezon Black Mirror” yazarak metrobüs esprilerine bir yenisini de ekledi.

Mobil uygulaması üzerinden kullanıcıları motosiklet sürcüleriyle buluşturup hızlı bir yolculuk vaat eden Scotty’den gelen zekice cevap ise gerçek zamanlı pazarlamaya harika bir örnek teşkil ediyor.

İşte Netflix Türkiye’nin İstanbul-Amsterdam uçağı, Eskişehir-Ankara hızlı tren yolculuğu ve Kadıköy-Beşiktaş vapuru için izlenebilecek dizi önerisinde bulunduğu görseller;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Reklam Gelirlerinde Yeni Bir Rekora İmza Attı 0

Facebook sosyal medyada hala en çok kullanılan platform. Instagram, Snapchat, Twitter gibi platformlar ne kadar kendilerini geliştirseler de Facebook’un her yaş kitlesine hitap edebilme özelliği onu diğerlerinden farklı bir noktada tutuyor. Bu özelliği de Facebook’u işletmelerin sosyal medya reklamlarında hala en çok bütçe ayırdığı platform olarak kalmasını sağlıyor.

2017 yılının üçüncü çeyrek rakamlarını açıklayan Facebook reklam gelirlerinde %49’luk bir artış yakalayarak az önce bahsettiğimiz en çok bütçe ayrılan platform olma özelliğini bir kez daha kanıtladı. Şirketin raporunda bu çeyreğin reklam gelir rakamı 10.1 milyar dolar. İlk defa 10 milyar dolar barajını aşan Facebook reklam gelirlerini artırmak adına geliştirmeler yapmaya da durmaksızın devam ediyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg konuyla ilgili olarak; ”Topluluğuz sürekli olarak büyüyor, bizim görevimiz ise herkes için daha iyisini yapmak. Eko sistemimiz içerisinde bulunan herkesin güvenli bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmesi bizim için en önemli konu.” şeklinde açıklamalarda bulunda.

Facebook CEO’su güvenlik konusunda açıklamalarda bulunurken geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir iddia ise gündemi oldukça meşgul etmişti. Facebook’un reklam için cihazlarda bulunan mikrofonları kullanarak kişileri dinlediği yönündeki haberlerin üzerine, Zuckerberg’in bu açıklamayı yapması da dikkat çeken bir nokta.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link