Şuanda tahmini olarak bir akıllı telefon klavyesinde 1000 tane emoji bulabilirsiniz.Kovboy şapkalı bir smiley, bir bardak süt ve avakado gibi 79 tane yeni emojinin de yolda olduğunu söyleyebiliriz.

Emojiler markalar için ne ifade ediyor olabilir? Markalar kendilerine özel ya da kendilerini hatırlatacak imajlara sahip olmak ve onların kullanılması ile oldukça ilgililer. Hatta yakın gelecekte sadece marka imajlarının yer alacağı bir emoji klavyesine neden sahip olmayalım ki ne dersiniz?

Markalar için emojiler yeni bir soluk gibi geldi. “Decoding the New Consumer Mind” isimli kitabın yazarı aynı zamanda bir tüketici psikologu olan Kit Yarrow bu konu hakkında şu noktalara dikkat çekiyor: Muhteşem bir reklam görsellere dayanarak duyguları uyandıran ve beynin rasyonel taraflarından kaçan bir türdedir.”

Duygularımızı görsel bir uyarana çevirmenin en kısa yolu emojilermiş gibi görünmüyor mu size de? Birkaç örnekle devam etmek istersek;

Dove-emoji

Dove ” Love Your Curls” emojileri ile müşterilerine isterlerse telefonlarına indirebilecekleri ayrı bir klavye uygulaması geliştirerek dalgalı saçlı kişilere mesajlarını bu yolla iletmeyi tercih etti. 928.000’den fazla indirilen bu özel klavye en başarılı kampanyalar arasında gösterilmeye başlandı.

Yine aynı şekilde hatırlarsınız Taco Bell Change.org’ta açtığı kampanyada 32.000’den fazla imza ile taco emojisinin klavyelere gelmesini sağladı ve o günü destekçileri ile kutlamaya başladı.

315FC6D3B31443CBBE1EC1C1ABAB69C2

Toyota ise çıkardığı Fanmoji klavyesinde futbol ile başlayarak sonrasında spor ile ilgili tüm imajlarla ilgili emojiler üretmee başladı buna mutlu bir taraftar, mutsuz bir taraftar gibi emoji içerikleri de dahil. Fanmojiler oldukça rağbet görüp sıklıkla indirildi ve bu içeriklerin büyük bir kısmında Toyota bağlantısı yok.

Pepsi ise şişe ve kutularında marka ile ilgili tüketicileri yeniden heyecanlandırmak adına Pepsimojiyi denedi.

Bu noktada tesadüfilik ve esneklik kritik rol oynuyor. Örneğin Fooji bir çok dünya mutfağından yemeklerin emojileri ile geldi. Twitter hesabınızla Fooji websitesine bağlandığınızda ve yemek ile ilgili modunuzu seçip tweet attığınızda size 60 dakikadan kısa bir sürede yemek servisi sağlıyor, tabi ne yiyeceğiniz tamamen sürpriz!

fooji main

Sonrasında modeli değiştiren Fooji markaların promosyon amacıyla kullanabilecekleri bir modele geçti tabi artık istekler sadece yemek ile ilgili olmayacaktır. Örneğin Warner Bros ile “How to Be Single,” filmi lansmanı öncesi ücresiz pizza gönderirken Fox yapımı Lucifer için alev ve şeytan emojisi gönderenlere tavuk kanatları gönderdi.

Emojiler günlük hayatımızda oldukça yer kaplıyorlar ancak emojiler ile ilgili riskli olan bir durum da söz konusu. Emojilerden bıkkınlık gelmesi durumu. Bu sebeple markalarda pazarlama iletişimlerimde emojileri kontrollü kullanması gerekiyor.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın