Markalar ve İlginç Emoji Kullanımları ! 0

Şuanda tahmini olarak bir akıllı telefon klavyesinde 1000 tane emoji bulabilirsiniz.Kovboy şapkalı bir smiley, bir bardak süt ve avakado gibi 79 tane yeni emojinin de yolda olduğunu söyleyebiliriz.

Emojiler markalar için ne ifade ediyor olabilir? Markalar kendilerine özel ya da kendilerini hatırlatacak imajlara sahip olmak ve onların kullanılması ile oldukça ilgililer. Hatta yakın gelecekte sadece marka imajlarının yer alacağı bir emoji klavyesine neden sahip olmayalım ki ne dersiniz?

Markalar için emojiler yeni bir soluk gibi geldi. “Decoding the New Consumer Mind” isimli kitabın yazarı aynı zamanda bir tüketici psikologu olan Kit Yarrow bu konu hakkında şu noktalara dikkat çekiyor: Muhteşem bir reklam görsellere dayanarak duyguları uyandıran ve beynin rasyonel taraflarından kaçan bir türdedir.”

Duygularımızı görsel bir uyarana çevirmenin en kısa yolu emojilermiş gibi görünmüyor mu size de? Birkaç örnekle devam etmek istersek;

Dove-emoji

Dove ” Love Your Curls” emojileri ile müşterilerine isterlerse telefonlarına indirebilecekleri ayrı bir klavye uygulaması geliştirerek dalgalı saçlı kişilere mesajlarını bu yolla iletmeyi tercih etti. 928.000’den fazla indirilen bu özel klavye en başarılı kampanyalar arasında gösterilmeye başlandı.

Yine aynı şekilde hatırlarsınız Taco Bell Change.org’ta açtığı kampanyada 32.000’den fazla imza ile taco emojisinin klavyelere gelmesini sağladı ve o günü destekçileri ile kutlamaya başladı.

315FC6D3B31443CBBE1EC1C1ABAB69C2

Toyota ise çıkardığı Fanmoji klavyesinde futbol ile başlayarak sonrasında spor ile ilgili tüm imajlarla ilgili emojiler üretmee başladı buna mutlu bir taraftar, mutsuz bir taraftar gibi emoji içerikleri de dahil. Fanmojiler oldukça rağbet görüp sıklıkla indirildi ve bu içeriklerin büyük bir kısmında Toyota bağlantısı yok.

Pepsi ise şişe ve kutularında marka ile ilgili tüketicileri yeniden heyecanlandırmak adına Pepsimojiyi denedi.

Bu noktada tesadüfilik ve esneklik kritik rol oynuyor. Örneğin Fooji bir çok dünya mutfağından yemeklerin emojileri ile geldi. Twitter hesabınızla Fooji websitesine bağlandığınızda ve yemek ile ilgili modunuzu seçip tweet attığınızda size 60 dakikadan kısa bir sürede yemek servisi sağlıyor, tabi ne yiyeceğiniz tamamen sürpriz!

fooji main

Sonrasında modeli değiştiren Fooji markaların promosyon amacıyla kullanabilecekleri bir modele geçti tabi artık istekler sadece yemek ile ilgili olmayacaktır. Örneğin Warner Bros ile “How to Be Single,” filmi lansmanı öncesi ücresiz pizza gönderirken Fox yapımı Lucifer için alev ve şeytan emojisi gönderenlere tavuk kanatları gönderdi.

Emojiler günlük hayatımızda oldukça yer kaplıyorlar ancak emojiler ile ilgili riskli olan bir durum da söz konusu. Emojilerden bıkkınlık gelmesi durumu. Bu sebeple markalarda pazarlama iletişimlerimde emojileri kontrollü kullanması gerekiyor.

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

NBA Yeni Sezon Formaları Sahibini Akıllı Uygulamalara Bağlayacak 0

NBA takımlarının 2017-2018 sezonunda giyeceği formaların tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Ligin yapısı gereği tüm takımların formaları tek bir marka tarafından üretiliyor. Yeni sezonda forma üretimini 2015 yılında yapılan anlaşma gereği Nike üstlendi.

Tasarlanan formalar sadece sporcuların fiziksel ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilmiyor. Akıllı telefon uygulamalarının günümüzde yarattığı etki göz önüne alınarak formanın sağ alt kısmında bulunan etiketin içine yerleştirilmiş çip, sahibini Nike Connect uygulamasına yönlendiriyor. Kişisel deneyimi artırmak amacıyla üretilen bu formalar satın alındıktan sonra çip, akıllı telefon tarafından okunuyor. Açılan uygulama ile NBA haberleri, takip edilen takımın maç öncesi bilgileri, maç takvimi ve oyuncuların istatistikleri ayrıntılı olarak görüntülenebilecek. NBA bilgilerinin yanı sıra ligin resmi oyunu olan NBA 2K18 ve Spotify ile ortak çalışma yürütülerek eş zamanlı kampanyaların yürütülmesi hedefleniyor. NBA, Çin Halk Cumhuriyetindeki büyük taraftar kitlesini göz ardı etmeyerek NBA 2K18 oyunu yerine 2K Online ve Spotify yerine QQ Music programlarını destekleyen bir çip ve uygulama üretmiş. Forma, satın alındığı için normal üyeliklerden farklı olarak bazı ekstra özellikleri ve avantajları sahibine sunuyor. Nike Connect uygulaması 29 Eylül tarihinde aktif hale gelecek. Uygulamanın kullanılması için iOS 11 sürümü (Iphone 7 ve üstü) ve NFC özelliğini destekleyen Android sürümü gerekiyor.

Uygulama için çekilen reklam filmini aşağıdaki aşağıda izleyebilirsiniz:

Yeni sezonda tüm NBA severlere keyifli bir sezon dilerim.

Mobil Video Reklam Harcamaları, İkinci Çeyrekte %142 Arttı 0

Video içeriğin son senelerde büyük bir yükselişe geçtiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tabii, buna bağlı olarak video reklam harcamaları da arttı. Smaato isimli mobil reklam şirketinin hazırladığı yeni rapor da mobil platformlarda video reklamın en hızlı büyüyen reklam formatı olduğuna işaret ediyor.

Smaato, bu yılın ikinci çeyreğinde sunduğu 1,5 trilyondan fazla reklam etkisini incelediğini ve bunun sonucunda mobil video reklam harcamalarının yılın ilk çeyreğindekine göre %142 arttığı kanısına ulaştığını belirtiyor. Bununla birlikte, 2016 yılının son çeyreğindeki mobil video reklam harcamaları baz alındığında ise bu yılın ilk çeyreğindeki mobil video reklam harcamalarındaki artış oranı sadece %14’tü. Üstelik yılın son çeyreğinin, genel anlamda reklam harcamalarının en fazla yapıldığı dönem olduğunu da ekleyelim.

2016’nın Son Çeyreği ve 2017’nin İkinci Çeyreği Arasındaki Mobil Video Reklam Harcamalarındaki Artış

TechCruch’ın Smaato’nun bu raporuyla ilgili yaptığı habere göre native reklamlar da çeyrekten çeyreğe %50 oranında büyüdü. Rapora göre en popüler video reklam formatı, video içi tam ekran reklamlar oldu. Rapor kapsamında ödüllü video reklam (izlediğiniz takdirde oyun içi ya da uygulama içi ödüller sunan reklamlar) formatlarına da göz atıldı. Burada da reklam etkisinin %96, harcama miktarının ise %153 oranında arttığı gözlemlendi.

Bunların yanı sıra rapor, video harici mobil reklam harcamalarına da değiniyor. Rapora göre Smaato platformu aracılığıyla yapılan reklam harcamalarının %57’si Android platformunda gerçekleştiriliyor. Buna rağmen iOS kullanıcıları, yayıncılar için kullanıcı başına neredeyse iki kat fazla gelir üretiyor. Çapraz platformlar baz alındığında ise uygulama içi reklamlar, toplam mobil reklam harcamasının %94’ünü oluşturuyor ve bu yeni bir rekor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link