Markalar ve İlginç Emoji Kullanımları !

Şuanda tahmini olarak bir akıllı telefon klavyesinde 1000 tane emoji bulabilirsiniz.Kovboy şapkalı bir smiley, bir bardak süt ve avakado gibi 79 tane yeni emojinin de yolda olduğunu söyleyebiliriz.

Emojiler markalar için ne ifade ediyor olabilir? Markalar kendilerine özel ya da kendilerini hatırlatacak imajlara sahip olmak ve onların kullanılması ile oldukça ilgililer. Hatta yakın gelecekte sadece marka imajlarının yer alacağı bir emoji klavyesine neden sahip olmayalım ki ne dersiniz?

Markalar için emojiler yeni bir soluk gibi geldi. “Decoding the New Consumer Mind” isimli kitabın yazarı aynı zamanda bir tüketici psikologu olan Kit Yarrow bu konu hakkında şu noktalara dikkat çekiyor: Muhteşem bir reklam görsellere dayanarak duyguları uyandıran ve beynin rasyonel taraflarından kaçan bir türdedir.”

Duygularımızı görsel bir uyarana çevirmenin en kısa yolu emojilermiş gibi görünmüyor mu size de? Birkaç örnekle devam etmek istersek;

Dove-emoji

Dove ” Love Your Curls” emojileri ile müşterilerine isterlerse telefonlarına indirebilecekleri ayrı bir klavye uygulaması geliştirerek dalgalı saçlı kişilere mesajlarını bu yolla iletmeyi tercih etti. 928.000’den fazla indirilen bu özel klavye en başarılı kampanyalar arasında gösterilmeye başlandı.

Yine aynı şekilde hatırlarsınız Taco Bell Change.org’ta açtığı kampanyada 32.000’den fazla imza ile taco emojisinin klavyelere gelmesini sağladı ve o günü destekçileri ile kutlamaya başladı.

315FC6D3B31443CBBE1EC1C1ABAB69C2

Toyota ise çıkardığı Fanmoji klavyesinde futbol ile başlayarak sonrasında spor ile ilgili tüm imajlarla ilgili emojiler üretmee başladı buna mutlu bir taraftar, mutsuz bir taraftar gibi emoji içerikleri de dahil. Fanmojiler oldukça rağbet görüp sıklıkla indirildi ve bu içeriklerin büyük bir kısmında Toyota bağlantısı yok.

Pepsi ise şişe ve kutularında marka ile ilgili tüketicileri yeniden heyecanlandırmak adına Pepsimojiyi denedi.

Bu noktada tesadüfilik ve esneklik kritik rol oynuyor. Örneğin Fooji bir çok dünya mutfağından yemeklerin emojileri ile geldi. Twitter hesabınızla Fooji websitesine bağlandığınızda ve yemek ile ilgili modunuzu seçip tweet attığınızda size 60 dakikadan kısa bir sürede yemek servisi sağlıyor, tabi ne yiyeceğiniz tamamen sürpriz!

fooji main

Sonrasında modeli değiştiren Fooji markaların promosyon amacıyla kullanabilecekleri bir modele geçti tabi artık istekler sadece yemek ile ilgili olmayacaktır. Örneğin Warner Bros ile “How to Be Single,” filmi lansmanı öncesi ücresiz pizza gönderirken Fox yapımı Lucifer için alev ve şeytan emojisi gönderenlere tavuk kanatları gönderdi.

Emojiler günlük hayatımızda oldukça yer kaplıyorlar ancak emojiler ile ilgili riskli olan bir durum da söz konusu. Emojilerden bıkkınlık gelmesi durumu. Bu sebeple markalarda pazarlama iletişimlerimde emojileri kontrollü kullanması gerekiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Nike ve Adidas Dünya Kupası için Güçlerini Bitmoji ile Birleştiriyor

  • Dünya kupası yaklaştıkça sponsorlarının bu en büyük futbol olayını kutlamak için yaptığı anlaşmalara daha fazla şahit olmaya başlıyoruz.
  • Bu alandaki son anlaşma ise kişisel emoji yaratma uygulaması olan Bitmoji ile forma sponsorluğunu üstelenen iki dev marka Nike ve Adidas’tan geldi.
  • Benzeri yazılar için; Dünya Kupası; Çok Güzel Hareketler Bunlar Dedirten Markalar

Dünya Kupası’nın başlamasına bir hafta kalmışken, futbol severlerin heyecanını bir kat daha arıtan bir haber var. Spor dünyasının en çok bilinen iki markası Nike ve Adidas güçlerini Bitmoji ile birleştirdi.

İki dev marka, futbol dünyasının bu en büyük olayını kutlamak için kişiye özel emoji uygulaması olan Bitmoji ile yaptıkları anlaşma ile tüm futbol fanlarına kendi çizgi film karakterlerini destekledikleri takıma göre oluşturabilecekleri özel bir kit hazırladılar.

Kit renkleri her markanın sponsoru olduğu kitlere göre değişkenlik gösteriyor. İngiltere için resmi Nike kiti hazırlanmışken, Adidas’ın resmi beyaz kiti sponsoru olduğu Almanya için hazırlanmış durumda.

Diğer resmi Adidas kitleri İspanya, Belçika, İsviçre, Arjantin, Kolombiya, Meksika, Japonya ve Mısır, resmi Nike kitleri ise Fransa, Polonya, Portekiz, Suudi Arabistan, Hırvatistan, Nijerya, Avusturya ve Güney Kore için hazırlandı.

Bitmoji kullanıcıları kendi profillerini Snapchat aracılığı ile sticker ve 3D Bitmoji artırılmış gerçeklik lenslerine Google Chrome ve Gmail uzantıları ile Apple için Bitmoji klavyesi, Android için ise Gboard üzerinden erişerek güncelleyebilecek.

Futbol fanlarının hem tutkulu hem de kreatif olduğunu belirten Bitmoji’nin yaratıcısı Ba Blackstock, Adidas ve Nike işbirliği ile hazırlanan bu kitleri kendi milli takımını desteklemek isteyenler için futbola sevgilerini gösterebilecekleri “yeni bir yol” olarak tarif etti.

“Futbol fanları binlerce çizgi film görsel ve 3D özellik içinden istediklerini seçerek,  Dünya Kupası hakkında neler hissettiğini anında arkadaşları ile paylaşabilecek.”

Snapchat uygulaması üzerinden Bitmoji’lerin kıyafetlerini formalar ile güncelleyebilir, sonrasında favoriniz olan takımın renklerini avatarınız üstünde hangi ülke ile forma anlaşması olduğuna bağlı olarak Adidas ve Nike logoları ile görebilirsiniz.

Aslında en güzeli tribünde ülkenin heyecanına ortak olmak ancak bu şansa erişemeyen fan kitlesi için tamamen kendilerini de içinde hissedebilecekleri dijital bir deneyim yaratma fikri de oldukça yaratıcı. Nike’ın Türkiye milli takım forma sponsoru olduğu halde listede şimdilik Türkiye’nin olmaması da biraz üzücü, ne dersiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

MHP ve İyi Parti’nin Google Reklam Savaşı Kızıştı: Yeni Hamle MHP’den

24 Haziran‘daki erken seçime çok az bir süre kaldı ve partiler, seçim kampanyalarına iyice hız vermiş durumda. Seçime girecek partilerden biri olan İYİ Parti son günlerde yaptığı yaratıcı ve esprili hamleler yapmıştı hatırlarsanız. Tam da bu hamlelerin sonrasında, İyi Parti’nin hiç beklemediği bir karşı atak da MHP’den geldi.

Google’de “İyi Parti” kelimesine reklam veren MHP, arama yapan kullanıcıları “Ülkücülük MHP’de Olur | Başbuğ Alparslan Türkeş” sözleri ile kendi web sitesine yönlendirdi. Son zamanlarda Adwords’te yaratıcı işler yapan İyi Parti ekibinin “brand” yani “marka” kelimesine verilen bu reklam, İyi Parti’nin bu kelime grubuna çok da önem vermediğini ortaya çıkardı. Yani anlayacağınız, İyi Parti gol ararken, topu kendi ağlarında görmüş oldu.

Önümüzdeki dönemlerde reklam savaşları nasıl bir ivme ile devam eder bilinmez, şu anda durum eşitlenmiş gibi, siz ne dersiniz?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link