Marka Kaldıracında Yükselen Strateji : Web&Mobile Personalization 0

İş dünyasının önde gelen markaları, dijital teknolojilerin nimetlerinden faydalanarak güçlerine güç katmaya devam ediyorlar. Pazarlama sektörüne entegre olan yeni bakış açıları ve yazılım sistemlerinin kümülatif ilerleyişi, dijital teknolojilerin tarihsel gelişimine son on yılda görülmemiş bir ilerleme hızı kazandırdı. Güçlü markaların, son 10 yıllık periyotta, pazarlama yatırımları analiz edildiğinde, Web&Mobile kişiselleştirmesi (Web&Mobile personalization) en çok yükselme eğilimi gösteren  dijital pazarlama stratejisi olarak kabul edilebilir.

Web&Mobile kişiselleştirmesi, müşteri ilişkileri yönetiminin (CRM) ve tavsiye sisteminin( Recommendation System) integral ve sofistike bir parçası olarak yorumlanabilir. Web&Mobile kişiselleştirmesi, müşteri kazanmak, müşteri sadakatini artırmak ve  müşteri ağını genişletmek için geliştirilen terzi-yapımı( tailor-made) diyebileceğimiz bir iş modelidir. Aslına bakarsanız, nitel ( qualitative) ve nicel( quantitative) analizlerin birbiri içine penetre olma disiplininden türeyen bir pazarlama stratejisi olduğunu düşünüyorum.

580x313x2014-06-23-image-17.jpg.pagespeed.ic.dOtX4Qh-Q8

Kısaca özetlemek gerekirse; kişiselleştirmenin (personalization) kompozisyonu tanımlama (identifying), geri edinim (retrieving) ve birleştirme (assembling) adımlarından oluşuyor. Tanımlama, müşteriden davranışsal ve kişisel veri analizleri ile elde edilen veri kümesine verilen isimdir. Bu aşamada, müşterinin ürün alım süreçlerinde geçirdiği zaman, arayüzde oluşturduğu tıklama sayısı, yaş, cinsiyet gibi bilgileri elde edilerek; müşterinin kimliğine(identity) dair bir izlek oluşturulur. Geri edinim aşamasında, veri madenciliği yapılır ve elde edilen veriler, web sayfası ve kullanıcının seçimleri arasındaki ilişki göz önüne alınarak analiz edilir. Son aşamada ise, kullanıcının( potansiyel ve/veya halihazırdaki müşterinin) saptanan ihtiyaçlarını karşılamaya dair kullanıcıya kesin ve öznel bilgilendirme sunulur. Böylece, şirketler, marka ve müşteri arasında özel( unique) bir ilişki kurarak; hem marka sadakatini güçlendirirler hem de masraflardan tasarruf edip var olan kaynakları efektif bir şekilde kullanırlar.

Web&Mobile kişiselleştirmesi, marka kaldıracı( brand leveraging) için efektif bir pazarlama stratejisi olarak kabul edilir. Güvenilir geri dönüş (feedback) almak, doğru iç görüyü yakalamak, güçlenme potansiyeli taşıyan marka sadakati geliştirmek, benzerliği pekiştirmek ve saygınlığı (reputation) artırmak  marka kaldıracının ihtiyaçları olarak karşımıza çıkarken; kişiselleştirmenin de sonuçları olarak karşımıza çıkıyor. Yani önümüze çıkan bu kesişim kümesi, marka kaldıracı uygulamalarında, kişiselleştirmenin seçilimine rasyonel bir temellendirme sunuyor.

 

Pazarlamasyon' da marka ve reklamcılık üzerine yazılar yazan Oğuz Kaan Mavice, Boğaziçi Üniversitesi sosyoloji bölümü mezunu.

Bir Cevap Yazın

NBA Yeni Sezon Formaları Sahibini Akıllı Uygulamalara Bağlayacak 0

NBA takımlarının 2017-2018 sezonunda giyeceği formaların tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Ligin yapısı gereği tüm takımların formaları tek bir marka tarafından üretiliyor. Yeni sezonda forma üretimini 2015 yılında yapılan anlaşma gereği Nike üstlendi.

Tasarlanan formalar sadece sporcuların fiziksel ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilmiyor. Akıllı telefon uygulamalarının günümüzde yarattığı etki göz önüne alınarak formanın sağ alt kısmında bulunan etiketin içine yerleştirilmiş çip, sahibini Nike Connect uygulamasına yönlendiriyor. Kişisel deneyimi artırmak amacıyla üretilen bu formalar satın alındıktan sonra çip, akıllı telefon tarafından okunuyor. Açılan uygulama ile NBA haberleri, takip edilen takımın maç öncesi bilgileri, maç takvimi ve oyuncuların istatistikleri ayrıntılı olarak görüntülenebilecek. NBA bilgilerinin yanı sıra ligin resmi oyunu olan NBA 2K18 ve Spotify ile ortak çalışma yürütülerek eş zamanlı kampanyaların yürütülmesi hedefleniyor. NBA, Çin Halk Cumhuriyetindeki büyük taraftar kitlesini göz ardı etmeyerek NBA 2K18 oyunu yerine 2K Online ve Spotify yerine QQ Music programlarını destekleyen bir çip ve uygulama üretmiş. Forma, satın alındığı için normal üyeliklerden farklı olarak bazı ekstra özellikleri ve avantajları sahibine sunuyor. Nike Connect uygulaması 29 Eylül tarihinde aktif hale gelecek. Uygulamanın kullanılması için iOS 11 sürümü (Iphone 7 ve üstü) ve NFC özelliğini destekleyen Android sürümü gerekiyor.

Uygulama için çekilen reklam filmini aşağıdaki aşağıda izleyebilirsiniz:

Yeni sezonda tüm NBA severlere keyifli bir sezon dilerim.

Mobil Video Reklam Harcamaları, İkinci Çeyrekte %142 Arttı 0

Video içeriğin son senelerde büyük bir yükselişe geçtiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tabii, buna bağlı olarak video reklam harcamaları da arttı. Smaato isimli mobil reklam şirketinin hazırladığı yeni rapor da mobil platformlarda video reklamın en hızlı büyüyen reklam formatı olduğuna işaret ediyor.

Smaato, bu yılın ikinci çeyreğinde sunduğu 1,5 trilyondan fazla reklam etkisini incelediğini ve bunun sonucunda mobil video reklam harcamalarının yılın ilk çeyreğindekine göre %142 arttığı kanısına ulaştığını belirtiyor. Bununla birlikte, 2016 yılının son çeyreğindeki mobil video reklam harcamaları baz alındığında ise bu yılın ilk çeyreğindeki mobil video reklam harcamalarındaki artış oranı sadece %14’tü. Üstelik yılın son çeyreğinin, genel anlamda reklam harcamalarının en fazla yapıldığı dönem olduğunu da ekleyelim.

2016’nın Son Çeyreği ve 2017’nin İkinci Çeyreği Arasındaki Mobil Video Reklam Harcamalarındaki Artış

TechCruch’ın Smaato’nun bu raporuyla ilgili yaptığı habere göre native reklamlar da çeyrekten çeyreğe %50 oranında büyüdü. Rapora göre en popüler video reklam formatı, video içi tam ekran reklamlar oldu. Rapor kapsamında ödüllü video reklam (izlediğiniz takdirde oyun içi ya da uygulama içi ödüller sunan reklamlar) formatlarına da göz atıldı. Burada da reklam etkisinin %96, harcama miktarının ise %153 oranında arttığı gözlemlendi.

Bunların yanı sıra rapor, video harici mobil reklam harcamalarına da değiniyor. Rapora göre Smaato platformu aracılığıyla yapılan reklam harcamalarının %57’si Android platformunda gerçekleştiriliyor. Buna rağmen iOS kullanıcıları, yayıncılar için kullanıcı başına neredeyse iki kat fazla gelir üretiyor. Çapraz platformlar baz alındığında ise uygulama içi reklamlar, toplam mobil reklam harcamasının %94’ünü oluşturuyor ve bu yeni bir rekor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link