Marka Kaldıracında Yükselen Strateji : Web&Mobile Personalization 0

İş dünyasının önde gelen markaları, dijital teknolojilerin nimetlerinden faydalanarak güçlerine güç katmaya devam ediyorlar. Pazarlama sektörüne entegre olan yeni bakış açıları ve yazılım sistemlerinin kümülatif ilerleyişi, dijital teknolojilerin tarihsel gelişimine son on yılda görülmemiş bir ilerleme hızı kazandırdı. Güçlü markaların, son 10 yıllık periyotta, pazarlama yatırımları analiz edildiğinde, Web&Mobile kişiselleştirmesi (Web&Mobile personalization) en çok yükselme eğilimi gösteren  dijital pazarlama stratejisi olarak kabul edilebilir.

Web&Mobile kişiselleştirmesi, müşteri ilişkileri yönetiminin (CRM) ve tavsiye sisteminin( Recommendation System) integral ve sofistike bir parçası olarak yorumlanabilir. Web&Mobile kişiselleştirmesi, müşteri kazanmak, müşteri sadakatini artırmak ve  müşteri ağını genişletmek için geliştirilen terzi-yapımı( tailor-made) diyebileceğimiz bir iş modelidir. Aslına bakarsanız, nitel ( qualitative) ve nicel( quantitative) analizlerin birbiri içine penetre olma disiplininden türeyen bir pazarlama stratejisi olduğunu düşünüyorum.

580x313x2014-06-23-image-17.jpg.pagespeed.ic.dOtX4Qh-Q8

Kısaca özetlemek gerekirse; kişiselleştirmenin (personalization) kompozisyonu tanımlama (identifying), geri edinim (retrieving) ve birleştirme (assembling) adımlarından oluşuyor. Tanımlama, müşteriden davranışsal ve kişisel veri analizleri ile elde edilen veri kümesine verilen isimdir. Bu aşamada, müşterinin ürün alım süreçlerinde geçirdiği zaman, arayüzde oluşturduğu tıklama sayısı, yaş, cinsiyet gibi bilgileri elde edilerek; müşterinin kimliğine(identity) dair bir izlek oluşturulur. Geri edinim aşamasında, veri madenciliği yapılır ve elde edilen veriler, web sayfası ve kullanıcının seçimleri arasındaki ilişki göz önüne alınarak analiz edilir. Son aşamada ise, kullanıcının( potansiyel ve/veya halihazırdaki müşterinin) saptanan ihtiyaçlarını karşılamaya dair kullanıcıya kesin ve öznel bilgilendirme sunulur. Böylece, şirketler, marka ve müşteri arasında özel( unique) bir ilişki kurarak; hem marka sadakatini güçlendirirler hem de masraflardan tasarruf edip var olan kaynakları efektif bir şekilde kullanırlar.

Web&Mobile kişiselleştirmesi, marka kaldıracı( brand leveraging) için efektif bir pazarlama stratejisi olarak kabul edilir. Güvenilir geri dönüş (feedback) almak, doğru iç görüyü yakalamak, güçlenme potansiyeli taşıyan marka sadakati geliştirmek, benzerliği pekiştirmek ve saygınlığı (reputation) artırmak  marka kaldıracının ihtiyaçları olarak karşımıza çıkarken; kişiselleştirmenin de sonuçları olarak karşımıza çıkıyor. Yani önümüze çıkan bu kesişim kümesi, marka kaldıracı uygulamalarında, kişiselleştirmenin seçilimine rasyonel bir temellendirme sunuyor.

 

Pazarlamasyon' da marka ve reklamcılık üzerine yazılar yazan Oğuz Kaan Mavice, Boğaziçi Üniversitesi sosyoloji bölümü mezunu.

Bir Cevap Yazın

Yuvako Yeni Hizmeti Alıcı Danışmanlığını Hayata Geçirdi 0

Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesinde lokomotif görevi gören Yuvako büyümesini ve yatırımlarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. 2016 yılının Ekim ayında kurulan Yuvako çok kısa bir sürede büyük bir ivme yakalayarak gayrimenkul sektörünün önemli isimlerinden biri olmayı başaran Yuvako her ay 4 milyon kişiye ulaşma başarısını yakalamış durumda.

Yuvako’ya dair diğer önemli veriler ise şu şekilde;

-Yuvako’nun portföyünde 1000’in üzerinde ev bulunuyor.

-Yuvako’ya İstanbul’da 6binin üzerinde kişi ev alım, satım ve kiralama talebiyle başvuru da bulundu. Bu veri teknoloji, verimlilik ve start up zihniyeti sayesinde şimdiden yaklaşık 150 emlakçının yaptığı işi küçük bir ekip ile Yuvako’nun yapabildiği anlamına geliyor.

-Yuvako’nun evleri 160 bin defa 3D ortamda gezildi.

-İstanbul’un dışında yurt dışında ev almak isteyen kişiler için Miami ve Kıbrıs’ta ev satışına başladı.

-Projelerini daha hızlı satmak isteyen 15 adet inşaat firmasına da hizmet vermeye de başladı.

Tüm bu gelişmelerin ardından Yuvako sektörde yine adını duyuracağı bir yeniliğe imza atarak sadece Yuvako’da bulunan ‘Alıcı Danışmanlığı’ hizmetini müşterilerinin kullanımına sundu.

Peki nedir bu Alıcı Danışmanlığı?

Alıcı Danışmanı hizmet almak isteyen kişiye objektif olarak danışmanlık yapan bir sistem. Klasik olarak tabir ettiğimiz emlakçıların daha çok ev sahibinin yanında olarak elindeki evi bir şekilde müşteriye satma çabasının müşterinin zararına olarak sonuçlandığı iç görüsü ile ortaya çıkmış bir hizmet aslında. Yuvako da müşterilerinin zarara uğramaması adına bu sistemi geliştirmiş durumda.

Yuvako Alıcı Danışmanları: 

  • Odaklarına alıcının ihtiyaçlarını ve isteklerini koyar.
  • Onları hayal ettikleri yuvaya ulaştırmak için Yuvako teknolojisi ile tüm piyasayı anlık şekilde takip eder. Hiç bir ev sahibine bağlı olmadan, uygun fırsatları sizin için yakalar.
  • Beğendiklerinizi evinizin rahatlığında 3D şekilde gezmenizi sağlar.
  • İstediğiniz evi en iyi fiyata alabilmeniz için bağımsız değerleme raporlarını kullanır, profesyonelce pazarlık eder.
  • Baştan sona tüm süreçte, siz arzu ettiğiniz evi en iyi şartlarda satın alana dek yanınızda olur. En önemlisi, bu hizmet için cebinizden hiç bir ek masraf çıkmaz.

KFC Twitter’da Neden Sadece 11 Kişiyi Takip Ediyor? 0

KFC sosyal medyayı yaratıcı ve efektif kullanmak konusunda ders gibi bir hareketle karşımızda. Bildiğiniz üzere KFC’nin gizli formülünde 11 farklı baharat karışımı kullanılıyor. Bu baharatların neler olduğu tam olarak bilinmese de KFC’nin lezzetine dair bu formül markanın sosyal medya ekibine ilham kaynağı olmuş durumda.

KFC’nin Twitter hesabına bakıldığında sadece 11 kişinin takip edildiği görülüyor. Peki ama neden? 11 kişi neye göre seçilmiş durumda? İşte bu sorunun cevabı çok basit bir yaratıcılığı içinde barındırıyor. KFC sosyal medya ekibi 90’ların meşhur müzik grubu Spice Girls’ün (Baharat Kızlar) üyelerine takibe alarak işe başladı. Ardından Herb isimli kullanıcılardan 6 tane seçerek onları da karışımın içine ekledi. (Herb=Ot, bitki)

KFC sosyal medya ekibi KFC’nin lezzet formülünü bu hareketle Twitter üzerinden de hayata geçirmiş oldu. Bu hareket yaratıcılığın basitliğe odaklanarak ortaya çıktığını bizlere tekrar kanıtladı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link