Dijital pazarlamada yapılması gereken en önemli hedeflerden biri web sitesine kaliteli trafik çekmek. Bu hedefi gerçekleştirdikten sonra web sitesine gelen kullanıcıyı sitede mümkün olduğunca fayda sağlayacak şekilde tutmak gerekir. Bu da web sitesi analizi ve dönüşüm oranı optimizasyonundan geçer. Hemen çıkma oranı, birçok web sitesi yöneticisi için en önemli ölçütlerden biri. Web sitesi ziyaretçilerini sitede tutmak için, web sitesinde yapılması gereken belli başlı yöntemler var. Bunlardan bazıları:

Yaptığınız işle ilgili açık ve net olun

Bir kullanıcı web sitesine geldiğinde ilk bakacağı şey web sitesinin ne ile ilgili olduğu. Yani ziyaretçi ilk olarak web sitesinin aradığı şey ile ilgili bilgiler içeriyor mu onu kontrol eder. Eğer web sitesinin amacına ulaşmayacağını düşünürse, web sitesini düşünmeden terk eder.

Hedef kitlenizi doğru belirleyin

Bilindiği gibi dijital pazarlamanın bir diğer adı da performans pazarlama. Yaptığınız dijital pazarlama kampanyalarının performansının yüksek olması için doğru hedef kitleye ulaşma gerekir. Eğer hedef kitleniz belli değil ise bu herkes ile bağlantı kurmanız anlamına gelir ki herkes ile bağlantı kurmak hiç kimse ile bağlantı kurmaktır. Çünkü, hedef kitleye özel işler yapılmadığı için sadakat az olur.

website-analytics

Her zaman basitlik tasarım ve kullanım felsefeniz olsun

Web sitenizin tasarımı için çok vakit harcamış olabilirsiniz, ama unutmamak gerekir ki kullanıcılar şık ve kullanışsız bir tasarımdan çok, kullanıcı dostu web sitesinden alışveriş yapmayı tercih ederler. Bu yüzden hedef kitlenizin alışkın olduğu kullanıcı dostu bir web sitesi tasarlamak, dijital pazarlamacılar için en önemli stratejilerden biri.

Web sitenizi hızlandırın

Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte, insanlar daha da yoğunlaşmaya ve hedeflerine bir an önce ulaşmak istemeye başladılar. Bu yüzden web sitesinde ne kadar hızlı amaçlarına ulaşırlarsa onlar için o kadar iyi. Web sitenizde bütün görseller olsun, formlar olsun varsa ödeme seçenekleri olsun hızlı bir şekilde yüklenip hızlı yanıt verebilmeli. Yani sitenizi mümkün olduğunca hız için optimize edin.

Yazım kurallarına dikkat edin 

Kötü dilbilgisi kuralları ve yazım yanlışları web sitesine olan güveni azaltır. Eğer kullanıcılar web sitesine ödeme yapacaklarsa güvenmek isterler ve bu yüzden de web sitesinin profesyoneller tarafından hazırlandığını bilmek isterler. Eğer yazım ve imla kuralları bir web sitesinde sıkça rastlanıyorsa kullanıcılar bu konudan rahatsız olup web sitesinde herhangi bir işlem yapmadan siteden ayrılırlar.

Website-analysis

Kullanıcı dostu olun

Web sitenizin kullanıcılar tarafından rahat ve kolay kullanıldığından emin olun. Eğer kullanıcı web sitenizde aradığını rahatlıkla bulamıyorsa web siteniz kullanıcı dostu değil demektir. Görsellerle kullanıcınızı yönlendirebilirsiniz, unutmamak gerekir ki uzun metinleri kimse okumaz.

Harekete geçirici buton kullanın

Web sitelerinde yapılan en büyük hatalardan biri de web sitesine gelen kullanıcıların, sitede ne yapacağını biliyor olarak düşünmektir. Bu yanlış bir düşünce, web sitenizi daha önce web sitenize hiç gelmemiş bir kişiye göre tasarlayıp harekete geçirici butonlarınızı ona göre düzenlemelisiniz.

Yukarıdaki maddeler dönüşüm oranı optimizasyonunda başlangıç olarak izleyebileceğiniz bir yol haritası olabilir. Sonrasında web sitesindeki verilerinizi analiz ederek dönüşüm oranlarınızı daha da arttırabilirsiniz.

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın