Kaybolmuş Eşyalarınızı Bulan Pixie ile Tanıştınız mı? 0

 

Öncelikle size AR (Augmented Reality) kavramından bahsetmek istiyorum. Çünkü Pixie bu sefer AR uygulaması sayesinde bizlere etkileyici bir deneyim yaşatıyor.

AR (Augmented Reality), “Arttırılmış Gerçeklik” veya “Zenginleştirilmiş Gerçeklik” anlamına geliyor. Henüz bu uygulamanın akıllı telefonlarda kullanımı çok yaygın olmasa da gelecek vaat ettiğini söyleyebiliriz çünkü bu uygulamanın temel amacı gerçek hayatın ve sanal dünyanın arasındaki duvarları yıkmak ve hissetmenizi sağlamak.

Mesela bir sokakta olduğunuzu ve satılık daire aradığınızı düşünün, kameranızı apartmanlara yöneltip hangi evin kiralık ya da satılık olduğunu size söyleyen bir uygulamanız var. Restaurantları yine kameranız aracılığı ile uygulamaya taratarak yemekleri  ve hizmeti ile ilgili yorumları okuyabiliyorsunuz.

Starbucks markası AR uygulamasını “Starbucks Magic Cup” ile başlattı. Kahvenizi yudumlarken size hissettirdiklerine bir bakın.

Tabii ki bu videodan sonra sizin aklınıza da benim olduğu gibi direkt “Pokemon Go” geldi. Fakat burada avladığımız şeyler bizim yanlış yerlere yerleştirdiğimiz veya sürekli bir gizem içerisinde ortadan kaybolan eşyalarımız. Eminim bir Pokemon bulmak bundan çok daha kolaydır. Çünkü ben eşyalarımın düzenli olarak evimde açılan kara delik tarafından yutulduğunu düşünüyorum.

AR uygulamasından bahsettiğimize göre Pixie nedir biraz göz atalım.

Pixie özellikle sürekli kaybolan eşyalarınızı izlemek için kullanabileceğiniz akıllı telefon uygulamasıdır.  Aslında “Pixie Point” için bir çözüm olarak geliştirilmiştir diyebiliriz. Hatırlarsanız Pixie Point cihazlarını kayıp eşyalarımıza yapıştırarak yer tespit edebiliyorduk, hem suya dayanıklı hem de taşınması çok kolay bir üründü . Şimdi ise AR uygulaması ile basit bir panoramik tarama yaparak ortamı eşleştiriyorsunuz ve kullanıcıya göre ortamda gizli olan ürünleri ortaya çıkartabiliyorsunuz.

Uygulama kayıp olan eşyayı keşfettikten sonra mesafeyi ve öğenin konumunu oklarla bize göstererek bizi eşyaya doğru yönlendiriyor. Etkinliği dışarıda 150 metre, içerde ise 30 – 50 metre arasında değişiyor. Öğeye yaklaştığınızda X işaretleri öğeyi gösteriyor veya yakınlaşıp uzaklaştıkça uygulama ile gerçek zamanlı  sıcak-soğuk oyununu oynayabiliyorsunuz. İşte eğlence burada başlıyor..

Hayır, hayır kastettiğim eğlence tabii ki eşyalarınızı kaybetmeniz değil.  Pixie anahtarlarınızı bulamadığınızda -tamamen beni anlatıyor, genelde kapıda kalırım- size nerede olduklarını söylüyor. Hatta anahtarlarınızın nerede olduğunu sizden daha çok o hatırlıyor.

Cidden,  anahtarlarımı gören var mı?

keys

İşte burdalar!

Peki  hazine avcımıza ne zaman kavuşuyoruz diyenleriniz varsa hemen belirtelim, bu enfes uygulama ile Iphone kullanıcaları 25 Ocak’ta buluşurken Android kullanıcıları biraz beklemek zorunda kalacaklar.

Ücret olarak ise Pixie’nin 4’lü paketi  99.99$. Dilerseniz “Get Pixie” ile 2 paketini 49.99$’a alabilirsiniz. Yanında ücretsiz Iphone kılıfı gönderdiğini de belirtmeden geçemeyeceğim.

Düşünsenize artık hiç kayıp eşyanız olmayacak, belki o kara delik ile bir daha hiç karşılaşmayacaksınız bile. Bence efsane.

 

Bir Cevap Yazın

KFC Twitter’da Neden Sadece 11 Kişiyi Takip Ediyor? 0

KFC sosyal medyayı yaratıcı ve efektif kullanmak konusunda ders gibi bir hareketle karşımızda. Bildiğiniz üzere KFC’nin gizli formülünde 11 farklı baharat karışımı kullanılıyor. Bu baharatların neler olduğu tam olarak bilinmese de KFC’nin lezzetine dair bu formül markanın sosyal medya ekibine ilham kaynağı olmuş durumda.

KFC’nin Twitter hesabına bakıldığında sadece 11 kişinin takip edildiği görülüyor. Peki ama neden? 11 kişi neye göre seçilmiş durumda? İşte bu sorunun cevabı çok basit bir yaratıcılığı içinde barındırıyor. KFC sosyal medya ekibi 90’ların meşhur müzik grubu Spice Girls’ün (Baharat Kızlar) üyelerine takibe alarak işe başladı. Ardından Herb isimli kullanıcılardan 6 tane seçerek onları da karışımın içine ekledi. (Herb=Ot, bitki)

KFC sosyal medya ekibi KFC’nin lezzet formülünü bu hareketle Twitter üzerinden de hayata geçirmiş oldu. Bu hareket yaratıcılığın basitliğe odaklanarak ortaya çıktığını bizlere tekrar kanıtladı.

Reklamlarını Hiç Görmediğiniz Ama En Çok Tanıdığınız Markalara Eğlenceli GIF’ler 0

Motion Designer Rauf Köse‘nin “Markalar” ismini verdiği çalışması, bazıları şuan hayatta olmasa bile, bir çok markaya reklam yüzü olacak kıvamda. Dost Ayran, Banat, Sulugöz, Ay-Pop, Mondial, Samsun 216, Helvacıoğlu ve Meybuz gibi markaları içeren bu çalışma, bizleri izlerken, bir yandan güldürüyor bir yandan da çocukluğumuza götürmüyor değil.

Biliyoruz ki, kimi markaların aylık milyonlarca lira vererek reklam bütçeleri ayırmalarına gerek yok. Onlar çocukluğumuzdan günümüze kadar reklamlar sayesinde değil, sadece var olmaları ile gelmiştir. Sulu göz, bakkalda para üstü 10 kuruşun karşılığıdır mesela.

Bunun yanında GIF’lerde yazılanlar da tam olarak orta-alt sınıf bir aile çocuğunun bu markalarla ilişkisini bize gösteriyor.

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link