Öncelikle size AR (Augmented Reality) kavramından bahsetmek istiyorum. Çünkü Pixie bu sefer AR uygulaması sayesinde bizlere etkileyici bir deneyim yaşatıyor.

AR (Augmented Reality), “Arttırılmış Gerçeklik” veya “Zenginleştirilmiş Gerçeklik” anlamına geliyor. Henüz bu uygulamanın akıllı telefonlarda kullanımı çok yaygın olmasa da gelecek vaat ettiğini söyleyebiliriz çünkü bu uygulamanın temel amacı gerçek hayatın ve sanal dünyanın arasındaki duvarları yıkmak ve hissetmenizi sağlamak.

Mesela bir sokakta olduğunuzu ve satılık daire aradığınızı düşünün, kameranızı apartmanlara yöneltip hangi evin kiralık ya da satılık olduğunu size söyleyen bir uygulamanız var. Restaurantları yine kameranız aracılığı ile uygulamaya taratarak yemekleri  ve hizmeti ile ilgili yorumları okuyabiliyorsunuz.

Starbucks markası AR uygulamasını “Starbucks Magic Cup” ile başlattı. Kahvenizi yudumlarken size hissettirdiklerine bir bakın.

Tabii ki bu videodan sonra sizin aklınıza da benim olduğu gibi direkt “Pokemon Go” geldi. Fakat burada avladığımız şeyler bizim yanlış yerlere yerleştirdiğimiz veya sürekli bir gizem içerisinde ortadan kaybolan eşyalarımız. Eminim bir Pokemon bulmak bundan çok daha kolaydır. Çünkü ben eşyalarımın düzenli olarak evimde açılan kara delik tarafından yutulduğunu düşünüyorum.

AR uygulamasından bahsettiğimize göre Pixie nedir biraz göz atalım.

Pixie özellikle sürekli kaybolan eşyalarınızı izlemek için kullanabileceğiniz akıllı telefon uygulamasıdır.  Aslında “Pixie Point” için bir çözüm olarak geliştirilmiştir diyebiliriz. Hatırlarsanız Pixie Point cihazlarını kayıp eşyalarımıza yapıştırarak yer tespit edebiliyorduk, hem suya dayanıklı hem de taşınması çok kolay bir üründü . Şimdi ise AR uygulaması ile basit bir panoramik tarama yaparak ortamı eşleştiriyorsunuz ve kullanıcıya göre ortamda gizli olan ürünleri ortaya çıkartabiliyorsunuz.

Uygulama kayıp olan eşyayı keşfettikten sonra mesafeyi ve öğenin konumunu oklarla bize göstererek bizi eşyaya doğru yönlendiriyor. Etkinliği dışarıda 150 metre, içerde ise 30 – 50 metre arasında değişiyor. Öğeye yaklaştığınızda X işaretleri öğeyi gösteriyor veya yakınlaşıp uzaklaştıkça uygulama ile gerçek zamanlı  sıcak-soğuk oyununu oynayabiliyorsunuz. İşte eğlence burada başlıyor..

Hayır, hayır kastettiğim eğlence tabii ki eşyalarınızı kaybetmeniz değil.  Pixie anahtarlarınızı bulamadığınızda -tamamen beni anlatıyor, genelde kapıda kalırım- size nerede olduklarını söylüyor. Hatta anahtarlarınızın nerede olduğunu sizden daha çok o hatırlıyor.

Cidden,  anahtarlarımı gören var mı?

keys

İşte burdalar!

Peki  hazine avcımıza ne zaman kavuşuyoruz diyenleriniz varsa hemen belirtelim, bu enfes uygulama ile Iphone kullanıcaları 25 Ocak’ta buluşurken Android kullanıcıları biraz beklemek zorunda kalacaklar.

Ücret olarak ise Pixie’nin 4’lü paketi  99.99$. Dilerseniz “Get Pixie” ile 2 paketini 49.99$’a alabilirsiniz. Yanında ücretsiz Iphone kılıfı gönderdiğini de belirtmeden geçemeyeceğim.

Düşünsenize artık hiç kayıp eşyanız olmayacak, belki o kara delik ile bir daha hiç karşılaşmayacaksınız bile. Bence efsane.

 

Bir Cevap Yazın