Instagram yeniliklerine hızla devam ediyor. Önce  Snapchat Stories’i  uyarlayan Instagram şimdi de Periscope’un tahtını sarsmaya hazırlanıyor.

Bugün Instagram resmi blogundan yapılan duyuruya göre 2 yeni özellik daha yayına alındı. Bu özelliklerden ilki Instagram Stories üzerinden canlı yayın özelliği, diğeriyse Instagram’daki Direkt Mesajlar üzerinden kişilere ya da gruplara yolladığınız fotoğraf ya da videoların belli bir süre sonra kaybolmaları.

Facebook daha önce Instagram Stories ile Snapchat‘in bir hayli üzerine gitmişti. Ancak Instagram’ın sahibi olan Facebook’un son agresif hamlesiyle birlikte Instagram artık farklı girişimler için de bir tehdit olma yolunda ilerliyor. Instagram’a gelen canlı yayın özelliği kullanıcıların Instagram hesapları üzerinden de canlı yayın yapabiliyor olmalarını sağlayacak. Bu da Pericope’dan aşina olduğumuz bir özellik.

Verilen bilgilere göre Instagram’ın her gün 100 milyondan fazla günlük aktif kullanıcısı bulunan Stories özelliği, canlı yayınların da eklenmesiyle artık daha renkli bir hal alacak. Stories’de tek buton ile canlı yayına geçebilir ve tüm takipçilerinizin Stories alanında “live” görünerek onların sizi izlemesini sağlayabilirsiniz. Paylaşımınız bittiği anda bu yayın uygulamadan tamamen siliniyor.

Canlı yayına geçtiğiniz zaman takipçilerinize bildirim gitmesi sayesinde  takipçileriniz sizden haberdar oluyorlar. Ayrıca onların görebileceği bir yorumu pinleyebiliyorsunuz. Dilerseniz yorumlara kapatarak yorum yapılmasını da engelleyebiliyorsunuz.

Bu özellik ile beraber yer alacak “Top Live” butonu ile de en popüler canlı yayınlara ulaşabileceksiniz.

Açıklanan ikinci özellik ise hiç şüphesiz Snapchat’i hedef alıyor. Instagram üzerinden kullanıcılar özel mesajlaşmaları esnasında belli bir süre sonra kaybolan fotoğrafları birbirlerine yollayabiliyor olacak. Instagram’ın Instagram Direct olarak adlandırdığı özel mesajlaşma bölümü ise ayda 300 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor. Kullanıcılar birbirleriyle ya da arkadaş grupları ile burası üzerinden mesajlaşıyor. Bu sefer yeni gelen Instagram Direct özelliği ise fotoğrafların/videoların görüntülendikten sonra yok olmasını sağlayacak şekilde geliştirilmiş. Yine Snapchat özelliklerinden biri olan bu silinen içerikler ispiyon özelliği ile beraber geliyor. Biri ekran görüntüsü alırsa bu hareketinden haberdar olabiliyorsunuz.

 

Bir Cevap Yazın