Ünlü sosyal paylaşım platformu Instagram, markalar için yeni düzenleme araçlarını tanıttı. Yenilikler arasında şirket sayfaları, analitik(Insight)  ve Instagram gönderilerini Instagram uygulaması üzerinden reklama dönüştürmeyi sağlayan araçlar bulunuyor.

Halihazırda yüzlerce şirket ile çalışan Instagram, şirket sayfaları sahipleri tarafından gelen profillerini ve gönderilerini öne çıkarma konusundaki talepleri doğrultusunda bu alanda platform üzerinden reklam vermeyi daha kolaylaştırıcı adımlar atarak, hem var olan müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılıyor hem de yeni müşteri kazanmaya çalışıyor.

200.000 aktif reklam vereni olduğunu açıklayan Instagram, bunların büyük bir çoğunluğun küçük ve orta ölçekli şirketler olduğunu belirtti.

Bununla beraber Instagram kullanıcıların yüzde 50sinin şirketlerin Instagram sayfalarını takip ettiğini belirten Instagram Küresel Marka ve İş Geliştirme Başkanı aynı zamanda kullanıcıların yüzde 60’ının Instagram üzerinden ürün ve markalar hakkında bilgi sahibi olduğunu ifade etti.

2

Yeni modelde reklam olanaklarını kullanmak isteyen şirketler sayfalarına harita ve yön bilgileri ekleme ve müşterilerine ulaşmak için e-mail, telefon ve mesaj kullanabilme imkânını da sunacak.

Ayrıca yeni eklenen Insight özelliği sadece şirket sayfaları ile değil, reklam amacı olmasa da fazla takipçisi olan Instagram kullanıcıları ile ilk etapta paylaşılacak. Sonrasında Insight özelliğinin tüm kullanıcılar tarafından da kullanılabilir olması bekleniyor.

1

Ayrıca mobil reklam özelliği ile de şirket sayfalarından paylaşılarak fazla beğeni ya da etkileşim alan gönderileri mobil uygulama üzerinden hızlıca reklama dönüştürme özelliğini kapsıyor. Uygulama aynı zamanda bütçe ve hedef kitleye göre öneriler de de bulunabiliyor ancak tabi hiçbiri şimdilik Facebook’un sunduğu reklam araçları kadar gelişmiş değil.

Bu veriler ışığında bir kez daha şirket sayfaları için yapılan iyileştirmenin aslında Instagram’ın geleceğinde de markaların önemli bir yeri olduğunu vurguluyor.

Instagram sadece şirketler için platformu iyileştirme adımları atmıyor bununla beraber ayrıca kişileri platform üzerinde daha fazla içerik üretmeleri için teşvik etmeye çalışıyor.

400 milyon aktif kullanıcısı olan Instagram, Facebook’un erken dönemde ki büyüme oranından daha hızlı bir şekilde büyüyor. Bu durumla doğru orantılı olarak Instagram’dan reklam vermek isteyen şirket sayısı da artıyor. Reklam bağlamında yapılan son iyileştirmeler de şirketin gelir modelinin geleceğinde reklam gelirlerinin oldukça etkili olacağını gösteriyor.

Şirket sayfaları ABD başta olmak üzere gelecek aylarda Avustralya, Yeni Zelanda’da kullanılmaya başlayarak yılın sonuna kadar tüm ülkelere yayılmış olacak.

h/t Techcrunch

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın