İçerik Pazarlamanızı Güçlendirmek için Kullanabileceğiniz 11 Değerli Kaynak

İçerik pazarlaması hiç olmadığı kadar büyük ve etkili bir hal aldı. Her gün milyonlarca içerikle buluşuyor belki de sürekli içerik üretiyoruz. Fakat bir içeriği yazmak, optimize etmek ve mecralarda yayınlamak o kadar da kolay değil. Bu alanın bu denli büyümesine rağmen, bugün içerik üreten kişilerin hiçbir zaman tek işi içerik üretmek de değil.

Bu yazıda içerik pazarlamanızı güçlendirecek ve üretkenliğinizi artıracak, size içerik üretimi sürecinde yardımcı olacak kaynakları ve araçları listeledik. Haydi birlikte göz atalım:

Araştırma ve Fikir Üretme

Yazı yazmak için bilgisayar başına her oturduğunuzda dakikalarca ve belki saatlerce bomboş bir sayfaya bakıp ilham gelmesini beklemek epey can sıkıcı bir durum. Bunu nasıl çözeriz bir bakalım:

Feedly

Feedly, favori blog ve haber sitelerinizdeki içerikleri tek bir arayüzde toplayıp sizin için listeleyen bir RSS okuyucu. Bu siteyi kullanarak ilgilendiğiniz veya yazdığınız konularla ve sektörle ilgili haberlerin direkt olarak tek bir platformda önünüze gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede gelişmelerden anında haberiniz olur ve trendleri takip edebilirsiniz.

feedly

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı aracı size anahtar kelime ve reklam grubu fikirleri arama, geçmiş istatistik verilerini alma, bir anahtar kelime listesinin nasıl performans sağlayacağını görme gibi seçenekler sunar. Anahtar kelime araştırması içerik pazarlama stratejilerinin olmazsa olmazıdır.

adwords

Keyword Tool

Keyword Tool, size arama çubuğuna yazdığınız bir anahtar kelimenin binlerce ilgili anahtar kelime önerilerini sunar. Google, YouTube, Bing, Amazon veya AppStore gibi platformlar için anahtar kelimeleri bulabilir, ülke veya dil filtreleriyle aramanızı özelleştirebilirsiniz. Bu araç sayesinde çok doğru kararlar verebilir ve içeriğinizi o yönde şekillendirebilirsiniz.

keywords

Yazma ve Düzenleme

Ne yazmanız gerektiğini biliyorsunuz, hangi anahtar kelimeleri içeriğinizde kullanacağınızı belirlediniz, araştırmanızı yaptınız ve fikir üretme aşamasını atlattınız. Şimdi ise içeriğinizi oluşturma vakti. Öncelikle bir içeriğin temelini oluşturan başlığınızı ve yazımınızı gözden geçirmelisiniz.

CoSchedule Headline Analyzer

İyi bir içerik başlığı iyi sosyal paylaşımları, tıklama oranlarını, site trafiğini ve SEO’ya uyumluluğu da beraberinde getirir. Fakat iyi bir başlık oluşturmak o kadar da kolay değil. Tekdüzelikten ve sıradanlıktan uzak, güçlü bir başlık oluşturmak istiyorsanız CoSchedule Headline Analyzer oldukça faydalı bir araç.

cos

Grammarly

İnternet sitelerinde veya bloglardaki içerikleri, makaleleri okurken dikkat dağıtan kelime hataları ve yazım yanlışları karşımıza çıkabiliyor. Bu hataların ne kadar olumsuz etkisi olduğunu biliyoruz. Özellikle de büyük markaların, şirketlerin veya önemli bir hizmete dair sitelerin içerikleri hazırlanırken bu hataya düşmek ciddi problemlere yol açabilir. Grammarly, makalenizi kendi platformunda yazarken veya daha önce yazdığınız bir yazıyı platforma yüklediğinizde size hataları altı çizili bir şekilde gösteriyor ve doğrularını ilgili satırın karşısına yazıyor. Ayrıca size kelime önerileri ve hataların sebeplerini de sunuyor. Kusursuz içerikler hazırlamada oldukça yararlı olabilecek bir araç. Sadece İngilizce metinler için olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

grammer

Görseller

Elbette görsel olmadan içerik olmaz. Hem akılda kalıcılığı sağlamak, hem de sosyal medya paylaşımları ve SEO için önem arz eden, konuya uygun fotoğraf veya illüstrasyonlar içeriğinizi daha iyi hale getirir. Fakat bunu yaparken Google görsellerde aratıp rastgele bir görsel alıp içeriğinize koymanız telif hakkı ihlali problemlerine yol açabilir.

Unsplash

Unsplash, bu tarz problemler için oldukça kullanışlı ve güzel bir çözüm. Bu site size herkesin kullanımına açık, ücretsiz ve yüksek kalitede görsel imkanı sunuyor. İsterseniz siteden koleksiyonlara bakabilirsiniz. İsterseniz de siteye abone olarak her 10 günde bir 10 yeni fotoğrafı edinebilirsiniz. Bu siteden aldığınız fotoğraflarla ilgili telif hakkı sorunları yaşamazsınız.

unsplash

PicMonkey

Bir blog veya sosyal medya içeriğinde neden metinli görseller kullanmayasınız? PicMonkey size bir fotoğrafı kesip biçmek, yazı eklemek, yeniden boyutlandırmak, renkleri ayarlamak gibi daha birçok imkan sunuyor. Bu aracı kullanarak içeriğinize ilgi çekici görseller oluşturabilirsiniz.

picmonkey

Canva

Tasarımla uğraşacak vakti olmayan ve hazır şablonlara bayılanlar için Canva, yeni trendlere uygun ve yüksek kalitede tasarımlar oluşturmanızı sağlıyor. Bir tasarım için her türlü materyale sahip Canva’da her türlü sosyal mecraya uygun görsel içerikler oluşturabilir, sadece aklınızdakileri hazır şablonlara yazarak işin görsel kısmını rahatça halledebilirsiniz.

canva

Paylaşım

İçerik üretimi hikayenin sadece bir kısmı. Eğer içeriğinizi daha çok kişinin görmesini istiyorsanız veya daha fazla müşteriye ulaşmak istiyorsanız iyi bir sosyal paylaşım stratejisine ihtiyacınız var.

AddThis

AddThis, sitenize veya blogunuza sosyal medya paylaşım butonları, takip etme, beğenme butonları veya pop up mesajları eklemenize olanak tanır. Tek yapmanız gereken bir hesap oluşturup, eklemek istediğiniz aracı düzenlemek ve sitenin size verdiği script kodunu sitenize eklemek. Ayrıca sistem üzerinden butonlarınızın tıklama oranı ve dönüşümleri analiz etmenize yardımcı olacak imkanlar da mevcut.

addthis

SlideShare

SlideShare, LinkedIn’e ait profesyonel içerik paylaşım platformu. Adından da anlaşılacağı gibi çoğunlukla birçok konuda, kullanıcıların oluşturduğu slaytlar, infografikler ve dokümanların bulunduğu bir sosyal platform. Uzmanlık alanınızla ilgili sunumları rahatlıkla oluşturup paylaşabileceğiniz bir yer olan SlideShare, LinkedIn’e ait olması nedeniyle sektörle veya uzmanlık alanlarıyla ilgili bilgilendirmeler içeren her türlü içeriğin paylaşıldığı profesyonel bir mecra.

slideshare

Ölçüm ve Başarı Değerlendirmesi

İçeriğinizi oluşturdunuz, stratejinizi uyguladınız ve paylaştınız. Elbette süreç bununla bitmiyor. Son olarak içerik pazarlamanız hedefinize ulaştı mı, hangi platformlarda ne kadar etkili oldu gibi sorulara yanıt bulmanız bir sonraki stratejinize yol gösterici olacaktır.

Google Analytics

Her pazarlamacının olmazsa olmazlarındandır. Google Analytics size müşteri ve okuyucu davranışlarını, sayfada kalma sürelerini, yapılan işlemleri, sayfa görüntüleme oranlarını, demografik bilgileri ve dahasını sağlar. Bu araç sayesinde gelecek içerik pazarlaması stratejilerinizi daha iyi hale getirebilirsiniz.

analytics

Artık işinize oldukça yarayacak araçlara ve kaynaklara sahipsiniz. En azından bir tanesini bile stratejinize dahil ederek güzel işlerin ortaya çıkacağına eminim. Bundan sonraki içerik pazarlamanızda kullandığınız yol daha profesyonel bir hal alacaktır.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yeni medya ve kesintisiz iletişim alanları üzerinde araştırma ve çalışmalar yapıyor. Ayrıca kritik ve analitik düşünmeye önem veriyor. Sosyal medya stratejileriyle ilgili. Dijital pazarlama iletişimi alanındaki tecrübeleri yanında daima öğrenci.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Avrupa Dijital Reklam Yatırımları 5 Yılda 2 Katına Çıktı

 • Türkiye dijital reklam yatırımları, 2016 yılına göre yüzde 15,5 oranında artarak Avrupa’nın en hızlı gelişen ilk 10 pazarının içinde yer aldı.
 • Mobil display yüzde 40’dan fazla büyüyerek toplam display pazarının yüzde 42’sini oluştururken, video bunun dörtte birinden fazlasını oluşturdu.
 • Dijital reklam yatırımlarında en büyük pazar 15,6 milyar Euro ile İngiltere’de. 
 • İlgili yazı; ABD’de dijital reklam yatırımları, Türkiye’nin toplam reklamlarının 40 katı

Her yıl Interact konferansında açıklanan IAB Avrupa AdExbenchmark raporuna göre dijital reklam yatırımları 2017 yılında yüzde 13,2 oranında artarak 48 milyar Euro’ya yükseldi. 

Geçmişten Günümüze dijital reklam yatırımları

pastedGraphic.png

Toplam yirmi pazar çift haneli büyürken, çalışmaya katılan 27 ülkede Mobil çift haneli büyüme ile dikkat çekti. Mobil display yüzde 40’dan fazla büyüyerek toplam display’inpazarının yüzde 42’sini oluştururken, video bunun dörtte birinden fazlasını oluşturdu. Yüzde 38 büyüyen Sosyal medya,display’deki payını artırırken 4 kat büyüyen videonun yanında non-video display yüzde 35 büyüdü. Videodaki büyüme, yüzde 73,4’lük artış ile out-stream’den gelirken, in-stream’de yüzde 6,9 büyüme yaşandığı görüldü.  

Türkiye dijital reklam yatırımları, 2016 yılına göre yüzde 15,5 oranında artarak Avrupa’nın en hızlı gelişen ilk 10 pazarının içinde yer aldı.

2017 Avrupa Dijital Reklam Yatırımları

Dijital reklam yatırımlarında yüzde14,9’luk bir büyümeyle arama motoru ve ilan sayfaları çok yüksek bir performans gösterdi ve19,3 milyar Euro’ya ulaştı.

Arama motoru reklam yatırımları yüzde 14,4’lük bir büyüme oranıyla yılı 21,9 milyar Euro ile tamamladı ve böylece en büyük online reklam formatı olma özelliğini devam ettirdi.

IAB Avrupa CEO’su TownsendFeehand sonuçları şu sözlerle değerlendirdi:Dijital reklam yatırımları, bu yıl da Avrupa’da içeriğin ve tüketici deneyimlerinin önemini ispatlayarak çift haneli büyüme yaşadı. 3 gün sonra yürürlüğe girecek GDPR sektörümüz için bir dönüm noktası olacak. Kullanıcı deneyimlerini geliştirmeye devam ederek djital reklamcılığın Avrupa ekonomisine sağladığı katkıyı sürdürmeliyiz”.

IHS Technology Reklam Araştırmaları Direktörü Daniel Knapp ise görüşlerini şu cümlelerle paylaştı: “2017’de Sosyal medya, mobil, video ve arama motorureklamcılığı Avrupa online reklam yatırımlarının büyümesinde ana oyuncular oldu.Bağlantı,konum, duygu ve satın alma yolunun gücü dijital reklamları günümüzün markaları için çok yönlü ve vazgeçilmez kılıyor”.

2017’de CEE (Merkez ve Doğu Avrupa) bölgesinde en yüksek büyüme oranı yakalayan 3 ülke:

 1. Belarus – Yüzde 33,9
 2. Sırbistan – Yüzde 23,7
 3. Rusya – Yüzde 21.9

2017’de olgun pazarlarda da büyümenin devam etmesi (Avrupa ortalamasıyla orantılı veya üstünde) pazar doygunluğunun yenilik ve büyümeyi engellemediğini gösterdi. İngiltere (Yüzde 4,3), Norveç (Yüzde16,6), İsveç (Yüzde 18,4), İsviçre (Yüzde 12,5) ve Danimarka (Yüzde 9,7)’da çift haneli büyümeler gerçekleşti.

Dijital reklam yatırımları bakımından en büyük 10 Pazar:

 1. İngiltere – 15,6  milyar Euro
 2. Almanya – 6,6 milyar Euro
 3. Fransa – 5,1 milyar Euro 
 4. Rusya – 3,3 milyar Euro 
 5. İtalya– 2,6 milyar Euro 
 6. İsveç– 1,8 milyar Euro 
 7. Hollanda – 1,8 milyar Euro 
 8. İsviçre – 1,8 milyar Euro 
 9. İspanya – 1,8 milyar Euro 
 10. Belçika – 1 milyar Euro 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dijital Pazarlamada Geleceğin Ayak İzleri: Veri

 • Şirketlerin %59’ü Facebook ve Instagram reklam harcamalarını kendi ekibine yaptırırken yine şirketlerin %57’si Google reklam faaliyetlerini de kendi içinde yürütmeyi tercih ediyor.
 • CRM verisi kullanımı şirketlerde bu sene %56’larda kalırken tahminler seneye %70’lere çıkacağını gösteriyor.
 • Benzeri yazılar için; Tüketici Teknoloji Sayesinde Artık Marka Rollerini Üstleniyor

Daha fazla kanaldan daha fazla mesaja maruz kalan tüketicilerin artık kendileri ile ilgili tüm satın alım kararlarında etkilenen rolüne “ etkileyen” rolünü de eklediklerini dile getirmiştik. Bu durum reklamcıların artık bireysel seviyede kişiselleşmiş mesajlar üreterek tüketiciye ulaşmaları demek.

Bu durum ise 1990lardan beri hayatımızda yeri olan dijital reklamcılığın köklü bir şekilde değiştiği bu döneme götürüyor bizi: Veri ile desteklenmiş dijital pazarlama. Tüketiciye birebirde ulaşmak için reklamcıların ellerinde olan tonlarca veriyi işleyip anlamlı bilgiler yığını haline getirmesi ve stratejisini bunun üzerine kurması gerekiyor.

Veri ile desteklenen bu yeni tip pazarlama bildiğimiz kanalların ve onlara verilen bütçelerin de revize olması demek. Yani Google ve Facebook üzerinden maruz kaldığımız ve sadece tıklamamız ile başarısı ölçülen bu reklamların volümü de düşüyor.

Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya Pasifik bölgesinde 900 dijital pazarlama lideri ile yapılan araştırma dijital reklamcılığın yeniçağını gözler önüne seriyor.

Araştırmaya göre artık reklam verenler reklam projelerinde ajanslarla çalışmak yerine kendi içlerinde kurdukları kreatif ekiplerle yapmayı daha çok tercih eder hale geliyor bunun nedeni ise artık şirketlerin kendi dijital pazarlama aktiviteleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istemeleri ve bu çabaların diğer pazarlama aktiviteleri ile de aynı hizada gitmesini istemelerinden kaynaklanıyor.

 • Şirketlerin %59’ü Facebook ve Instagram reklam harcamalarını kendi ekibine yaptırırken yine şirketlerin %57’si Google reklam faaliyetlerini de kendi içinde yürütmeyi tercih ediyor.

Veri Dijital Reklamcılığın Referans Noktası

Yukarıda da bahsi geçtiği üzere dijital reklamcılığı şekillendiren, tüketiciye bir mesajı doğru zamanda doğru yerde verdirmeyi sağlayan şey veri oldu. Veriyi müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) verisi, online veri ve demografik verisi olarak 3’e ayırabiliyoruz. Geçtiğimiz yıl şirketlerin bu verileri nasıl kullandıklarını ise aşağıda görebilirsiniz.

Reklamcıların %94’ünün doğru hedefleme yapabilmek için e-mail, telefon numarası gibi CRM verisini kullanmayı tercih ettiğini ve bu verileri daha kolay erişilebilir hale getirenlerin Facebook ve Google olduğunu biliyoruz. CRM verisi kullanımı şirketlerde bu sene %56’larda kalırken tahminler seneye %70’lere çıkacağını gösteriyor. Bu sonuç kendi verilerimiz satın alma davranışımızı nasıl şekillendireceğinin en önemli kanıtı olarak gösterilebilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link