İçerik Pazarlamanızı Güçlendirmek için Kullanabileceğiniz 11 Değerli Kaynak 1

İçerik pazarlaması hiç olmadığı kadar büyük ve etkili bir hal aldı. Her gün milyonlarca içerikle buluşuyor belki de sürekli içerik üretiyoruz. Fakat bir içeriği yazmak, optimize etmek ve mecralarda yayınlamak o kadar da kolay değil. Bu alanın bu denli büyümesine rağmen, bugün içerik üreten kişilerin hiçbir zaman tek işi içerik üretmek de değil.

Bu yazıda içerik pazarlamanızı güçlendirecek ve üretkenliğinizi artıracak, size içerik üretimi sürecinde yardımcı olacak kaynakları ve araçları listeledik. Haydi birlikte göz atalım:

Araştırma ve Fikir Üretme

Yazı yazmak için bilgisayar başına her oturduğunuzda dakikalarca ve belki saatlerce bomboş bir sayfaya bakıp ilham gelmesini beklemek epey can sıkıcı bir durum. Bunu nasıl çözeriz bir bakalım:

Feedly

Feedly, favori blog ve haber sitelerinizdeki içerikleri tek bir arayüzde toplayıp sizin için listeleyen bir RSS okuyucu. Bu siteyi kullanarak ilgilendiğiniz veya yazdığınız konularla ve sektörle ilgili haberlerin direkt olarak tek bir platformda önünüze gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede gelişmelerden anında haberiniz olur ve trendleri takip edebilirsiniz.

feedly

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı aracı size anahtar kelime ve reklam grubu fikirleri arama, geçmiş istatistik verilerini alma, bir anahtar kelime listesinin nasıl performans sağlayacağını görme gibi seçenekler sunar. Anahtar kelime araştırması içerik pazarlama stratejilerinin olmazsa olmazıdır.

adwords

Keyword Tool

Keyword Tool, size arama çubuğuna yazdığınız bir anahtar kelimenin binlerce ilgili anahtar kelime önerilerini sunar. Google, YouTube, Bing, Amazon veya AppStore gibi platformlar için anahtar kelimeleri bulabilir, ülke veya dil filtreleriyle aramanızı özelleştirebilirsiniz. Bu araç sayesinde çok doğru kararlar verebilir ve içeriğinizi o yönde şekillendirebilirsiniz.

keywords

Yazma ve Düzenleme

Ne yazmanız gerektiğini biliyorsunuz, hangi anahtar kelimeleri içeriğinizde kullanacağınızı belirlediniz, araştırmanızı yaptınız ve fikir üretme aşamasını atlattınız. Şimdi ise içeriğinizi oluşturma vakti. Öncelikle bir içeriğin temelini oluşturan başlığınızı ve yazımınızı gözden geçirmelisiniz.

CoSchedule Headline Analyzer

İyi bir içerik başlığı iyi sosyal paylaşımları, tıklama oranlarını, site trafiğini ve SEO’ya uyumluluğu da beraberinde getirir. Fakat iyi bir başlık oluşturmak o kadar da kolay değil. Tekdüzelikten ve sıradanlıktan uzak, güçlü bir başlık oluşturmak istiyorsanız CoSchedule Headline Analyzer oldukça faydalı bir araç.

cos

Grammarly

İnternet sitelerinde veya bloglardaki içerikleri, makaleleri okurken dikkat dağıtan kelime hataları ve yazım yanlışları karşımıza çıkabiliyor. Bu hataların ne kadar olumsuz etkisi olduğunu biliyoruz. Özellikle de büyük markaların, şirketlerin veya önemli bir hizmete dair sitelerin içerikleri hazırlanırken bu hataya düşmek ciddi problemlere yol açabilir. Grammarly, makalenizi kendi platformunda yazarken veya daha önce yazdığınız bir yazıyı platforma yüklediğinizde size hataları altı çizili bir şekilde gösteriyor ve doğrularını ilgili satırın karşısına yazıyor. Ayrıca size kelime önerileri ve hataların sebeplerini de sunuyor. Kusursuz içerikler hazırlamada oldukça yararlı olabilecek bir araç. Sadece İngilizce metinler için olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

grammer

Görseller

Elbette görsel olmadan içerik olmaz. Hem akılda kalıcılığı sağlamak, hem de sosyal medya paylaşımları ve SEO için önem arz eden, konuya uygun fotoğraf veya illüstrasyonlar içeriğinizi daha iyi hale getirir. Fakat bunu yaparken Google görsellerde aratıp rastgele bir görsel alıp içeriğinize koymanız telif hakkı ihlali problemlerine yol açabilir.

Unsplash

Unsplash, bu tarz problemler için oldukça kullanışlı ve güzel bir çözüm. Bu site size herkesin kullanımına açık, ücretsiz ve yüksek kalitede görsel imkanı sunuyor. İsterseniz siteden koleksiyonlara bakabilirsiniz. İsterseniz de siteye abone olarak her 10 günde bir 10 yeni fotoğrafı edinebilirsiniz. Bu siteden aldığınız fotoğraflarla ilgili telif hakkı sorunları yaşamazsınız.

unsplash

PicMonkey

Bir blog veya sosyal medya içeriğinde neden metinli görseller kullanmayasınız? PicMonkey size bir fotoğrafı kesip biçmek, yazı eklemek, yeniden boyutlandırmak, renkleri ayarlamak gibi daha birçok imkan sunuyor. Bu aracı kullanarak içeriğinize ilgi çekici görseller oluşturabilirsiniz.

picmonkey

Canva

Tasarımla uğraşacak vakti olmayan ve hazır şablonlara bayılanlar için Canva, yeni trendlere uygun ve yüksek kalitede tasarımlar oluşturmanızı sağlıyor. Bir tasarım için her türlü materyale sahip Canva’da her türlü sosyal mecraya uygun görsel içerikler oluşturabilir, sadece aklınızdakileri hazır şablonlara yazarak işin görsel kısmını rahatça halledebilirsiniz.

canva

Paylaşım

İçerik üretimi hikayenin sadece bir kısmı. Eğer içeriğinizi daha çok kişinin görmesini istiyorsanız veya daha fazla müşteriye ulaşmak istiyorsanız iyi bir sosyal paylaşım stratejisine ihtiyacınız var.

AddThis

AddThis, sitenize veya blogunuza sosyal medya paylaşım butonları, takip etme, beğenme butonları veya pop up mesajları eklemenize olanak tanır. Tek yapmanız gereken bir hesap oluşturup, eklemek istediğiniz aracı düzenlemek ve sitenin size verdiği script kodunu sitenize eklemek. Ayrıca sistem üzerinden butonlarınızın tıklama oranı ve dönüşümleri analiz etmenize yardımcı olacak imkanlar da mevcut.

addthis

SlideShare

SlideShare, LinkedIn’e ait profesyonel içerik paylaşım platformu. Adından da anlaşılacağı gibi çoğunlukla birçok konuda, kullanıcıların oluşturduğu slaytlar, infografikler ve dokümanların bulunduğu bir sosyal platform. Uzmanlık alanınızla ilgili sunumları rahatlıkla oluşturup paylaşabileceğiniz bir yer olan SlideShare, LinkedIn’e ait olması nedeniyle sektörle veya uzmanlık alanlarıyla ilgili bilgilendirmeler içeren her türlü içeriğin paylaşıldığı profesyonel bir mecra.

slideshare

Ölçüm ve Başarı Değerlendirmesi

İçeriğinizi oluşturdunuz, stratejinizi uyguladınız ve paylaştınız. Elbette süreç bununla bitmiyor. Son olarak içerik pazarlamanız hedefinize ulaştı mı, hangi platformlarda ne kadar etkili oldu gibi sorulara yanıt bulmanız bir sonraki stratejinize yol gösterici olacaktır.

Google Analytics

Her pazarlamacının olmazsa olmazlarındandır. Google Analytics size müşteri ve okuyucu davranışlarını, sayfada kalma sürelerini, yapılan işlemleri, sayfa görüntüleme oranlarını, demografik bilgileri ve dahasını sağlar. Bu araç sayesinde gelecek içerik pazarlaması stratejilerinizi daha iyi hale getirebilirsiniz.

analytics

Artık işinize oldukça yarayacak araçlara ve kaynaklara sahipsiniz. En azından bir tanesini bile stratejinize dahil ederek güzel işlerin ortaya çıkacağına eminim. Bundan sonraki içerik pazarlamanızda kullandığınız yol daha profesyonel bir hal alacaktır.

 

Yeni medya ve kesintisiz iletişim alanları üzerinde araştırma ve çalışmalar yapıyor. Ayrıca kritik ve analitik düşünmeye önem veriyor. Sosyal medya stratejileriyle ilgili. Dijital pazarlama iletişimi alanındaki tecrübeleri yanında daima öğrenci.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

Digital Excellence Program için Geri Sayım Başladı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz ve Türkiye’nin önde gelen eğitmenleri ile kurguladığımız Digital Excellence Program’da son 15 güne girdik. Sadece 20 kişinin dahil olacağı programda, dijital dünyayı derinlemesine inceleyecek, dokuz farklı modül ile dijital mükemmelliği yakalamaya çalışacağız.

Eğitimimiz de yer alacak olan eğitmenler arasında, n11.com Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi  Aykut Alçelik, Pazarlamasyon ve Marketing Meetup Kurucusu Necip Murat, Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen Hasan Başusta, Data & Teknoloji Direktörü – GroupM Aykut Aslantaş, Turkcell Dijital Pazarlama İletişimi Kıdemli Marka Müdürü Ömer Şireli, Dijital Pazarlama Müdürü – Aktif Bank Şeref Can gibi çok değerli isimler yer alıyor.

30 Eylül Cumartesi günü başlayacak ve 11 Kasım’a dek toplamda 7 hafta sürecek olan Digital Excellence Program’da erken kayıt fırsatlarımızın devam ettiğini ve 2399 TL + KDV‘den kayıt yaptırabileceğinizi belirtmemizde fayda var. Bununla birlikte, bu fiyat üzerinden son 3 koltuğumuzun kaldığını da söyleyelim.

Siz de eğer dijital dünya ve pazarlamaya ait konulara hazır olmak için gereken strateji ve altyapıyı oluşturmak istiyorsanız eğitimimize buradan kayıt olabilir ve tüm detayları öğrenebilirsiniz. 30 Eylül’de görüşmek üzere!

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link