Hoşgeldin E-Postası’nda (Welcome Email) 6 Önemli Nokta 0

Müşteriniz sizden e-posta almak için web sayfanızdaki iletişim formuna bilgilerini girdiğinde bunun güzel bir fırsat olduğunu bilmelisiniz. Bazı sitelerde ekranda “üye oldunuz” ibaresi çıkartılıyor ve hoşgeldin e-postası gönderilmiyor, bazı şirketler ise adet yerini bulsun diye iki cümleden oluşan bir mesaj gönderiyor. Halbuki hoş geldin e-postası şirketlerin müşteriyle iletişime geçeceği ilk aşama olmasından dolayı bence en önemli e-postalardan birisidir ama çoğu firmanın genelde aynı mesajları iletip bu fırsatı iyi kullanmadığını gözlemliyorum. Bu e-postaya olan geri dönüşler normal bir e-bültene göre 7 kat daha fazla olabildiğinden bu şansı firmalara ne kadar etkili kullanırlarsa onlar için çok faydalı olacaktır. Bu yüzden bunların bilgilendirici ve satışa yönelik olması hem müşteri memnuniyetini hem de satışları artırabilir.

Peki hoşgeldin e-postasında nelere dikkat etmelisiniz?

1) Şirketlerin çoğu müşterilerine hangi konularla ilgili ve hangi sıklıkta e-posta atacağını belirtmiyor. Hoşgeldiniz e-postasında firma müşterilerine göndereceği maillerin içeriği ile ilgili bilgi verirken bunları ne kadar zamanda göndereceğini de söyleyebilir. Firma müşterisine ne kadar zamanda bir e-posta alacağını dayatmak yerine bununla ilgili tercihi müşteriye bırakmalı, günlük, haftalık veya aylık gibi butonlar koyarak insanların isteğine göre hareket etmelidir. Bu şekilde yapıldığında ilgili şirketten e-posta alan müşteriler zaten alım sıklığını kendileri belirledikleri için bu e-postalardan şikayetçi olmayacak ve daha fazla geri dönüş yapacaktır.

Genelde e-postaların gönderilme sıklığı konusunda satış kaygısından dolayı müşteriye seçim şansı tanınmıyor fakat ilerleyen zamanlarda sektörde taşlar yerli yerine oturduğunda eminim bu konuda da gereken hassasiyet gösterilecektir diye düşünüyorum.

Yapılan bir araştırmada insanların e-posta aboneliğini iptal etme sebeplerine bakıldığında “ilgisiz konularla ilgili e-posta alınması” ve “sıkça gelen e-postaların rahatsızlık yaratması” en önemli sebep olarak belirtildiğinden bu konun önemli olduğunu düşünüyorum.

2) Eğer web sayfasında müşteri bilgilerini alırken kendisinden ilgi alanlarıyla alakalı bilgileri almadıysanız bunu müşteri kayıt olduğunda gönderilen ilk e-postada alabilirsiniz. Müşterinin hangi ürün ve hizmetlerle ilgilendiği konusunda belli bilgileri alırsanız ilerleyen zamanlarda atacağınız mesajlarda segmentasyon yapabilir ve kişiye özel e-posta atabilirsiniz. Aynı zamanda insanlara hangi konularla ilgili e-posta alacağı konusunda seçme şansı tanırsanız insanlar e-postalarınızı açma konusunda daha istekli olacaklardır.

3) Her online satış yapan web sayfasının amacı satış yapmaktır, bu yüzden hoşgeldiniz e-postasıyla beraber gönderilecek bir indirim kuponuyla daha ilk aşamada bunu gerçekleştirebilirler. Zaten ilgi duyduğu ürün veya hizmetlerin satıldığı bir web sayfasına üye olan birisine daha ilk dakikadan bir indirim şansı verilirse eminim birçok kişi bundan yararlanmak isteyecektir. Tabi burada önemli olan nokta bu indirim için mutlaka bir son gün belirlenmesi gerekliliğidir yoksa indirim ne kadar cazip olsa da insanları hemen harekete geçirmez.

4) İnsanlar birçok web sayfasına üye olduğu için şifrelerini unutabiliyorlar bu yüzden hoşgeldiniz e-postasında müşterinize kullanıcı adı ve şifresini göndermenizde fayda vardır.

5) Yüzlerce web sayfasına üye olduğumdan gönderilen hoşgeldiniz e-posta başlıklarına bakıyorum ve genelde çoğunun aynı olduğunu görüyorum. “Üyelik”, “Yeni Üyelik”, “Hoşgeldiniz”, “Kayıt İşlemi Başarılı”, gibi başlıklar yerine daha hedefe yönelik bir mesaj gönderilmesinde fayda vardır. Mesela “Sitemize Hoşgeldiniz, İndirim Kuponunuzu Güle Güle Kullanın” gibi bir mesajı ile hem farkındalık yaratabilir hem de insanların e-postayı açmasını sağlayabilirsiniz.

6) E-postanın en alt kısmında abone iptal butonu (unsucsribe) mutlaka olmalıdır. Ama daha da önemlisi bundan sonraki e-postaların sorunsuz bir şekilde gelen kutusuna (inbox) düşmesini sağlamak için müşterilerinizden sizi güvenli gönderenler (safe sender) olarak eklemelerini rica edebilir veya gönderim yaptığınız e-posta adresini (bülten@xxx.com) adres defterine eklemelerini isteyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Yuvako Yeni Hizmeti Alıcı Danışmanlığını Hayata Geçirdi 0

Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesinde lokomotif görevi gören Yuvako büyümesini ve yatırımlarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. 2016 yılının Ekim ayında kurulan Yuvako çok kısa bir sürede büyük bir ivme yakalayarak gayrimenkul sektörünün önemli isimlerinden biri olmayı başaran Yuvako her ay 4 milyon kişiye ulaşma başarısını yakalamış durumda.

Yuvako’ya dair diğer önemli veriler ise şu şekilde;

-Yuvako’nun portföyünde 1000’in üzerinde ev bulunuyor.

-Yuvako’ya İstanbul’da 6binin üzerinde kişi ev alım, satım ve kiralama talebiyle başvuru da bulundu. Bu veri teknoloji, verimlilik ve start up zihniyeti sayesinde şimdiden yaklaşık 150 emlakçının yaptığı işi küçük bir ekip ile Yuvako’nun yapabildiği anlamına geliyor.

-Yuvako’nun evleri 160 bin defa 3D ortamda gezildi.

-İstanbul’un dışında yurt dışında ev almak isteyen kişiler için Miami ve Kıbrıs’ta ev satışına başladı.

-Projelerini daha hızlı satmak isteyen 15 adet inşaat firmasına da hizmet vermeye de başladı.

Tüm bu gelişmelerin ardından Yuvako sektörde yine adını duyuracağı bir yeniliğe imza atarak sadece Yuvako’da bulunan ‘Alıcı Danışmanlığı’ hizmetini müşterilerinin kullanımına sundu.

Peki nedir bu Alıcı Danışmanlığı?

Alıcı Danışmanı hizmet almak isteyen kişiye objektif olarak danışmanlık yapan bir sistem. Klasik olarak tabir ettiğimiz emlakçıların daha çok ev sahibinin yanında olarak elindeki evi bir şekilde müşteriye satma çabasının müşterinin zararına olarak sonuçlandığı iç görüsü ile ortaya çıkmış bir hizmet aslında. Yuvako da müşterilerinin zarara uğramaması adına bu sistemi geliştirmiş durumda.

Yuvako Alıcı Danışmanları: 

  • Odaklarına alıcının ihtiyaçlarını ve isteklerini koyar.
  • Onları hayal ettikleri yuvaya ulaştırmak için Yuvako teknolojisi ile tüm piyasayı anlık şekilde takip eder. Hiç bir ev sahibine bağlı olmadan, uygun fırsatları sizin için yakalar.
  • Beğendiklerinizi evinizin rahatlığında 3D şekilde gezmenizi sağlar.
  • İstediğiniz evi en iyi fiyata alabilmeniz için bağımsız değerleme raporlarını kullanır, profesyonelce pazarlık eder.
  • Baştan sona tüm süreçte, siz arzu ettiğiniz evi en iyi şartlarda satın alana dek yanınızda olur. En önemlisi, bu hizmet için cebinizden hiç bir ek masraf çıkmaz.

KFC Twitter’da Neden Sadece 11 Kişiyi Takip Ediyor? 0

KFC sosyal medyayı yaratıcı ve efektif kullanmak konusunda ders gibi bir hareketle karşımızda. Bildiğiniz üzere KFC’nin gizli formülünde 11 farklı baharat karışımı kullanılıyor. Bu baharatların neler olduğu tam olarak bilinmese de KFC’nin lezzetine dair bu formül markanın sosyal medya ekibine ilham kaynağı olmuş durumda.

KFC’nin Twitter hesabına bakıldığında sadece 11 kişinin takip edildiği görülüyor. Peki ama neden? 11 kişi neye göre seçilmiş durumda? İşte bu sorunun cevabı çok basit bir yaratıcılığı içinde barındırıyor. KFC sosyal medya ekibi 90’ların meşhur müzik grubu Spice Girls’ün (Baharat Kızlar) üyelerine takibe alarak işe başladı. Ardından Herb isimli kullanıcılardan 6 tane seçerek onları da karışımın içine ekledi. (Herb=Ot, bitki)

KFC sosyal medya ekibi KFC’nin lezzet formülünü bu hareketle Twitter üzerinden de hayata geçirmiş oldu. Bu hareket yaratıcılığın basitliğe odaklanarak ortaya çıktığını bizlere tekrar kanıtladı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link