Hoşgeldin E-Postası’nda (Welcome Email) 6 Önemli Nokta 0

Müşteriniz sizden e-posta almak için web sayfanızdaki iletişim formuna bilgilerini girdiğinde bunun güzel bir fırsat olduğunu bilmelisiniz. Bazı sitelerde ekranda “üye oldunuz” ibaresi çıkartılıyor ve hoşgeldin e-postası gönderilmiyor, bazı şirketler ise adet yerini bulsun diye iki cümleden oluşan bir mesaj gönderiyor. Halbuki hoş geldin e-postası şirketlerin müşteriyle iletişime geçeceği ilk aşama olmasından dolayı bence en önemli e-postalardan birisidir ama çoğu firmanın genelde aynı mesajları iletip bu fırsatı iyi kullanmadığını gözlemliyorum. Bu e-postaya olan geri dönüşler normal bir e-bültene göre 7 kat daha fazla olabildiğinden bu şansı firmalara ne kadar etkili kullanırlarsa onlar için çok faydalı olacaktır. Bu yüzden bunların bilgilendirici ve satışa yönelik olması hem müşteri memnuniyetini hem de satışları artırabilir.

Peki hoşgeldin e-postasında nelere dikkat etmelisiniz?

1) Şirketlerin çoğu müşterilerine hangi konularla ilgili ve hangi sıklıkta e-posta atacağını belirtmiyor. Hoşgeldiniz e-postasında firma müşterilerine göndereceği maillerin içeriği ile ilgili bilgi verirken bunları ne kadar zamanda göndereceğini de söyleyebilir. Firma müşterisine ne kadar zamanda bir e-posta alacağını dayatmak yerine bununla ilgili tercihi müşteriye bırakmalı, günlük, haftalık veya aylık gibi butonlar koyarak insanların isteğine göre hareket etmelidir. Bu şekilde yapıldığında ilgili şirketten e-posta alan müşteriler zaten alım sıklığını kendileri belirledikleri için bu e-postalardan şikayetçi olmayacak ve daha fazla geri dönüş yapacaktır.

Genelde e-postaların gönderilme sıklığı konusunda satış kaygısından dolayı müşteriye seçim şansı tanınmıyor fakat ilerleyen zamanlarda sektörde taşlar yerli yerine oturduğunda eminim bu konuda da gereken hassasiyet gösterilecektir diye düşünüyorum.

Yapılan bir araştırmada insanların e-posta aboneliğini iptal etme sebeplerine bakıldığında “ilgisiz konularla ilgili e-posta alınması” ve “sıkça gelen e-postaların rahatsızlık yaratması” en önemli sebep olarak belirtildiğinden bu konun önemli olduğunu düşünüyorum.

2) Eğer web sayfasında müşteri bilgilerini alırken kendisinden ilgi alanlarıyla alakalı bilgileri almadıysanız bunu müşteri kayıt olduğunda gönderilen ilk e-postada alabilirsiniz. Müşterinin hangi ürün ve hizmetlerle ilgilendiği konusunda belli bilgileri alırsanız ilerleyen zamanlarda atacağınız mesajlarda segmentasyon yapabilir ve kişiye özel e-posta atabilirsiniz. Aynı zamanda insanlara hangi konularla ilgili e-posta alacağı konusunda seçme şansı tanırsanız insanlar e-postalarınızı açma konusunda daha istekli olacaklardır.

3) Her online satış yapan web sayfasının amacı satış yapmaktır, bu yüzden hoşgeldiniz e-postasıyla beraber gönderilecek bir indirim kuponuyla daha ilk aşamada bunu gerçekleştirebilirler. Zaten ilgi duyduğu ürün veya hizmetlerin satıldığı bir web sayfasına üye olan birisine daha ilk dakikadan bir indirim şansı verilirse eminim birçok kişi bundan yararlanmak isteyecektir. Tabi burada önemli olan nokta bu indirim için mutlaka bir son gün belirlenmesi gerekliliğidir yoksa indirim ne kadar cazip olsa da insanları hemen harekete geçirmez.

4) İnsanlar birçok web sayfasına üye olduğu için şifrelerini unutabiliyorlar bu yüzden hoşgeldiniz e-postasında müşterinize kullanıcı adı ve şifresini göndermenizde fayda vardır.

5) Yüzlerce web sayfasına üye olduğumdan gönderilen hoşgeldiniz e-posta başlıklarına bakıyorum ve genelde çoğunun aynı olduğunu görüyorum. “Üyelik”, “Yeni Üyelik”, “Hoşgeldiniz”, “Kayıt İşlemi Başarılı”, gibi başlıklar yerine daha hedefe yönelik bir mesaj gönderilmesinde fayda vardır. Mesela “Sitemize Hoşgeldiniz, İndirim Kuponunuzu Güle Güle Kullanın” gibi bir mesajı ile hem farkındalık yaratabilir hem de insanların e-postayı açmasını sağlayabilirsiniz.

6) E-postanın en alt kısmında abone iptal butonu (unsucsribe) mutlaka olmalıdır. Ama daha da önemlisi bundan sonraki e-postaların sorunsuz bir şekilde gelen kutusuna (inbox) düşmesini sağlamak için müşterilerinizden sizi güvenli gönderenler (safe sender) olarak eklemelerini rica edebilir veya gönderim yaptığınız e-posta adresini (bülten@xxx.com) adres defterine eklemelerini isteyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

NBA Yeni Sezon Formaları Sahibini Akıllı Uygulamalara Bağlayacak 0

NBA takımlarının 2017-2018 sezonunda giyeceği formaların tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Ligin yapısı gereği tüm takımların formaları tek bir marka tarafından üretiliyor. Yeni sezonda forma üretimini 2015 yılında yapılan anlaşma gereği Nike üstlendi.

Tasarlanan formalar sadece sporcuların fiziksel ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilmiyor. Akıllı telefon uygulamalarının günümüzde yarattığı etki göz önüne alınarak formanın sağ alt kısmında bulunan etiketin içine yerleştirilmiş çip, sahibini Nike Connect uygulamasına yönlendiriyor. Kişisel deneyimi artırmak amacıyla üretilen bu formalar satın alındıktan sonra çip, akıllı telefon tarafından okunuyor. Açılan uygulama ile NBA haberleri, takip edilen takımın maç öncesi bilgileri, maç takvimi ve oyuncuların istatistikleri ayrıntılı olarak görüntülenebilecek. NBA bilgilerinin yanı sıra ligin resmi oyunu olan NBA 2K18 ve Spotify ile ortak çalışma yürütülerek eş zamanlı kampanyaların yürütülmesi hedefleniyor. NBA, Çin Halk Cumhuriyetindeki büyük taraftar kitlesini göz ardı etmeyerek NBA 2K18 oyunu yerine 2K Online ve Spotify yerine QQ Music programlarını destekleyen bir çip ve uygulama üretmiş. Forma, satın alındığı için normal üyeliklerden farklı olarak bazı ekstra özellikleri ve avantajları sahibine sunuyor. Nike Connect uygulaması 29 Eylül tarihinde aktif hale gelecek. Uygulamanın kullanılması için iOS 11 sürümü (Iphone 7 ve üstü) ve NFC özelliğini destekleyen Android sürümü gerekiyor.

Uygulama için çekilen reklam filmini aşağıdaki aşağıda izleyebilirsiniz:

Yeni sezonda tüm NBA severlere keyifli bir sezon dilerim.

Mobil Video Reklam Harcamaları, İkinci Çeyrekte %142 Arttı 0

Video içeriğin son senelerde büyük bir yükselişe geçtiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tabii, buna bağlı olarak video reklam harcamaları da arttı. Smaato isimli mobil reklam şirketinin hazırladığı yeni rapor da mobil platformlarda video reklamın en hızlı büyüyen reklam formatı olduğuna işaret ediyor.

Smaato, bu yılın ikinci çeyreğinde sunduğu 1,5 trilyondan fazla reklam etkisini incelediğini ve bunun sonucunda mobil video reklam harcamalarının yılın ilk çeyreğindekine göre %142 arttığı kanısına ulaştığını belirtiyor. Bununla birlikte, 2016 yılının son çeyreğindeki mobil video reklam harcamaları baz alındığında ise bu yılın ilk çeyreğindeki mobil video reklam harcamalarındaki artış oranı sadece %14’tü. Üstelik yılın son çeyreğinin, genel anlamda reklam harcamalarının en fazla yapıldığı dönem olduğunu da ekleyelim.

2016’nın Son Çeyreği ve 2017’nin İkinci Çeyreği Arasındaki Mobil Video Reklam Harcamalarındaki Artış

TechCruch’ın Smaato’nun bu raporuyla ilgili yaptığı habere göre native reklamlar da çeyrekten çeyreğe %50 oranında büyüdü. Rapora göre en popüler video reklam formatı, video içi tam ekran reklamlar oldu. Rapor kapsamında ödüllü video reklam (izlediğiniz takdirde oyun içi ya da uygulama içi ödüller sunan reklamlar) formatlarına da göz atıldı. Burada da reklam etkisinin %96, harcama miktarının ise %153 oranında arttığı gözlemlendi.

Bunların yanı sıra rapor, video harici mobil reklam harcamalarına da değiniyor. Rapora göre Smaato platformu aracılığıyla yapılan reklam harcamalarının %57’si Android platformunda gerçekleştiriliyor. Buna rağmen iOS kullanıcıları, yayıncılar için kullanıcı başına neredeyse iki kat fazla gelir üretiyor. Çapraz platformlar baz alındığında ise uygulama içi reklamlar, toplam mobil reklam harcamasının %94’ünü oluşturuyor ve bu yeni bir rekor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link